Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Дакріоцистит новонароджених

26 Серпня 2020

Оновлено: 13 Грудня 2021

Автор:Мухайдлі Рабіа

Дакріоцистит є одним з найбільш частих запальних захворювань очей у дітей. Патологія виникає переважно у новонароджених. Про те, як розпізнати дакріоцистит і допомогти малюкові розповість експерт KinderKlinik, дитячий офтальмолог з клінічним стажем більше 20 років Рабіа Мухайдлі.  

Що таке дакріоцистит новонародженого?

Дакріоцистит новонародженого – це запалення сльозного мішка, що виникає внаслідок вродженого звуження чи непрохідності сльозовивідних шляхів. Патологія може носити як односторонній, так і двохсторонній характер. Дакріоцистит є одним з найчастіших запальних захворювань очей у дітей. Патологія виникає переважно в новонароджених малюків. Частота дакріоциститу новонароджених, за динними різних дослідників, складає 5 – 15 % усіх немовлят.

Чому виникає дакріоцистит новонародженого?

Основною причиною розвитку дакріоциститу новонароджених є вроджена непрохідність сльозоносового каналу, що обумовлена наявністю слизової пробки чи ембріональної мембрани. У нормі прохідність сльозовивідних шляхів відновлюється перед народженням дитини або в перші дні життя немовляти. Якщо цього не відбувається – розвивається дакріоцистит новонародженого. Іншими причинами розвитку захворювання можуть бути родова травма, аномалії розвитку порожнини носа та кісток черепу. Внаслідок порушення відтоку та застою сльози розвивається вторинний бактеріальний гнійний запальний процес.

Які основні симптоми дакріоциститу новонароджених?

Основними проявами дакріоциститу новонароджених є наявність гнійних виділень і сльозостояння в коньюнктивальній порожнині. Розвиток запального процесу призводить до почервоніння коньюнктиви та повік. Захворювання найчастіше розвивається одразу після народження або протягом першого місяця життя немовляти. Патологія може відзначатися як на одному, так і на обох очах. При цьому загальне самопочуття та поведінка дитини не порушуються, підвищення температури не відмічається. При закапуванні антибіотиків або антисептичних засобів відбувається короткочасне покращення, скарг відновлюються після відміни лікарських засобів.

Як лікується дакріоцистит новонародженого?

Протягом перших днів життя прохідність сльозовивідних шляхів може відновлюватися самостійно. На фоні використання антисептичних і антибактеріальних крапель запальний процес поступово припиняється. Якщо цього не відбувається, необхідно звернутися за допомогою до дитячого офтальмолога. Лікування дакріоциститу новонародженого складається з двох основних етапів. Для малюків перших місяців життя лікарем рекомендується масаж зони сльозного мішка, який дозволяє відновити прохідність сльозовивідних шляхів. Запальний бактеріальний процес контролюється за допомогою застосування антисептичних і антибактеріальних крапель.

Це важливо

Категорично забороняється закапувати в очі грудне молоко. Це призводить до посилення непрохідності сльозовивідних шляхів і активізує гнійний бактеріальний процес.   У малят віком 1-2 місяці стійкий позитивний ефект від консервативної терапії досягається в 40 % випадків, у малят віком 2-5 місяців – у 20 % відсотках випадків. Ці данні свідчать про важливість своєчасності лікування вродженої непрохідності сльозовивідної системи. При відсутності стійкого позитивного ефекту від консервативних методів лікування виконується промивання та зондування сльозовивідних шляхів, що дозволяє механічно усунути перепони відтоку сльози. Терміни проведення маніпуляції визначаються лікарем індивідуально , найчастіше у віці 2-5 місяців. Ефективність промивання та зондування сльозовивідних шляхів серед дітей віком до 9 місяців становить 90 %.

До чого призводить несвоєчасне звернення за медичною допомогою

Несвоєчасне лікування дакріоциститу новонароджених призводить до стійкого запального процесу сльозовивідних шляхів, коньюнктиви та повік, що супроводжується постійним сльозостоянням і сльозотечею. ці стани погано піддаються лікуванню та потребують складних повторних хірургічних втручань, що нерідко можуть бути малоефективними. Будьте здорові!

Потрібна консультація?

Записатись

На закінчення

Нагадуємо, що при відсутності скарг, на першому році життя малюкам необхідні планові огляди офтальмолога, частоту яких визначить ваш педіатр. В окрему групу слід винести малюків, які народилися раніше терміну. Для них первинна консультація показана на 6 тижні життя, а подальша частота консультацій визначається індивідуально. У KinderKlinik ви можете як викликати офтальмолога на будинок для огляду або записатися на плановий прийом в клініку.

Запишіться на прийом через форму зворотного зв’язку на сайті або за вказаними телефонами:

0800 30 75 75

096 390 75 75

044 390 75 75

Консультант колл-центру відповість на питання і запише до фахівця на зручний час. Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook