fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Анорексія та інші порушення харчової поведінки

2 Листопада 2018

Оновлено: 10 Березня 2019

В останні роки ми все частіше чуємо про анорексію, булімію та інші розлади харчової поведінки. У багатьох склалося неоднозначне ставлення до цієї проблеми — про це прийнято замовчувати, тема вважається чимось ганебним, інші не сприймають її серйозно … І це при тому, що така патологія є серйозною і небезпечною для здоров’я і навіть життя!

Найсумніше, що з анорексією та іншими розладами харчової поведінки стикаються в основному підлітки і навіть діти. Що це за порушення, чому вони виникають і чи можна від них позбутися — читайте в нашій статті.

Що ж це таке?

Порушення харчової поведінки є серйозними психічними захворюваннями, при яких розвивається нездорове ставлення до вживання їжі, невдоволення своєю фігурою і вагою, а також неадекватне ставлення до фізичних вправ.

Чому виникають розлади харчової поведінки?

Точно невідомо, чому розвиваються порушення харчової поведінки. Конкретні причини відсутні, але їх появі можуть сприяти різні фактори, наприклад, генетична схильність або навколишнє середовище, в якій росте підліток.

Види розладів харчової поведінки

Нервова анорексія

При нервовій анорексії у дитини виникає нав’язливе прагнення схуднути, при цьому підліток відмовляється від їжі і виснажує себе надмірними фізичними навантаженнями, не дивлячись на те, що відрізняється низькою вагою тіла. Це пов’язано зі спотвореним уявленням про себе: дитина впевнена, що вона товста і має зайву вагу, хоча насправді вона не є такою. Ця впевненість викликає у дитини сильний страх набрати зайву вагу. Такі переконання настільки сильні, що дитина боїться з’їсти навіть нормальну порцію їжі — вона просто не дозволяє собі їсти, і це призводить до хронічного голоду. Таке голодування може мати серйозні наслідки для зростаючого дитячого організму.

Атипова нервова анорексія

Підліток з атипової нервовою анорексією різко худне і має всі інші ознаки нервової анорексії. Одна відмінність від попереднього виду анорексії в тому, що в цьому випадку у дитини нормальна або навіть надмірна вага тіла. Медичні та психологічні наслідки атипової нервової анорексії настільки ж серйозні, як і при нервовій анорексії.

Булімія

Нервова булімія характеризується епізодами переїдання (заковтування аномально великої кількості їжі, яке відбувається в дуже швидкому темпі), що повторюються знову і знову. При цьому виникає відчуття втрати контролю над вживанням їжі. Після випадку переїдання підліток активно робить спроби, які, на його думку, повинні перешкодити набиранню ваги. Це може бути провокування блювання, прийом проносного або надмірні фізичні вправи. Підлітки з булімією теж дуже критично ставляться до своїх форм, розмірів і ваги тіла.

Розлад харчування

Характеризується відмовою або обмеженням вживання в їжу певних продуктів. Це може бути викликано рядом причин, таких як:

– неприйняття кольору, смаку, запаху, текстури їжі
– неприємні відчуття, викликані вживанням даного продукту
– минулий негативний досвід при прийомі продукту
– просто не подобається цей продукт.

Такий розлад харчування може призвести до втрати ваги, недостатньому харчуванню або навіть до значних погіршень життя підлітка. Наприклад, у нього можуть виникнути проблеми зі спілкування з іншими людьми, якщо мова йде про харчові продукти.

Як запідозрити у дитини розлад харчової поведінки?

Фізичні ознаки

– значна втрата ваги або різкі коливання ваги
– у дівчаток пропадають місячні або порушуються менструальні цикли
– підвищена чутливість до холоду (підліток мерзне більшу частину часу, навіть якщо знаходиться в теплі)
– повільність, млявість, втома
– запаморочення, непритомність
– зниження концентрації уваги.

Поведінкові ознаки

– постійне зменшення вживання жирів, підрахунок калорій, пропуски прийомів їжі, голодування і уникнення певних груп продуктів (наприклад, молочних продуктів, м’яса або вуглеводів)
– дитина вигадує різні причини, щоб не їсти
– надмірне захоплення фізичними навантаженнями
– підвищена стурбованість своїми формами, вагою і зовнішністю
– сильний страх набрати вагу
– спотворене уявлення про своє тіло (наприклад, скарги «я товста», коли дівчинка насправді має нормальну вагу або її вага навіть нижче норми)
– дитина нервує або злиться, коли приходить час їсти
– відвідування ванної кімнати та/або туалета після їжі (де дитина може викликати блювоту)
– часте зважування
– незвична поведінка за столом (наприклад, розрізання їжі на крихітні шматочки)
– уникнення ситуацій, пов’язаних з їжею
– підвищений інтерес до кулінарії, але сама дитина нічого не їсть з того, що сама приготувала
– капризи, дратівливість
– часте бажання побути наодинці з самим собою.

Як лікувати розлади харчової поведінки?

Порушення харчової поведінки тягнуть за собою дуже серйозні наслідки як на фізичному, так і на психологічному рівні. Тому такі розлади вимагають і медикаментозного лікування, і спостереження у психолога або психотерапевта.

Тривале голодування може призвести до порушень серцевого ритму, артеріального тиску, низької щільності кісток, проблемам з ростом і статевою зрілістю. Тому підлітку з діагнозом «розлад харчової поведінки» необхідно регулярно відвідувати свого лікуючого педіатра. У важких випадках потрібна госпіталізація.

Чи можна вилікувати анорексію або інший розлад харчової поведінки?

Відновлення дитячого організму можливо, і раннє звернення до лікаря — ключ до успішного одужання! І будьте здорові!

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.