Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Лікування атопічного дерматиту в Києві ≡ Клініка KinderKlinik | Симптоми та причини атопічного дерматиту

29 Грудня 2021

Оновлено: 17 Червня 2024

Атопічний дерматит

       Серед величезної кількості дерматологічних захворювань атопічний дерматит займає лідируючі позиції за виявленими випадками. Ця проблема особливо поширена у дітей молодшого віку і завжди потребує своєчасного лікування.

       Фахівці медичного центру KinderKlinik у Києві надають висококваліфіковану допомогу дітям різного віку. KinderKlinik гарантує найкращий сервіс та індивідуальний підхід до кожної дитини!

Що таке атопічний дерматит

       Атопічний дерматит (екзема, дитяча екзема, нейродерміт) – це хронічне запальне захворювання шкіри, яке пов’язане з порушенням обміну білків у її структурі, імунологічними реакціями, алергічним компонентом тощо. На даний момент атопічний дерматит вивчається сотнями фахівців по всьому світу, проте остаточний патогенез захворювання до кінця не зрозумілий.

       Найчастіше атопічний дерматит на шкірі зустрічається у дітей віком до 5 років. Статистика показує, що у більш розвинених країнах кількість випадків захворювання значно вища, особливо у великих містах із промисловістю. Існують також гіпотези, що атопічний дерматит у дітей з інтенсивною гігієною та мінімальним контактом з інфекціями у ранньому віці виникає набагато частіше.

Причини атопічного дерматиту

       Усі причини атопічного дерматиту поділяють на дві великі категорії:

 1. Ендогенні:
 • Генетичні мутації;
 • Схильність до алергічних реакцій;
 • Ендокринологічний дисбаланс;
 • Гіперактивність імунітету;
 • Стрес, депресивні розлади.
 1. Екзогенні (тригери, що провокують фактори):
 • Харчові та повітряні алергени;
 • Інфекції;
 • Побутова хімія;
 • Пасивне куріння.

        Атопічний дерматит у дитини виникає, як правило, за наявності кількох факторів. Ключову роль відіграють генетичні “поломки”, які сильно підвищують ризик гіперімунних реакцій. Діти з атопическим дерматитом часто спостерігається бронхіальна астма та інші види хронічних алергічних патологій.

Симптоми атопічного дерматиту

      У дерматології атопічний дерматит прийнято розділяти на дві фази:

 1. Гостра: на шкірі з’являються червоні щільні плями та бляшки, які інтенсивно сверблять. Внаслідок розчесів висипання перетворюються на ерозії, можуть формуватися тріщини;
 2. Хронічна: плями зникають, натомість залишаються сухі лусочки і ліхенізовані висипання.

        Гострий та хронічний атопічний дерматит може виявлятися подібними симптомами практично на будь-якій ділянці тіла. Як правило, локалізація залежить від віку. У дітей атопічний дерматит вражає обличчя, волосисту частину голови, щоки, повіки, шкіру на розгинальних поверхнях кінцівок. У старших дітей висипання найчастіше спостерігаються на згинальних поверхнях, у підколінних ямках, на шиї.

        Перехід від хронічної фази до гострої провокується різними чинниками: стрес, одяг із вовни, надмірна гігієна, підвищена пітливість тощо. Спершу з’являється сильна сверблячка, і тільки потім елементи висипання на шкірі.

Ускладнення та особливості атопічного дерматиту

       Тяжкий перебіг атопічного дерматиту, невчасне або неефективне лікування можуть призвести до так званої суперінфекції. В області висипань у шкіру проникають бактерії (стафілококи, стрептококи), що провокує гнійні осередки аж до абсцесів та флегмон.

        Атопічний дерматит по всьому тілу (еритродермія) – ще одна важка форма, яка проявляється почервонінням та свербінням великої площі шкіри – до 70%.

        Герпетична екзема – особливий вид атопічного дерматиту, що з вірусом простого герпесу. Виявляється більш інтенсивними пухирцеподібними хворобливими висипаннями, сильним свербінням, почервонінням шкіри. Також характерні загальні симптоми підвищення температури тіла, слабкість, головний біль.

Діагностика атопічного дерматиту

        Для діагностики атопічного дерматиту досвідченому фахівцю, зазвичай, досить клінічних проявів. Додаткові обстеження виконуються з метою виявлення факторів, що провокують, і оцінки стану організму.

        Іноді симптоми атопічного дерматиту схожі на інші шкірні захворювання (псоріаз, себорея, нуммулярний дерматит). У цьому випадку лікар проводить низку тестів, щоб встановити точний діагноз та підібрати оптимальну тактику лікування.

Атопічний дерматит у дітей

        У дітей атопічний дерматит має 2 форми:

 

 • Дитяча форма:

 

 • Сухість шкіри;
 • Луска на фоні почервоніння;
 • Дрібні тріщини шкіри;
 • Сильна сверблячка (особливо нічний);
 • Висипання на долонях, підколінних ямках, у паху, на сідницях;
 • Потемніння і лущення повік.
 1. Підліткова форма:
 • Вогнища висипань навколо очей, рота, шиї, на зап’ястях та стопах;
 • Сильна сверблячка;
 • Загострення у холодний період.

Атопічний дерматит у немовляти

        Атопічний дерматит у немовляти проявляється у вигляді грудничкової форми захворювання.

Особливості:

 • Дуже швидкий розвиток симптоматики
 • Безліч дрібних папул та везикул
 • Висипання лопаються і мокнуть
 • Формуються сухі скоринки
 • Часто зустрічається специфічний “молочний струп” або себорейний дерматит на волосистій частині голови
 • Типові зони висипань – лоб, щоки, підборіддя, рідше – на ногах та руках.

Лікування атопічного дерматиту

        Лікування атопічного дерматиту включає фармакологічні та нефармакологічні методики.

 1. Збалансована гігієна;
 2. Уникнення провокуючих факторів;
 3. Переривання циклу “свербіж-розчісування”;
 4. Місцеві протисвербіжні препарати;
 5. Місцеві кортикостероїди;
 6. Лікування бактеріальної інфекції.

      Фахівці KinderKlinik у Києві добре знають, що таке атопічний дерматит і які незручності приносить це захворювання. Ми застосовуємо комплексний підхід у лікуванні патології та використовуємо найсучасніші засоби, доступні в Україні:

 • Інгібітори кальциневрину;
 • Крісаборол;
 • Інгібітори JAK.

       У найважчих випадках показано системне застосування кортикостероїдів та імунодепресантів, антибіотикотерапія, фототерапія

Консультація дерматолога у Києві

         KinderKlinik – найкращий медичний центр для дітей у Києві. Сьогодні наші спеціалісти консультують у більшості районів столиці (Голосіївський район, Печерський район, Позняки, Поділ, Виноградар).

        Якщо ви помітили перші симптоми атопічного дерматиту у дитини, запишіться на консультацію до дерматолога KinderKlinik та отримайте індивідуальний план лікування. Дізнатися більше інформації можна у нашому кол-центрі або за допомогою форми зворотного зв’язку на сайті.

Поширені запитання

Що провокує атопічний дерматит?

       Атопічний дерматит пов’язаний з генетичними факторами, які призводять до багатьох метаболічних порушень усередині шкіри. Серед факторів, що провокують: алергени в їжі, воді, повітрі, на одязі, ендокринні патології, стрес.

Де найчастіше з’являється атопічний дерматит?

       Це залежить від віку. Атопічний дерматит на обличчі більш характерний для немовлят, у старшому віці це кінцівки, живіт, шия.

Який лікар лікує атопічний дерматит?

       Лікуванням захворювання займається дерматолог.

Чи можна повністю позбутися атопічного дерматиту?

       Захворювання є хронічним і піддається лише усуванню. Найчастіше атопічний дерматит регресує сам собою із віком.

Чи можна профілактувати атопічний дерматит?

        У багатьох випадках допомагає адекватна гігієна, виключення алергенів, перепадів температури, відмова від ліків без призначення лікаря.

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook