иконка 096 390 75 75
💙💛 Ми працюємо
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Чужорідне тіло в носі: перша допомога дитині

25 Вересня 2018

Оновлено: 7 Травня 2020

Діти люблять досліджувати навколишній світ, і без кінця намагаються засунути собі в ніс, вуха і рот все, що потрапляє їм під руку — гудзики, квасолини, іграшки тощо. Всі знають, що за малюками потрібне око та око. Але мами часто-густо не встигають устежити за дитиною, як у неї вже виявляється чужорідне тіло в носі! Що робити в цьому випадку, як надати дитині першу допомогу і як цього уникнути — відповіді на ці та інші питання знайдете в нашій статті.

Сторонні тіла найчастіше потрапляють в ніс дітям молодшого віку (до 5-7 років). Граючись, діти засовують в ніс собі і своїм друзям найрізноманітніші предмети. Крім того, чужорідне тіло може потрапити в ніс при його травмі, або під час блювоти через носоглотку. У дітей старшого віку іноді знаходять в носі ватні тампони, які їм ставили для зупинки носової кровотечі.

Які сторонні предмети можуть виявитися у дитини в носі?

Органічні (шматочки їжі, кісточки плодів, насіння рослин, сірники, шматки паперу тощо).
Живі сторонні тіла (комахи, глисти з стравоходу, п’явки, личинки).
Неорганічні (гудзики, камені, намистини, частини іграшок, губки, шматки поролону, папір, вата).
Металеві (монети, кнопки, значки, цвяхи, шпильки, голки тощо).

За якими ознаками можна зрозуміти, що у дитини в носі чужорідне тіло?

Основна і часом єдина ознака стороннього тіла в носовій порожнині — це одностороння закладеність носа.

Якщо чужорідне тіло в носі дитини знаходиться довго, можуть з’явитися гнійні виділення з домішкою крові, гнильний запах з відповідної половини носа (особливо, коли розкладається органічне чужорідне тіло), виникає роздратування шкіри на вході в ніс.

Перші реакції на потрапляння стороннього тіла (чхання, сльозотеча, водянисті виділення) зазвичай швидко зникають.

У чому небезпека стороннього тіла в носі?

Тривале перебування стороннього тіла в носовій порожнині призводить до утворення ринолітів (носових каменів), розвитку запалення слизової оболонки носа і появи рани, що кровоточить.

Невдалі спроби видалення стороннього тіла ще більше травмують слизову оболонку, викликають кровотечу, просування стороннього тіла вглиб порожнини носа, в носоглотку, звідки воно може потрапити в дихальні шляхи і стравохід.

Як уникнути попадання сторонніх предметів в ніс дитини?

Зробити це не так-то просто. Найголовніше — постійний нагляд за малюками, а дітям старшого віку потрібно пояснювати, що не можна пхати в ніс що попало.
Не купуйте малюкам іграшки, не призначені для їхнього віку: дитячі конструктори і ігри не повинні містити дрібні деталі, які дитина може засунути собі в ніс.
Потрібно уникати травм обличчя, і зокрема — області носа.
Проводьте профілактику глистів та інших паразитів у дитини.
Щоб уникнути потрапляння п’явок в ніс, не дозволяйте дитині пірнати у відкритих водоймах. Якщо вода все-таки потрапила на обличчя малюка, після купання уважно огляньте його.

Що робити, якщо дитина засуне собі що-небудь в ніс?

Існує проста, але дуже ефективна методика вилучення чужорідних тіл з носа під назвою «мамин поцілунок», яка була описана ще в 1965 році лікарем загальної практики Володимиром Стібором в новому англійському медичному журналі (New English Journal Medicine).

У чому полягає методика «поцілунок мами»?

– Щільно прикладіть свої губи до рота дитини
– Одним пальцем щільно натисніть на вільну від стороннього тіла ніздрю
– Сильно видихніть в рот дитині
– Повітря «видавить» застрягле чужорідне тіло.

Дана методика показала дуже високі результати — її ефективність становить близько 60%. Хоча все-таки рекомендується виконувати прийом «мамин поцілунок» в присутності лікаря.

Важливо! Дотримуйтесь рекомендацій, описаних вище, щоб запобігти проштовхування чужорідного тіла вглиб носової порожнини і його потрапляння в дихальні шляхи.

Важливо! Щоб уникнути зсуву чужорідного тіла в глибокі відділи носа, носоглотку і дихальні шляхи, забороняється видаляти круглі сторонні предмети з носа пінцетом або щипцями. Це не відноситься до чужорідних тіл іншої форми (сірники, шматки паперу, гуми тощо).

Діагностика

Зазвичай поставити діагноз дуже непросто, адже сторонні тіла частіше всього потрапляють в ніс дитини, коли ніхто з дорослих цього не бачить. І тільки при розвитку захворювання з’ясовуються всі обставини.

Щоб виявити стороннє тіло в носі, проводиться рентгенографія. Якщо цей метод діагностики належного ефекту не дає, проводять інші методи дослідження.

Чужорідне тіло в носі: лікування

Якщо дитині потрапило чужорідне тіло в ніс — звертайтеся до дитячого отоларинголога. Чужорідне тіло з носової порожнини зазвичай видаляють амбулаторно (на місці), але якщо виникнуть ускладнення, може знадобитися госпіталізація.

Найпростіший спосіб — висякати ніс після закапування судинозвужувального розчину. Така методика найбільш ефективна при невеликих розмірах чужорідного тіла.

Якщо чужорідне тіло не вийшло, його витягують під місцевою анестезією за допомогою тупого гачка. У важких випадках ця операція проводиться під наркозом.

Не залишайте дитину без нагляду! І будьте здорові!

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн, ср, чт, пт, сб 09:00-18:00, сб 10:00-17:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — вт, чт, пт, сб, нд 09:00-18:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — ср, пт, сб  09:00-18:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-17:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - вт, чт, пт, сб, нд 09:00-17:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - ср, пт та сб 09:00-17:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook