иконка 0800 30 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Аденоїдит: чому виникає, що є патологією та як її лікувати?

22 Травня 2020

Оновлено: 30 Листопада 2021

Автор:Липовська Олена Генадіївна

Зараз чи не найпоширеніша лор-патологія у дітей – це аденоїдит. Що це таке, чому захворювання виникає, який стан вважається патологічним та як його лікувати? Давайте розбиратися разом.

Аденоїдні вегетації (аденоїди) розвиваються приблизно з 3-6-ти місячного віку дитини, а після 12-ти річного віку починають поступово зменшуватись — піддаються зворотньому  розвитку, у зв’язку з чим у дорослих вони бувають украй рідко. Аденоїдит — запалення патологічно збільшених аденоїдних вегетацій. Яка ж роль виділена цьому мигдалику? Аденоїдні вегетації тримають «першу лінію захисту» від хвороботворних елементів, фільтруючи повітря, яке вдихається через ніс, і захищаючи тим самим гортань, бронхи, легені. Проте, внаслідок частих інфекційних захворювань, які викликають запальну реакцію лімфоїдної тканини (якою і є аденоїдні вегетації), аденоїди можуть розростатись і перекривати просвіт носоглотки. Ось тоді дитина і починає дихати ротом! Під час сну аденоїдні вегетації дещо збільшуються за рахунок венозного кровонаповнення, внаслідок чого дихати через ніс стає ще важче. Оскільки в збільшених аденоїдних вегетаціях починають накопичуватись мікроби, це провокує збудників респіраторних захворювань. А це в багато разів збільшує ймовірність запальних процесів у глотці, трахеї, бронхах, легенях. Постійне утруднення носового дихання відображається й на функції самого носа — виникають застійні явища, набряк слизової оболонки носоглотки, довготривалий нежить, нерідко виникають синусити, змінюється голос, з’являється гугнявість.

Розростаючись, аденоїдні вегетації нерідко прикривають слухову трубу, внаслідок чого порушується вентиляція середнього вуха, і в дитини може знижуватися слух, можливі часті запалення середнього вуха (гострий середній отит, в деяких випадках гнійний). Також у дитини, яка постійно дихає ротом, неправильно розвивається лицьовий скелет: нижня щелепа «відвисає», що порушує правильний ріст зубного ряду — верхні різці починають виступати вперед. Звісно, всі ці зміни виникають не відразу. Тому зрозуміло: чим раніше буде надана дитині допомога, тим більша ймовірність ці зміни попередити.             

5 причин запідозрити збільшені аденоїди у дитини:

 • якщо дитина періодично або постійно НЕ дихає носом, спить або активна з «привідкритим» ротом, під час сну сопить або хропить;
 • якщо у неї часті довготривалі нежиті (можливо з «затіканням» слизу по задній стінці глотки);
 • якщо дитина погано чує та перепитує, коли до неї звертаються;
 • якщо вона часто хворіє на середній гострий або рецидивуючий отити;
 • якщо дитина постійно гугнявить, незрозуміло артикулює.

Дитячий лікар-отоларинголог KinderKlinik Олена Липовська розповіла про методи діагностики аденоїдних вегетацій:

 1. Передня риноскопія — огляд через ніс (проводиться при звичайному огляді в лор-лікаря).
 2. Задня риноскопія — «класичний» метод огляду через рот за допомогою

спеціального дзеркала (носоглоткового). Проблематично у дітей малого віку.

 1. Пальцеве дослідження носоглотки (в сучасній практиці практично не використовується).
 2. Ендоскопічний метод — «золотий стандарт» в діагностиці аденоїдних вегетацій, проводиться як через ніс — «ендоскопічна риноскопія», так і через порожнину рота — «ендоскопічна епіфарингоскопія». У дітей використовується гнучкий ендоскоп (найменш травматичний метод).
 3. Рентгенографія носоглотки (практично не використовується, несе за собою променеве навантаження).
 4. Комп’ютерна томографія — більш інформативний, ніж попередній, проте достатньо дорогий метод, та несе більше променеве навантаження.

Аденоїдит: що є патологією і як її лікувати?

Розрізняють 3 ступені збільшення аденоїдних вегетацій, і тільки 3-тя рахується безпосередньою патологією. Всі способи лікування аденоїдитів поділяються на консервативні (їх багато) і оперативний. На ранніх стадіях захворювання ефективні консервативні методи, і тільки якщо вони не допомагають — постає питання оперативного лікування. Отож, не зволікайте, якщо Ваша дитина погано дихає носом, і звертайтеся до дитячого отоларинголога. Лікарі KinderKlinik, незважаючи на карантин, працюють в штатному режимі. Якщо Вашій дитині потрібна допомога — приходьте до нас на прийом! Для Вашої зручності наші лікарі виїжджають додому. Звертайтеся, і будьте здорові!

Уточнити подробиці і записатися на прийом можна за цілодобовими телефонами: 0800 30 75 75, 096 390 75 75, 044 390 75 75.

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, який дає змогу визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи мережі KinderKlinik можуть комбінувати тест із іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та направляти дитину до суміжних фахівців.   👉 Показання для […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють відділення:

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня крім нд  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт, чт, сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня крім нд 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт, чт, сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook