Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Чужорідне тіло в носі: перша допомога дитині

25 Вересня 2018

Оновлено: 7 Травня 2020

Діти люблять досліджувати навколишній світ, і без кінця намагаються засунути собі в ніс, вуха і рот все, що потрапляє їм під руку — гудзики, квасолини, іграшки тощо. Всі знають, що за малюками потрібне око та око. Але мами часто-густо не встигають устежити за дитиною, як у неї вже виявляється чужорідне тіло в носі! Що робити в цьому випадку, як надати дитині першу допомогу і як цього уникнути — відповіді на ці та інші питання знайдете в нашій статті.

Сторонні тіла найчастіше потрапляють в ніс дітям молодшого віку (до 5-7 років). Граючись, діти засовують в ніс собі і своїм друзям найрізноманітніші предмети. Крім того, чужорідне тіло може потрапити в ніс при його травмі, або під час блювоти через носоглотку. У дітей старшого віку іноді знаходять в носі ватні тампони, які їм ставили для зупинки носової кровотечі.

Які сторонні предмети можуть виявитися у дитини в носі?

Органічні (шматочки їжі, кісточки плодів, насіння рослин, сірники, шматки паперу тощо).
Живі сторонні тіла (комахи, глисти з стравоходу, п’явки, личинки).
Неорганічні (гудзики, камені, намистини, частини іграшок, губки, шматки поролону, папір, вата).
Металеві (монети, кнопки, значки, цвяхи, шпильки, голки тощо).

За якими ознаками можна зрозуміти, що у дитини в носі чужорідне тіло?

Основна і часом єдина ознака стороннього тіла в носовій порожнині — це одностороння закладеність носа.

Якщо чужорідне тіло в носі дитини знаходиться довго, можуть з’явитися гнійні виділення з домішкою крові, гнильний запах з відповідної половини носа (особливо, коли розкладається органічне чужорідне тіло), виникає роздратування шкіри на вході в ніс.

Перші реакції на потрапляння стороннього тіла (чхання, сльозотеча, водянисті виділення) зазвичай швидко зникають.

У чому небезпека стороннього тіла в носі?

Тривале перебування стороннього тіла в носовій порожнині призводить до утворення ринолітів (носових каменів), розвитку запалення слизової оболонки носа і появи рани, що кровоточить.

Невдалі спроби видалення стороннього тіла ще більше травмують слизову оболонку, викликають кровотечу, просування стороннього тіла вглиб порожнини носа, в носоглотку, звідки воно може потрапити в дихальні шляхи і стравохід.

Як уникнути попадання сторонніх предметів в ніс дитини?

Зробити це не так-то просто. Найголовніше — постійний нагляд за малюками, а дітям старшого віку потрібно пояснювати, що не можна пхати в ніс що попало.
Не купуйте малюкам іграшки, не призначені для їхнього віку: дитячі конструктори і ігри не повинні містити дрібні деталі, які дитина може засунути собі в ніс.
Потрібно уникати травм обличчя, і зокрема — області носа.
Проводьте профілактику глистів та інших паразитів у дитини.
Щоб уникнути потрапляння п’явок в ніс, не дозволяйте дитині пірнати у відкритих водоймах. Якщо вода все-таки потрапила на обличчя малюка, після купання уважно огляньте його.

Що робити, якщо дитина засуне собі що-небудь в ніс?

Існує проста, але дуже ефективна методика вилучення чужорідних тіл з носа під назвою «мамин поцілунок», яка була описана ще в 1965 році лікарем загальної практики Володимиром Стібором в новому англійському медичному журналі (New English Journal Medicine).

У чому полягає методика «поцілунок мами»?

– Щільно прикладіть свої губи до рота дитини
– Одним пальцем щільно натисніть на вільну від стороннього тіла ніздрю
– Сильно видихніть в рот дитині
– Повітря «видавить» застрягле чужорідне тіло.

Дана методика показала дуже високі результати — її ефективність становить близько 60%. Хоча все-таки рекомендується виконувати прийом «мамин поцілунок» в присутності лікаря.

Важливо! Дотримуйтесь рекомендацій, описаних вище, щоб запобігти проштовхування чужорідного тіла вглиб носової порожнини і його потрапляння в дихальні шляхи.

Важливо! Щоб уникнути зсуву чужорідного тіла в глибокі відділи носа, носоглотку і дихальні шляхи, забороняється видаляти круглі сторонні предмети з носа пінцетом або щипцями. Це не відноситься до чужорідних тіл іншої форми (сірники, шматки паперу, гуми тощо).

Діагностика

Зазвичай поставити діагноз дуже непросто, адже сторонні тіла частіше всього потрапляють в ніс дитини, коли ніхто з дорослих цього не бачить. І тільки при розвитку захворювання з’ясовуються всі обставини.

Щоб виявити стороннє тіло в носі, проводиться рентгенографія. Якщо цей метод діагностики належного ефекту не дає, проводять інші методи дослідження.

Чужорідне тіло в носі: лікування

Якщо дитині потрапило чужорідне тіло в ніс — звертайтеся до дитячого отоларинголога. Чужорідне тіло з носової порожнини зазвичай видаляють амбулаторно (на місці), але якщо виникнуть ускладнення, може знадобитися госпіталізація.

Найпростіший спосіб — висякати ніс після закапування судинозвужувального розчину. Така методика найбільш ефективна при невеликих розмірах чужорідного тіла.

Якщо чужорідне тіло не вийшло, його витягують під місцевою анестезією за допомогою тупого гачка. У важких випадках ця операція проводиться під наркозом.

Не залишайте дитину без нагляду! І будьте здорові!

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook