иконка 096 390 75 75
💙💛 Ми працюємо
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Кашель у дітей. Частина 1

20 Вересня 2018

Оновлено: 10 Березня 2019

Кашель — одна з найчастіших причин звернення до педіатра. Практично будь-яка вірусна інфекція супроводжується кашлем. Крім того, кашель буває алергічний, пов’язаний з глистами, проблемами з боку шлунково-кишкового тракту, ЛОР-органів і навіть нервової системи.

Існує безліч характеристик кашлю в залежності від його тривалості, часу появи, характеру, тембру, глибини … Навіть лікар-професіонал не завжди одразу визначить причину кашлю. На щастя, в більшості випадків кашель проходить самостійно протягом трьох тижнів (це і є «гострий кашель»), і завдання стурбованих батьків і педіатра найчастіше зводиться до того, щоб утриматися від призначення препаратів, а не виписати пару сиропів і антибіотик. Що, безсумнівно, набагато складніше. Тому що дуже складно не робити нічого, коли дитина хворіє.

Американські та британські вчені знайшли компроміс.

Національний інститут охорони здоров’я та медицини (NICE) і організація суспільної охорони здоров’я Великобританії (PHE) виявили, що ефективно зменшити симптоми гострого кашлю при інфекціях верхніх дихальних шляхів може мед.

NICE і PHE вивчили 3 рандомізованих дослідження, в яких проаналізували використання меду для лікування кашлю у дітей та молоді. У двох дослідженнях одна група учасників з кашлем приймала мед, друга — нічого. А в третьому дослідженні окрім меду учасникам було дозволено «симптоматичне лікування» (солона вода, краплі для носа, водяна пара і парацетамол).

В результаті виявилося: всі діти, яким давали мед, кашляли рідше і у них був менш виражений кашель в порівнянні з тими, хто не приймав ніякого лікування.

Увага! Ці рекомендації поширюються на дітей старше 5 років без алергії на мед! У віці до 1 року мед не рекомендований через ризик дитячого ботулізму.

Важливо розуміти, що мед не лікує кашель і є таким же симптоматичним засобом, як рясне пиття або солона вода для промивання носа. Мед полегшує симптоми кашлю, але не діє на причину його виникнення. Що не заважає йому бути ефективним.

В якому вигляді давати дитині мед при кашлі?

– вичавіть половинку лимона в склянку кип’яченої теплої води
– додайте сюди 1-2 чайні ложки меду
– давайте дитині напій теплим (не гарячим!).

Коли потрібно звернутися до лікаря?

Якщо кашель супроводжується високою температурою тіла, яка погано збивається жарознижуючими, задишкою, свистячим диханням, болем в грудній клітці, викликаний алергічною реакцією, при кашлі відходить гнійна (зеленого кольору) мокрота, напад кашлю закінчується блювотою, симптоми не проходять більше трьох тижнів.

Як розрізнити кашель? Чому при гострому кашлі не дати сироп? Коли необхідний антибіотик? Чим ще допомогти дитині і полегшити життя батькам? Читайте в наших наступних статтях.

І будьте здорові!

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн, ср, чт, пт, сб 09:00-18:00, сб 10:00-17:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — вт, чт, пт, сб, нд 09:00-18:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — ср, пт, сб  09:00-18:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-17:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - вт, чт, пт, сб, нд 09:00-17:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - ср, пт та сб 09:00-17:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook