Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Болі в суглобах у дитини: які захворювання можна запідозрити?

12 Липня 2019

Оновлено: 7 Травня 2020

Ваша дитина скаржиться на болі в ногах або руках? Ви підозрюєте, що проблема криється, швидше за все, в суглобах? Про що ці симптоми можуть говорити, які захворювання можна запідозрити, і що в таких випадках робити? Поговоримо про це з педіатром KinderKlinik, фахівцем вищої категорії Тетяною Кузьменко.

Тетяна Володимирівна, що робити, якщо дитина скаржиться мамі: «У мене болять ноги/руки»?

Перше, що потрібно зрозуміти — чи це не травма? Для початку розпитайте малюка, чи не падав він напередодні, чи не вдарився, заодно дізнайтеся у вихователя, бабусі, вчителі, няні — чи була травма? Поспостерігайте за малюком — як він встає з ліжка, як сидить, ходить, чи не кульгає, огляньте уважно суглоби — чи симетричні вони, чи немає набряклості, почервоніння, підвищення температури як в області суглоба (на дотик), так і температури тіла, чи є ознаки удару? Зверніть увагу також на те, активний малюк або млявий.

У разі позитивної відповіді на питання про травму необхідно негайно звернутися до лікаря ортопеда-травматолога і провести обстеження, щоб виключити тріщину або перелом кістки, розрив зв’язки, забій.

Нерідкі ситуації, коли звернення до ортопеда допомагає виявити й інші захворювання опорно-рухового апарату: плоскостопість, різні види деформації гомілок, хворобу Шлятера, не діагностовані в ранньому віці дисплазії кульшових суглобів тощо.

Чи є інші причини болю в суглобах у дитини?

Артрити

Велика група захворювань — це артрит і його різновиди. Пам’ятайте, це не тільки біда бабусь і дідусів, артрити бувають також у їх маленьких онуків (найчастіше у дошкільнят). Недуга часто проходить швидко і має всі шанси не повторюватися за умови, якщо ви вчасно звернулися до лікаря-педіатра, дитячого ревматолога, ортопеда.

Це запалення суглоба, перш за все, його синовіальної оболонки, іншими словами — плівки, що вистилає зсередини всю суглобову порожнину. Зазвичай артрит починається з поразки одного суглоба, хоча мають місце і поліартрити (ураження кількох суглобів). Як правило, патологія виявляється після перенесеної інфекції. Не дивно, що батьки не завжди пов’язують виникнення кульгавості у малюка з ГРВІ 3-тижневої давнини, тому пам’ятайте про це і не відмахуйтесь від думки, що давній легкий нежить або трахеїт стали причиною запалення суглобів.

Винуватцями запалення можуть бути хвороботворні бактерії, які потрапляють в порожнину суглоба з будь-якого вогнища, наявного в організмі дитини, через кров, при травмах. Найчастіші агенти — стрептокок і стафілокок. Якщо ваш малюк часто хворіє тонзилітом, бронхітом, ларингітом, трахеїтом — він потрапляє в зону ризику. Цей різновид артриту небезпечний тим, що може стати причиною накопичення гною безпосередньо в сумці суглоба, викликаючи його деформацію (висока ступінь інвалідизації).

Запалення суглобів також можуть викликати різні віруси: грип, краснуха, гепатит, епідемічний паротит і деякі інші. Симптоми залежать від типу вірусу, запалення може бути транзиторним (тимчасовим), виникати в період основного захворювання, відзначається припухлість суглобів і летючі болі (в одних суглобах запалення може швидко вщухати (навіть без лікування), зате одразу ж починатися в інших). А ось вірус паротиту шкодить лише через 1-3 тижні після інфікування, вражаючи тільки великі суглоби. Більшість вірусних артритів, як правило, проходять через 7-14 днів при своєчасному і правильному лікуванні.

Інша група артритів — це артрити, що виникають при розвитку у дитини системного захворювання сполучної тканини (ювенільний ревматоїдний артрит, ревматизм, системний червоний вовчак, дерматоміозит, вузликовий періартеріїт та ін). Це аутоімунні захворювання (як, втім, і більшість транзиторних запалень суглобів). Спочатку скутість і біль докучають вранці, потім і вдень. Як правило, ураження суглобів при цих захворюваннях вимагають ретельного обстеження, комплексного і тривалого лікування під наглядом висококваліфікованих фахівців (педіатрів, дитячих кардіо-ревматологів).

Слід зазначити також, що зустрічається і поствакцинальний артрит — порівняно рідкісне ускладнення, частіше при вакцинації від краснухи, рідше — від паротиту, кашлюку і вітряної віспи. Ознаки артриту з’являються через 1-3 тижні після уколу, але при своєчасному зверненні до лікаря і вчасно наданій медичній допомозі швидко і безслідно зникають.

Окремо стоїть група захворювань, при яких уражаються суглоби — це гнійний остеомієліт (запалення кістки), кишкові інфекції та інфекції сечостатевої системи, туберкульоз, менінгіт, новоутворення, захворювання крові.

Болі росту

Але може бути й так, що лікар розвіє всі ваші сумніви, і ваші побоювання не підтвердяться — це станеться в тому випадку, коли діагноз буде звучати так: болі росту, одна з найчастіших причин болів в суглобах у дітей. Болі росту виникають в періоди найбільш активного зростання дитини — з 4-х до 5-7-ми років, у 9-10 років, у 13-15 років. Кістки і зв’язки в цей час ростуть нерівномірно, не встигаючи один за одним, зв’язки тиснуть на капсулу суглоба, заподіюючи малюкові дискомфорт в області стегон, литок, ступень. Характерно, що біль виникає під час відпочинку, частіше під вечір або вночі, при цьому немає підвищення температури тіла і в області суглоба, немає набряклості або почервоніння суглоба, дитина активна, а вдень вона навіть не згадує, що у неї ввечері або вночі хворіла ніжка.

Отже, якщо ваш малюк скаржиться на болі в суглобах, в будь-якому випадку потрібно звернутися до лікаря-педіатра, ортопеда, дитячого кардіо-ревматолога. Можливо, лікар розвіє ваші сумніви, і у вашого малюка виявляться болі росту, але в разі серйозного захворювання тільки лікар зможе призначити комплексне обстеження (загальні аналізи крові та сечі, імунологічні дослідження, при необхідності — електрокардіограму та УЗД серця, УЗД суглобів та рентген ураженої ділянки тощо), а також складе індивідуальний план лікування для вашого малюка.

Будьте уважні до дитини, і будьте здорові!

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook