иконка 0800 30 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Ангіна у дитини: через що виникає і як лікувати

22 Лютого 2019

Оновлено: 25 Жовтня 2021

Автор:Білецька (Кияниця) Марина Андріївна

Діти часто хворіють, особливо лор-захворюваннями і найчастіше — в холодну пору року. Одним з найбільш поширених захворювань є ангіна (гострий тонзиліт). Багато хто думає, що все знає про ангіну, однак не все так просто. Виявляється, ангіна буває декількох видів, у кожного з яких — свої прояви. А ще під «маскою» ангіни часто ховаються інші, більш небезпечні, захворювання. Про це та багато іншого ми поговоримо з дитячим лікарем-отоларингологом KinderKlinik Мариною Кияницею. Важливу роль у захисті дитячого організму від інфекцій відіграють піднебінні мигдалики, які нескладно побачити навіть батькам при огляді ротоглотки малюка. Вони виконують бар’єрну функцію — допомагають боротися з мікробами, які проникають через рот або ніс (вхідні ворота інфекції) і попереджають інфікування всього організму. Наталія Іванівна, що таке ангіна? Гострий тонзиліт («ангіна» — в перекладі з латини «душити, стискати») — це гостре інфекційне захворювання, коли виникає запалення піднебінних мигдаликів. Причиною розвитку тонзиліту можуть бути як бактерії — частіше за все, це бета-гемолітичний стрептокок групи А (80% всіх випадків захворювань), так і віруси, особливо в ранньому дитячому віці. Оскільки можливі різні причини тонзилітів, то й лікування теж буде відрізнятися, тому консультація лікаря вкрай необхідна.

Як відбувається зараження? Інфекція поширюється повітряно-крапельним шляхом — при чханні або кашлі від іншої людини, хворої на тонзиліт (скарлатину або гострі респіраторні захворювання, збудником яких є стрептокок). Джерелом інфікування також може бути і здоровий носій, тому хвороба часто виникає без видимої на те причини (20% дітей шкільного віку є носіями без будь-яких симптомів).

Як протікає тонзиліт? Як правило, у дітей тонзиліт починається з різкого підйому температури тіла до 38-39 °С і навіть вище, болю в горлі, що посилюється при ковтанні, приєднується кашель. Діагностика тонзиліту на ранніх етапах утруднена, оскільки запалення і нальоти на мигдаликах можуть з’явитися пізніше.

Типовим для бактеріальних ангін є поєднання 3-х ознак:

 • порушення самопочуття дитини з підвищенням температури тіла до високих цифр;
 • зміни на піднебінних мигдаликах (виражене почервоніння, розпушення і набряк тканини), на поверхні можна помітити жовто-білі гнійні нашарування у вигляді точок, плівок або острівців. Залежно від виду змін на піднебінних мигдаликах розрізняють катаральний, лакунарний і фолікулярний тонзиліти. Якщо гнійний наліт відсутній — значить, має місце катаральне запалення;
 • болючість і збільшення регіонарних лімфатичних вузлів.

Тонзиліти, спровоковані вірусами, частіше спостерігаються у дітей раннього дитячого віку і проявляються вираженою інтоксикацією з синдромом ураження органів шлунково-кишкового тракту (нудота, болі в животі, здуття кишківника). Сюди також відносять герпетичну ангіну, прояви якої можуть бути різноманітними: слизова мигдаликів і задньої стінки глотки на початку захворювання яскраво-червона, потім покривається папульозним висипом, бульбашки через кілька днів зникають, утворюючи ерозії з червоною облямівкою і білуватим нальотом.

З якими хворобами можна сплутати ангіну? Незважаючи на те, що описана клініка майже всім відома, треба обов’язково звертатися до лікаря. Адже під «маскою» тонзиліту може ховатися небезпечне для життя захворювання — дифтерія, лікування при якій повинно починатися якомога раніше і обов’язково в лікарні. Однак це захворювання можна попередити — завдяки вакцинації! Симптоми тонзиліту у дітей спостерігаються також при скарлатині або інфекційному мононуклеозі.

Які можливі ускладнення? При неправильному або пізно розпочатому лікуванні стрептококового тонзиліту можливі місцеві ускладнення — формування гнійників поряд з тканиною піднебінного мигдалика (паратонзилярний абсцес), за глоткою (заглотковий абсцес), запалення середнього вуха (отит) і навіть запалення мозкової оболонки (гнійний менінгіт). Також після перенесеної ангіни у дітей можуть приховано розвиватися ураження серцевого м’яза (міокардит) і нирок (гломерулонефрит), ревматоїдний артрит. Нерідко ангіна набуває хронічного характеру, періодично турбуючи дитину загостреннями. Ось чому важливе не лише правильно підібране лікування тонзиліту, а й спостереження у лікаря після одужання.

Якщо у дитини ангіна, що робити? Незалежно від виду тонзиліту, хвора дитина скаржиться на біль в горлі, спочатку при ковтанні твердої, а потім і рідкої їжі. Малюки відмовляються від їди й пиття, тому харчовий раціон вашої дитини повинен складатися з рідкої, легкозасвоюваної молочно-рослинної їжі (ріденькі супчики, каші). Переконайтеся, що ваша дитина вживає достатню для свого віку кількість рідини. В іншому випадку є високий ризик зневоднення організму.

Як лікувати тонзиліт? Якщо у дитини підвищилася температура, значно погіршився загальний стан — потрібно застосувати парацетамол- або ібупрофен-вмісні препарати. Не можна давати дитині аспірин, який може спровокувати розвиток синдрому Рея (дуже небезпечний, загрожуючий життю стан, що виникає у дітей, характеризується швидко прогресуючою енцефалопатією (внаслідок набряку головного мозку) і розвитком жирової дегенерації внутрішніх органів, переважно нирок і печінки). Якщо ми маємо справу з бактеріальним тонзилітом, призначається антибіотикотерапія за індивідуальними схемами, після визначення чутливості збудника. Спреї і таблетки для розсмоктування лікар призначає індивідуально, враховуючи вік малюка. При правильному лікуванні стан дитини швидко поліпшується, і тут з’являється небезпека самостійного припинення прийому медикаментів, але це неприпустимо! Тільки лікар повинен призначати і контролювати ефективність лікування. Після поліпшення загального стану і зникнення симптомів, а також через 1 місяць після хвороби необхідно здати загальний аналіз крові й сечі, виконати ЕКГ для попередження розвитку ускладнень, які можуть відразу не проявлятися.

Чи є методи профілактики ангіни?

 • зміцнюйте імунітет будь-якими доступними вам способами (контрастний душ, прогулянки на свіжому повітрі, помірні фізичні навантаження, правильне харчування, повноцінний сон);
 • дотримуйтесь правил особистої гігієни (перш за все, мийте руки — дитини і свої!).

Лікуйтеся доказово, і будьте здорові!

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, який дає змогу визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи мережі KinderKlinik можуть комбінувати тест із іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та направляти дитину до суміжних фахівців.   👉 Показання для […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють відділення:

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня крім нд  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт, чт, сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня крім нд 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт, чт, сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook