иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Блювота у дітей: як допомогти і не нашкодити

18 Січня 2021

Оновлено: 21 Січня 2021

Автор:Петручек Юлія Василівна

Нудота і блювання у дитини: з цими станами хоч раз стикався кожен батько, і звичайно ж шукали способи допомогти малюкові. Але крім інших правил, важливо пам’ятати: на тлі блювоти і багаторазового рідкого стулу у дитини дуже швидко розвивається зневоднення, тому малюку потрібен педіатр.

KinderKlinik піклується про вас: якщо ви зіткнулися з блювотою або багаторазовим рідким стільцем у дитини – зверніться за допомогою до дитячого стаціонару KinderKlinik * за адресою вул. Вишгородська 45/2 і вул. Деміївська 16. У будь-який час доби, наші чергові фахівці оперативно оцінять стан малюка, виявлять причину захворювання і складуть оптимальну тактику терапії.

 

* Під «Дитячий стаціонар Kinderklinik» розуміється можливість перебування в палатах денного стаціонару дитини з одним з батьків, і можливість отримання медичної допомоги 24 години на добу, сім днів на тиждень.

Також важливо стабілізувати стан дитини, правильно заповнивши водний баланс. Про правила допомоги малюкові з блювотою розповість педіатр KinderKlinik, фахівець з клінічним стажем більше 15 років, Юлія Петручек

Причини і види блювоти у дітей

Спровокувати блювання у дитини можуть різні фактори:

  1. Перегрів
  2. Харчове отруєння
  3. Підвищення внутрішньочерепного тиску
  4. Вірусні та бактеріальні інфекції
  5. Функціональна дисфункція шлунково-кишкового тракту
  6. Підвищення рівня ацетону
  7. Аномалії розвитку органів травної системи

Відповідно, тип блювоти буде відрізнятися. Наприклад, при підвищенні рівня ацетону блювота буде багаторазовою і не приносить полегшення. При патологіях ШКТ і ураженні центральної нервової системи блювотні маси можуть бути по типу «фонтану» і не мати циклічності.

Як зупинити блювоту у дитини: рекомендації від фахівця

При блювоті відбувається підвищена втрата рідини, що в більшості випадків і обумовлює тяжкість стану малюка. Тому дуже важливо відновити обсяг втраченої рідини. Залежно від тяжкості стану дитини, лікар радить його відпоювати або вирішує поставити крапельницю.

Відновлення обсягу втраченої рідини – це не все лікування, але необхідна частина його. Ліки призначаються лікарем при огляді в залежності від причини, що викликала пронос та / або блювання (це можуть бути різні захворювання), віку дитини та того, як протікає хвороба.

Як правильно відпоювати дитину?

Коли у дитини блювота, він втрачає рідину, тому важливо своєчасно заповнити її запас. Через спраги, дитина може жадібно пити воду, по півчашки, а то і по цілій чашці за раз. І через кілька хвилин ця дитини рве водою і всі зусилля  нанівець.

Давати пити потрібно маленькими ковточками, з паузами. Можна поїти дитину з ложки, даючи по ложці води кожні 5-10 хвилин. При багаторазовій блювоті, позивах на блювоту пропонуйте пити через трубочку, пляшечку з соскою – це знижує ризик «повернути» випите.

Що можна давати пити дитині

  • воду кип’ячену охолоджену;
  • розчини, що заповнюють баланс електролітів
  • солодкий, не міцний чай – чорний і зелений;
  • узвар (компот з сухофруктів);

З трав’яними чаями краще не експериментувати. Деякі трави (ромашка, наприклад) підсилюють перистальтику (скорочення м’язів шлунка і кишечника) і, відповідно, можуть сприяти тому, що пронос і блювота посиляться.

Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні можна і потрібно пропонувати малюкові груди. Для дитини-искусственника звичайну молочну суміш необхідно замінити на спеціалізовану.

Коли годувати?

Під час блювоти годувати дитину безглуздо і шкідливо, так як з’їдена їжа буде викликати новий напад блювоти. А коли дитина буде відчувати себе краще, він захоче їсти. І тут мамі важливо знати, що можна приготувати і запропонувати малюкові.

Насильно годувати дитину не можна, давати їсти можна лише тільки тоді, коли дитина сама попросить про це або відповість згодою на вашу пропозицію (але не вмовляння!) Погодувати його. У міжнародних рекомендаціях при проносі і блювоті вказується дієта BRAT, в яку входять: банани (В), рис (R), яблучне пюре або печені яблука (А), тости, сухий хліб (Т) .Але ви також можете розширити меню (https : //kidshealth.org/en/parents/vomit.html)

Чим годувати дитину після блювоти?

  • галетное печиво
  • варена картопля
  • варене нежирне) м’ясо
  • рисову і вівсяну каші без масла
  • рисовий або вівсяний відвар
  • печені яблука

 

 Тортики, снікерси та інші смаколики, улюблені дитиною, давати не потрібно, навіть якщо він дуже їх просить.

Що робити, якщо блювота і пронос у дитини поєднуються з підвищеною температурою?

Важливо пам’ятати, що температура в цій ситуації скоріше ворог, а не союзник. Тому що при підвищенні температури збільшується втрата рідини, що призводить до погіршення стану дитини. Тому:

1) температуру потрібно збивати (давати дитині жарознижуючі препарати);

2) заповнювати втрачену рідину, отпаівая дитини.

Важливо!

Хочу ще раз звернути увагу, що лікування захворювань, що протікають з проносом і блювотою, складається не тільки з відпаювання. Необхідно звернутися до лікаря, який розповість, як лікувати дитину.

Потрібна консультація?

Записатись

Що робити при блювоті у дитини?

Пам’ятайте, що зневоднення може призвести до розвитку у дитини жизнеугрожающих станів, наприклад судом. Щоб попередити розвиток ускладнень і стабілізувати дитини може знадобитися стаціонарне лікування.

Зверніться по допомогу до наших фахівців в будь-який час доби за адресою вул. Вишгородська 45/2 і вул. Деміївська 16. Лікарі ретельно оглянуть малюка, оцінять тяжкість його стану.

Крім дитячого стаціонару, у відділенні також цілодобово працює власна лабораторія, оснащена всім необхідним діагностичним обладнанням і укомплектована експрес-тестами для виявлення інфекцій.

Лікар в найкоротші терміни отримує результати досліджень і становить детальну тактику ведення маленького пацієнта.

Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

 

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
  • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook