Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Дитячий невролог: відповіді на ваші питання

11 Січня 2019

Оновлено: 7 Травня 2020

У сім’ї з’явилася дитина, а з нею — безліч питань. Що робити, якщо малюк плаче? Малюк здригається уві сні, спить з відкритими очима — це норма? Які відмінності між хлопчиками і дівчатками? Чи потрібно робити з дитиною зарядку? І взагалі, на що батькам звертати особливу увагу? Ці питання ми поставили дитячому лікарю-неврологу KinderKlinik, фахівцю вищої категорії Оксані Макаровій.

– Оксана Вадимівна, що робити, якщо немовля плаче?

«Якщо малюк плаче — значить, він нервовий» — так думають багато батьків. Дуже часто до мене на прийом звертаються батьки, думаючи, що якщо малюк плаче, то не в порядку саме нервова система. Що є плач в житті дитини? Плач — це на перших порах один з небагатьох інструментів комунікації новонародженого малюка з навколишнім світом і перш за все з мамою і татом. Батькам здається, що дитина плаче просто так. Але насправді в плачі зашифровано багато: від «я голодний; я мокрий; у мене болить живіт» до «мені не хочеться одному лежати в ліжечку». Трохи пізніше, коли батьки навчаться розрізняти емоційне забарвлення плачу і задовільняти потреби дитини, вирішувати його проблеми, плач стане не таким частим.

Плач — це не що інше, як одна з реакцій нервової системи на щось. При цьому не потрібно забувати, що плач несе в собі ще й індивідуальність малюка. Тому одна дитина плаче тихо, а інша — голосно з почервонінням обличчя й так, що чують навіть сусіди. Хочу нагадати про те, що чим тривожніше і неспокійніше обстановка в родині, тим більш неспокійною може бути і сама дитина. Тобто, чим врівноваженіше мама, тим спокійніше і малюк.

Але плач також може говорити про початок захворювання з боку будь-якої системи органів, адже, як я сказала вище, плач — це поки єдиний інструмент комунікації малюка. Тому, якщо батьки не можуть визначити причину занепокоєння дитини, при цьому задоволені всі необхідні потреби малюка, то варто звернутися до педіатра. При необхідності педіатр може направити дитину на консультацію до невролога.

– Малюк здригається уві сні, спить з відкритими очима — це варіант норми або привід для занепокоєння?

Більшість скарг батьки висувають саме до сну дитини (здригання ручками, ніжками, спить з відкритими очима), вважаючи його неспокійним і неправильним. Що ж є сон малюка? Уві сні у дитини можуть наблюдатися посмикування ручками, ніжками, а іноді і всього тіла. Як правило, такі посмикування безпечні і є очікуваними під час сну. Нервова система малюків ще не досконала і здригання уві сні — це не що інше, як невідрегульований механізм біоритмів сну і гальмівних реакцій.

Дуже часто причиною неспокійного сну є надмірне збудження нервової системи дитини протягом дня (активна зарядка, плавання в шийному кругу, емоційне збудження). Якщо ж у батьків присутні скарги не лише на неспокійний сон, але є й складності із засинанням дитини і, як наслідок усього цього, у малюка протягом дня поганий настрій і інші ознаки недосипання, то варто звернутися за допомогою до невролога.

– А чим відрізняються дівчата від хлопчиків?

Ну, анатомічно ми всі знаємо, чим вони відрізняються. Хочу поділитися своїми практичними спостереженнями. І у хлопчиків і у дівчаток процес адаптації йде по пунктам, закладеним в нас природою. Але при цьому дівчинки менш чутливі до змін погодних умов і повного місяця, вони рідше реагують на це порушеннями сну, ніж хлопчики. Дівчатка більш терплячі в порівнянні з хлопчиками. Якщо хлопець хоче їсти або його невчасно розбудили/поклали спати, то він дасть про це знати всім. Хоча все залежить від характеру і індивідуальності. І про це теж не варто забувати.

– На що батькам варто звертати увагу?

Це питання турбує багатьох. Перш за все звертайте увагу на настрій малюка. Адже якщо у нього все добре, якщо ваша дитина швидше має хороший настрій, а неспокійна з причин, які вам зрозумілі (нехай навіть вона не спить, як написано в книжках), то, значить, з нею все в порядку. У всіх журналах, книгах або інтернет-ресурсах можна знайти шкалу розвитку малюка. Орієнтуйтеся на неї для того, щоб розуміти, чи правильно розвивається ваша дитина.

Але не забувайте, що малюкові потрібно створити умови для гармонійного розвитку. Якщо ви не викладаєте його на животик або робите це на дуже нетривалий час, то добре тримати голову він до 3-х місяців не буде. Або якщо малюк весь час неспання в основному проводить у батьків на руках, то він пізніше може почати перевертатися, сидіти або повзати.

– А чи робити з дитиною зарядку?

Звичайно, робити! Це не тільки комплекс вправ, які мама чи тато роблять малюкові. Це перш за все спілкування і обмін емоціями. Зарядка по місяцях життя дитини трохи відрізнятиметься. Те, що робилося малюкові в місяць, вже недостатньо дитині в 3-місячному віці. Спочатку — це погладжування і легкий масаж. Далі підключаються все нові і нові вправи. Їх батькам показують і на курсах для вагітних, і педіатр, і невролог, і ортопед. Зараз взагалі не проблема знайти комплекс вправ, адже є інтернет.

– Чи є вправи, які не рекомендується робити?

Так, є такі вправи, які значно випереджають малюка за віком (вправи на стимулювання повзання, підсадки і постановки на ніжки). Якщо малюк ще «не дозрів» фізично, і його тіло ще не готове, то такі вправи можуть спричинити перенапруження м’язів (гіпертонус), яке потім іноді доводиться «прибирати» за допомогою масажу. Якщо у батьків виникають питання з тих чи інших вправ, то можна звернутися за допомогою до лікаря.

А взагалі, я за максимально природний розвиток дитини, тому не варто форсувати події. Просто говоріть з малюком, робіть зарядку — за віком, грайте з ним, гуляйте, цілуйте його, обіймайте — словом, любіть його і проводьте з ним час! Цього достатньо для гармонійного розвитку дитини! І будьте здорові!

Читайте також: Купання з кругом: чи безпечно для дитини?

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook