fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Дакріоцистит новонароджених

26 Серпня 2020

Оновлено: 13 Грудня 2021

Автор:Мухайдлі Рабіа

Дакріоцистит є одним з найбільш частих запальних захворювань очей у дітей. Патологія виникає переважно у новонароджених. Про те, як розпізнати дакріоцистит і допомогти малюкові розповість експерт KinderKlinik, дитячий офтальмолог з клінічним стажем більше 20 років Рабіа Мухайдлі.  

Що таке дакріоцистит новонародженого?

Дакріоцистит новонародженого – це запалення сльозного мішка, що виникає внаслідок вродженого звуження чи непрохідності сльозовивідних шляхів. Патологія може носити як односторонній, так і двохсторонній характер. Дакріоцистит є одним з найчастіших запальних захворювань очей у дітей. Патологія виникає переважно в новонароджених малюків. Частота дакріоциститу новонароджених, за динними різних дослідників, складає 5 – 15 % усіх немовлят.

Чому виникає дакріоцистит новонародженого?

Основною причиною розвитку дакріоциститу новонароджених є вроджена непрохідність сльозоносового каналу, що обумовлена наявністю слизової пробки чи ембріональної мембрани. У нормі прохідність сльозовивідних шляхів відновлюється перед народженням дитини або в перші дні життя немовляти. Якщо цього не відбувається – розвивається дакріоцистит новонародженого. Іншими причинами розвитку захворювання можуть бути родова травма, аномалії розвитку порожнини носа та кісток черепу. Внаслідок порушення відтоку та застою сльози розвивається вторинний бактеріальний гнійний запальний процес.

Які основні симптоми дакріоциститу новонароджених?

Основними проявами дакріоциститу новонароджених є наявність гнійних виділень і сльозостояння в коньюнктивальній порожнині. Розвиток запального процесу призводить до почервоніння коньюнктиви та повік. Захворювання найчастіше розвивається одразу після народження або протягом першого місяця життя немовляти. Патологія може відзначатися як на одному, так і на обох очах. При цьому загальне самопочуття та поведінка дитини не порушуються, підвищення температури не відмічається. При закапуванні антибіотиків або антисептичних засобів відбувається короткочасне покращення, скарг відновлюються після відміни лікарських засобів.

Як лікується дакріоцистит новонародженого?

Протягом перших днів життя прохідність сльозовивідних шляхів може відновлюватися самостійно. На фоні використання антисептичних і антибактеріальних крапель запальний процес поступово припиняється. Якщо цього не відбувається, необхідно звернутися за допомогою до дитячого офтальмолога. Лікування дакріоциститу новонародженого складається з двох основних етапів. Для малюків перших місяців життя лікарем рекомендується масаж зони сльозного мішка, який дозволяє відновити прохідність сльозовивідних шляхів. Запальний бактеріальний процес контролюється за допомогою застосування антисептичних і антибактеріальних крапель.

Це важливо

Категорично забороняється закапувати в очі грудне молоко. Це призводить до посилення непрохідності сльозовивідних шляхів і активізує гнійний бактеріальний процес.   У малят віком 1-2 місяці стійкий позитивний ефект від консервативної терапії досягається в 40 % випадків, у малят віком 2-5 місяців – у 20 % відсотках випадків. Ці данні свідчать про важливість своєчасності лікування вродженої непрохідності сльозовивідної системи. При відсутності стійкого позитивного ефекту від консервативних методів лікування виконується промивання та зондування сльозовивідних шляхів, що дозволяє механічно усунути перепони відтоку сльози. Терміни проведення маніпуляції визначаються лікарем індивідуально , найчастіше у віці 2-5 місяців. Ефективність промивання та зондування сльозовивідних шляхів серед дітей віком до 9 місяців становить 90 %.

До чого призводить несвоєчасне звернення за медичною допомогою

Несвоєчасне лікування дакріоциститу новонароджених призводить до стійкого запального процесу сльозовивідних шляхів, коньюнктиви та повік, що супроводжується постійним сльозостоянням і сльозотечею. ці стани погано піддаються лікуванню та потребують складних повторних хірургічних втручань, що нерідко можуть бути малоефективними. Будьте здорові!

Потрібна консультація?

Записатись

На закінчення

Нагадуємо, що при відсутності скарг, на першому році життя малюкам необхідні планові огляди офтальмолога, частоту яких визначить ваш педіатр. В окрему групу слід винести малюків, які народилися раніше терміну. Для них первинна консультація показана на 6 тижні життя, а подальша частота консультацій визначається індивідуально. У KinderKlinik ви можете як викликати офтальмолога на будинок для огляду або записатися на плановий прийом в клініку.

Запишіться на прийом через форму зворотного зв’язку на сайті або за вказаними телефонами:

0800 30 75 75

096 390 75 75

044 390 75 75

Консультант колл-центру відповість на питання і запише до фахівця на зручний час. Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

Вам також буде цікаво:

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

28 Грудня 2021
Коліки у малюка: чому виникають і як полегшити стан

Головна складність у тому, що досі невідомі точні причини виникнення колік.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.