fbpx
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Алергія під носом чи як пережити весну

5 Березня 2019

Багато хто думає: «Звідки в березні може бути алергія на пилок? Адже на деревах не проклюнулися навіть маленькі листочки!». Але для алергіків це вже дуже гарячий сезон. Адже поліноз (інша назва — алергія на пилок рослин) починає проявляти себе ще з кінця лютого. Як зрозуміти, що у дитини розвинулася алергія на пилок? Які існують сучасні методи діагностики і лікування алергії? Чи можна вберегтися від алергії? Про це та багато іншого поговоримо з дитячим лікарем-алергологом KinderKlinik Інною Лазарук.

Інна Петрівна, в якому віці у дитини вперше може проявитися алергія?

Початок алергії не залежить від віку: вона може стартувати як у дітей молодшого віку — приблизно в 2-річному віці, так і у дітей старшого віку й у підлітків.

Фактори ризику:
– батьки дитини страждають від алергії
– у дитини є брат або сестра-алергік
– особливості перебігу вагітності та пологів також можуть вплинути.

За якими ознаками можна зрозуміти, що у дитини почалася алергія?

– нежить і свербіж в носі. У дитини не тільки рідкі виділення з носа, але вона також часто чеше ніс.

– почервоніння і свербіж очей, сльозотеча, набряк повік (всі ці симптоми — ознаки алергічного кон’юнктивіту)

– свербіж горла, ротової порожнини і вух. Дитина може скаржитися на те, що хочеться почухати в роті, горло або вуха.

– може з’являтися кашель, особливо по ночах

– загальна інтоксикація організму: головний біль, млявість, неспокійний сон.

Що робити?

Не варто відкладати візит до педіатра і дитячого лікаря-алерголога. Тільки лікар може встановити справжню причину нездужання дитини і, якщо це все-таки виявиться алергія — встановити її збудник.

Як проводиться діагностика алергії?

Назоцитограма — найпростіший і безболісний метод діагностики полінозу у дітей. Для цього аналізу досить узяти мазок з носа. І буквально через 1-2 доби буде готовий результат, який чітко визначить, нежить алергічний або запальний.

Прик-тести — шкірні алергопроби. Швидкий і абсолютно безболісний метод. На шкірі передпліччя дитини роблять маленькі проколи глибиною всього лиш 1 мм. Потім на ці місця на шкірі наносяться специфічні алергени, які «підозрюються» в провокуванні алергічної реакції у дитини. Далі протягом 20 хвилин лікар спостерігає за реакцією. За ступенем почервоніння визначається чутливість організму до того чи іншого алергену.

Молекулярна алергодіагностика — на сьогодні самий інформативний вид діагностики. Він дозволяє виявити не лише вид алергену для організму, а й послідовність молекул, які викликають алергічну реакцію. Крім того, дана методика допомагає визначити, які перехресні реакції можна очікувати у дитини, а також спрогнозувати, наскільки важкою може бути алергія в майбутньому. Для цього аналізу береться кров з вени дитини. Ця діагностика дає можливість направити дитину на алергоспецифічну імунотерапію (АСІТ).

Розкажіть про це докладніше…

На сьогоднішній день АСІТ є найпрогресивнішим і найбільш дієвим методом лікування алергій. Він дозволяє найбільш ефективно «прибрати» алергію. Адже сьогодні вилікувати алергію на 100%, на жаль, неможливо. А за допомогою АСІТ лікарі пристосувалися вводити організм в тривалу ремісію — стан, коли у людини немає ніяких проявів і симптомів алергії. Цей метод — своєрідна «вакцинація» від алергії.

У чому полягає метод АСІТ?

В організм пацієнта вводяться дози алергену, починаючи з самих маленьких, і поступово нарощуються. Завдяки цьому організм поступово навчається не реагувати на алерген. Для дітей є кілька варіантів: підшкірне (за допомогою уколів), або оральне введення (спреї або краплі під язик).

Зараз в Україні АСІТ проводиться дітям, починаючи з 5-річного віку. Такий метод лікування пропонують батькам дитини, у якої сильні прояви алергії, але при цьому антигістамінні препарати їй не допомагають. Або така терапія проводиться, щоб не допустити подальшого погіршення алергії. Адже якщо є алергія на одну рослину, скажімо, на березу, велика ймовірність, що через кілька років у цього пацієнта буде алергія вже на декілька рослин, включаючи березу (на вільху, трави тощо) — тобто розширюється спектр алергізації організму. І процес погіршення неминучий, якщо вчасно його не зупинити. Саме тут і приходить на допомогу АСІТ. Адже цей метод допомагає виробити в організмі нечутливість взагалі до всіх алергенів.

Важливий момент — АСІТ буде більш ефективною, якщо лікарю вдасться точно визначити, на який алерген у дитини виникла реакція.

Варто відзначити, що всі перераховані вище методи діагностики і лікування алергії успішно проводять лікарі-лаборанти та дитячі алергологи в KinderKlinik — звертайтеся!

Чи можна вберегтися від алергії?

Це дуже складно, адже існує генетична схильність, на яку ми ніяк не можемо вплинути.

Однак важливо пам’ятати: розвиток алергії починається тільки під впливом певного тригера («спускового гачка»). Ним може стати і перенесена інфекція, і перший сильний контакт з алергеном. Тому якщо у батьків є алергія на якусь конкретну речовину — їм потрібно стежити за тим, щоб дитина по можливості теж уникала цього алергену. Наприклад, якщо у батьків навесні алергія на цвітіння дерев — це значить, що й дитину не варто відправляти до бабусі в село під час інтенсивного цвітіння цих рослин.

Як можна зменшити у дитини прояви алергії на пилок?

– намагайтеся не гуляти з дитиною в першій половині дня (до 11.00 в повітрі найбільша концентрація квіткового пилку)

– захищайте очі дитини від пилку під час прогулянок — за допомогою сонцезахисних або інших окулярів

– не варто виїзджати за межі міста, де контакти з алергеном багаторазово підвищуються

– після повернення додому з прогулянки одяг і взуття дитини повісьте глибоко в шафу або прополощіть у воді, а дитину — скупайте. Це потрібно для того, щоб змити пилок

– якщо є домашні тварини, потрібно пам’ятати про те, що кішки й собаки теж приносять з вулиці додому на своїй шерсті алергени. Тому після прогулянки їх теж бажано купати

– спати потрібно з закритими вікнами, щоб не було потоку повітря, насиченого пилком

– консультуйтеся з дитячим лікарем-алергологом і приймайте при необхідності антигістамінні препарати.

Будьте уважні до своєї дитини, і будьте здорові!

Читайте також: Харчова алергія у дитини: причини і симптоми

З`явилися питання? Задайте їх лікарю KinderKlinik.

Задайте питання

Вам також буде цікаво:

16 Вересня 2019
У дитини підозра на алергію? Здайте аналізи на алергопроби!

В останні роки алергіків стає все більше, і серед них дуже багато дітей. Цвітіння трав, спори грибів, домашній пил, яйця і арахіс — це одні з найбільш поширених видів тригерів ( «спускових гачків» алергії), хоча запустити алергічні процеси в організмі може все, що завгодно.

10 Вересня 2019
Аналіз сечі по Нечипоренко у дітей: переваги, що показує і де краще здати

Кожен з нас, напевно, хоч раз в житті здавав аналіз сечі. Адже це один з найпоширеніших видів обстежень, що дозволяє вчасно виявити багато захворювань. Є кілька способів ранньої діагностики захворювань сечостатевої системи, і одним з найбільш точних є аналіз сечі по Нечипоренко. У чому переваги даного аналізу, що він показує і де його краще здати?

3 Вересня 2019
Аналіз крові на глюкозу у дітей: що показує і про що говорять відхилення від норми?

Цукор — популярний і улюблений багатьма продукт. Але далеко не всі знають про інший вид цукру — глюкозу, яка міститься в нашому організмі. Навіщо нам потрібна глюкоза, яка її кількість повинна міститися в нашій крові, чим загрожують відхилення від норми, і коли можна запідозрити порушення у дитини? Давайте розбиратися разом.

Підписатися на розсилку


Підписуйтесь на розсилку kinderklinik.ua й отримайте наші матеріали прямо на вашу пошту

Записатися на прийом


KinderKlinik в соцмережах

Instagram