fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Діатез або атопія у дитини: в чому різниця?

10 Лютого 2020

Оновлено: 26 Квітня 2021

Автор:Горбатюк Ольга Ігорівна

У немовляти лущаться попа й щоки? Раніше в таких випадках лікарі говорили про «діатез». Під цим терміном малася на увазі генетична схильність людини до алергічних проявів, але клінічно це частіше за все був атопічний дерматит у немовлят. Ви й зараз ще можете зустріти діагноз «діатез», і це зовсім не помилка. Але оскільки алергологія не стоїть на місці і розвивається семимильними кроками, зараз для позначення такої генетичної схильності використовується інший термін — «атопія», який є більш широким поняттям. Детальніше про цей стан, чим він небезпечний і як його лікувати — розповіла педіатр, дитячий алерголог-імунолог KinderKlinik Ольга Горбатюк.

Ольга Ігорівно, розкажіть детальніше, що ж таке «атопія»? Це збірне поняття. У клініці може проявлятися, як харчова алергія, алергічний риніт, атопічний дерматит і бронхіальна астма. Атопічний дерматит — найбільш частий прояв атопії. Це шкірне захворювання, досить поширене у немовлят і дітей старшого віку. Якщо у батьків є алергія, з великою часткою ймовірності вона теж передасться у спадок й дитині. Якщо обоє батьків хворіють на атопічний дерматит, ризик того, що цим захворюванням буде страждати і їх дитина, становить цілих 40-60%!

Які симптоми атопії? – шкірні прояви (лущення, висип та ін.) – нудота, блювота, пронос – тривалий нежить (риніт) без температури – кашель – дитина може втрачати вагу – домішки крові в калі – часто рецидивуючі обструктивні бронхіти, або бронхіальна астма. Симптоми атопічного дерматиту — висипання на шкірі та свербіж.

Що може призвести до алергічного дерматиту? – харчова алергія (наприклад, на білок коров’ячого молока) – алергія на пилових кліщів, грибок та ін.

Потрібен дитячий дерматолог?

Записатись

Чим може бути небезпечне захворювання? Атопічний дерматит небезпечний тим, що може прогресувати. Існує поняття «атопічного маршу» — послідовної  появи алергічних захворювань в ранньому дитинстві (спочатку — харчової алергії, далі по наростаючій — атопічного дерматиту, алергічного риніту, бронхіальної астми). Наприклад, якщо тривалий час не лікувати атопічний дерматит, алергічний риніт або обструктивний бронхіт, в один непрекрасний день кожне з цих захворювань може «перерости» вже в бронхіальну астму. І взагалі, ризик розвитку астми і алергічного риніту у дітей з атопічним дерматитом дуже високий. Тому якщо у дитини тривалий період часу спостерігаються симптоми атопічного дерматиту або риніту — обов’язково покажіться дитячому алергологу, щоб виключити алергічну складову. І якщо необхідно, пройдіть лікування.

Що робити? Щоб зрозуміти, чи є у захворювання алергічний компонент, треба обстежитися — зробити скринінг (аналіз крові). Він не прояснить картину, що саме викликало у дитини алергію. Але Ви отримаєте відповідь: «так» або «ні», тобто алергія або підтвердиться, або ні. А після скринінгу можна здати аналіз крові на специфічні імуноглобуліни Е (аналіз крові на основні інгаляційні та харчові алергени), який вже допоможе виявити конкретні тригери (що саме спровокувало алергію). Залежно від результатів аналізів лікар-алерголог призначає дитині лікування.

Що ще можете порекомендувати? У дитячому раціоні слід обмежити хлібобулочні вироби, солодощі, банани, цитрусові, шоколад і продукти, що містять какао. Всі ці продукти можуть викликати у дитини появу харчової алергії.

Дітям до 3-х років! З острахом ставтеся до всіх продуктів, що містять харчові добавки та барвники, по типу коли, тархуна, мармеладу, тортів з кольоровим кремом та ін. Намагайтеся дитині не давати їх зовсім, або звести їх вживання до мінімуму. Дітям до 1 року однозначно не варто давати такі продукти: Горіхи, мед, морепродукти, гриби, консерви (навіть домашні). Всі вищеперелічені продукти слід обмежувати, не годуйте ними дитину постійно. Знайомте з ними малюка, даючи їх в малих дозах і методом чергування. Це допоможе розвинути у дитини до продуктів толерантність, тобто не сприйняття, як до алергенів. Будьте уважні до своєї дитини, і будьте здорові! Уточнити подробиці і записатися на прийом можете за телефонами: 0800 30 75 75 096 390 75 75 044 390 75 75 Читайте також: Чи можна відвідувати басейн дітям з атопічним дерматитом

Вам також буде цікаво:

16 Жовтня 2021
Ганна Макаренко - дитячий психіатр KinderKlinik

Ми познайомимо вас з однією з провідних фахівчинь напрямку - Ганною Макаренко.

6 Жовтня 2021
Як допомогти дитині адаптуватися в дитячому садку?

Як допомогти малюкові адаптуватися до нового режиму і середовища?

27 Вересня 2021
Що робити, якщо дитина не хоче йти до школи?

Як батькам впоратися з цією проблемою і прищепити малюкові любов до знань - розповідає дитячий психолог.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.