иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Анорексичний розлад. Що ж це за захворювання і чим воно загрожує дитині?

20 Грудня 2019

Оновлено: 27 Квітня 2021

Автор:Волошина Юлія Анатоліївна

Дитина почала різко втрачати вагу? Дивно поводиться під час прийому їжі? Надто переймається своєю зовнішністю, вважає себе повною при абсолютно нормальній статурі? Морить себе голодом і виснажує фізичними вправами? Не варто пускати ситуацію на самоплив. Адже цілком може бути, що у вашої дитини розвинувся анорексичний розлад – небезпечне захворювання, яке призводить до тяжких ускладнень і навіть смерті. Ми розпитали про це захворювання педіатриню KinderKlinik Юлію Волошину.

Що ж це за захворювання? Анорексичний розлад – захворювання, при якому відзначається повна відсутність апетиту, організм не отримує корисних речовин, яких потребує для свого зростання і життєзабезпечення. Захворювання супроводжується метаболічними порушеннями, хворобами травної та нервової систем. У випадках розвитку значної білково-енергетичної недостатності і згодом кахексії (виснаження організму), можливий летальний результат. Як же запідозрити у дитини подібний психічний розлад? Найчастіше анорексії схильні дівчата віком від 12 до 20 років. Хоча трапляються випадки цього захворювання і в більш пізньому віці. Причини розвитку цього стану в основному психогенні. Анорексичний розлад є одним з різновидів неприйняття себе і свого тіла. Вам може здаватися, що причин невдоволення собою у вашої дитини не може бути. Але треба розуміти, що тут проблема часто-густо криється в голові. Що може стати поштовхом до розвитку подібного стану? Як я вже зазначила вище, цей стан може бути викликаний невдоволенням собою і неприйняттям себе. Незалежно від своєї ваги, дитина вважає себе повною, і всілякими способами намагається схуднути. Найчастіше причиною такої поведінки є:

  • бажання бути схожою на подіумних моделей. Ця професія завжди асоціюється у дівчаток-підлітків з успіхом і красою. Тонка психіка підлітка на жаль не може сприйняти того факту, що більшість моделей знаходяться в різних стадіях білково-енергетичної недостатності і мають проблеми зі здоров’ям. А деякі з них хворіють на тяжку форму анорексичного розладу. Стандарти краси модельних агенцій частіше за все НЕ відповідають нормальній здоровій вазі;
  • психотравма. Дитина підліткового віку будь-яку критику сприймає вкрай болісно. І, на жаль, часто не може відрізнити конструктив від бажання образити чи зачепити. Іноді досить одного невтішного коментаря з приводу ваги (повторюся, не завжди адекватного), щоби дитина зациклилась на схудненні;
  • дитина все ж має зайву вагу, але при цьому не отримує належної підтримки від оточуючих і близьких і починає боротися з проблемою самостійно, як уміє (найчастіше, просто перестає їсти)
  • пам’ятайте! Навіть якщо при Вас дитина їсть в достатньому обсязі – вона може потім приймати спеціальні препарати, що викликають блювоту, або самостійно її викликати, щоб не погладшати;
  • багато підлітків захоплюються рекламою «чудо-засобів», які обіцяють скинути незабаром значну кількість зайвих кілограмів. У кращому випадку Вам просто пощастить – дитина отримає «пустушку», яка не знизить її вагу, але й не завдасть шкоди зростаючому організму. Іноді ж ці засоби працюють, і людина дійсно стрімко худне, але в додаток отримує цілий «букет» проблем зі здоров’ям: від захворювань травного тракту і гормональних збоїв, до погіршення функціонування печінки і нирок (внаслідок того, що дані препарати можуть містити вкрай токсичні речовини).

У вашої дитини схожа проблема?

Записатись до дієтолога
При анорексичному розладі присутнє патологічне бажання втратити вагу і сильний страх погладшати. Дитина спотворено «бачить» свою зовнішність і фізичну форму, нав’язливо непокоїться про збільшення своєї ваги, навіть в тому випадку, коли ніякого зайвої ваги і немає.

Які симптоми можуть з’явитися у дитини при анорексичному розладі?

  • дитина почала втрачати вагу
  • при спробі поговорити дитина в більшості випадків заперечує наявність проблеми, або ж, навпаки, може весь час твердити про свою повноту (це нав’язлива ідея, яка переслідує дитину)
  • порушення звичного режиму і способу харчування: дитина може почати їсти стоячи, розрізати їжу на маленькі шматочки; намагатися вживати їжу, коли її не бачать, щоб прийняти якомога менше їжі, або весь час обіцяти поїсти поза домом – з метою обдурити і не прийняти їжу
  • розлади сну, виражена емоційна нестабільність, зниження активності, слабкість тощо, які можуть розвинутися внаслідок недоїдання і сильних переживань
  • дитина виробляє в собі рефлекс обов’язкової блювоти після прийому їжі. Такий рефлекс формується на рівні нервової системи і психіки, і свідчить про глибоку фазу захворювання.

Чим же загрожує захворювання, і які можуть бути ускладнення?

  • у важких випадках на тлі розвитку кахексії можливі навіть летальні випадки
  • часто розвиваються проблеми з менструальним циклом (аж до повного зникнення місячних), опущення внутрішніх органів – через втрату вісцерального жиру, розвиток дефіцитної анемії, вітамінної недостатності, захворювань шлунково-кишкового тракту, ендокринних захворювань.

    Фази захворювання: Дісморфоманічна – у дитини з’являються думки про свою ущербність і повноту. Присутнє зниження настрою, тривожність, пошук своїх недоліків. Дитина починає робити спроби обмежити себе в їжі; Анорексична – для цієї фази необхідна присутність стійкого і тривалого голодування. Відзначається втрата ваги приблизно на 20-30%, причому часто дитина вважає, що скинула вагу недостатньо, і продовжує спроби худнути далі. На цій стадії можливе виникнення вищеописаних проблем зі здоров’ям; Кахектична – фаза незворотних дистрофічних змін внутрішніх органів. В середньому розвивається через 1-2 роки. Втрата маси тіла становить 50% і більше від показників нормальної ваги. Дана фаза часто незворотня. Дистрофічні зміни призводять до необоротного пригнічення функцій всіх систем і органів, і потім до смерті. Тому якщо Ви помітили ознаки анорексичного розладу у своєї дитини – не зволікайте! Зверніться до дієтолога і інших дитячих фахівців KinderKlinik і уникніть захворювання, або вилікуйте його на ранній стадії, коли воно ще не встигло завдати непоправної шкоди здоров’ю і розвитку Вашої дитини! Уточнити подробиці і записатися на прийом можна за телефонами: 0 800 30 75 75 044 390 75 75 096 390 75 75

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
  • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook