иконка 0800 30 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Аденоїдит: все, що вам потрібно знати про захворювання

15 Січня 2019

Оновлено: 30 Листопада 2021

Автор:Іщук Ірина Сергіївна

Дитині важко дихати носом, особливо вночі? Вона весь час ходить з відкритим ротом? Ще й кашель турбує? Цілком може бути, що у малюка розвинувся аденоїдит. Що це таке, які симптоми, чи завжди потрібно звертатися до лікаря і чи можна уникнути операції? На ці та інші запитання відповідає дитячий лікар-отоларинголог KinderKlinik Ірина Іщук.

– Що таке аденоїдит?

Аденоїдит — це запалення аденоїдних вегетацій (аденоїдів). Частіше хворіють діти з 3 до 7 років. Аденоїди — це лімфоїдна тканина, яка є абсолютно у всіх дітей. Вона розташовується на зводі носоглотки. Аденоїди відповідають за місцевий імунітет: вони зустрічають мікроби або віруси і першими вступають в боротьбу по їх нейтралізації. Розрізняють три ступені розростань аденоїдів. Запалюватися можуть аденоїди незалежно від ступеня їх розростання.

– І які ж бувають причини?

– Часті простудні захворювання – схильність до алергії – генетична схильність.

– Які симптоми і ознаки аденоїдита?

– Порушення носового дихання. Дитина не може нормально дихати носом, особливо вночі. З’являється хропіння. – кашель і велика кількість слизу. По задній стінці горла стікає виділення з носа, яке під час сну затікає дитині в гортань і потім в трахею. Через це дитина може кашляти по ночах і вранці.

– Які можуть розвинутися ускладнення?

Отити, синусити, бронхіти.

– Чи завжди потрібно звертатися до лікаря?

– Аденоїдит можна і не лікувати, іноді все проходить само собою. Але якщо хвороба затягується, заважає дитині спати і вести активне життя, а також розвиваються ускладнення з боку органів слуху — тоді, звичайно ж, потрібно лікувати.

– Як лікувати аденоїдит?

– Промивання сольовими розчинами, антисептики, інтраназальні кортикостероїди, УФ-опромінення, краплі для носа з антибіотиком. Їх часто призначають, необхідно закапувати місцево в ніс. Але важливо відзначити, що лікування такими краплями — не по протоколу. Такий препарат швидко приносить полегшення і знімає неприємні симптоми, проте є жирний мінус його застосування — він підвищує ризик розвитку антибіотикорезистентності (стійкості до цього антибіотика), і в подальшому при його призначенні є ймовірність, що він може просто не допомогти.

– Видалення аденоїдів — це необхідна процедура?

– Ні, аденоїди необхідно видаляти лише в таких випадках:

  • – якщо у дитини виражене утруднення носового дихання, особливо при наявності апное під час сну;
  • – коли виникають рецидиви середніх отитів, бронхітів;
  • – середні секреторні отити, які не піддаються консервативному лікуванню;
  • – часті респіраторні інфекції та риносинусити;
  • – якщо аденоїди впливають на центральну нервову систему: у дитини з’являється головний біль, погіршення пам’яті, уваги, успішності, неуважність, підвищена розумова і фізична стомлюваність, неправильний прикус, одутлість особи. Такі симптоми можуть з’явитися при тривалій гіпоксії головного мозку, яка розвивається через те, що дихання ротом більш поверхневе, і організм постійно недоотримує кисень.

– А ступінь аденоїдних вегетацій значення має?

– Ні, ніякого. Іноді аденоїдні вегетації 1-2-го ступеня вже підлягають видаленню, а бувають випадки, коли аденоїди 3-го ступеня не видаляють (всього існує три ступеня аденоїдитів). Зараз в медицині простежується тенденція — дбайливо ставитися до того, що даровано природою, і не видаляти без медичних показань ані мигдалини, ані аденоїди. Хірургічне втручання призначається тільки в крайньому випадку.

– Що допоможе дитині рідше хворіти?

– Здоровий спосіб життя, загартовування, збалансоване харчування, фізкультура і спорт, регулярні прогулянки на свіжому повітрі, і не займайтеся самолікуванням! Якщо дитина захворіла — звертайтеся до педіатра. У разі необхідності лікар направить до отоларинголога.

І будьте здорові!

Читайте також: У дитини болить горло: лікування

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, який дає змогу визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи мережі KinderKlinik можуть комбінувати тест із іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та направляти дитину до суміжних фахівців.   👉 Показання для […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють відділення:

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня крім нд  09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт, чт, сб 09:00-19:00
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня крім нд 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Печерську - вт, чт, сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook