fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Чи потрібні пробіотики дітям?

20 Грудня 2018

Оновлено: 30 Квітня 2021

Автор:Барабаш Тaїсія Василівна

Зараз в тренді вживання в їжу «здорових мікробів» або «корисних бактерій», таких як пробіотики. Але чи варто додавати їх в раціон дитини?

Чи потрібні дітям пробіотики? «Хороші бактерії» або пробіотики можна знайти в супермаркеті в ферментованих (зброджених) продуктах, таких як йогурт, кефір, квашена капуста. А якщо кисле молоко і солоні огірки вам не до смаку, є безліч дитячих продуктів, до складу яких входять пробіотики, в тому числі пластівці для сніданку, соки і навіть суміші для дитячого харчування.

Чи потрібні пробіотики дітям? Неважливо, в якому вигляді вживати пробіотики, присутність корисних бактерій в шлунково-кишковому тракті може поліпшити мікрофлору кишечника, і, відповідно, підвищити імунітет. І хоча обіцянки щодо поліпшення травлення і зміцнення імунної системи, безумовно, привабливі, поки не доведено, що пробіотики є «чарівною пігулкою». «На даний момент немає офіційних рекомендацій щодо пробіотиків для дітей», – зазначив Френк Грір, доктор медичних наук, педіатр в Медісоні (штат Вісконсін, США) і колишній член комітету Американської академії педіатрії (ААР). – «Але в той же час ніким не підтверджено, що давати їх здоровим дітям шкідливо».

Що таке пробіотики? Пробіотики — це дружні організми, в основному бактерії (хоча деякі з них є дріжджами), які допомагають підтримувати шлунково-кишковий тракт в здоровому стані. «Ми населені бактеріями не тільки на зовнішній стороні нашого тіла. Вони також знаходяться в наших дихальних шляхах і кишечнику і відіграють життєво важливу роль в імунній системі», – говорить Вінсент Педре, доктор медицини, терапевт, клінічний інструктор в Медичній школі Маунт-Синай в Нью-Йорку, а також автор книги «Щасливий кишечник». Двома найбільш відомими штамами пробіотиків є лактобактерії (Lactobacillus) і біфідобактерії (Bifidobacterium) — вони зазвичай додаються в харчові продукти або добавки (наприклад, Lactobacillus acidophilus зазвичай містяться в йогурті).

Як вони «працюють»? «Хоча ми все ще з’ясовуємо, як саме «працюють» пробіотики в нашому організмі, вважається, що вони переважають над патогенними мікроорганізмами шлунково-кишкового тракту, генеруючи метаболічні продукти, які позитивно впливають на імунну систему», – говорить доктор Грір. «Пробіотики створюють так званий «бар’єрний ефект» — це значить, що їх більше, ніж «поганих бактерій», і пробіотики борються зі шкідливими хвороботворними мікроорганізмами в шлунку, запобігаючи їх прикріпленню до кишківника», – говорить доктор Педре. – «Крім того, пробіотики можуть зменшити запалення і контролювати шкідливі бактерії, паразити і дріжджі, які часто відволікають нашу імунну систему від протистояння організму вірусам».

Кому корисні пробіотики? Як і при введенні будь-яких інших нових продуктів або добавок до раціону харчування вашої дитини, перед тим, як почати давати дитині пробіотики, проконсультуйтеся з педіатром. «Пробіотики можуть принести користь для здоров’я більшості дітей, але вони не рекомендуються тим дітям, які мають хронічні захворювання і тим, у кого ослаблений імунітет», – попереджає Алісса Рамсі, доктор медичних наук, РС, CSCS, зареєстрований дієтолог і представник Академії харчування та дієтології. «Існує мало доказів того, що пробіотики можуть запобігти хворобам, але вони можуть скоротити тривалість захворювання, такого як гостра діарея», – говорить доктор Грір. Ці речовини також допомагають при діареї, викликаній прийомом антибіотиків, додає Рамсі. Але не була доведена користь пробіотиків (в рандомізованих контрольованих дослідженнях), при таких захворюваннях, як розлад шлунка, закреп або хронічні запальні захворювання кишечника у дітей. «Широке використання антибіотиків, особливо при дитячих вушних інфекціях «вбило» велику кількість корисних бактерій в їх кишечнику, а хвороботворні бактерії, навпаки, стали активно розмножуватися. Тому пробіотики можуть допомогти дітям, які неодноразово приймали антибактеріальні препарати», – говорить доктор Педре. «Пробіотичні добавки також можуть знизити частоту інфекцій носа, вух і верхніх дихальних шляхів у дітей, схильних до таких захворювань». Крім того, згідно з новим дослідженням, пробіотики знижують ризик алергічної екземи.

Коли дітям приймати пробіотики Здоровим дітям різного віку може бути корисно введення в раціон харчування пробіотиків. Якщо пробіотична добавка необхідна, ваш педіатр розповість вам про дозування і частоті прийому. «Пробіотики можуть призначатися дітям з самого народження, – каже Рамсі. Доктор Грір додає, що діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, не потребують пробіотиків, оскільки у таких діток в кишківнику достатня кількість корисних бактерій.

Яким дітям не можна приймати пробіотики – дітям, які серйозно або хронічно хворі – діти з захворюванням, яке послаблює їх імунітет – малюки, що народилися передчасно – діти, які проходять хіміотерапію – діти, що проходять лікування стероїдами. «Ці виключення є наслідком того, що ще недостатньо вивчено вплив пробіотиків на такі групи дітей», – пояснює Рамсі. Вчені відзначають: батькам також потрібно пам’ятати, що пробіотики, як харчові добавки, не проходять попередню перевірку і не отримують дозволу з боку контролюючих інстанцій. Крім того, на сьогоднішній день мало інформації про те, які з пробіотиків «працюють» краще і як часто їх слід приймати. Тепер ви знаєте про особливості прийому пробіотиків — вирішувати вам, приймати вашій дитині пробіотичні добавки чи ні. І будьте здорові! Оригінальну статтю читайте тут: www.parents.com

Читайте також: Вітаміни для дітей: чи потрібні здоровим дітям добавки?

Вам також буде цікаво:

16 Жовтня 2021
Ганна Макаренко - дитячий психіатр KinderKlinik

Ми познайомимо вас з однією з провідних фахівчинь напрямку - Ганною Макаренко.

6 Жовтня 2021
Як допомогти дитині адаптуватися в дитячому садку?

Як допомогти малюкові адаптуватися до нового режиму і середовища?

27 Вересня 2021
Що робити, якщо дитина не хоче йти до школи?

Як батькам впоратися з цією проблемою і прищепити малюкові любов до знань - розповідає дитячий психолог.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.