fbpx
иконка 096 390 75 75
💙💛 Ми працюємо
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Антибіотики — дітям: чому не можна давати їх «для профілактики»?

17 Листопада 2019

Оновлено: 15 Вересня 2021

Автор:Панютчева Валерія Борисівна

У дитини почало дерти горло, з’явився нежить, загальне нездужання: ломота в тілі, озноб, слабкість… Як тільки жаліслива бабуся дізналася, що онук захворів, недовго думаючи, простягнула йому таблетки з антибіотиком: «Пропий, полегшає». Знайома картина? Як часто Ви самі приймали антибіотики (або «прописували» їх своїм дітям) лише тому, що переконали себе в їх ефективності, або ж просто так, «для профілактики», керуючись міркуваннями «гірше ж не буде»? Напевно, не раз… Поговоримо сьогодні про те, чому цього робити не можна.

Чим загрожує бездумний прийом антибіотиків?

Зараз проходить Всесвітній тиждень обізнаності про антибіотики. Кожній людині життєво важливо знати, що антибіотики (АБ) — це не «вітамінки» і не глюконат кальцію, які можна ковтати безконтрольно і багато. «Чому?», — запитаєте Ви. Та тому, що може розвиватися стійкість бактерій до АБ. І з кожним роком ця проблема набуває все більш загрозливих масштабів. Бактерії навчилися протистояти АБ, навіть тим, які призначаються рідко, набуваючи статусу «супербактерій». У 2016 році вчені з Великобританії провели дослідження антибіотикорезистентності і оцінили, що з кожним роком кількість смертей від хвороб, які викликали супербактеріі, збільшується, і до 2050 року може досягти 10 мільйонів в рік! Вражає, чи не так? На хвилиночку, це чверть всього населення України!

Чому виникає резистентність до АБ?

Що нас не вбиває, робить нас сильнішими» — ця відома фраза характеризує те, що відбувається з бактеріями під впливом АБ. Неконтрольований прийом АБ, до того ж в неправильній дозі, не тільки не вбиває бактерії, але й викликає у них генні мутації. Деякі бактерії «захищаються», стають непроникними для АБ, або можуть переводити препарат в неактивну форму. Утворюються гени, що відповідають за стійкість до АБ. Бактерії обмінюються такими генами, набуваючи стійкість відразу до декількох АБ, стають мультирезистентними. ⠀ У 2017 році ВООЗ опублікувала список з 12 бактерій, проти яких потрібні вже нові АБ. «Так чому б їх не синтезувати?», — запитаєте Ви. Але все не так просто. Розробка нового препарату — це тривала і дуже витратна справа, яка обійдеться в кілька мільярдів доларів, і ще потрібно багато років на проведення випробувань. ⠀

Дитина захворіла?

Записатись до лікаря

Що ж робити?

Головне — не панікувати! Все в наших руках. Ось що Ви можете робити, починаючи з сьогоднішнього дня:

 • не займайтеся самолікуванням! Давайте дітям (і приймайте самі) АБ тільки за показаннями, дотримуючись дозування і схеми прийому, які призначив Ваш лікар. ⠀

Педіатриня KinderKlinik Валерія Панютчева додала: «Допомогти доктору відрізнити вірусну інфекцію від бактеріальної допоможе аналіз крові дитини. Тільки після виявлення маркерів бактеріального запального процесу повинен призначатися АБ. Правильно інтерпретувати аналізи крові може тільки лікар. Також не варто забувати про природні «антибіотики» — це лук, часник, мед (якщо у дитини немає на нього алергії), грейпфрут, журавлина, зелений чай, прополіс».

 • не припиняйте прийом АБ після поліпшення самопочуття дитини, а доведіть курс лікування до кінця.
 • не давайте дитині АБ при вірусних інфекціях і «для профілактики».
 • регулярно мийте руки (собі й дитині) — інфекційні хвороби передаються через брудні руки.
 • Вакцинація — кращий спосіб попередити захворювання. А значить, не доведеться зайвий раз приймати АБ.

Ми, в KinderKlinik, проводимо вакцинацію проти небезпечних інфекційних захворювань (дифтерії, кашлюка, правця, гемофільної палички, пневмокока, вітряної віспи та ін.). Звертайтеся! І будьте здорові! Уточнити подробиці можна за телефонами: 0800 30 75 75 096 390 75 75 044 390 75 75

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн, ср, пт 09:00-18:00, сб 10:00-17:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — вт, чт, сб 10:00-18:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — ср, пт 10:00-17:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 •  
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - пн, ср, пт, сб 10:00-14:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved for at least 5 minutes.

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook