иконка 096 390 75 75
💙💛 Ми працюємо
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Харчування дітей з неврологічними захворюваннями

22 Грудня 2019

Оновлено: 27 Квітня 2021

Автор:Макаренко Ганна В’ячеславівна

Патології нервової системи зараз не рідкість, як у дорослих, так і у дітей. ДЦП, епілепсія, аутизм, міопатії, неврози — на жаль, одні з найпоширеніших неврологічних діагнозів у сучасних дітей. Основу харчування таких дітей повинен становити звичайний раціон, або його потрібно якимось чином коригувати? Що необхідно врахувати при складанні раціону харчування для дітей з неврологічними розладами? Про це розповіла дитячий психіатр KinderKlinik Ганна Макаренко. Дитина з наявністю якого-небудь захворювання нервової системи вимагає особливого підходу, в тому числі й щодо харчування. Для поліпшення загального стану і зміцнення здоров’я таким малюкам потрібна особлива дієта. Харчування дітей із захворюваннями нервової системи має бути збалансованим і повноцінним, а також багате на вітаміни групи В.

Епілепсія Якщо розглядати окремо патології нервової системи, то перше місце посідають епілептичні розлади. Науково доведено, що таким дітям допомагає кетонова дієта, внаслідок підтримки кетоза (в результаті кетоза, ініційованого кетогенною дієтою, в організмі дитини виникає антиконвульсивний ефект, оскільки підвищується рівень бета-гідроксибутирата та ацетоацетата). Погодьтеся, що набагато краще отримувати терапію «харчуванням», а не медикаментами. Однак не варто призначати кетогенну дієту самостійно – до неї є чіткі покази і дуже плавний «вхід», оскільки при такому харчуванні метаболізм перебудовується.

ДЦП У дітей раннього віку, які перенесли пологові або післяпологові травми, крововилив у мозок, які мають рухові порушення, розлади ковтання тощо, часто розвивається білково-енергетичний дефіцит. Для діток з такими порушеннями це неприпустимо! Дефіцит нутрієнтів для такого малюка може бути критичним. Малюк з ДЦП, неврологічним дефіцитом гостро потребує підвищеної кількості вітамінів (особливо групи В), мінералів, мікроелементів для поліпшення результатів захворювання. А при неможливості адекватного самостійного харчування, така дитина повинна отримувати його через зонд, або парентеральне часткове харчування (яке по-іншому називають «через вену»).

Аутизм Ще однією серйозною патологією нервової системи є аутизм. На жаль, особливих діток в наш час стає все більше. Раніше існувала думка про користь безглютенової дієти для таких хворих. І у деяких навіть відбувалося поліпшення на її тлі. Однак ці діти не були обстежені на переносимість глютену, і існують дослідження, які показали нам, що у багатьох діток-аутистів є підвищена схильність до непереносимості глютену в порівнянні зі здоровими. Це ускладнює відповідь на питання «Чи не було це поліпшення вторинним?». Дана тема потребує подальших досліджень.

Міопатія При вроджених міопатіях (коли присутнє заміщення м’язової тканини жировою або сполучною тканиною), слід додавати в раціон малюка побільше овочів і фруктів, таким чином підвищуючи споживання вітамінів і мікроелементів.

Неврози Ще однією великою проблемою в наш час, особливо у дітей-підлітків, є розвиток неврозів. Крім психологічної допомоги та лікування у невролога потрібно провести корекцію раціону. Для таких дітей оптимальною є дієта, яка виключає гострі страви і приправи, перець, гірчицю, тугоплавкі жири. Останній прийом їжі повинен бути не пізніше ніж, за 2 години до сну, і складатися лише з легких страв, наприклад, овочевого салату. В основі раціону може бути стіл №12 за Певзнером. Але слід пам’ятати, що сучасна дієтологія відходить від поділу дієт по столах (наприклад, стіл №5 – при захворюваннях печінки і жовчного міхура, №9 – при діабеті і т.ін.). Тому така класифікація зараз досить умовна. Враховуйте ці рекомендації при складанні раціону харчування для дитини з неврологічними порушеннями. А якщо у Вас залишилися питання, як і чим краще годувати дитину — звертайтеся до дитячого дієтолога KinderKlinik. Уточнити подробиці і записатися на прийом можна за телефонами: 0 800 30 75 75 044 390 75 75 096 390 75 75

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн, ср, чт, пт, сб 09:00-18:00, сб 10:00-17:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — вт, чт, сб, нд 09:00-18:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — ср, пт, сб  09:00-18:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - пн, ср, чт, пт, сб 09:00-16:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - вт, чт, сб, нд 09:00-16:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - ср, пт та сб 09:00-16:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook