Діти люблять досліджувати навколишній світ, і без кінця намагаються засунути собі в ніс, вуха і рот все, що потрапляє їм під руку — гудзики, квасолини, іграшки тощо. Всі знають, що за малюками потрібне око та око. Але мами часто-густо не встигають устежити за дитиною, як у неї вже виявляється чужорідне тіло в носі! Що робити в цьому випадку, як надати дитині першу допомогу і як цього уникнути — відповіді на ці та інші питання знайдете в нашій статті.
Сторонні тіла найчастіше потрапляють в ніс дітям молодшого віку (до 5-7 років). Граючись, діти засовують в ніс собі і своїм друзям найрізноманітніші предмети. Крім того, чужорідне тіло може потрапити в ніс при його травмі, або під час блювоти через носоглотку. У дітей старшого віку іноді знаходять в носі ватні тампони, які їм ставили для зупинки носової кровотечі.
Які сторонні предмети можуть виявитися у дитини в носі?
Органічні (шматочки їжі, кісточки плодів, насіння рослин, сірники, шматки паперу тощо).
Живі сторонні тіла (комахи, глисти з стравоходу, п’явки, личинки).
Неорганічні (гудзики, камені, намистини, частини іграшок, губки, шматки поролону, папір, вата).
Металеві (монети, кнопки, значки, цвяхи, шпильки, голки тощо).
За якими ознаками можна зрозуміти, що у дитини в носі чужорідне тіло?
Основна і часом єдина ознака стороннього тіла в носовій порожнині — це одностороння закладеність носа.
Якщо чужорідне тіло в носі дитини знаходиться довго, можуть з’явитися гнійні виділення з домішкою крові, гнильний запах з відповідної половини носа (особливо, коли розкладається органічне чужорідне тіло), виникає роздратування шкіри на вході в ніс.
Перші реакції на потрапляння стороннього тіла (чхання, сльозотеча, водянисті виділення) зазвичай швидко зникають.
У чому небезпека стороннього тіла в носі?
Тривале перебування стороннього тіла в носовій порожнині призводить до утворення ринолітів (носових каменів), розвитку запалення слизової оболонки носа і появи рани, що кровоточить.
Невдалі спроби видалення стороннього тіла ще більше травмують слизову оболонку, викликають кровотечу, просування стороннього тіла вглиб порожнини носа, в носоглотку, звідки воно може потрапити в дихальні шляхи і стравохід.
Як уникнути попадання сторонніх предметів в ніс дитини?
Зробити це не так-то просто. Найголовніше — постійний нагляд за малюками, а дітям старшого віку потрібно пояснювати, що не можна пхати в ніс що попало.
Не купуйте малюкам іграшки, не призначені для їхнього віку: дитячі конструктори і ігри не повинні містити дрібні деталі, які дитина може засунути собі в ніс.
Потрібно уникати травм обличчя, і зокрема — області носа.
Проводьте профілактику глистів та інших паразитів у дитини.
Щоб уникнути потрапляння п’явок в ніс, не дозволяйте дитині пірнати у відкритих водоймах. Якщо вода все-таки потрапила на обличчя малюка, після купання уважно огляньте його.
Що робити, якщо дитина засуне собі що-небудь в ніс?
Існує проста, але дуже ефективна методика вилучення чужорідних тіл з носа під назвою «мамин поцілунок», яка була описана ще в 1965 році лікарем загальної практики Володимиром Стібором в новому англійському медичному журналі (New English Journal Medicine).
У чому полягає методика «поцілунок мами»?
– Щільно прикладіть свої губи до рота дитини
– Одним пальцем щільно натисніть на вільну від стороннього тіла ніздрю
– Сильно видихніть в рот дитині
– Повітря «видавить» застрягле чужорідне тіло.
Дана методика показала дуже високі результати — її ефективність становить близько 60%. Хоча все-таки рекомендується виконувати прийом «мамин поцілунок» в присутності лікаря.
Важливо! Дотримуйтесь рекомендацій, описаних вище, щоб запобігти проштовхування чужорідного тіла вглиб носової порожнини і його потрапляння в дихальні шляхи.
Важливо! Щоб уникнути зсуву чужорідного тіла в глибокі відділи носа, носоглотку і дихальні шляхи, забороняється видаляти круглі сторонні предмети з носа пінцетом або щипцями. Це не відноситься до чужорідних тіл іншої форми (сірники, шматки паперу, гуми тощо).
Діагностика
Зазвичай поставити діагноз дуже непросто, адже сторонні тіла частіше всього потрапляють в ніс дитини, коли ніхто з дорослих цього не бачить. І тільки при розвитку захворювання з’ясовуються всі обставини.
Щоб виявити стороннє тіло в носі, проводиться рентгенографія. Якщо цей метод діагностики належного ефекту не дає, проводять інші методи дослідження.
Чужорідне тіло в носі: лікування
Якщо дитині потрапило чужорідне тіло в ніс — звертайтеся до дитячого отоларинголога. Чужорідне тіло з носової порожнини зазвичай видаляють амбулаторно (на місці), але якщо виникнуть ускладнення, може знадобитися госпіталізація.
Найпростіший спосіб — висякати ніс після закапування судинозвужувального розчину. Така методика найбільш ефективна при невеликих розмірах чужорідного тіла.
Якщо чужорідне тіло не вийшло, його витягують під місцевою анестезією за допомогою тупого гачка. У важких випадках ця операція проводиться під наркозом.
Не залишайте дитину без нагляду! І будьте здорові!
Ваш відгук