fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Атопічний дерматит

29 Грудня 2021

Оновлено: 29 Грудня 2021

Автор:Попова Наталія Сергіївна

Що таке атопічний дерматит?

Атопічний дерматит – це хронічне запалення шкірних покривів, яке зумовлене генетично та має алергічну природу.

Як правило, атопічний дерматит з’являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди. У деяких випадках патологія може зберігатись все життя. Перед лікарем, який зіткнувся з атопічним дерматитом у дитини, стоїть завдання зрозуміти причину, яка провокує цю патологію та коригувати роботу імунної системи так, щоб змусити захворювання піти у ремісію.

Види атопічного дерматиту

Зауважимо, що офіційної міжнародної класифікації захворювання немає. Але лікарі зазвичай ділять атопічний дерматит за віковим критерієм та за його походженням.

Так, якщо захворювання виникає у дитини віком до 2 років, його називають атопічною екземою у немовлят, до 12 років – дитячим атопічним дерматитом, а після 12 – підлітковим.

Якщо говорити про атопічний дерматит у розрізі його причин, то захворювання ділять на чотири види:

 • атопічний дерматит (АД) із підвищеною чутливістю до продуктів харчування;
 • АД із підвищеною чутливістю до грибків;
 • АД із підвищеною чутливістю до кліщів;
 • АД із підвищеною чутливістю до пилку.

Атопічний дерматит може протікати у дитини у трьох формах: легкій, середній та тяжкій.

Симптоми атопічного дерматиту у дітей

Головною характеристикою атопічного дерматиту є виникнення на шкірі запалених вогнищ, що супроводжується свербінням. Дитина стає роздратованою і примхливою, порушується сон. Зовнішній вигляд цих вогнищ може змінюватися залежно від того, на якій стадії знаходиться захворювання. Коли атопічний дерматит у гострій фазі, то запалення на шкірі яскраво-червоного кольору із лусочками. Може утворюватися набряк. Коли захворювання переходить у стан неповної ремісії висипання набувають вже менш яскравого, тілесного кольору, можуть лущитися.

При дитячій формі захворювання протікає найгостріше. Спостерігаються рясні висипання у вигляді бульбашок та папул, шкіра червоніє та запалюється. Симптоми локалізуються на грудях, шиї та волосистій шкірі голови, а також на місцях розгинання суглобів. Свербіння настільки сильне, що дитина може розчісувати висипання, внаслідок чого на їх місці утворюються гнійнички.

У дітей старше 2 років при атопічному дерматиті спостерігається дуже суха шкіра, почервоніння та формування лусочок. Характерно лущення, тріщини на шкірі та свербіння, яке посилюється в нічний час. Такі ураження шкіри, як правило, виникають на шиї, долонях, у місцях згину ліктів та колін. Характерним симптомом у цьому віці також є потемніння та лущення повік.

У підлітків висипання, як правило, виникають у районі шиї, рота, на зап’ястях та ліктях. Вони мають вигляд бляшок, що лущиться. Примітно, що симптоми можуть посилюватись із зниженням температури повітря на вулиці.

Діатез і атопічний дерматит – те саме?

Існує думка, особливо серед людей старшого покоління, про те, що атопічний дерматит – це діатез. Раніше діатезом називали схильність дитини до прояву алергії. Проте зараз серед доказових лікарів такого діагнозу не існує. Але навіть якщо продовжити використовувати цей термін, то цілком ясно, що це різні поняття. Якщо діатезом вважали лише схильність організму до алергії, то атопічний дерматит – це захворювання, яке провокується алергеном.

Чинники розвитку атопічного дерматиту

Атопічний дерматит – досить складне захворювання з точки зору причин його виникнення. На появу цієї проблеми впливає багато факторів. Серед них такі:

 • генетичний збій, що супроводжується порушенням кератинізації шкіри. Тобто через дефекти в генах, порушується синтез білків, відповідальних за бар’єрну функцію шкіри.
 • активація Th2-популяції клітин, що призводить до імунного запалення. При атопічному дерматиті ці клітини знаходяться в режимі підвищеної активності не періодично, як має бути в нормі, а постійно. Як результат – шкіра постійно запалена.
 • підвищена активність “огрядних” клітин. Це призводить до сильного свербіння.

Вчені довели генетичну обумовленість атопічного дерматиту. Якщо один з батьків або обоє страждають на це захворювання, то ймовірність того, що воно проявиться у їхньої дитини вище, ніж у того, чиї батьки здорові.

Крім того, є і додаткові фактори, що впливають на прояв захворювання:

 • надмірне використання косметики;
 • споживання продуктів із високим вмістом антибіотиків, консервантів та інших синтетичних речовин;
 • підвищене опромінення сонцем;
 • висока забрудненість повітря.

Провокувати висипання у дитини можуть харчові алергени, емоційне перезбудження, грибок, шерсть домашніх тварин.

Стадії атопічного дерматиту

Як і будь-яке інше захворювання, атопічний дерматит протікає у декількох стадіях. Їх виділяють чотири: початкову, виражених змін, ремісії та одужання.

Для початкової стадії характерні симптоми, які виникають при атопічній екземі немовлят атопічного дерматиту. Відповідно, у цій стадії хвороба протікає у дітей першого року життя.

На стадії виражених змін атопічний дерматит все ще виражений яскравими симптомами. Часто помічають чергування гострої та хронічної фази АД.

Симптоми починають затихати на стадії ремісії. Можна помітити навіть їхнє повне зникнення.

Якщо ознаки атопічного дерматиту не спостерігаються протягом 3-7 років, такий період називають клінічним одужанням.

Варто відзначити, що швидкість переходу захворювання з однієї фази в іншу часто залежать від батьків. Оскільки дуже важливо помітити прояв захворювання на початку його розвитку. Чим раніше лікар підбере необхідне лікування та догляд за шкірою дитини, тим швидше можна буде зменшити прояв симптомів атопічного дерматиту.

Діагностика атопічного дерматиту у дітей

Для точної діагностики захворювання необхідно обов’язково звернутися до дитячого дерматолога чи алерголога. У разі атопічного дерматиту немає особливих методів діагностики. Лікар ставить діагноз, ґрунтуючись на скаргах та симптомах, анамнезі, лабораторних дослідженнях.

Насамперед лікар оглядає шкіру пацієнта, де є виражені запалення, стежить за динамікою уражень у різних фазах захворювання. Опитує батьків для виявлення повного анамнезу і генетичної схильності дитини. При необхідності проводить алергологічні проби та призначає лабораторні аналізи.

Лікування атопічного дерматиту

Лікування атопічного дерматиту займається лікар-дерматолог чи алерголог. Призначення лікаря безпосередньо пов’язані зі ступенем прояву захворювання, причин, які його викликають і навіть супутніх патологій.

Як правило, лікування атопічного дерматиту комплексне і полягає в медикаментозній терапії, обмеженні контакту з провокуючими факторами, гіпоалергенній дієті, здоровому способі життя та лікуванні супутніх захворювань.

Де веде прийом дитячий дерматолог KinderKlinik?

Для своєчасного лікування атопічного дерматиту, при перших змінах на шкірі дитини слід звернутися до дитячого дерматолога. У KinderKlinik дитячий дерматолог веде прийом на трьох відділеннях клініки за адресами:

 • вул. Деміївська, 16
 • вул. К. Бендукідзе, 2
 • вул. О. Мішуги, 2
 • вул. Вишгородська, 45/2

Вам також буде цікаво:

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

28 Грудня 2021
Коліки у малюка: чому виникають і як полегшити стан

Головна складність у тому, що досі невідомі точні причини виникнення колік.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.