fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Болі росту: що це таке і як з ними впоратися?

7 Травня 2020

Вашу дитину ночами будять болі в ногах? Не варто одразу переживати, це можуть бути так звані «болі росту». Давайте розбиратися разом, що це таке, чому вони виникають, які прояви, як діагностуються і лікуються.

Болі росту у дітей — це спазми, ниючі болі в м’язах (але не в суглобах!). Такі болі найчастіше виникають в кінці дня або вночі. Частіше всього болі настільки сильні, що будять дитину серед ночі. Вранці болі росту зникають. Зазвичай вони не заважають дитині займатися спортом і залишатися активною.

Болі росту зазвичай починаються в ранньому дитинстві, близько 3-4 років. І можуть повертатися до дітей у віці 5-7 років, а потім — 11-13 років.

Причини

Незважаючи на назву «болі росту», немає точних доказів того, що такі болі пов’язані зі сплесками зростання у дитини. Насправді це можуть бути просто м’язові болі через інтенсивну рухову активність дитини, яка могла втомити його м’язи. Найчастіше це біг, стрибки. Зазвичай болі росту з’являються після того, як у дитини був насичений спортивний день.

Симптоми

Болі росту у всіх проявляються по-різному. У деяких дітей — сильні болі, у інших — ні. Болі росту можуть з’являтися і зникати. Деяких дітей вони турбують місяцями або навіть роками. Більшість дітей їх «переростають» протягом декількох років.

Важливо відзначити, що при болях росту болить не одна, а відразу обидві ноги, особливо в передній частині стегон, задній частині нижніх кінцівок (в литках) або за колінами.

Дослідження показують, що діти, які відчувають болі росту, також частіше страждають від головного болю і болю в животі.

Як діагностуються болі росту?

Лікар обстежує дитину і задає питання про історію хвороби і симптоми. Необхідно виключити будь-які інші можливі причини болю, перш ніж ставити діагноз. Ось чому важливо звернутися до лікаря, якщо у вашої дитини болять ноги.

Дитячий лікар ортопед-травматолог, лікар-хірург KinderKlinik додав:

«Болі росту є досить поширеною проблемою, під якою може маскуватися цілий ряд ортопедичних проблем. Так, наприклад, якщо дитина скаржиться на болі в стегні, тазостегновому або колінному суглобі, варто обов’язково звернутися до ортопеда, щоб виключити початок захворювання, а при необхідності — вчасно його діагностувати і почати раннє лікування».

Як можна полегшити стан дитини?

– масаж ніг

– тепла ванна.

Якщо біль не проходить, можна дати дитині знеболююче (препарати на основі ацетамінофену або ібупрофену) — дозування відповідно до віку малюка.

Коли звертатися до лікаря?

Важливо пам’ятати, що болі росту майже завжди відчуваються в обох ногах. Біль тільки в одній нозі може бути ознакою більш серйозного захворювання. В цьому випадку потрібно звертатися до лікаря.

Також не варто забувати, що болі росту зачіпають м’язи, а не суглоби. І при таких болях не буває кульгавості або підвищеної температури.

Треба звертатися до лікаря, якщо біль в ногах супроводжують такі симптоми:

– кульгавість

– дитині важко пересуватися

– підвищена температура тіла

– болі в суглобах

– біль з’явилася після травми

– втрата апетиту

– висип

– червоні, теплі, хворобливі, опухлі суглоби

– втома, слабкість

– втрата ваги.

Будьте уважні до своєї дитини, і будьте здорові!

Першоджерело: https://www.webmd.com/children/guide/growing-pains#1

Читайте також: Як школяреві зберегти хребет здоровим

Вам також буде цікаво:

12 Січня 2021
Вакцинація дорослих в KinderKlinik

Чи знаєте ви, що щеплення потрібні не тільки малюкам, але і дорослим? Як же підготуватися до процедури? Дізнайтеся від фахівця KinderKlinik Олени Махоти!

11 Січня 2021
Лишай у дітей: як розпізнати та що робити?

Після контакту з бездомним тваринам у дитини з’явилися дивні сверблячі плями на шкірі? У малюка нерівномірно сходить загар, залишаючи невеликі бліді ділянки? Висип не зникає і поступово збільшується в розмірах? Об’єднати ці стани можна одним загальним діагнозом — лишай. У цього захворювання безліч видів і масок, що ускладнюють діагностику. Але для досвідчених дерматологів KinderKlinik немає […]

8 Грудня 2020
Як зберігати зціджене молоко?

Як правильно зберігати та використовувати зціджене молоко? Дізнайтеся зі статті експерта з грудного вигодовування KinderKlinik Олександри Кащенко!

Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.