иконка 0800 30 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Болі в суглобах у дитини: які захворювання можна запідозрити?

12 Липня 2019

Оновлено: 7 Травня 2020

Ваша дитина скаржиться на болі в ногах або руках? Ви підозрюєте, що проблема криється, швидше за все, в суглобах? Про що ці симптоми можуть говорити, які захворювання можна запідозрити, і що в таких випадках робити? Поговоримо про це з педіатром KinderKlinik, фахівцем вищої категорії Тетяною Кузьменко.

Тетяна Володимирівна, що робити, якщо дитина скаржиться мамі: «У мене болять ноги/руки»?

Перше, що потрібно зрозуміти — чи це не травма? Для початку розпитайте малюка, чи не падав він напередодні, чи не вдарився, заодно дізнайтеся у вихователя, бабусі, вчителі, няні — чи була травма? Поспостерігайте за малюком — як він встає з ліжка, як сидить, ходить, чи не кульгає, огляньте уважно суглоби — чи симетричні вони, чи немає набряклості, почервоніння, підвищення температури як в області суглоба (на дотик), так і температури тіла, чи є ознаки удару? Зверніть увагу також на те, активний малюк або млявий.

У разі позитивної відповіді на питання про травму необхідно негайно звернутися до лікаря ортопеда-травматолога і провести обстеження, щоб виключити тріщину або перелом кістки, розрив зв’язки, забій.

Нерідкі ситуації, коли звернення до ортопеда допомагає виявити й інші захворювання опорно-рухового апарату: плоскостопість, різні види деформації гомілок, хворобу Шлятера, не діагностовані в ранньому віці дисплазії кульшових суглобів тощо.

Чи є інші причини болю в суглобах у дитини?

Артрити

Велика група захворювань — це артрит і його різновиди. Пам’ятайте, це не тільки біда бабусь і дідусів, артрити бувають також у їх маленьких онуків (найчастіше у дошкільнят). Недуга часто проходить швидко і має всі шанси не повторюватися за умови, якщо ви вчасно звернулися до лікаря-педіатра, дитячого ревматолога, ортопеда.

Це запалення суглоба, перш за все, його синовіальної оболонки, іншими словами — плівки, що вистилає зсередини всю суглобову порожнину. Зазвичай артрит починається з поразки одного суглоба, хоча мають місце і поліартрити (ураження кількох суглобів). Як правило, патологія виявляється після перенесеної інфекції. Не дивно, що батьки не завжди пов’язують виникнення кульгавості у малюка з ГРВІ 3-тижневої давнини, тому пам’ятайте про це і не відмахуйтесь від думки, що давній легкий нежить або трахеїт стали причиною запалення суглобів.

Винуватцями запалення можуть бути хвороботворні бактерії, які потрапляють в порожнину суглоба з будь-якого вогнища, наявного в організмі дитини, через кров, при травмах. Найчастіші агенти — стрептокок і стафілокок. Якщо ваш малюк часто хворіє тонзилітом, бронхітом, ларингітом, трахеїтом — він потрапляє в зону ризику. Цей різновид артриту небезпечний тим, що може стати причиною накопичення гною безпосередньо в сумці суглоба, викликаючи його деформацію (висока ступінь інвалідизації).

Запалення суглобів також можуть викликати різні віруси: грип, краснуха, гепатит, епідемічний паротит і деякі інші. Симптоми залежать від типу вірусу, запалення може бути транзиторним (тимчасовим), виникати в період основного захворювання, відзначається припухлість суглобів і летючі болі (в одних суглобах запалення може швидко вщухати (навіть без лікування), зате одразу ж починатися в інших). А ось вірус паротиту шкодить лише через 1-3 тижні після інфікування, вражаючи тільки великі суглоби. Більшість вірусних артритів, як правило, проходять через 7-14 днів при своєчасному і правильному лікуванні.

Інша група артритів — це артрити, що виникають при розвитку у дитини системного захворювання сполучної тканини (ювенільний ревматоїдний артрит, ревматизм, системний червоний вовчак, дерматоміозит, вузликовий періартеріїт та ін). Це аутоімунні захворювання (як, втім, і більшість транзиторних запалень суглобів). Спочатку скутість і біль докучають вранці, потім і вдень. Як правило, ураження суглобів при цих захворюваннях вимагають ретельного обстеження, комплексного і тривалого лікування під наглядом висококваліфікованих фахівців (педіатрів, дитячих кардіо-ревматологів).

Слід зазначити також, що зустрічається і поствакцинальний артрит — порівняно рідкісне ускладнення, частіше при вакцинації від краснухи, рідше — від паротиту, кашлюку і вітряної віспи. Ознаки артриту з’являються через 1-3 тижні після уколу, але при своєчасному зверненні до лікаря і вчасно наданій медичній допомозі швидко і безслідно зникають.

Окремо стоїть група захворювань, при яких уражаються суглоби — це гнійний остеомієліт (запалення кістки), кишкові інфекції та інфекції сечостатевої системи, туберкульоз, менінгіт, новоутворення, захворювання крові.

Болі росту

Але може бути й так, що лікар розвіє всі ваші сумніви, і ваші побоювання не підтвердяться — це станеться в тому випадку, коли діагноз буде звучати так: болі росту, одна з найчастіших причин болів в суглобах у дітей. Болі росту виникають в періоди найбільш активного зростання дитини — з 4-х до 5-7-ми років, у 9-10 років, у 13-15 років. Кістки і зв’язки в цей час ростуть нерівномірно, не встигаючи один за одним, зв’язки тиснуть на капсулу суглоба, заподіюючи малюкові дискомфорт в області стегон, литок, ступень. Характерно, що біль виникає під час відпочинку, частіше під вечір або вночі, при цьому немає підвищення температури тіла і в області суглоба, немає набряклості або почервоніння суглоба, дитина активна, а вдень вона навіть не згадує, що у неї ввечері або вночі хворіла ніжка.

Отже, якщо ваш малюк скаржиться на болі в суглобах, в будь-якому випадку потрібно звернутися до лікаря-педіатра, ортопеда, дитячого кардіо-ревматолога. Можливо, лікар розвіє ваші сумніви, і у вашого малюка виявляться болі росту, але в разі серйозного захворювання тільки лікар зможе призначити комплексне обстеження (загальні аналізи крові та сечі, імунологічні дослідження, при необхідності — електрокардіограму та УЗД серця, УЗД суглобів та рентген ураженої ділянки тощо), а також складе індивідуальний план лікування для вашого малюка.

Будьте уважні до дитини, і будьте здорові!

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, який дає змогу визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи мережі KinderKlinik можуть комбінувати тест із іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та направляти дитину до суміжних фахівців.   👉 Показання для […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють відділення:

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня крім нд  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт, чт, сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня крім нд 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт, чт, сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook