Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Чи потрібні пробіотики дітям?

20 Грудня 2018

Оновлено: 30 Квітня 2021

Автор:Барабаш Тaїсія Василівна

Зараз в тренді вживання в їжу «здорових мікробів» або «корисних бактерій», таких як пробіотики. Але чи варто додавати їх в раціон дитини?

Чи потрібні дітям пробіотики? «Хороші бактерії» або пробіотики можна знайти в супермаркеті в ферментованих (зброджених) продуктах, таких як йогурт, кефір, квашена капуста. А якщо кисле молоко і солоні огірки вам не до смаку, є безліч дитячих продуктів, до складу яких входять пробіотики, в тому числі пластівці для сніданку, соки і навіть суміші для дитячого харчування.

Чи потрібні пробіотики дітям? Неважливо, в якому вигляді вживати пробіотики, присутність корисних бактерій в шлунково-кишковому тракті може поліпшити мікрофлору кишечника, і, відповідно, підвищити імунітет. І хоча обіцянки щодо поліпшення травлення і зміцнення імунної системи, безумовно, привабливі, поки не доведено, що пробіотики є «чарівною пігулкою». «На даний момент немає офіційних рекомендацій щодо пробіотиків для дітей», – зазначив Френк Грір, доктор медичних наук, педіатр в Медісоні (штат Вісконсін, США) і колишній член комітету Американської академії педіатрії (ААР). – «Але в той же час ніким не підтверджено, що давати їх здоровим дітям шкідливо».

Що таке пробіотики? Пробіотики — це дружні організми, в основному бактерії (хоча деякі з них є дріжджами), які допомагають підтримувати шлунково-кишковий тракт в здоровому стані. «Ми населені бактеріями не тільки на зовнішній стороні нашого тіла. Вони також знаходяться в наших дихальних шляхах і кишечнику і відіграють життєво важливу роль в імунній системі», – говорить Вінсент Педре, доктор медицини, терапевт, клінічний інструктор в Медичній школі Маунт-Синай в Нью-Йорку, а також автор книги «Щасливий кишечник». Двома найбільш відомими штамами пробіотиків є лактобактерії (Lactobacillus) і біфідобактерії (Bifidobacterium) — вони зазвичай додаються в харчові продукти або добавки (наприклад, Lactobacillus acidophilus зазвичай містяться в йогурті).

Як вони «працюють»? «Хоча ми все ще з’ясовуємо, як саме «працюють» пробіотики в нашому організмі, вважається, що вони переважають над патогенними мікроорганізмами шлунково-кишкового тракту, генеруючи метаболічні продукти, які позитивно впливають на імунну систему», – говорить доктор Грір. «Пробіотики створюють так званий «бар’єрний ефект» — це значить, що їх більше, ніж «поганих бактерій», і пробіотики борються зі шкідливими хвороботворними мікроорганізмами в шлунку, запобігаючи їх прикріпленню до кишківника», – говорить доктор Педре. – «Крім того, пробіотики можуть зменшити запалення і контролювати шкідливі бактерії, паразити і дріжджі, які часто відволікають нашу імунну систему від протистояння організму вірусам».

Кому корисні пробіотики? Як і при введенні будь-яких інших нових продуктів або добавок до раціону харчування вашої дитини, перед тим, як почати давати дитині пробіотики, проконсультуйтеся з педіатром. «Пробіотики можуть принести користь для здоров’я більшості дітей, але вони не рекомендуються тим дітям, які мають хронічні захворювання і тим, у кого ослаблений імунітет», – попереджає Алісса Рамсі, доктор медичних наук, РС, CSCS, зареєстрований дієтолог і представник Академії харчування та дієтології. «Існує мало доказів того, що пробіотики можуть запобігти хворобам, але вони можуть скоротити тривалість захворювання, такого як гостра діарея», – говорить доктор Грір. Ці речовини також допомагають при діареї, викликаній прийомом антибіотиків, додає Рамсі. Але не була доведена користь пробіотиків (в рандомізованих контрольованих дослідженнях), при таких захворюваннях, як розлад шлунка, закреп або хронічні запальні захворювання кишечника у дітей. «Широке використання антибіотиків, особливо при дитячих вушних інфекціях «вбило» велику кількість корисних бактерій в їх кишечнику, а хвороботворні бактерії, навпаки, стали активно розмножуватися. Тому пробіотики можуть допомогти дітям, які неодноразово приймали антибактеріальні препарати», – говорить доктор Педре. «Пробіотичні добавки також можуть знизити частоту інфекцій носа, вух і верхніх дихальних шляхів у дітей, схильних до таких захворювань». Крім того, згідно з новим дослідженням, пробіотики знижують ризик алергічної екземи.

Коли дітям приймати пробіотики Здоровим дітям різного віку може бути корисно введення в раціон харчування пробіотиків. Якщо пробіотична добавка необхідна, ваш педіатр розповість вам про дозування і частоті прийому. «Пробіотики можуть призначатися дітям з самого народження, – каже Рамсі. Доктор Грір додає, що діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, не потребують пробіотиків, оскільки у таких діток в кишківнику достатня кількість корисних бактерій.

Яким дітям не можна приймати пробіотики – дітям, які серйозно або хронічно хворі – діти з захворюванням, яке послаблює їх імунітет – малюки, що народилися передчасно – діти, які проходять хіміотерапію – діти, що проходять лікування стероїдами. «Ці виключення є наслідком того, що ще недостатньо вивчено вплив пробіотиків на такі групи дітей», – пояснює Рамсі. Вчені відзначають: батькам також потрібно пам’ятати, що пробіотики, як харчові добавки, не проходять попередню перевірку і не отримують дозволу з боку контролюючих інстанцій. Крім того, на сьогоднішній день мало інформації про те, які з пробіотиків «працюють» краще і як часто їх слід приймати. Тепер ви знаєте про особливості прийому пробіотиків — вирішувати вам, приймати вашій дитині пробіотичні добавки чи ні. І будьте здорові! Оригінальну статтю читайте тут: www.parents.com

Читайте також: Вітаміни для дітей: чи потрібні здоровим дітям добавки?

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook