иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Чужорідне тіло в носі: перша допомога дитині

25 Вересня 2018

Оновлено: 7 Травня 2020

Діти люблять досліджувати навколишній світ, і без кінця намагаються засунути собі в ніс, вуха і рот все, що потрапляє їм під руку — гудзики, квасолини, іграшки тощо. Всі знають, що за малюками потрібне око та око. Але мами часто-густо не встигають устежити за дитиною, як у неї вже виявляється чужорідне тіло в носі! Що робити в цьому випадку, як надати дитині першу допомогу і як цього уникнути — відповіді на ці та інші питання знайдете в нашій статті.

Сторонні тіла найчастіше потрапляють в ніс дітям молодшого віку (до 5-7 років). Граючись, діти засовують в ніс собі і своїм друзям найрізноманітніші предмети. Крім того, чужорідне тіло може потрапити в ніс при його травмі, або під час блювоти через носоглотку. У дітей старшого віку іноді знаходять в носі ватні тампони, які їм ставили для зупинки носової кровотечі.

Які сторонні предмети можуть виявитися у дитини в носі?

Органічні (шматочки їжі, кісточки плодів, насіння рослин, сірники, шматки паперу тощо).
Живі сторонні тіла (комахи, глисти з стравоходу, п’явки, личинки).
Неорганічні (гудзики, камені, намистини, частини іграшок, губки, шматки поролону, папір, вата).
Металеві (монети, кнопки, значки, цвяхи, шпильки, голки тощо).

За якими ознаками можна зрозуміти, що у дитини в носі чужорідне тіло?

Основна і часом єдина ознака стороннього тіла в носовій порожнині — це одностороння закладеність носа.

Якщо чужорідне тіло в носі дитини знаходиться довго, можуть з’явитися гнійні виділення з домішкою крові, гнильний запах з відповідної половини носа (особливо, коли розкладається органічне чужорідне тіло), виникає роздратування шкіри на вході в ніс.

Перші реакції на потрапляння стороннього тіла (чхання, сльозотеча, водянисті виділення) зазвичай швидко зникають.

У чому небезпека стороннього тіла в носі?

Тривале перебування стороннього тіла в носовій порожнині призводить до утворення ринолітів (носових каменів), розвитку запалення слизової оболонки носа і появи рани, що кровоточить.

Невдалі спроби видалення стороннього тіла ще більше травмують слизову оболонку, викликають кровотечу, просування стороннього тіла вглиб порожнини носа, в носоглотку, звідки воно може потрапити в дихальні шляхи і стравохід.

Як уникнути попадання сторонніх предметів в ніс дитини?

Зробити це не так-то просто. Найголовніше — постійний нагляд за малюками, а дітям старшого віку потрібно пояснювати, що не можна пхати в ніс що попало.
Не купуйте малюкам іграшки, не призначені для їхнього віку: дитячі конструктори і ігри не повинні містити дрібні деталі, які дитина може засунути собі в ніс.
Потрібно уникати травм обличчя, і зокрема — області носа.
Проводьте профілактику глистів та інших паразитів у дитини.
Щоб уникнути потрапляння п’явок в ніс, не дозволяйте дитині пірнати у відкритих водоймах. Якщо вода все-таки потрапила на обличчя малюка, після купання уважно огляньте його.

Що робити, якщо дитина засуне собі що-небудь в ніс?

Існує проста, але дуже ефективна методика вилучення чужорідних тіл з носа під назвою «мамин поцілунок», яка була описана ще в 1965 році лікарем загальної практики Володимиром Стібором в новому англійському медичному журналі (New English Journal Medicine).

У чому полягає методика «поцілунок мами»?

– Щільно прикладіть свої губи до рота дитини
– Одним пальцем щільно натисніть на вільну від стороннього тіла ніздрю
– Сильно видихніть в рот дитині
– Повітря «видавить» застрягле чужорідне тіло.

Дана методика показала дуже високі результати — її ефективність становить близько 60%. Хоча все-таки рекомендується виконувати прийом «мамин поцілунок» в присутності лікаря.

Важливо! Дотримуйтесь рекомендацій, описаних вище, щоб запобігти проштовхування чужорідного тіла вглиб носової порожнини і його потрапляння в дихальні шляхи.

Важливо! Щоб уникнути зсуву чужорідного тіла в глибокі відділи носа, носоглотку і дихальні шляхи, забороняється видаляти круглі сторонні предмети з носа пінцетом або щипцями. Це не відноситься до чужорідних тіл іншої форми (сірники, шматки паперу, гуми тощо).

Діагностика

Зазвичай поставити діагноз дуже непросто, адже сторонні тіла частіше всього потрапляють в ніс дитини, коли ніхто з дорослих цього не бачить. І тільки при розвитку захворювання з’ясовуються всі обставини.

Щоб виявити стороннє тіло в носі, проводиться рентгенографія. Якщо цей метод діагностики належного ефекту не дає, проводять інші методи дослідження.

Чужорідне тіло в носі: лікування

Якщо дитині потрапило чужорідне тіло в ніс — звертайтеся до дитячого отоларинголога. Чужорідне тіло з носової порожнини зазвичай видаляють амбулаторно (на місці), але якщо виникнуть ускладнення, може знадобитися госпіталізація.

Найпростіший спосіб — висякати ніс після закапування судинозвужувального розчину. Така методика найбільш ефективна при невеликих розмірах чужорідного тіла.

Якщо чужорідне тіло не вийшло, його витягують під місцевою анестезією за допомогою тупого гачка. У важких випадках ця операція проводиться під наркозом.

Не залишайте дитину без нагляду! І будьте здорові!

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, який дає змогу визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи мережі KinderKlinik можуть комбінувати тест із іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та направляти дитину до суміжних фахівців.   👉 Показання для […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють відділення:

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня крім нд  09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт, чт, сб 09:00-19:00
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня крім нд 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Печерську - вт, чт, сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook