fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Харчування дітей з неврологічними захворюваннями

22 Грудня 2019

Оновлено: 27 Квітня 2021

Автор:Макаренко Ганна В’ячеславівна

Патології нервової системи зараз не рідкість, як у дорослих, так і у дітей. ДЦП, епілепсія, аутизм, міопатії, неврози — на жаль, одні з найпоширеніших неврологічних діагнозів у сучасних дітей. Основу харчування таких дітей повинен становити звичайний раціон, або його потрібно якимось чином коригувати? Що необхідно врахувати при складанні раціону харчування для дітей з неврологічними розладами? Про це розповіла дитячий психіатр KinderKlinik Ганна Макаренко. Дитина з наявністю якого-небудь захворювання нервової системи вимагає особливого підходу, в тому числі й щодо харчування. Для поліпшення загального стану і зміцнення здоров’я таким малюкам потрібна особлива дієта. Харчування дітей із захворюваннями нервової системи має бути збалансованим і повноцінним, а також багате на вітаміни групи В.

Епілепсія Якщо розглядати окремо патології нервової системи, то перше місце посідають епілептичні розлади. Науково доведено, що таким дітям допомагає кетонова дієта, внаслідок підтримки кетоза (в результаті кетоза, ініційованого кетогенною дієтою, в організмі дитини виникає антиконвульсивний ефект, оскільки підвищується рівень бета-гідроксибутирата та ацетоацетата). Погодьтеся, що набагато краще отримувати терапію «харчуванням», а не медикаментами. Однак не варто призначати кетогенну дієту самостійно – до неї є чіткі покази і дуже плавний «вхід», оскільки при такому харчуванні метаболізм перебудовується.

ДЦП У дітей раннього віку, які перенесли пологові або післяпологові травми, крововилив у мозок, які мають рухові порушення, розлади ковтання тощо, часто розвивається білково-енергетичний дефіцит. Для діток з такими порушеннями це неприпустимо! Дефіцит нутрієнтів для такого малюка може бути критичним. Малюк з ДЦП, неврологічним дефіцитом гостро потребує підвищеної кількості вітамінів (особливо групи В), мінералів, мікроелементів для поліпшення результатів захворювання. А при неможливості адекватного самостійного харчування, така дитина повинна отримувати його через зонд, або парентеральне часткове харчування (яке по-іншому називають «через вену»).

Аутизм Ще однією серйозною патологією нервової системи є аутизм. На жаль, особливих діток в наш час стає все більше. Раніше існувала думка про користь безглютенової дієти для таких хворих. І у деяких навіть відбувалося поліпшення на її тлі. Однак ці діти не були обстежені на переносимість глютену, і існують дослідження, які показали нам, що у багатьох діток-аутистів є підвищена схильність до непереносимості глютену в порівнянні зі здоровими. Це ускладнює відповідь на питання «Чи не було це поліпшення вторинним?». Дана тема потребує подальших досліджень.

Міопатія При вроджених міопатіях (коли присутнє заміщення м’язової тканини жировою або сполучною тканиною), слід додавати в раціон малюка побільше овочів і фруктів, таким чином підвищуючи споживання вітамінів і мікроелементів.

Неврози Ще однією великою проблемою в наш час, особливо у дітей-підлітків, є розвиток неврозів. Крім психологічної допомоги та лікування у невролога потрібно провести корекцію раціону. Для таких дітей оптимальною є дієта, яка виключає гострі страви і приправи, перець, гірчицю, тугоплавкі жири. Останній прийом їжі повинен бути не пізніше ніж, за 2 години до сну, і складатися лише з легких страв, наприклад, овочевого салату. В основі раціону може бути стіл №12 за Певзнером. Але слід пам’ятати, що сучасна дієтологія відходить від поділу дієт по столах (наприклад, стіл №5 – при захворюваннях печінки і жовчного міхура, №9 – при діабеті і т.ін.). Тому така класифікація зараз досить умовна. Враховуйте ці рекомендації при складанні раціону харчування для дитини з неврологічними порушеннями. А якщо у Вас залишилися питання, як і чим краще годувати дитину — звертайтеся до дитячого дієтолога KinderKlinik. Уточнити подробиці і записатися на прийом можна за телефонами: 0 800 30 75 75 044 390 75 75 096 390 75 75

Вам також буде цікаво:

16 Жовтня 2021
Ганна Макаренко - дитячий психіатр KinderKlinik

Ми познайомимо вас з однією з провідних фахівчинь напрямку - Ганною Макаренко.

6 Жовтня 2021
Як допомогти дитині адаптуватися в дитячому садку?

Як допомогти малюкові адаптуватися до нового режиму і середовища?

27 Вересня 2021
Що робити, якщо дитина не хоче йти до школи?

Як батькам впоратися з цією проблемою і прищепити малюкові любов до знань - розповідає дитячий психолог.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.