Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Бородавки у дітей: причини, симптоми, лікування

30 Листопада 2021

Оновлено: 2 Грудня 2021

Автор:Попова Наталія Сергіївна

Загальні відомості

Бородавки – це доброякісні утворення на шкірі або слизовій оболонці, які виникають внаслідок зараження папіломавірусом. Бородавки, як правило, виникають у дітей або підлітків із ослабленою імунною системою. Утворення мають різний вигляд, залежно від місця локалізації та віку дитини.

Причини появи бородавок

Причины бородавок у детейБородавки – результат зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ). Це один із найпоширеніших вірусів у світі, який налічує понад 100 штамів. Деякі штами і призводять до появи бородавок. Заразитися вірусом досить просто – він потрапляє в організм від носія через мікротравми, потертості, попрілості. Вірус може проявити себе не відразу після зараження, якийсь час він може жити в організмі безсимптомно. Такий період може тривати до півроку. Після цього вірус починає розмножуватися в організмі.

Заразитися ВПЛ дитина може у громадських місцях (ігрових майданчиках, громадському транспорті, басейні), контактуючи з іншими людьми, а також через предмети побуту. Крім того, вірус може передати дитині матір під час вагітності.

Варто зазначити, що не завжди у разі зараження ВПЛ у дітей з’являться бородавки. Як правило, вони виникають за умови ослабленого імунітету і в поєднанні з низкою інших факторів. таких як:

  • стрес;
  • малорухливий спосіб життя;
  • недотримання правил особистої гігієни;
  • авітаміноз;
  • незбалансоване харчування;
  • незручне взуття (у разі підошовних бородавок);
  • гормональні зміни;
  • хронічне захворювання;
  • часті застудні захворювання.

Види та симптоми бородавок

Бородавки бувають різних видів, від чого залежить їхня локалізація на тілі дитини.

Види бородавок:

  • звичайні, чи вульгарні;
  • підошовні, або шипиці;
  • юнацькі, чи плоскі;
  • акрохорди, або ниткоподібні;
  • гострі, або кондиломи.

Розглянемо кожен із цих видів докладніше.

Звичайні бородавки зустрічаються найчастіше. Вони мають круглий вигляд, схожий на кульку, що височіє над шкірою, шершаві на дотик. Як правило, вони з’являються на руках, ногах, спині, колінах. У центральній частині бородавки може спостерігатись зростання волосся. Такі утворення не сверблять і не викликають жодного дискомфорту. Якщо таких бородавок на тілі кілька, то серед них можна виділити одну велику “материнську” і кілька дрібніших. Колір вульгарних бородавок зазвичай від тілесного до світло-коричневого.Какие бываю бородавки?

Підошовні зазвичай локалізуються на стопі під великим пальцем. Зовні вони нагадують мозолі темно-сірого кольору, мають округлий вигляд, щільну структуру та глибоке коріння. Такі бородавки можуть призводити до болісних відчуттів під час ходьби.

Юнацькі бородавки майже плоскі і без ніжки, мають неправильну форму і рівну гладку поверхню. Можуть бути пігментовані. Такі бородавки з’являються у дітей віком від 5 років, на шиї, обличчі, кистях рук і гомілках. Характерна риса таких утворень – кілька наростів лише в області тіла.

Акрохорди з’являються в місцях поряд зі слизовою оболонкою на обличчі біля очей, носа, рота, також можуть з’являтися в пахвах. За кольором ніяк не відрізняються від навколишніх шкірних покривів, але мають витягнуту форму і здатні швидко розростатися. Такі бородавки дуже легко можна травмувати, і вони нерідко доставляють дискомфорт.

Кондиломи з’являються на тонкій шкірі, слизовій оболонці та геніталіях. Гострокінцеві бородавки мають сосочкову структуру рожевого кольору і складаються з багатьох новоутворень.

Зазвичай будь-які інші симптоми, крім візуального визначення, відсутні. Щоб виявити бородавки на тілі дитини, потрібно регулярно оглядати його під час купання чи переодягання.

Лікування бородавок у дітей

Поява на тілі дитини бородавок – це привід звернутися до дитячого дерматолога. Самі собою такі утворення не проходять, а лікування полягає в їх видаленні. Варто відзначити, що видалення бородавки не усуває причини її появи, оскільки лікування від вірусу папіломи людини не існує.

Нині є кілька методів видалення бородавок:

  • кріодеструкція;
  • електрокоагуляція (видалення за допомогою електричного струму);
  • лазерне видалення;
  • хірургічне видалення.

Криодеструкция бородавок детямМетод кріодеструкції полягає у припіканні бородавки рідким азотом. Видалення відбувається у кілька процедур (до чотирьох). Такий метод рекомендовано дітям старшого віку.

При електрокоагуляції бородавки гинуть під впливом електричного струму. На 2-3-й день після видалення на місці бородавки утворюється кірка, яка відпадає на 5-7-й день після процедури. Маніпуляція проводиться під впливом місцевої анестезії. Такий спосіб видалення не підходить для підошовних бородавок.

Переваги лазерного методу видалення у тому, що він не викликає ускладнень і не залишає рубців. Такий метод виключає ймовірність зараження. Маніпуляція займає кілька хвилин та проводиться під місцевою анестезією.

Хірургічний метод полягає у висіченні утворення скальпелем. Процедура відбувається під місцевим знеболенням. Рана, яка утворюється в результаті процедури гоїться до двох тижнів і часто залишає шрам. Такий спосіб видалення зазвичай не призначають маленьким дітям.

Профілактика бородавок

Важливою частиною профілактики є вакцинація ВПЛ. Існує дві вакцини, здатні захистити від декількох штамів вірусу – Церварикс та Гардасил. Перша захищає від 16 та 18 штамів, а друга – від 6, 11, 16 та 18. Забезпечивши дитині захист від зараження ВПЛ ви мінімізуєте ризик появи деяких видів бородавок.

Крім того, профілактика появи утворень полягає у дотриманні правил особистої гігієни, повноцінному харчуванні, фізичній активності.

Профілактика появи утворень полягає також у дотриманні правил особистої гігієни, повноцінному харчуванні, фізичній активності.

Привчіть дитину завжди мити руки після прогулянки та перед їжею. Забезпечте малюкові різноманітний раціон, у якому мають бути фрукти та овочі, риба, м’ясо, кисломолочні продукти. Таким чином ви забезпечите дитині повноцінний набір вітамінів та мікроелементів.

Заняття спортом та прогулянки на свіжому повітрі допоможуть зміцнити імунітет малюка.

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
  • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
  • корекційні заняття з логопедом
  • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
  • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 —пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook