иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Кір: все про захворювання і як уберегтися

8 Січня 2019

Оновлено: 10 Вересня 2023

Автор:Насібян Татевік Седраківна

У минулому році Україну накрив спалах кору. За даними МОЗ України, в 2018 році на кір захворіли майже 54,5 тис. осіб. Померли від ускладнень захворювання 16 осіб: 12 дітей і 4 дорослих. Чим небезпечний кір і які його симптоми, як його лікувати і чи можна вберегтися — давайте розбиратися разом. У МОЗ України говорять, що спалах кору був прогнозований. Пояснюють його низьким охопленням вакцинацією населення України, а також циклічністю цього захворювання. Щоб не спалахнула епідемія кору, необхідно, щоб в країні було вакциновано не менше 90% населення, тоді проти хвороби працює колективний імунітет.

Як проявляється кір?

Кір — гостре інфекційне захворювання, яке проявляється так: – сильний головний біль, – слабкість, – підвищення температури тіла до 38-40 °С, – нежить; – сухий і сильний кашель, може бути гавкаючим, – почервоніння і набряк горла, – втрата апетиту, – збільшення лімфовузлів, – кон’юнктивіт, сльозотеча, світлобоязнь. На 2-3-ий день з початку захворювання на небі з’являються рожеві точкові висипання, а на слизовій рота — маленькі білясті цятки. Трохи пізніше з’являється характерна ознака кору — висип: на 4-5-й день захворювання (на шкірі голови, обличчі і за вухами). На наступний день він поширюється по всьому тілу, рукам і ногам. Висип проявляється у вигляді маленьких червонуватих плям і прищів, які можуть зливатися і утворюють більші плями. За даними ЮНІСЕФ, кір залишається однією з головних причин смертності серед дітей раннього віку в усьому світі, навіть незважаючи на наявність вакцини. Невакциновані діти молодшого віку піддаються найвищому ризику захворювання на кір і розвитку ускладнень, включаючи летальний результат.

Як можна заразитися?

Вірус кору дуже стійкий. Кір — дуже заразне захворювання, воно передається з ймовірністю в 98%. Шлях передачі — повітряно-крапельний. Джерелом інфекції є хворий на кір, який є заразним для оточуючих з останніх 2-х днів інкубаційного періоду і до 4-го дня висипань. З 5-го дня висипань хворий вважається незаразним. Найбільше схильні до захворювання діти у віці 2-5 років. Після перенесеного захворювання в організмі людини виробляється стійкий імунітет і повторне захворювання практично неможливо.

Чим небезпечний кір?

Кір небезпечний безліччю ускладнень. Під час хвороби з’являються проблеми в роботі центральної нервової системи, дихальної системи і шлунково-кишкового тракту, що може проявитися ларингітом, крупом (стенозом гортані), трахеобронхітом, отитом, пневмонією (як первинної корової — вірусної, так і вторинної — бактеріальної), коровим енцефалітом, гепатитом, лімфаденітом, підгострим склерозуючим паненцефалітом. Діти особливо важко переносять кір, якщо у них є брак в організмі вітаміну А.

Як лікувати?

На сьогоднішній день специфічних препаратів для лікування кору немає. Призначається симптоматичне лікування, вітамін А, в важких випадках — введення людського імуноглобуліну. Якщо розвинулася пневмонія або інші бактеріальні ускладнення — призначаються антибіотики.

Як захиститися від кору?

Єдиний метод профілактики — це вакцинація. Фахівці рекомендують менше відвідувати місця масового скупчення людей, уникати контакту з хворими. Для забезпечення імунітету та запобігання спалахам хвороби необхідні дві дози вакцини. Першу вакцинацію від кору роблять дітям у віці 12 місяців, потім — в 6 років. Після двох доз імунітет виробляється у 95% дітей. Нещеплена людина може вакцинуватися в будь-якому віці. Вакцина захищає навіть при введенні протягом декількох днів після контакту з хворим. Однак варто зазначити, що захворіти на кір можна і після проведення вакцинації — але в цьому випадку захворювання зазвичай протікає легше.

Читайте також: У дитини болить горло: лікування

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, який дає змогу визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи мережі KinderKlinik можуть комбінувати тест із іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та направляти дитину до суміжних фахівців.   👉 Показання для […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють відділення:

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня крім нд  09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт, чт, сб 09:00-19:00
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня крім нд 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Печерську - вт, чт, сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook