fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Антибіотики — дітям: чому не можна давати їх «для профілактики»?

17 Листопада 2019

У дитини почало дерти горло, з’явився нежить, загальне нездужання: ломота в тілі, озноб, слабкість… Як тільки жаліслива бабуся дізналася, що онук захворів, недовго думаючи, простягнула йому таблетки з антибіотиком: «Пропий, полегшає». Знайома картина? Як часто Ви самі приймали антибіотики (або «прописували» їх своїм дітям) лише тому, що переконали себе в їх ефективності, або ж просто так, «для профілактики», керуючись міркуваннями «гірше ж не буде»? Напевно, не раз…

Поговоримо сьогодні про те, чому цього робити не можна.

Чим загрожує бездумний прийом антибіотиків?

Зараз проходить Всесвітній тиждень обізнаності про антибіотики. Кожній людині життєво важливо знати, що антибіотики (АБ) — це не «вітамінки» і не глюконат кальцію, які можна ковтати безконтрольно і багато.

«Чому?», — запитаєте Ви. Та тому, що може розвиватися стійкість бактерій до АБ. І з кожним роком ця проблема набуває все більш загрозливих масштабів. Бактерії навчилися протистояти АБ, навіть тим, які призначаються рідко, набуваючи статусу «супербактерій».

У 2016 році вчені з Великобританії провели дослідження антибіотикорезистентності і оцінили, що з кожним роком кількість смертей від хвороб, які викликали супербактеріі, збільшується, і до 2050 року може досягти 10 мільйонів в рік! Вражає, чи не так? На хвилиночку, це чверть всього населення України!

Чому виникає резистентність до АБ?

«Що нас не вбиває, робить нас сильнішими» — ця відома фраза характеризує те, що відбувається з бактеріями під впливом АБ. Неконтрольований прийом АБ, до того ж в неправильній дозі, не тільки не вбиває бактерії, але й викликає у них генні мутації. Деякі бактерії «захищаються», стають непроникними для АБ, або можуть переводити препарат в неактивну форму. Утворюються гени, що відповідають за стійкість до АБ. Бактерії обмінюються такими генами, набуваючи стійкість відразу до декількох АБ, стають мультирезистентними. ⠀

У 2017 році ВООЗ опублікувала список з 12 бактерій, проти яких потрібні вже нові АБ. «Так чому б їх не синтезувати?», — запитаєте Ви. Але все не так просто. Розробка нового препарату — це тривала і дуже витратна справа, яка обійдеться в кілька мільярдів доларів, і ще потрібно багато років на проведення випробувань. ⠀

Дитина захворіла?

Записатись до лікаря

Що ж робити?

Головне — не панікувати! Все в наших руках. Ось що Ви можете робити, починаючи з сьогоднішнього дня:

 • не займайтеся самолікуванням! Давайте дітям (і приймайте самі) АБ тільки за показаннями, дотримуючись дозування і схеми прийому, які призначив Ваш лікар. ⠀

Педіатр KinderKlinik Поліщук Лариса Володимирівна додала:

«Допомогти доктору відрізнити вірусну інфекцію від бактеріальної допоможе аналіз крові дитини. Тільки після виявлення маркерів бактеріального запального процесу повинен призначатися АБ. Правильно інтерпретувати аналізи крові може тільки лікар.

Також не варто забувати про природні «антибіотики» — це лук, часник, мед (якщо у дитини немає на нього алергії), грейпфрут, журавлина, зелений чай, прополіс».

 • не припиняйте прийом АБ після поліпшення самопочуття дитини, а доведіть курс лікування до кінця.
 • не давайте дитині АБ при вірусних інфекціях і «для профілактики».
 • регулярно мийте руки (собі й дитині) — інфекційні хвороби передаються через брудні руки.
 • Вакцинація — кращий спосіб попередити захворювання. А значить, не доведеться зайвий раз приймати АБ.

Ми, в KinderKlinik, проводимо вакцинацію проти небезпечних інфекційних захворювань (дифтерії, кашлюка, правця, гемофільної палички, пневмокока, вітряної віспи та ін.). Звертайтеся!

І будьте здорові!

Уточнити подробиці можна за телефонами:

0800 30 75 75

096 390 75 75

044 390 75 75

Вам також буде цікаво:

12 Січня 2021
Вакцинація дорослих в KinderKlinik

Чи знаєте ви, що щеплення потрібні не тільки малюкам, але і дорослим? Як же підготуватися до процедури? Дізнайтеся від фахівця KinderKlinik Олени Махоти!

11 Січня 2021
Лишай у дітей: як розпізнати та що робити?

Після контакту з бездомним тваринам у дитини з’явилися дивні сверблячі плями на шкірі? У малюка нерівномірно сходить загар, залишаючи невеликі бліді ділянки? Висип не зникає і поступово збільшується в розмірах? Об’єднати ці стани можна одним загальним діагнозом — лишай. У цього захворювання безліч видів і масок, що ускладнюють діагностику. Але для досвідчених дерматологів KinderKlinik немає […]

8 Грудня 2020
Як зберігати зціджене молоко?

Як правильно зберігати та використовувати зціджене молоко? Дізнайтеся зі статті експерта з грудного вигодовування KinderKlinik Олександри Кащенко!

Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.