иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Кетогенна дієта: при яких захворюваннях потрібна дітям?

16 Січня 2020

Оновлено: 3 Серпня 2021

Автор:Петручек Юлія Василівна

Існує думка, що кетогенна дієта покращує самопочуття дітей, які страждають від епілепсії. Але в той же час в Мережі можна зустріти багато інформації про те, що вона шкідлива. Де шукати істину? Що ж таке «кетогенна дієта», кому вона показана і чи дійсно допомагає дітям з епілептичними розладами? Про це розповіла педіатр KinderKlinik Юлія Петручек.

Що ж це за дієта?

Кетогенна дієта (кетодіета) — це вид лікувального харчування, яке передбачає нестандартне співвідношення БЖВ (білків, жирів, вуглеводів): вживання вуглеводів в дуже малій кількості, при цьому високий вміст жирів і помірний — білків.

Кому може бути корисна кетодіета? І чи правду пишуть про можливі побічні ефекти?

При деяких захворюваннях застосування кетодіети цілком виправдано. В основному вона дає позитивні ефекти для хворих з епілепсією і судорожними нападами. Але для здорових дітей я не рекомендую її застосовувати. По-перше, організм дитини зростає, а ми повністю перебудовуємо її метаболізм, переходячи на споживання кетонових тіл для енергетичних потреб, тим самим піддаючи його потужному навантаженню і стресу. По-друге, при даній дієті буде спостерігатися низький рівень глюкози, може відзначатися нездужання, зниження активності і когнітивних функцій (тимчасове), слабкість. По-третє, при відмові від вуглеводів ми автоматично виключаємо з раціону більшість фруктів, овочів і зернових, в результаті дитина недоотримує вітаміни, мінерали та ряд інших корисних речовин; а вживаючи багато білка (м’яса), отримує навантаження на нирки. І пам’ятайте, «вхід» в кетодіету нелегкий і може давати багато ускладнень, оскільки, повторюся, відбувається перебудова організму і розвивається великий дефіцит глюкози.

Що при застосуванні дієти відбувається з організмом?

Перебудова метаболізму, при якій в енергію перетворюються не вуглеводи (оскільки їх недостатньо), а жири і жирні кислоти, які метаболізуються в кетонові тіла. Виникає кетоз — підвищений вміст кетонових тіл.

Головне питання: навіщо нам це потрібно?

У стандартному лікуванні нападів при епілепсії застосовують протиепілептичні препарати. А в разі підвищеного кетоза в організмі формується самостійний антиконвульсивний ефект, ініційований бета-гідроксибутиратом і ацето-ацетатом, які виникають при застосуванні кетогенної дієти. В результаті спостерігається значне поліпшення більш ніж у 50% пацієнтів, що знаходяться на даній дієті.

Важливо! Для кожної дитини співвідношення БЖВ підбирається індивідуально, з огляду на термін захворювання, частоту нападів, призначені препарати, вік, зріст, вагу і фізичну активність дитини.

Як скласти меню і почати дієту?

Не рекомендується починати таку дієту самостійно і без огляду фахівцями (педіатром, дитячими гастроентерологом, дієтологом), а також без проведення лабораторних аналізів. Чому? Повторюся, дієта передбачає перебудову організму з одного виду вироблення енергії в інший. Такий процес повинен протікати безпечно для дитини, тому й потрібен контроль лікарів. Крім того, при всіх плюсах кетогенна дієта, як і будь-яка інша, має протипоказання, про що слід пам’ятати. Кетодіета протипоказана дітям з хворобами печінки і нирок, імунодефіцитними станами, деякими ендокринними патологіями, наприклад, при діабеті. Потрібно пам’ятати, що при кетогенній дієті можливо падіння рівня цукру в крові, з подальшими ефектами. Якщо дитина перебуває на кетодієті, слід періодично проходити лабораторні і діагностичні обстеження.

А що застосовувати дітям молодшого віку? Чи існують суміші для кетогенної дієти?

Так, такі суміші існують, але вони є строго лікувальними і повинні призначатися лише лікарем з підбором режиму харчування малюка.

Цікавий факт! Кетогенна дієта дає позитивний ефект також при деяких онкологічних захворюваннях. Оскільки ракові клітини не в змозі використати кетони через нестачу кетолітичних ензимів, і в поєднанні з низьким рівнем цукру недоотримують енергію, що може призводити до уповільнення зростання ракових клітин. Крім того, кетогенна дієта застосовується при хворобах Альцгеймера, розсіяному склерозі, аутизмі, аміотрофічному склерозі, але її ефективність при даних захворюваннях вивчена менше і має більш низький рівень доказовості. Якщо у Вас ще залишилися питання по даному виду дієти або взагалі щодо харчування Вашої дитини, звертайтеся до дитячого дієтолога KinderKlinik — наш досвідчений лікар підбере Вашій дитині індивідуальний раціон.

P.S. А на яких дієтах «сиділа» Ваша дитина? Поділіться з нами — пишіть в коментарях.

Уточнити подробиці і записатися на прийом можна за телефонами: 0800 30 75 75, 096 390 75 75, 044 390 75 75

Читайте також: Навіщо дітям потрібен пакет «Перший крок до здорової ваги з KinderKinik»?  

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook