иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Чому дитина не хоче спати

19 Листопада 2018

Оновлено: 10 Березня 2019

Малюк бігає цілий день невтомно, повзає, усюди забирається, розкидає іграшки та речі … Здавалося б, ввечері повинен втомитися і заснути швидше, думаєте ви. Але не тут-то було. Ніби у Вашого малюка включається додатковий моторчик, і він продовжує ще і ще швидше бігати, сильніше кричати й зовсім не хоче спати. Знайома ситуація? Про те, чому дитина не хоче спати, скільки вона повинна спати і що з цим усім робити — поговоримо з дитячим лікарем-неврологом KinderKlinik, фахівцем вищої категорії Оксаною Макаровою.

– Оксана Вадимівна, скільки діти повинні спати?

Одразу маю уточнити, мова піде про здорових малюків в віці від 0 до 3-х років.
Приблизна норма сну для дітей у кожній віковій групі різна:

 • 0-2 місяці – 20-22 години на добу;
 • 3-5 місяців -15-17 годин на добу;
 • 5-8 місяців – 14-16 годин на добу;
 • 8-12 місяців -13-14 годин на добу;
 • 1-1,5 року – 12-13 годин на добу;
 • 1,5-3 роки – 11-12 годин на добу.

– А якщо малюк ламає всі стереотипи і робить абсолютно не так, як написано? Як зрозуміти, що правильно, а що — ні?

На сьогоднішній день лікарі з усього світу ратують за зменшення сумарних годин дитячого сну за добу. Індикатором повноцінного і якісного сну вважається поведінка дитини протягом дня. Якщо вона активна і життєрадісна, то все в порядку. А якщо ні? Вередує, нічого не хоче? Ви бачите, що вона хоче спати, але не може. Тоді вам потріб-но проаналізувати розпорядок вашої дитини і заняття протягом дня.

– Чому дитина не хоче спати?

Малюк може переплутати день і ніч. Його нервова система ще не досконала, вона тільки налаштовується. Тому доведеться потерпіти. Ви запитаєте, скільки? А це у всіх індивідуально і залежить від того, чим ви займаєтеся з дитиною протягом дня.

Іноді батьки самі стають причиною порушення сну у своєї дитини, особливо нічного. Це можуть бути і дуже активні процедури перед сном (масаж, плавання, гімнастика), і багато емоцій, які дістаються дитині ввечері від всіх членів сім’ї, які прийшли після роботи, походи в гості. Нервова система дитини втомлюється до вечора, і у неї ще не досконалий гальмівний механізм, тому малюкові дуже складно заспокоїтися і заснути. А якщо заснув, то може здригатися і плакати уві сні. Регуляторний механізм «сон-неспання» у дітей формується до 3-х років. Тому як малюк провів день, що робив і наскільки був активний — безпосередньо позначається на його сні. Тому перенесіть всі активні процедури на першу половину дня. Уникайте або знизьте до мінімуму емоційне навантаження на дитину.

Дуже часто батьки не розуміють, що таке нічний сон дитини, вважаючи, що малюк під час сну повинен лежати спокійно і особливо не рухатися. В дійсності діти можуть повзати в ліжечку, плакати і сідати уві сні. І це теж може бути нормальним нічним сном.

Отже, якщо резюмувати, що впливає на якість сну?

 • Активні процедури перед сном (масаж, плавання, галасливі ігри) — дитина не може довго заснути, або швидко заснула, але через деякий час прокинулася і не хоче спати або спить неспокійно, скрикуючи і прокидаючись.
 • Емоційне навантаження — прихід гостей / похід в гості, розважальні центри — малюк не може довго заснути або швидко заснув, але через деякий час прокинувся і не хоче спати або спить неспокійно, скрикуючи й прокидаючись.
 • Телевізор і гаджети (підвищують збудження нервової системи, порушують формулу сну. Дитина може плакати і кричати уві сні, часто прокидатися).
 • Наявність чорного або зеленого чаю, великої кількості солодкого в раціоні малюка (пізнє засинання, неспокійний сон).
 • Відсутність укладання спати за графіком. Нервову систему дитини потрібно налаштувати на режим. Особливо це стосується нічного укладання. Бажано, щоб малюк заснув не пізніше 21.30. Чому це так важливо? Тому що з 21:30 до 4:00 в дитячому організмі йде виділення гормонів, необхідних для правильного зростання і розвитку дитини, а також інші важливі біологічні процеси. Їх порушення веде до надмірного збудження нервової системи і збоїв в її роботі. В результаті цього малюк стає нервовим, роздратованим, гірше спить і довго не може заснути.

У разі, якщо ви вжили всіх заходів, але у дитини тривають проблеми зі сном і засипан-ням, потрібно звернутися до невролога. Можливо, нервова система малюка вже настільки виснажилась, що потрібна кваліфікована допомога.

Нехай Ваш малюк спить міцно, і будьте здорові!

Читайте також: Купання з кругом: чи безпечно для дитини?

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook