иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Чи потрібні пробіотики дітям?

20 Грудня 2018

Оновлено: 30 Квітня 2021

Автор:Барабаш Тaїсія Василівна

Зараз в тренді вживання в їжу «здорових мікробів» або «корисних бактерій», таких як пробіотики. Але чи варто додавати їх в раціон дитини?

Чи потрібні дітям пробіотики? «Хороші бактерії» або пробіотики можна знайти в супермаркеті в ферментованих (зброджених) продуктах, таких як йогурт, кефір, квашена капуста. А якщо кисле молоко і солоні огірки вам не до смаку, є безліч дитячих продуктів, до складу яких входять пробіотики, в тому числі пластівці для сніданку, соки і навіть суміші для дитячого харчування.

Чи потрібні пробіотики дітям? Неважливо, в якому вигляді вживати пробіотики, присутність корисних бактерій в шлунково-кишковому тракті може поліпшити мікрофлору кишечника, і, відповідно, підвищити імунітет. І хоча обіцянки щодо поліпшення травлення і зміцнення імунної системи, безумовно, привабливі, поки не доведено, що пробіотики є «чарівною пігулкою». «На даний момент немає офіційних рекомендацій щодо пробіотиків для дітей», – зазначив Френк Грір, доктор медичних наук, педіатр в Медісоні (штат Вісконсін, США) і колишній член комітету Американської академії педіатрії (ААР). – «Але в той же час ніким не підтверджено, що давати їх здоровим дітям шкідливо».

Що таке пробіотики? Пробіотики — це дружні організми, в основному бактерії (хоча деякі з них є дріжджами), які допомагають підтримувати шлунково-кишковий тракт в здоровому стані. «Ми населені бактеріями не тільки на зовнішній стороні нашого тіла. Вони також знаходяться в наших дихальних шляхах і кишечнику і відіграють життєво важливу роль в імунній системі», – говорить Вінсент Педре, доктор медицини, терапевт, клінічний інструктор в Медичній школі Маунт-Синай в Нью-Йорку, а також автор книги «Щасливий кишечник». Двома найбільш відомими штамами пробіотиків є лактобактерії (Lactobacillus) і біфідобактерії (Bifidobacterium) — вони зазвичай додаються в харчові продукти або добавки (наприклад, Lactobacillus acidophilus зазвичай містяться в йогурті).

Як вони «працюють»? «Хоча ми все ще з’ясовуємо, як саме «працюють» пробіотики в нашому організмі, вважається, що вони переважають над патогенними мікроорганізмами шлунково-кишкового тракту, генеруючи метаболічні продукти, які позитивно впливають на імунну систему», – говорить доктор Грір. «Пробіотики створюють так званий «бар’єрний ефект» — це значить, що їх більше, ніж «поганих бактерій», і пробіотики борються зі шкідливими хвороботворними мікроорганізмами в шлунку, запобігаючи їх прикріпленню до кишківника», – говорить доктор Педре. – «Крім того, пробіотики можуть зменшити запалення і контролювати шкідливі бактерії, паразити і дріжджі, які часто відволікають нашу імунну систему від протистояння організму вірусам».

Кому корисні пробіотики? Як і при введенні будь-яких інших нових продуктів або добавок до раціону харчування вашої дитини, перед тим, як почати давати дитині пробіотики, проконсультуйтеся з педіатром. «Пробіотики можуть принести користь для здоров’я більшості дітей, але вони не рекомендуються тим дітям, які мають хронічні захворювання і тим, у кого ослаблений імунітет», – попереджає Алісса Рамсі, доктор медичних наук, РС, CSCS, зареєстрований дієтолог і представник Академії харчування та дієтології. «Існує мало доказів того, що пробіотики можуть запобігти хворобам, але вони можуть скоротити тривалість захворювання, такого як гостра діарея», – говорить доктор Грір. Ці речовини також допомагають при діареї, викликаній прийомом антибіотиків, додає Рамсі. Але не була доведена користь пробіотиків (в рандомізованих контрольованих дослідженнях), при таких захворюваннях, як розлад шлунка, закреп або хронічні запальні захворювання кишечника у дітей. «Широке використання антибіотиків, особливо при дитячих вушних інфекціях «вбило» велику кількість корисних бактерій в їх кишечнику, а хвороботворні бактерії, навпаки, стали активно розмножуватися. Тому пробіотики можуть допомогти дітям, які неодноразово приймали антибактеріальні препарати», – говорить доктор Педре. «Пробіотичні добавки також можуть знизити частоту інфекцій носа, вух і верхніх дихальних шляхів у дітей, схильних до таких захворювань». Крім того, згідно з новим дослідженням, пробіотики знижують ризик алергічної екземи.

Коли дітям приймати пробіотики Здоровим дітям різного віку може бути корисно введення в раціон харчування пробіотиків. Якщо пробіотична добавка необхідна, ваш педіатр розповість вам про дозування і частоті прийому. «Пробіотики можуть призначатися дітям з самого народження, – каже Рамсі. Доктор Грір додає, що діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, не потребують пробіотиків, оскільки у таких діток в кишківнику достатня кількість корисних бактерій.

Яким дітям не можна приймати пробіотики – дітям, які серйозно або хронічно хворі – діти з захворюванням, яке послаблює їх імунітет – малюки, що народилися передчасно – діти, які проходять хіміотерапію – діти, що проходять лікування стероїдами. «Ці виключення є наслідком того, що ще недостатньо вивчено вплив пробіотиків на такі групи дітей», – пояснює Рамсі. Вчені відзначають: батькам також потрібно пам’ятати, що пробіотики, як харчові добавки, не проходять попередню перевірку і не отримують дозволу з боку контролюючих інстанцій. Крім того, на сьогоднішній день мало інформації про те, які з пробіотиків «працюють» краще і як часто їх слід приймати. Тепер ви знаєте про особливості прийому пробіотиків — вирішувати вам, приймати вашій дитині пробіотичні добавки чи ні. І будьте здорові! Оригінальну статтю читайте тут: www.parents.com

Читайте також: Вітаміни для дітей: чи потрібні здоровим дітям добавки?

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook