Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Гепатит у дітей: як захистити дитину?

29 Липня 2019

Оновлено: 15 Лютого 2020

28 липня — Всесвітній день боротьби з гепатитом. Цей день проводиться спеціально для того, щоб підвищити обізнаність людей про це небезпечне захворювання і, відповідно, уберегти якомога більше і дорослих, і дітей. Чим небезпечний гепатит, що його викликає, як він проявляється, як його лікувати і, найважливіше, як захистити від нього дитину? Дізнайтеся з нашої статті.

Гепатит — це запальне захворювання печінки. Клітини печінки при гепатиті можуть пошкоджуватися і навіть відмирати.

Вірус гепатиту не щадить нікого: їм може захворіти навіть новонароджена дитина. Гепатит загрожує важкими ускладненнями. Основні з них — печінкова недостатність і рак печінки. Гепатит буває навіть смертельно небезпечним. Ймовірність розвитку всіх цих ускладнень вище при гепатитах B і C.

Педіатр KinderKlinik, спеціаліст вищої категорії Кузьменко Тетяна Володимирівна зазначила:

«В Україні більше 2 млн. людей інфіковані вірусом гепатиту С, вірусом гепатиту В — понад 600 тисяч осіб. На жаль, велика частина інфікованих і хворих навіть не підозрює про свій діагноз, будучи носіями потенційно смертельних вірусів».

Гепатити бувають таких видів (залежить від причин, які їх викликають):

 1. Інфекційний (вірусний) гепатит:
 • гепатит A
 • гепатит B
 • гепатит C
 • гепатит D
 • гепатит E
 • гепатит F
 • гепатит G

– Гепатит може розвинутися при таких захворюваннях: жовта лихоманка, цитомегаловірусна інфекція, краснуха, епідемічний паротит, інфекція вірусу Епштейна-Барр, герпес, лихоманка Ласса, СНІД.

– бактеріальний гепатит: при лептоспірозі.

– паразитарний гепатит: при амебіазі, токсоплазмозі, фасціольозі, опісторхозі, шистосомозі.

 1. Токсичний гепатит:

Гепатит при отруєнні різними лікарськими препаратами або хімічними речовинами.

 1. Променевий гепатит (при променевій хворобі)
 2. Аутоімунний гепатит

Це аутоімунне захворювання печінки: імунна система виробляє антитіла, які атакують печінку. В результаті розвивається гепатит.

Як відбувається зараження вірусним гепатитом?

Гепатит А

Вважається «хворобою брудних рук», оскільки ця форма вірусу передається фекально-оральним шляхом. Це означає, що якщо дитина не помиє руки перед їжею або з’їсть брудне яблуко — вона може заразитися гепатитом А.

Гепатит В

Цей вид вірусу гепатиту поширюється через кров або статевим шляхом, наприклад, при переливанні зараженої крові, при використанні нестерильних стоматологічних інструментів, шприців тощо. Дитина може заразитися ще під час вагітності або пологів від хворої матері.

Гепатит С

Передається при контакті із зараженою кров’ю. Мами також можуть передавати його своїм дітям під час вагітності.

Гепатит C — найбільш небезпечний з усіх вірусних гепатитів. Найчастіше протікає бессимптомно. Може призводити до розвитку хронічного гепатиту, а в подальшому — до цирозу або раку печінки. При гепатиті C підвищується ризик розвитку важкої форми захворювання або небезпечних ускладнень, якщо нашаровуються гепатит A або В.

Гепатит D

Шляхи передачі — такі ж, як і у вірусів гепатиту В і С. Однак цей тип гепатиту може розвинутися тільки у тих людей, які вже заражені гепатитом B.

Гепатит Е

Ця форма гепатиту схожа на гепатит А. І шляхи його передачі аналогічні. Гепатит Е найбільш поширений в країнах, що розвиваються.

Гепатит F і гепатит G — рідкісні і дуже маловивчені форми гепатитів.

Найбільш поширені види вірусних гепатитів — це А, В і С.

Які симптоми гепатиту у дітей?

У дітей можуть бути різні симптоми, а іноді взагалі немає ніяких проявів.

Симптоми раптового (гострого) гепатиту можуть включати:

– симптоми, характерні для грипу

– пожовтіння шкіри або склер (білків) очей — жовтяниця

– світлий, майже білий колір стулу

– темний колір сечі

– підвищення температури тіла

– нудота або блювота

– втрата апетиту

– загальна слабкість, нездужання

– біль в животі або дискомфорт

– діарея

– біль в м’язах, суглобах

– сверблячі висипання на шкірі.

Бувають гострі і хронічні форми гепатитів.

Прояви гепатиту можна сплутати з іншими захворюваннями. Тому, якщо у вашої дитини з’явилися симптоми, про які ми сказали вище, не зволікайте з походом до свого педіатра — тільки лікар зможе правильно поставити діагноз і, якщо буде потрібно, призначить лікування.

Діагностика та лікування гепатиту

Лікар огляне дитину, розпитає про скарги, також знадобиться здати аналіз крові і сечі.

Лікування залежить від симптомів, тяжкості захворювання, віку дитини та загального стану здоров’я. Також лікування багато в чому залежить від того, що саме викликало гепатит. Мета лікування — зупинити пошкодження печінки і полегшити симптоми у дитини.

Терапія включає в себе щадне харчування і постільний режим. Оскільки захворювання інфекційне — його лікують і спостерігають в інфекційному стаціонарі. Лікар також може призначити певні ліки.

Чи можна захиститися від гепатиту?

Дотримання правил особистої гігієни (часте миття рук) — хороший спосіб уберегтися від гепатиту.

Але найефективніший метод захисту від гепатиту — це, звичайно ж, вакцинація.

Варто відзначити, що проти гепатиту С вакцини не існує. Тоді як від гепатитів А і В захистити дитину цілком можливо!

Ми, в KinderKlinik, проводимо вакцинацію дітей від вірусних гепатитів А і В за допомогою високоякісних вакцин світового виробника GSK (Бельгія):

– вакцина «Engerix B» GSK — проти гепатиту B

– вакцина «Twinrix» GSK — для профілактики гепатиту А і В

– вакцина «Havrix 720» GSK — проти гепатиту А.

Як ми зазначали вище, в Україні мільйони людей інфіковані або хворі на гепатит В і С, при цьому більшість з них навіть не підозрює про свій діагноз. У зв’язку з цим педіатр KinderKlinik, спеціаліст вищої категорії Кузьменко Тетяна Володимирівна додала:

«Тому надзвичайно важливо вчасно пройти тестування на гепатити. Якщо ви цього не робили — зробіть обов’язково, не відкладаючи, тим більше, що тести на вірусні гепатити безкоштовні, внесені в пакет первинної медичної допомоги, експрес-тест можна зробити у педіатра або сімейного лікаря, з яким ви підписали декларацію.

Нерідко буває ситуація, коли батьки звертаються в нашу клініку для проведення вакцинації дитини від гепатиту В, і, почувши інформацію про наявність вакцини «Твінрікс» (яка забезпечує одночасну вакцинацію від гепатиту В і А), відмовляються від її введення, обираючи тільки моновакцину від гепатиту В. На питання про причини такої відмови, як правило, посилаються на рекомендації дільничного педіатра, зі словами: «А навіщо вам це треба? Досить щеплення тільки від гепатиту В».

Просто наведу приклад — в деяких країнах, що розвиваються, захворюваність на гепатит А досягає 100% серед дітей у віці до 5-ти років. Колись і в США вірус гепатиту А був основною причиною всіх випадків гепатиту у дітей. Але з введенням в 1997 році рутинної вакцинації від гепатиту А вдалося домогтися разючого зниження рівня захворюваності. Так, гепатит А не призводить до розвитку хронічного гепатиту і закінчується, як правило, видужанням. Однак треба пам’ятати, що у пацієнтів з гепатитом С значно підвищений ризик розвитку блискавичної печінкової недостатності в разі нашарування гепатиту А.

В наш час є можливість подорожувати в будь-які країни світу, ми бажаємо всім приємного відпочинку в екзотичних країнах. Але будьте пильні, потурбуйтеся про захист своїх дітей як від гепатиту А, так і від гепатиту В».

Вакцинуйтеся, і будьте здорові!

Оригінальну статтю читайте тут.

Читайте також: Оперізуючий лишай у дітей: все, що вам потрібно знати

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook