fbpx
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Діатез або атопія у дитини: в чому різниця?

10 Лютого 2020

У немовляти лущаться попа й щоки? Раніше в таких випадках лікарі говорили про «діатез».

Під цим терміном малася на увазі генетична схильність людини до алергічних проявів, але клінічно це частіше за все був атопічний дерматит у немовлят. Ви й зараз ще можете зустріти діагноз «діатез», і це зовсім не помилка. Але оскільки алергологія не стоїть на місці і розвивається семимильними кроками, зараз для позначення такої генетичної схильності використовується інший термін — «атопія», який є більш широким поняттям. Детальніше про цей стан, чим він небезпечний і як його лікувати — розповіла педіатр, дитячий алерголог-імунолог KinderKlinik Ольга Горбатюк.

Ольга Ігорівна, розкажіть детальніше, що ж таке «атопія»?

Це збірне поняття. У клініці може проявлятися, як харчова алергія, алергічний риніт, атопічний дерматит і бронхіальна астма.

Атопічний дерматит — найбільш частий прояв атопії. Це шкірне захворювання, досить поширене у немовлят і дітей старшого віку.

Якщо у батьків є алергія, з великою часткою ймовірності вона теж передасться у спадок й дитині. Якщо обоє батьків хворіють на атопічний дерматит, ризик того, що цим захворюванням буде страждати і їх дитина, становить цілих 40-60%!

Які симптоми атопії?

– шкірні прояви (лущення, висип та ін.)

– нудота, блювота, пронос

– тривалий нежить (риніт) без температури

– кашель

– дитина може втрачати вагу

– домішки крові в калі

– часто рецидивуючі обструктивні бронхіти, або бронхіальна астма.

Симптоми атопічного дерматиту — висипання на шкірі та свербіж.

Що може призвести до алергічного дерматиту?

– харчова алергія (наприклад, на білок коров’ячого молока)

– алергія на пилових кліщів, грибок та ін.

Потрібен дитячий дерматолог?

Записатись

Чим може бути небезпечне захворювання?

Атопічний дерматит небезпечний тим, що може прогресувати. Існує поняття «атопічного маршу» — послідовної  появи алергічних захворювань в ранньому дитинстві (спочатку — харчової алергії, далі по наростаючій — атопічного дерматиту, алергічного риніту, бронхіальної астми). Наприклад, якщо тривалий час не лікувати атопічний дерматит, алергічний риніт або обструктивний бронхіт, в один непрекрасний день кожне з цих захворювань може «перерости» вже в бронхіальну астму. І взагалі, ризик розвитку астми і алергічного риніту у дітей з атопічним дерматитом дуже високий.

Тому якщо у дитини тривалий період часу спостерігаються симптоми атопічного дерматиту або риніту — обов’язково покажіться дитячому алергологу, щоб виключити алергічну складову. І якщо необхідно, пройдіть лікування.

Що робити?

Щоб зрозуміти, чи є у захворювання алергічний компонент, треба обстежитися — зробити скринінг (аналіз крові). Він не прояснить картину, що саме викликало у дитини алергію. Але Ви отримаєте відповідь: «так» або «ні», тобто алергія або підтвердиться, або ні.

А після скринінгу можна здати аналіз крові на специфічні імуноглобуліни Е (аналіз крові на основні інгаляційні та харчові алергени), який вже допоможе виявити конкретні тригери (що саме спровокувало алергію).

Залежно від результатів аналізів лікар-алерголог призначає дитині лікування.

Що ще можете порекомендувати?

У дитячому раціоні слід обмежити хлібобулочні вироби, солодощі, банани, цитрусові, шоколад і продукти, що містять какао. Всі ці продукти можуть викликати у дитини появу харчової алергії.

Дітям до 3-х років! З острахом ставтеся до всіх продуктів, що містять харчові добавки та барвники, по типу коли, тархуна, мармеладу, тортів з кольоровим кремом та ін. Намагайтеся дитині не давати їх зовсім, або звести їх вживання до мінімуму.

Дітям до 1 року однозначно не варто давати такі продукти:

Горіхи, мед, морепродукти, гриби, консерви (навіть домашні).

Всі вищеперелічені продукти слід обмежувати, не годуйте ними дитину постійно. Знайомте з ними малюка, даючи їх в малих дозах і методом чергування. Це допоможе розвинути у дитини до продуктів толерантність, тобто не сприйняття, як до алергенів.

Будьте уважні до своєї дитини, і будьте здорові!

Уточнити подробиці і записатися на прийом можете за телефонами:

0800 30 75 75

096 390 75 75

044 390 75 75

Читайте також: Чи можна відвідувати басейн дітям з атопічним дерматитом

З`явилися питання? Задайте їх лікарю KinderKlinik.

Задайте питання

Вам також буде цікаво:

31 Березня 2020
Як зберегти здоров'я нирок у дітей: 7 основних правил

Основні правила, яких потрібно дотримуватися зараз, щоб в майбутньому забезпечити здоров'я нирок Вашої дитини

31 Березня 2020
KinderKlinik VS Covid-19. Як зробити антисептик вдома?

Оскільки коронавірус часто передається через руки, дуже важливо, особливо під час карантину, регулярно мити руки з милом. А також мати антисептик.

26 Березня 2020
«KinderKlinik VS Covid-19»

Ми починаємо серію публікацій, які, сподіваємося, допоможуть Вам протистояти коронавірусу, впоратися з цією непростою ситуацією і головне — зберегти здоров'я своє і своїх дітей!

Підписатися на розсилку


Підписуйтесь на розсилку kinderklinik.ua й отримайте наші матеріали прямо на вашу пошту

Записатися на прийом


KinderKlinik в соцмережах

Instagram