Ехокардіографія (ЕХОКГ)
Ехокардіографія ЕХОКГ відома також під назвами ехокардіоскопії (ЕХОКС) та УЗД серця. Вона є різновидом ультразвукового методу діагностики, заснованого на властивості ультразвукових хвиль при контакті з тканинами різної щільності відбиватися у відповідному діапазоні довжини хвилі. Після реєстрації та обробки на екрані дисплея приладу формується контрастне зображення. Сучасне інноваційне ультразвукове обладнання дозволяє отримувати кольорове зображення у 3D та навіть 4D форматі. Метод дає можливість визначити зміни структури та функції серцевого м’яза, а також його клапанного апарату та великих судин.
Коли потрібно зробити ехокардіографію?
Смертність від різних серцево-судинних захворювань стоїть у високорозвинених країнах та в усьому світі на першому місці серед інших причин смерті та становить за даними ВООЗ 16 %. Причому кількість випадків невпинно зростає. Наприклад, у 2020 році від ССЗ померло на 2 млн осіб більше, ніж у 2019 році. Тому своєчасна діагностика є запорукою ефективного лікування та попередження розвитку серцево-судинних катастроф. Головним, найінформативнішим і найдостовірнішим у цьому плані є УЗД серця.
Зробити ехокардіографію слід за таких симптомів:
- Часті непритомності.
- Почастішання (тахікардія) або уповільнення (брадикардія) серцевого ритму.
- Аритмії з порушенням ритму, що виявляються відчуттями перевертання серця, його завмираннями або, навпаки, занадто частою пульсацією до 200–300 скорочень за хвилину.
- Задишка при невеликому фізичному навантаженні або навіть у стані спокою.
- Синюшність шкірних покривів.
- Виражена набряклість нижніх кінцівок, особливо в області щиколоток.
- Артеріальна гіпертензія із частими стрибками тиску.
- Болі за грудиною, що іррадіюють у ліву руку та лопатку.
Крім цієї симптоматики показаннями до УЗД серця є такі стани:
- Вроджені та набуті вади серця.
- Ішемічна хвороба серця.
- Гострий коронний синдром.
- Ендокардити, міокардити та перикардити різної етіології.
- Підозра на серцеву недостатність.
- Гіпертонія.
- Підозри на пухлини серцевого м’яза.
Регулярної ЕХОКГ також потребують хворі з тромбофлебітами вен нижніх кінцівок і малого тазу. Це дозволяє вчасно діагностувати тромбоемболію легеневої артерії тромбом, що відірвався і мігрує за кровоносною системою. Вагітні жінки та люди із шумами в серці, змінами на електрокардіограмі (ЕКГ) також мають зробити УЗД серця.
Яку патологію діагностує висновок ЕХОКГ?
Ехокардіографія уможливила отримання інформації про будову та функції серцевого м’яза в режимі реального часу. На екрані дисплея створюється динамічне зображення, яке можна зберегти на цифровому носії. Можливості необмежені — змінюючи положення або кут нахилу датчика можна отримати зображення та оцінити стан та характеристики будь-якого елемента серцевого м’яза:
- Об’єм порожнин та розміри серця.
- Стан серцевих оболонок, ендокарда та міокарда.
- Товщину стінок м’язів.
- Постінфарктні рубцеві зміни в міокарді.
- Скоротливу здатність шлуночків.
- Клапанний апарат та його дефекти.
- Внутрішньосерцевий кровотік із визначенням наявності патологічного кровотоку.
- Показники тиску крові в камерах серця.
- Стан магістральних судин серця та виявлення їх спазму, звуження або емболії тромбом.
Електрокардіографія серця дозволяє виявити такі захворювання:
- ІХС.
- Гостру та хронічну серцеву недостатність.
- Запальні захворювання серцевого м’яза.
- Аневризми.
- Гіпертрофію та дилатацію камер.
- Ураження клапанного апарату та судин.
- Вроджені та набуті вади серцевого м’яза.
- Тромбоемболію та пухлинні захворювання серця.
- Поточний або перенесений інфаркт міокарда та ін.
Слід зазначити, що ЭХОКГ важлива як для діагностики структурних і функціональних порушень у роботі серця, а й у профілактичної кардіології, наприклад, під час обстеження спортсменів раціонального розподілу навантажень і тривалості тренувань. Тим паче, що ціна УЗД серця цілком доступна контролю стану спортсменів, що особливо важливо в дитячому спорті.
Переваги та види ЕХОКГ
Серед основних плюсів цього методу обстеження можна виділити такі:
- Висока інформативність.
- Точність та достовірність результатів.
- Безболісність та безпека процедури.
- Можливість використання в людей різного віку, починаючи від новонароджених і закінчуючи людьми похилого віку.
- Доступна ціна ехокардіографії серця в Києві.
- Відсутність абсолютних протипоказань.
Деякі труднощі можуть виникнути під час проведення процедури в таких пацієнтів:
- Особи, які страждають на захворювання дихальної системи (бронхіальна астма, хронічний обструктивний бронхіт), а також у курців.
- Жінок із великими грудьми та чоловіків із надмірним оволосінням стінки грудної клітки, а також при запальних шкірних захворюваннях у цій галузі.
- Пацієнтів із деформацією грудної клітки типу реберного горба.
- Особ із психічними захворюваннями, сильним блювотним рефлексом та ураженнями стравоходу в разі чреспищеводної ЕХОКГ.
Існують різні види УЗД серцевого м’яза, до яких належать:
- Трансторакальне. Датчики встановлюються та пересуваються по поверхні шкіри передньої стінки грудної клітки. Це найпоширеніший, недорогий метод УЗД серця, але менш інформативний, ніж інші. Реєструється лише двомірне зображення та найбільші структури серцевого м’яза.
- Внутрішньосерцевий, при якому катетер із датчиком вводиться через стегнову артерію прямо в серце. Плюс полягає в кращій якості та більшій деталізації зображення.
- Черезстравохідне, при якому датчик з ехоскопом вводиться через стравохід. Відрізняється підвищеною інформативністю та візуалізацією.
- Стрес-ЕХОКГ із дослідженням скорочувальної здатності окремих елементів серцевого м’яза. Особливо актуальний після перенесеного інфаркту міокарда.
Підготовка та проведення процедури
Спеціальна підготовка до ехокардіографії потрібна тільки при чресхарчоводній ехокардіографії та включає:
- Прийом їжі та пиття мінімум за 6 годин до обстеження.
- З ротової порожнини видаляються зубні протези.
- Виключають за день перед процедурою будь-які фізичні та психоемоційні навантаження, а також приймають увечері перед днем обстеження легке заспокійливе.
Для інших видів ЕХОКГ особлива підготовка не потрібна.
Де найкраще зробити УЗД серця в Києві?
Зробити ехокардіографію серця в Києві найкраще в перевіреному медичному центрі, який працює за світовими стандартами. Мережа медичних центрів KinderKlinik є однією з найкращих в Україні. Це стало можливим завдяки використанню в нашій клініці найсучаснішої ультразвукової апаратури, сертифікованим та досвідченим фахівцям із діагностики, індивідуального підходу до кожного пацієнта та доступних цін.
Ехокардіографія є одним із затребуваних серед дітей та людей будь-якого віку методом обстеження серцевої діяльності. Попри те, що ми спеціалізуємося на лікуванні та профілактиці захворювань у дітей, нашими послугами користуються дорослі.
Ціна ехокардіографії
Вартість ЕХОКГ у KinderKlinik багато в чому залежить від методу та класу ехокардіографічної апаратури. У нас найвигідніші умови — найвища якість діагностики, сучасна апаратура та найвигідніша ціна ехокардіографії в Києві. Точну вартість можна дізнатися через форму зворотного зв’язку або зателефонувавши до нашого оператора.
Запис на УЗД серця в KinderKlinik
Як записатись на ехокардіографію? Дуже просто. Це можна зробити, зателефонувавши менеджеру за вказаними контактними телефонами, за допомогою форми зворотного зв’язку або при відвідуванні одного з наших відділень, що знаходяться в таких районах Києва:
- Голосіївський район.
- Печерський район
- Позняки.
- Поділ.
- Виноградарь.
Розташування та адреси, де можна зробити УЗД серця, ви можете уточнити на сайті або в менеджера. Запис на УЗД серця ведеться здебільшого щодня з 9:00 до 19:00 за винятком Печерського відділення, яке працює з вівторка по суботу.
Після проходження обстеження ви отримуєте на руки ехокардіограму з візуалізацією зображення, а також протокол дослідження із висновком лікаря-діагноста.
FAQ
Чим ехокардіографія відрізняється від ЕКГ?
Головна відмінність у тому, що електрокардіограма проводиться з допомогою електричного сигналу, а ЭХОКГ — ультразвуку. З іншого боку, ЕКГ — це графічне відображення роботи серця, у якому не можна розглянути його структуру. За допомогою ЕКГ можна виявити лише тахі- та брадикардію, аритмії та інші функціональні порушення.
Як часто потрібно робити УЗД серця?
Бажано хоча б раз на рік, особливо тим, хто страждає на серцеві захворювання. Дітям також у період інтенсивного зростання необхідно контролювати роботу серця не рідше ніж 1 раз на рік. Пацієнтам із кардіостимулятором необхідно робити контрольне УЗД через 3, 6, 12 місяців, а потім щороку.
Навіщо ЕХОКГ роблять дитині?
Ехокардіографія дітям входить до скринінгу новонароджених для виключення або підтвердження проблем із серцем, у тому числі і вроджених вад. Ехокардіографія новонародженого робиться до 6 місяців, якщо все нормально, то наступне УЗД роблять у 6 років.
Як проводиться УЗД серця?
Обстежуваного укладають на лівий бік напівлежачи зі злегка підігнутими колінами. На шкіру передньої грудної стінки в кількох місцях наноситься акустичний гель, але в нього встановлюються датчики, які потім фахівець пересуває на дослідження різних структур серця. Уся процедура триває трохи більш ніж 45 хвилин, 15 у тому числі відводиться на ЭХОКГ висновок.
Ваш відгук