Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Аденоїдит: чому виникає, що є патологією та як її лікувати?

22 Травня 2020

Оновлено: 30 Листопада 2021

Автор:Липовська Олена Генадіївна

Зараз чи не найпоширеніша лор-патологія у дітей – це аденоїдит. Що це таке, чому захворювання виникає, який стан вважається патологічним та як його лікувати? Давайте розбиратися разом.

Аденоїдні вегетації (аденоїди) розвиваються приблизно з 3-6-ти місячного віку дитини, а після 12-ти річного віку починають поступово зменшуватись — піддаються зворотньому  розвитку, у зв’язку з чим у дорослих вони бувають украй рідко. Аденоїдит — запалення патологічно збільшених аденоїдних вегетацій. Яка ж роль виділена цьому мигдалику? Аденоїдні вегетації тримають «першу лінію захисту» від хвороботворних елементів, фільтруючи повітря, яке вдихається через ніс, і захищаючи тим самим гортань, бронхи, легені. Проте, внаслідок частих інфекційних захворювань, які викликають запальну реакцію лімфоїдної тканини (якою і є аденоїдні вегетації), аденоїди можуть розростатись і перекривати просвіт носоглотки. Ось тоді дитина і починає дихати ротом! Під час сну аденоїдні вегетації дещо збільшуються за рахунок венозного кровонаповнення, внаслідок чого дихати через ніс стає ще важче. Оскільки в збільшених аденоїдних вегетаціях починають накопичуватись мікроби, це провокує збудників респіраторних захворювань. А це в багато разів збільшує ймовірність запальних процесів у глотці, трахеї, бронхах, легенях. Постійне утруднення носового дихання відображається й на функції самого носа — виникають застійні явища, набряк слизової оболонки носоглотки, довготривалий нежить, нерідко виникають синусити, змінюється голос, з’являється гугнявість.

Розростаючись, аденоїдні вегетації нерідко прикривають слухову трубу, внаслідок чого порушується вентиляція середнього вуха, і в дитини може знижуватися слух, можливі часті запалення середнього вуха (гострий середній отит, в деяких випадках гнійний). Також у дитини, яка постійно дихає ротом, неправильно розвивається лицьовий скелет: нижня щелепа «відвисає», що порушує правильний ріст зубного ряду — верхні різці починають виступати вперед. Звісно, всі ці зміни виникають не відразу. Тому зрозуміло: чим раніше буде надана дитині допомога, тим більша ймовірність ці зміни попередити.             

5 причин запідозрити збільшені аденоїди у дитини:

 • якщо дитина періодично або постійно НЕ дихає носом, спить або активна з «привідкритим» ротом, під час сну сопить або хропить;
 • якщо у неї часті довготривалі нежиті (можливо з «затіканням» слизу по задній стінці глотки);
 • якщо дитина погано чує та перепитує, коли до неї звертаються;
 • якщо вона часто хворіє на середній гострий або рецидивуючий отити;
 • якщо дитина постійно гугнявить, незрозуміло артикулює.

Дитячий лікар-отоларинголог KinderKlinik Олена Липовська розповіла про методи діагностики аденоїдних вегетацій:

 1. Передня риноскопія — огляд через ніс (проводиться при звичайному огляді в лор-лікаря).
 2. Задня риноскопія — «класичний» метод огляду через рот за допомогою

спеціального дзеркала (носоглоткового). Проблематично у дітей малого віку.

 1. Пальцеве дослідження носоглотки (в сучасній практиці практично не використовується).
 2. Ендоскопічний метод — «золотий стандарт» в діагностиці аденоїдних вегетацій, проводиться як через ніс — «ендоскопічна риноскопія», так і через порожнину рота — «ендоскопічна епіфарингоскопія». У дітей використовується гнучкий ендоскоп (найменш травматичний метод).
 3. Рентгенографія носоглотки (практично не використовується, несе за собою променеве навантаження).
 4. Комп’ютерна томографія — більш інформативний, ніж попередній, проте достатньо дорогий метод, та несе більше променеве навантаження.

Аденоїдит: що є патологією і як її лікувати?

Розрізняють 3 ступені збільшення аденоїдних вегетацій, і тільки 3-тя рахується безпосередньою патологією. Всі способи лікування аденоїдитів поділяються на консервативні (їх багато) і оперативний. На ранніх стадіях захворювання ефективні консервативні методи, і тільки якщо вони не допомагають — постає питання оперативного лікування. Отож, не зволікайте, якщо Ваша дитина погано дихає носом, і звертайтеся до дитячого отоларинголога. Лікарі KinderKlinik, незважаючи на карантин, працюють в штатному режимі. Якщо Вашій дитині потрібна допомога — приходьте до нас на прийом! Для Вашої зручності наші лікарі виїжджають додому. Звертайтеся, і будьте здорові!

Уточнити подробиці і записатися на прийом можна за цілодобовими телефонами: 0800 30 75 75, 096 390 75 75, 044 390 75 75.

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook