Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Алергія близько чи як пережити весну

5 Березня 2019

Оновлено: 3 Листопада 2021

Автор:Горбатюк Ольга Ігорівна

Багато хто думає: «Звідки в березні може бути алергія на пилок? Адже на деревах не проклюнулися навіть маленькі листочки!». Але для алергіків це вже дуже гарячий сезон. Адже поліноз (інша назва — алергія на пилок рослин) починає проявляти себе ще з кінця лютого. Як зрозуміти, що у дитини розвинулася алергія на пилок? Які існують сучасні методи діагностики і лікування алергії? Чи можна вберегтися від алергії? Про це та багато іншого поговоримо з дитячим лікарем-алергологом KinderKlinik Ольгою Горбатюк.

В якому віці у дитини вперше може проявитися алергія? Початок алергії не залежить від віку: вона може стартувати як у дітей молодшого віку — приблизно в 2-річному віці, так і у дітей старшого віку й у підлітків.

Фактори ризику:

  • батьки дитини страждають від алергії
  • у дитини є брат або сестра-алергік
  • особливості перебігу вагітності та пологів також можуть вплинути.

За якими ознаками можна зрозуміти, що у дитини почалася алергія?

  • нежить і свербіж в носі. У дитини не тільки рідкі виділення з носа, але вона також часто чеше ніс.
  • почервоніння і свербіж очей, сльозотеча, набряк повік (всі ці симптоми — ознаки алергічного кон’юнктивіту);
  • свербіж горла, ротової порожнини і вух. Дитина може скаржитися на те, що хочеться почухати в роті, горло або вуха.
  • може з’являтися кашель, особливо по ночах;
  • загальна інтоксикація організму: головний біль, млявість, неспокійний сон.

Що робити? Не варто відкладати візит до педіатра і дитячого лікаря-алерголога. Тільки лікар може встановити справжню причину нездужання дитини і, якщо це все-таки виявиться алергія — встановити її збудник.

Як проводиться діагностика алергії?

Назоцитограма — найпростіший і безболісний метод діагностики полінозу у дітей. Для цього аналізу досить узяти мазок з носа. І буквально через 1-2 доби буде готовий результат, який чітко визначить, нежить алергічний або запальний.

Прик-тести — шкірні алергопроби. Швидкий і абсолютно безболісний метод. На шкірі передпліччя дитини роблять маленькі проколи глибиною всього лиш 1 мм. Потім на ці місця на шкірі наносяться специфічні алергени, які «підозрюються» в провокуванні алергічної реакції у дитини. Далі протягом 20 хвилин лікар спостерігає за реакцією. За ступенем почервоніння визначається чутливість організму до того чи іншого алергену.

Молекулярна алергодіагностика — на сьогодні найінформативніший вид діагностики. Він дозволяє виявити не лише вид алергену для організму, а й послідовність молекул, які викликають алергічну реакцію. Крім того, дана методика допомагає визначити, які перехресні реакції можна очікувати у дитини, а також спрогнозувати, наскільки важкою може бути алергія в майбутньому. Для цього аналізу береться кров з вени дитини. Ця діагностика дає можливість направити дитину на алергоспецифічну імунотерапію (АСІТ). На сьогоднішній день АСІТ є найпрогресивнішим і найбільш дієвим методом лікування алергій. Він дозволяє найбільш ефективно «прибрати» алергію. Адже сьогодні вилікувати алергію на 100%, на жаль, неможливо. А за допомогою АСІТ лікарі пристосувалися вводити організм в тривалу ремісію — стан, коли у людини немає ніяких проявів і симптомів алергії. Цей метод — своєрідна «вакцинація» від алергії.

У чому полягає метод АСІТ? В організм пацієнта вводяться дози алергену, починаючи з самих маленьких, і поступово нарощуються. Завдяки цьому організм поступово навчається не реагувати на алерген. Для дітей є кілька варіантів: підшкірне (за допомогою уколів), або оральне введення (спреї або краплі під язик). Зараз в Україні АСІТ проводиться дітям, починаючи з 5-річного віку. Такий метод лікування пропонують батькам дитини, у якої сильні прояви алергії, але при цьому антигістамінні препарати їй не допомагають. Або така терапія проводиться, щоб не допустити подальшого погіршення алергії. Адже якщо є алергія на одну рослину, скажімо, на березу, велика ймовірність, що через кілька років у цього пацієнта буде алергія вже на декілька рослин, включаючи березу (на вільху, трави тощо) — тобто розширюється спектр алергізації організму. І процес погіршення неминучий, якщо вчасно його не зупинити. Саме тут і приходить на допомогу АСІТ. Адже цей метод допомагає виробити в організмі нечутливість взагалі до всіх алергенів. Важливий момент — АСІТ буде більш ефективною, якщо лікарю вдасться точно визначити, на який алерген у дитини виникла реакція. Варто відзначити, що всі перераховані вище методи діагностики і лікування алергії успішно проводять лікарі-лаборанти та дитячі алергологи в KinderKlinik — звертайтеся!

Чи можна вберегтися від алергії? Це дуже складно, адже існує генетична схильність, на яку ми ніяк не можемо вплинути. Однак важливо пам’ятати: розвиток алергії починається тільки під впливом певного тригера («спускового гачка»). Ним може стати і перенесена інфекція, і перший сильний контакт з алергеном. Тому якщо у батьків є алергія на якусь конкретну речовину — їм потрібно стежити за тим, щоб дитина по можливості теж уникала цього алергену. Наприклад, якщо у батьків навесні алергія на цвітіння дерев — це значить, що й дитину не варто відправляти до бабусі в село під час інтенсивного цвітіння цих рослин.

Як можна зменшити у дитини прояви алергії на пилок?

  • намагайтеся не гуляти з дитиною в першій половині дня (до 11.00 в повітрі найбільша концентрація квіткового пилку);
  • захищайте очі дитини від пилку під час прогулянок — за допомогою сонцезахисних або інших окулярів;
  • не варто виїзджати за межі міста, де контакти з алергеном багаторазово підвищуються;
  • після повернення додому з прогулянки одяг і взуття дитини повісьте глибоко в шафу або прополощіть у воді, а дитину — скупайте. Це потрібно для того, щоб змити пилок;
  • якщо є домашні тварини, потрібно пам’ятати про те, що кішки й собаки теж приносять з вулиці додому на своїй шерсті алергени. Тому після прогулянки їх теж бажано купати;
  • спати потрібно з закритими вікнами, щоб не було потоку повітря, насиченого пилком;
  • консультуйтеся з дитячим лікарем-алергологом і приймайте при необхідності антигістамінні препарати.

Будьте уважні до своєї дитини, і будьте здорові!

Читайте також: Харчова алергія у дитини: причини і симптоми

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
  • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
  • корекційні заняття з логопедом
  • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
  • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 —пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook