иконка 096 390 75 75
💙💛 Ми працюємо
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Дакріоцистит новонароджених

26 Серпня 2020

Оновлено: 13 Грудня 2021

Автор:Мухайдлі Рабіа

Дакріоцистит є одним з найбільш частих запальних захворювань очей у дітей. Патологія виникає переважно у новонароджених. Про те, як розпізнати дакріоцистит і допомогти малюкові розповість експерт KinderKlinik, дитячий офтальмолог з клінічним стажем більше 20 років Рабіа Мухайдлі.  

Що таке дакріоцистит новонародженого?

Дакріоцистит новонародженого – це запалення сльозного мішка, що виникає внаслідок вродженого звуження чи непрохідності сльозовивідних шляхів. Патологія може носити як односторонній, так і двохсторонній характер. Дакріоцистит є одним з найчастіших запальних захворювань очей у дітей. Патологія виникає переважно в новонароджених малюків. Частота дакріоциститу новонароджених, за динними різних дослідників, складає 5 – 15 % усіх немовлят.

Чому виникає дакріоцистит новонародженого?

Основною причиною розвитку дакріоциститу новонароджених є вроджена непрохідність сльозоносового каналу, що обумовлена наявністю слизової пробки чи ембріональної мембрани. У нормі прохідність сльозовивідних шляхів відновлюється перед народженням дитини або в перші дні життя немовляти. Якщо цього не відбувається – розвивається дакріоцистит новонародженого. Іншими причинами розвитку захворювання можуть бути родова травма, аномалії розвитку порожнини носа та кісток черепу. Внаслідок порушення відтоку та застою сльози розвивається вторинний бактеріальний гнійний запальний процес.

Які основні симптоми дакріоциститу новонароджених?

Основними проявами дакріоциститу новонароджених є наявність гнійних виділень і сльозостояння в коньюнктивальній порожнині. Розвиток запального процесу призводить до почервоніння коньюнктиви та повік. Захворювання найчастіше розвивається одразу після народження або протягом першого місяця життя немовляти. Патологія може відзначатися як на одному, так і на обох очах. При цьому загальне самопочуття та поведінка дитини не порушуються, підвищення температури не відмічається. При закапуванні антибіотиків або антисептичних засобів відбувається короткочасне покращення, скарг відновлюються після відміни лікарських засобів.

Як лікується дакріоцистит новонародженого?

Протягом перших днів життя прохідність сльозовивідних шляхів може відновлюватися самостійно. На фоні використання антисептичних і антибактеріальних крапель запальний процес поступово припиняється. Якщо цього не відбувається, необхідно звернутися за допомогою до дитячого офтальмолога. Лікування дакріоциститу новонародженого складається з двох основних етапів. Для малюків перших місяців життя лікарем рекомендується масаж зони сльозного мішка, який дозволяє відновити прохідність сльозовивідних шляхів. Запальний бактеріальний процес контролюється за допомогою застосування антисептичних і антибактеріальних крапель.

Це важливо

Категорично забороняється закапувати в очі грудне молоко. Це призводить до посилення непрохідності сльозовивідних шляхів і активізує гнійний бактеріальний процес.   У малят віком 1-2 місяці стійкий позитивний ефект від консервативної терапії досягається в 40 % випадків, у малят віком 2-5 місяців – у 20 % відсотках випадків. Ці данні свідчать про важливість своєчасності лікування вродженої непрохідності сльозовивідної системи. При відсутності стійкого позитивного ефекту від консервативних методів лікування виконується промивання та зондування сльозовивідних шляхів, що дозволяє механічно усунути перепони відтоку сльози. Терміни проведення маніпуляції визначаються лікарем індивідуально , найчастіше у віці 2-5 місяців. Ефективність промивання та зондування сльозовивідних шляхів серед дітей віком до 9 місяців становить 90 %.

До чого призводить несвоєчасне звернення за медичною допомогою

Несвоєчасне лікування дакріоциститу новонароджених призводить до стійкого запального процесу сльозовивідних шляхів, коньюнктиви та повік, що супроводжується постійним сльозостоянням і сльозотечею. ці стани погано піддаються лікуванню та потребують складних повторних хірургічних втручань, що нерідко можуть бути малоефективними. Будьте здорові!

Потрібна консультація?

Записатись

На закінчення

Нагадуємо, що при відсутності скарг, на першому році життя малюкам необхідні планові огляди офтальмолога, частоту яких визначить ваш педіатр. В окрему групу слід винести малюків, які народилися раніше терміну. Для них первинна консультація показана на 6 тижні життя, а подальша частота консультацій визначається індивідуально. У KinderKlinik ви можете як викликати офтальмолога на будинок для огляду або записатися на плановий прийом в клініку.

Запишіться на прийом через форму зворотного зв’язку на сайті або за вказаними телефонами:

0800 30 75 75

096 390 75 75

044 390 75 75

Консультант колл-центру відповість на питання і запише до фахівця на зручний час. Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн, ср, пт 09:00-18:00, сб 10:00-17:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — вт, чт, сб 10:00-18:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — ср, пт 10:00-17:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 •  
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - пн, ср, пт, сб 10:00-14:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved for at least 5 minutes.

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook