У дітей бувають найрізноманітніші ендокринні порушення, зокрема, пов’язані з репродуктивною системою. Близько 4% дітей у всьому світі мають такий діагноз, як гіперандрогенія, тобто дисбаланс статевих гормонів зі зміщенням у чоловічий профіль. Переважно ця патологія розвивається у дівчаток, але трапляються випадки і серед хлопчиків. Батькам обов’язково потрібно знати, що таке гіперандрогенія, щоб не пропустити її за перших ознак і своєчасно розпочати лікування. У клініці для дітей та батьків KinderKlinik ви можете отримати кваліфіковану допомогу та пройти всі необхідні для діагностики обстеження. Основна роль у постановці діагнозу відведена ендокринологу, проте лікування гіперандрогенії та моніторинг його ефективності все ж таки варто проводити в парі з педіатром.
Що являє собою синдром гіперандрогенії у дітей?
Гіперандрогенія в дітей віком є патологічним станом, у якому значно підвищені рівні чоловічих статевих гормонів — андрогенів. Вони впливають на органи-мішені та тканини — яєчники, молочні залози, шкіру, кістки та м’язи, сальні та потові залози. Також тестостерон впливає на нервову та серцево-судинну систему.
Причини дитячої гіперандрогенії
Причина патології – адреногенітальний синдром, що вражає і дівчаток, і хлопчиків. Уроджений тип захворювання зазвичай спровокований генетичною мутацією. У решті випадків діагностується набутий синдром гіперандрогенії.
Хоча основні причини захворювання сформульовані, все ще залишається думка, що перелік далеко не повний:
- Збій у роботі яєчників, зокрема синдром полікістозних яєчників.
- Збільшення кори надниркових залоз та новоутворення на ній, в т.ч. пухлина Вільямса.
- Передчасне адренархе.
- Новоутворення у щитовидній залозі та репродуктивній системі.
- Тимоми, панкреатопатії.
- Гормональна терапія.
- Порушення обмінних процесів, зокрема через інтоксикацію та інфекції.
Найбільш чутливими до андрогенів є шкіра, потові та сальні залози, а також яєчники. Саме тому перші ознаки гіперандрогенії проявляються через них.
Ознаки гіперандрогенії
При вродженій формі у новонародженої дитини можуть бути статеві губи, що зрослися, через що вони можуть нагадувати мошонку, а збільшений клітор візуально схожий зі статевим членом.
У пубертатному періоді ознаки гіперандрогенії у дівчаток такі:
- Прискорене зростання волосся, причому за чоловічим типом. Жорсткі та темні волоски з’являються на обличчі, грудях та по білій лінії живота. При гіперандрогенії це відбувається у 6-8 років.
- Вугровий висип, що часто переростає у акне.
- Прискорене зростання, через що дівчинки здаються більш високі, ніж їхні однолітки.
- Передчасне статеве дозрівання. Вторинні статеві ознаки з’являються раніше за призначений вік — спочатку починають рости груди (телархе), а через 1-2 роки з’являється менструація (менархе).
- Нерегулярні місячні або їхня відсутність, хоча менархе вже було.
- Розвиток м’язової маси за чоловічим типом — великі плечі та грудна клітка та спина.
Передчасне адренархе може викликати полікістоз яєчників та синдром оваріальної гіперандрогенії. Часто розвивається і інсулінорезистентність і підвищене вироблення інсуліну, через що проявом може стати ожиріння, а також дистрофія шкіри на шиї та пахвових складках.
У хлопчиків менш виражені симптоми гіперандрогенії, але все-таки є:
- Більше зростання порівняно з ровесниками.
- ППР, про яке говорить раннє зростання волосся на лобку та під пахвами, зміна голосу.
- У деяких випадках може спостерігатись підвищена агресивність.
Діагностика гіперандрогенії з аналізів
Після збору анамнезу та огляду потрібно зробити додаткове обстеження, щоб підтвердити чи спростувати діагноз. Лікар дає направлення на такі аналізи при гіперандрогенії:
- Загальний аналіз крові.
- Біохімічне дослідження – АЛТ, АСТ, глюкоза крові, тригліцериди, білірубін та холестерин.
- Статеві гормони – ФСГ, ЛГ, тестостерон, 17ОН-прогестерон, пролактин.
- Інші гормони – ТТГ, Т4, ДГЕА-С, кортизол.
- Глобулін, який зв’язує статеві гормони.
Діагностика також включає УЗД органом малого тазу та молочних залоз у дівчаток.
Лікування гіперандрогенії
Дієта при гіперандрогенії передбачає корекцію раціону. До нього потрібно включити більше свіжих фруктів та овочів, а також сухофрукти. Загалом харчування при гіперандрогенії має бути збалансованим, обов’язково включати жири та поліненасичені жирні кислоти. При інсулінорезистентності ендокринолог може призначити дієту, підібрану індивідуально.
Лікування обов’язково передбачає підтримку нормальної фізичної активності та виключення гіподинамії. Ефект помітний через 6-7 тижнів після впровадження додаткового навантаження. Однак важливо, щоб вона не була надмірно великою.
Змінити потрібно і режим сну: засинання не пізніше 22:00 і сон не менше 7-8 годин.
Лікування гіперандрогенії народними засобами
Народні засоби – це великий ризик та недоведена ефективність. Краще для дітей їх не застосовувати.
- Родіола чотиричастинна або червона щітка. Вважається найсильнішим засобом.
- Матка борова. Застосовується в комплексі з іншими травами.
- Корінь солодки.
- Корінь кульбаби
- Кропива та хвощ польовий.
- Розторопша.
Єдиний безпечний спосіб лікування гіперандрогенії народними засобами – це додавання до чорного або зеленого чаю звичайної м’яти для зниження рівня андрогенів.
Як лікується гіперандрогенія традиційною медициною?
Лікувати гіперандрогенні порушення повинен лише лікар на основі аналізів. Консервативна терапія може включати такі препарати
- Медроксіпрогестерон або спіроналактон від надмірного оволосіння.
- Кетоконазол зниження синтезу стероїдних гормонів.
- Гормональна терапія, що підбирається індивідуально.
При пухлинних процесах може використовуватися хірургічне лікування. Наприклад, видалення аденоми надниркових залоз. А ось при патологіях гіпофіза частіше призначають променеву терапію.
Уважне ставлення до здоров’я та розвитку дитини допоможе вчасно виявити будь-які відхилення, в т.ч. запідозрити гіперандрогенію. і обстеження – ми подбаємо про те, щоб ваша дитина була здорова!
Ваш відгук