иконка 096 390 75 75
💙💛 Ми працюємо
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Болі в суглобах у дитини: які захворювання можна запідозрити?

12 Липня 2019

Оновлено: 7 Травня 2020

Ваша дитина скаржиться на болі в ногах або руках? Ви підозрюєте, що проблема криється, швидше за все, в суглобах? Про що ці симптоми можуть говорити, які захворювання можна запідозрити, і що в таких випадках робити? Поговоримо про це з педіатром KinderKlinik, фахівцем вищої категорії Тетяною Кузьменко.

Тетяна Володимирівна, що робити, якщо дитина скаржиться мамі: «У мене болять ноги/руки»?

Перше, що потрібно зрозуміти — чи це не травма? Для початку розпитайте малюка, чи не падав він напередодні, чи не вдарився, заодно дізнайтеся у вихователя, бабусі, вчителі, няні — чи була травма? Поспостерігайте за малюком — як він встає з ліжка, як сидить, ходить, чи не кульгає, огляньте уважно суглоби — чи симетричні вони, чи немає набряклості, почервоніння, підвищення температури як в області суглоба (на дотик), так і температури тіла, чи є ознаки удару? Зверніть увагу також на те, активний малюк або млявий.

У разі позитивної відповіді на питання про травму необхідно негайно звернутися до лікаря ортопеда-травматолога і провести обстеження, щоб виключити тріщину або перелом кістки, розрив зв’язки, забій.

Нерідкі ситуації, коли звернення до ортопеда допомагає виявити й інші захворювання опорно-рухового апарату: плоскостопість, різні види деформації гомілок, хворобу Шлятера, не діагностовані в ранньому віці дисплазії кульшових суглобів тощо.

Чи є інші причини болю в суглобах у дитини?

Артрити

Велика група захворювань — це артрит і його різновиди. Пам’ятайте, це не тільки біда бабусь і дідусів, артрити бувають також у їх маленьких онуків (найчастіше у дошкільнят). Недуга часто проходить швидко і має всі шанси не повторюватися за умови, якщо ви вчасно звернулися до лікаря-педіатра, дитячого ревматолога, ортопеда.

Це запалення суглоба, перш за все, його синовіальної оболонки, іншими словами — плівки, що вистилає зсередини всю суглобову порожнину. Зазвичай артрит починається з поразки одного суглоба, хоча мають місце і поліартрити (ураження кількох суглобів). Як правило, патологія виявляється після перенесеної інфекції. Не дивно, що батьки не завжди пов’язують виникнення кульгавості у малюка з ГРВІ 3-тижневої давнини, тому пам’ятайте про це і не відмахуйтесь від думки, що давній легкий нежить або трахеїт стали причиною запалення суглобів.

Винуватцями запалення можуть бути хвороботворні бактерії, які потрапляють в порожнину суглоба з будь-якого вогнища, наявного в організмі дитини, через кров, при травмах. Найчастіші агенти — стрептокок і стафілокок. Якщо ваш малюк часто хворіє тонзилітом, бронхітом, ларингітом, трахеїтом — він потрапляє в зону ризику. Цей різновид артриту небезпечний тим, що може стати причиною накопичення гною безпосередньо в сумці суглоба, викликаючи його деформацію (висока ступінь інвалідизації).

Запалення суглобів також можуть викликати різні віруси: грип, краснуха, гепатит, епідемічний паротит і деякі інші. Симптоми залежать від типу вірусу, запалення може бути транзиторним (тимчасовим), виникати в період основного захворювання, відзначається припухлість суглобів і летючі болі (в одних суглобах запалення може швидко вщухати (навіть без лікування), зате одразу ж починатися в інших). А ось вірус паротиту шкодить лише через 1-3 тижні після інфікування, вражаючи тільки великі суглоби. Більшість вірусних артритів, як правило, проходять через 7-14 днів при своєчасному і правильному лікуванні.

Інша група артритів — це артрити, що виникають при розвитку у дитини системного захворювання сполучної тканини (ювенільний ревматоїдний артрит, ревматизм, системний червоний вовчак, дерматоміозит, вузликовий періартеріїт та ін). Це аутоімунні захворювання (як, втім, і більшість транзиторних запалень суглобів). Спочатку скутість і біль докучають вранці, потім і вдень. Як правило, ураження суглобів при цих захворюваннях вимагають ретельного обстеження, комплексного і тривалого лікування під наглядом висококваліфікованих фахівців (педіатрів, дитячих кардіо-ревматологів).

Слід зазначити також, що зустрічається і поствакцинальний артрит — порівняно рідкісне ускладнення, частіше при вакцинації від краснухи, рідше — від паротиту, кашлюку і вітряної віспи. Ознаки артриту з’являються через 1-3 тижні після уколу, але при своєчасному зверненні до лікаря і вчасно наданій медичній допомозі швидко і безслідно зникають.

Окремо стоїть група захворювань, при яких уражаються суглоби — це гнійний остеомієліт (запалення кістки), кишкові інфекції та інфекції сечостатевої системи, туберкульоз, менінгіт, новоутворення, захворювання крові.

Болі росту

Але може бути й так, що лікар розвіє всі ваші сумніви, і ваші побоювання не підтвердяться — це станеться в тому випадку, коли діагноз буде звучати так: болі росту, одна з найчастіших причин болів в суглобах у дітей. Болі росту виникають в періоди найбільш активного зростання дитини — з 4-х до 5-7-ми років, у 9-10 років, у 13-15 років. Кістки і зв’язки в цей час ростуть нерівномірно, не встигаючи один за одним, зв’язки тиснуть на капсулу суглоба, заподіюючи малюкові дискомфорт в області стегон, литок, ступень. Характерно, що біль виникає під час відпочинку, частіше під вечір або вночі, при цьому немає підвищення температури тіла і в області суглоба, немає набряклості або почервоніння суглоба, дитина активна, а вдень вона навіть не згадує, що у неї ввечері або вночі хворіла ніжка.

Отже, якщо ваш малюк скаржиться на болі в суглобах, в будь-якому випадку потрібно звернутися до лікаря-педіатра, ортопеда, дитячого кардіо-ревматолога. Можливо, лікар розвіє ваші сумніви, і у вашого малюка виявляться болі росту, але в разі серйозного захворювання тільки лікар зможе призначити комплексне обстеження (загальні аналізи крові та сечі, імунологічні дослідження, при необхідності — електрокардіограму та УЗД серця, УЗД суглобів та рентген ураженої ділянки тощо), а також складе індивідуальний план лікування для вашого малюка.

Будьте уважні до дитини, і будьте здорові!

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн, ср, чт, пт, сб 09:00-18:00, сб 10:00-17:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — вт, чт, пт, сб, нд 09:00-18:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — ср, пт, сб  09:00-18:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-17:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - вт, чт, пт, сб, нд 09:00-17:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - ср, пт та сб 09:00-17:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook