иконка 096 390 75 75
💙💛 Ми працюємо
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

KinderKlinik інформує: що потрібно знати про аналіз сечі за Зимницьким

13 Липня 2020

Оновлено: 23 Листопада 2021

Автор:Панютчева Валерія Борисівна

Нирки є природним фільтром організму, через який відбувається безперервна фільтрація об’єму циркулюючої крові. Але крім фільтрації, у нирок є ще одне важливе завдання — концентрація з’єднань, виділених з плазми крові. Концентраційна функція дозволяє оцінити здоров’я нирок, достовірно вказує на розвиток певних захворювань. Для оцінки цієї функції існує простий і достовірний тест — проба Зимницьким. Про те, як правильно виконати цю пробу і на що варто звернути увагу розповість педіатр KinderKlinik Валерія Панютчева.

 

 

Коментар експерта

Існують різні методи дослідження сечі, спрямовані на вивчення процесів фільтрації, реабсорбції й секреції в нирках. Одним з таких методів є проба за Зимницьким. В загальному аналізі сечі зазвичай вимірюється тільки відносна щільність ранкової порції, що не дає можливості достовірно оцінити концентраційну здатність нирок. При дослідженні сечі за Зимницьким основним критерієм є облік коливань щільності в окремих порціях сечі. Так, концентраційну функцію нирок оцінюють за кількома параметрами:

 • відносна щільність сечі, що відображає розчинення речовин в рідині (наприклад, солі, кислоти, сечовину);
 • добовий об’єм сечі;
 • співвідношення ранкового і вечірнього об’єму сечі;
 • визначення співвідношення виділеної сечі відповідно до кількості спожитої рідини.

Як правильно підготуватися до дослідження

Для правильної оцінки концентраційної функції нирок необхідно не перевантажувати систему виділення надлишками рідини. Оптимальна кількість споживаної рідини в добу – 1,5-2 л. Також необхідно вести облік, в якому зазначено все, що вживалося в рідкому вигляді (супи, чаї, компоти та т. д.). Такі записи є обов’язковими, бо враховуються при інтерпретації результатів дослідження. Загалом будь-яких обмежень щодо вживання продуктів або рідини немає.

Важливо! Перед проходженням дослідження необхідно скасувати прийом діуретиків, бо їх дія відобразиться на кількості й щільності добової сечі. Це негативно позначиться на результатах дослідження.

Як проводиться проба

Збір сечі за Зимницьким проводиться протягом доби. Попередньо необхідно підготувати 8 чистих контейнерів для збору сечі. На кожному контейнері вказують прізвище та ініціали пацієнта, дату і час збору сечі. Збір починають з 6 години ранку: перша порція сечі для дослідження не береться, а зливається. Потім, кожні 3 години сечу збирають у відповідні контейнери, в тому числі ранкову порцію наступного дня (збір о 6 ранку).

Загальний графік збору виглядає наступним чином

 • 1 – з 6 до 9 години ранку
 • 2 – з 9 до 12 год
 • 3 – з 12 до 15 год
 • 4 – з 15 до 18 год
 • 5 – з 18 до 21 год
 • 6 – з 21 до 24 год
 • 7 – з 24 до 3 год
 • 8 – з 3 до 6 години ранкуУ разі якщо чергова порція сечі не вміщується в один контейнер — позначте ще одну ємність і злийте в неї решту рідини. Якщо в наступні 3 години або в нічний час немає позивів до сечовипускання, контейнер залишають порожнім, але підписаним відповідним чином. Наповнену тару необхідно зберігати в холодильнику в закритому стані.

  Як проводиться дослідження

  Лабораторії KinderKlinik оснащені всім необхідним обладнанням для достовірної та оперативної оцінки показників. Також важливо відзначити, що лабораторія в відділенні по вул. Вишгородська 45/2 працює без перерв і вихідних. Ви можете звернутися за допомогою в будь-який час.

Відносна щільність сечі вимірюється кількома способами:

 • За допомогою урометра — скляний поплавок з градуйованою шкалою, який опускають циліндричну колбу з сечею.
 • Діагностичні тест-смужки — оцінюють зміну індикаторної шкали за допомогою спеціальних аналізаторів. Відповідно, за результатами дослідження можна судити про працездатність нирок, оцінити наявність патологічних змін в організмі.

  Що робити, якщо в результатах дослідження виявлено відхилення

  Зверніться за консультацією до фахівця для точної інтерпретації результатів дослідження і розробки подальшого плану дій.

Потрібна консультація?

Записатись

Як записатися на прийом

Запишіться на обстеження або консультацію до фахівця через форму зворотного зв’язку на сайті або за вказаними телефонами: 0800 30 75 75 096 390 75 75 044 390 75 75 Консультант колл-центру відповість на питання, що цікавлять і запише до фахівця на зручний час. Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн, ср, пт 09:00-18:00, сб 10:00-17:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — вт, чт, сб 10:00-18:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — ср, пт 10:00-17:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 •  
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - пн, ср, пт, сб 10:00-14:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved for at least 5 minutes.

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook