иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Чому важлива вакцинація проти менінгокока

21 Серпня 2020

Оновлено: 20 Квітня 2021

Автор:Панфілова Дарина Андріївна

Про вакцинацію проти дифтерії, правця, кашлюку, краснухи та інших інфекцій знають всі, бо вони включені в Національний календар щеплень. Але в календарі імунопрофілактики Європи й США вже давно включена вакцина проти менінгококу. Чим же небезпечна ця інфекція і як можна захистити дитину від менінгокока розповість педіатр KinderKlinik Дарина Панфілова.

Коментар експерта

Менінгококова інфекція — це гостре інфекційне захворювання з групи інфекцій дихальних шляхів, збудником якого є менінгокок (Neisseria meningidis). Клінічні прояви захворювання можуть проявлятися як у вигляді безсимптомного носійства або звичайного назофарингіту (запалення носоглотки), так і в генералізованих формах — гнійному менінгіту, менінгоенцефаліту та найбільш важкому ускладненні — менінгококцемії.

Збудник

Neisseria meningitidis — мікроорганізм, з вигляду нагадує два з’єднаних м’ячика (диплокок). Класифікація менінгококів базується на особливостях будови їх поверхневої захисної капсули. Залежно від типу поверхневих білків, капсули поділяють на 13 серогруп (типів). Більшість випадків інвазивних форм інфекції викликають 6 серогруп менінгокока (А, В, С, W-135 і Y).

У чому небезпека менінгокока?

При руйнуванні захисної капсули менінгококів, в кров вивільняється сильний токсин, що руйнує оболонки кровоносних судин. В результаті, на тлі інтоксикації у дитини розвиваються множинні крововиливи, найбільш важким з яких є крововилив у наднирники. Це призводить до різкого падіння артеріального тиску і розвинення шокового стану.

Джерело передачі

Джерелом є тільки хвора людина або здорові бактеріоносії. Найчастіше, заселення носоглотки менінгококом супроводжується формуванням імунної відповіді й безсимптомним бактеріоносійтвом.

Механізм передачі

Збудник передається повітряно-крапельним шляхом, виділяючись з верхніх дихальних шляхів під час чхання, кашлю або плачу дитини. Для захворювання характерна зимово-весняна сезонність. Зараження сприяють скупчення дітей, тісний контакт, висока температура повітря і вологість, а також низький санітарно-гігієнічний рівень.

Статистика захворюваності

Генералізовані форми менінгококової інфекції виникають переважно у дітей до 5 років (близько 50% випадків). Схильність до інфекції обумовлена ​​віком пацієнта — пік захворюваності припадає на дітей першого року життя, 40% інфекції виникає у дітей у віці до 5 років з піком захворюваності в 3-6 місяць життя. Після перенесеної хвороби формується стійкий типоспецифічним імунітетом але іноді можливі випадки повторного захворювання.

Це важливо

На тлі менінгококової інфекції може виникнути життєзагрожуючий стан — менінгококцемія.

Симптоми менінгококцемії:

 • У дитини різко піднімається температура на тлі сухого кашлю або незначно першіння в горлі
 • З’явилася різка чутливість до світла і звуків • На шкірі з’явилися множинні «сінячкові» висипання
 • Висип швидко поширюється, особливо інтенсивно в місцях здавлення шкіри одягом, шкірних складках
 • Дитина загальмований або без свідомості Якщо ви виявили у дитини хоча б один з перерахованих ознак — негайно викличте швидку допомогу та зверніться до лікаря.

Як захистити дитину

В Україні зареєстрована кон’югована вакцина проти найбільш розповсюджених серотипів менінгокока. Цей тип викликає адекватну вироблення антитіл і формування імунологічної пам’яті у дітей, щеплених у віці 2-4 місяців після запровадження трьох доз на першому році життя або 2-х доз дітям віком від 9-23 місяців з інтервалом не менше 3 місяців, в осіб від 2 років-55 років, яким ввели одну дозу. Побічні ефекти після введення чотирьохвалентної вакцини найчастіше незначні. Важливо відзначити, що вакцину можна вводить одночасно (в різні ділянки тіла) з вакцинами проти пневмококової та Hib (гемофільної)-інфекції. Подбайте про здоров’я малюка і подаруйте йому надійний захист записавшись на вакцинацію в KinderKlinik.

Можливості KinderKlinik

У KinderKlinik доступні всі потрібні вакцини, в тому числі проти менінгокока, пневмокока, гемофільної палички та інших інфекцій. Наші педіатри ретельно спостерігають за станом дитини до і після процедури. Ви можете бути впевнені в тому, що малюк легко перенесе вакцинацію. Також KinderKlinik піклується про ваш комфорт.

Ми значно спростили організаційні моменти: ви можете обрати бажану вакцину у KinderKlinik та забронювати її, і, за необхідності, замовити транспортування до будь-якого відділення. 

Маєте питання?

Запитати у лікаря

Як записатися на прийом і вакцинацію

Запишіться через форму зворотного зв’язку на сайті або за вказаними телефонами:

0800 30 75 75

096 390 75 75

044 390 75 75

Консультант кол-центру відповість на питання і запише до фахівця на зручний час. Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook