Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Кетогенна дієта: при яких захворюваннях потрібна дітям?

16 Січня 2020

Оновлено: 3 Серпня 2021

Автор:Петручек Юлія Василівна

Існує думка, що кетогенна дієта покращує самопочуття дітей, які страждають від епілепсії. Але в той же час в Мережі можна зустріти багато інформації про те, що вона шкідлива. Де шукати істину? Що ж таке «кетогенна дієта», кому вона показана і чи дійсно допомагає дітям з епілептичними розладами? Про це розповіла педіатр KinderKlinik Юлія Петручек.

Що ж це за дієта?

Кетогенна дієта (кетодіета) — це вид лікувального харчування, яке передбачає нестандартне співвідношення БЖВ (білків, жирів, вуглеводів): вживання вуглеводів в дуже малій кількості, при цьому високий вміст жирів і помірний — білків.

Кому може бути корисна кетодіета? І чи правду пишуть про можливі побічні ефекти?

При деяких захворюваннях застосування кетодіети цілком виправдано. В основному вона дає позитивні ефекти для хворих з епілепсією і судорожними нападами. Але для здорових дітей я не рекомендую її застосовувати. По-перше, організм дитини зростає, а ми повністю перебудовуємо її метаболізм, переходячи на споживання кетонових тіл для енергетичних потреб, тим самим піддаючи його потужному навантаженню і стресу. По-друге, при даній дієті буде спостерігатися низький рівень глюкози, може відзначатися нездужання, зниження активності і когнітивних функцій (тимчасове), слабкість. По-третє, при відмові від вуглеводів ми автоматично виключаємо з раціону більшість фруктів, овочів і зернових, в результаті дитина недоотримує вітаміни, мінерали та ряд інших корисних речовин; а вживаючи багато білка (м’яса), отримує навантаження на нирки. І пам’ятайте, «вхід» в кетодіету нелегкий і може давати багато ускладнень, оскільки, повторюся, відбувається перебудова організму і розвивається великий дефіцит глюкози.

Що при застосуванні дієти відбувається з організмом?

Перебудова метаболізму, при якій в енергію перетворюються не вуглеводи (оскільки їх недостатньо), а жири і жирні кислоти, які метаболізуються в кетонові тіла. Виникає кетоз — підвищений вміст кетонових тіл.

Головне питання: навіщо нам це потрібно?

У стандартному лікуванні нападів при епілепсії застосовують протиепілептичні препарати. А в разі підвищеного кетоза в організмі формується самостійний антиконвульсивний ефект, ініційований бета-гідроксибутиратом і ацето-ацетатом, які виникають при застосуванні кетогенної дієти. В результаті спостерігається значне поліпшення більш ніж у 50% пацієнтів, що знаходяться на даній дієті.

Важливо! Для кожної дитини співвідношення БЖВ підбирається індивідуально, з огляду на термін захворювання, частоту нападів, призначені препарати, вік, зріст, вагу і фізичну активність дитини.

Як скласти меню і почати дієту?

Не рекомендується починати таку дієту самостійно і без огляду фахівцями (педіатром, дитячими гастроентерологом, дієтологом), а також без проведення лабораторних аналізів. Чому? Повторюся, дієта передбачає перебудову організму з одного виду вироблення енергії в інший. Такий процес повинен протікати безпечно для дитини, тому й потрібен контроль лікарів. Крім того, при всіх плюсах кетогенна дієта, як і будь-яка інша, має протипоказання, про що слід пам’ятати. Кетодіета протипоказана дітям з хворобами печінки і нирок, імунодефіцитними станами, деякими ендокринними патологіями, наприклад, при діабеті. Потрібно пам’ятати, що при кетогенній дієті можливо падіння рівня цукру в крові, з подальшими ефектами. Якщо дитина перебуває на кетодієті, слід періодично проходити лабораторні і діагностичні обстеження.

А що застосовувати дітям молодшого віку? Чи існують суміші для кетогенної дієти?

Так, такі суміші існують, але вони є строго лікувальними і повинні призначатися лише лікарем з підбором режиму харчування малюка.

Цікавий факт! Кетогенна дієта дає позитивний ефект також при деяких онкологічних захворюваннях. Оскільки ракові клітини не в змозі використати кетони через нестачу кетолітичних ензимів, і в поєднанні з низьким рівнем цукру недоотримують енергію, що може призводити до уповільнення зростання ракових клітин. Крім того, кетогенна дієта застосовується при хворобах Альцгеймера, розсіяному склерозі, аутизмі, аміотрофічному склерозі, але її ефективність при даних захворюваннях вивчена менше і має більш низький рівень доказовості. Якщо у Вас ще залишилися питання по даному виду дієти або взагалі щодо харчування Вашої дитини, звертайтеся до дитячого дієтолога KinderKlinik — наш досвідчений лікар підбере Вашій дитині індивідуальний раціон.

P.S. А на яких дієтах «сиділа» Ваша дитина? Поділіться з нами — пишіть в коментарях.

Уточнити подробиці і записатися на прийом можна за телефонами: 0800 30 75 75, 096 390 75 75, 044 390 75 75

Читайте також: Навіщо дітям потрібен пакет «Перший крок до здорової ваги з KinderKinik»?  

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook