иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Кір: все про захворювання і як уберегтися

8 Січня 2019

Оновлено: 24 Травня 2021

Автор:Крепак Марія Сергіївна

У минулому році Україну накрив спалах кору. За даними МОЗ України, в 2018 році на кір захворіли майже 54,5 тис. осіб. Померли від ускладнень захворювання 16 осіб: 12 дітей і 4 дорослих. Чим небезпечний кір і які його симптоми, як його лікувати і чи можна вберегтися — давайте розбиратися разом. У МОЗ України говорять, що спалах кору був прогнозований. Пояснюють його низьким охопленням вакцинацією населення України, а також циклічністю цього захворювання. Щоб не спалахнула епідемія кору, необхідно, щоб в країні було вакциновано не менше 90% населення, тоді проти хвороби працює колективний імунітет.

Як проявляється кір?

Кір — гостре інфекційне захворювання, яке проявляється так: – сильний головний біль, – слабкість, – підвищення температури тіла до 38-40 °С, – нежить; – сухий і сильний кашель, може бути гавкаючим, – почервоніння і набряк горла, – втрата апетиту, – збільшення лімфовузлів, – кон’юнктивіт, сльозотеча, світлобоязнь. На 2-3-ий день з початку захворювання на небі з’являються рожеві точкові висипання, а на слизовій рота — маленькі білясті цятки. Трохи пізніше з’являється характерна ознака кору — висип: на 4-5-й день захворювання (на шкірі голови, обличчі і за вухами). На наступний день він поширюється по всьому тілу, рукам і ногам. Висип проявляється у вигляді маленьких червонуватих плям і прищів, які можуть зливатися і утворюють більші плями. За даними ЮНІСЕФ, кір залишається однією з головних причин смертності серед дітей раннього віку в усьому світі, навіть незважаючи на наявність вакцини. Невакциновані діти молодшого віку піддаються найвищому ризику захворювання на кір і розвитку ускладнень, включаючи летальний результат.

Як можна заразитися?

Вірус кору дуже стійкий. Кір — дуже заразне захворювання, воно передається з ймовірністю в 98%. Шлях передачі — повітряно-крапельний. Джерелом інфекції є хворий на кір, який є заразним для оточуючих з останніх 2-х днів інкубаційного періоду і до 4-го дня висипань. З 5-го дня висипань хворий вважається незаразним. Найбільше схильні до захворювання діти у віці 2-5 років. Після перенесеного захворювання в організмі людини виробляється стійкий імунітет і повторне захворювання практично неможливо.

Чим небезпечний кір?

Кір небезпечний безліччю ускладнень. Під час хвороби з’являються проблеми в роботі центральної нервової системи, дихальної системи і шлунково-кишкового тракту, що може проявитися ларингітом, крупом (стенозом гортані), трахеобронхітом, отитом, пневмонією (як первинної корової — вірусної, так і вторинної — бактеріальної), коровим енцефалітом, гепатитом, лімфаденітом, підгострим склерозуючим паненцефалітом. Діти особливо важко переносять кір, якщо у них є брак в організмі вітаміну А.

Як лікувати?

На сьогоднішній день специфічних препаратів для лікування кору немає. Призначається симптоматичне лікування, вітамін А, в важких випадках — введення людського імуноглобуліну. Якщо розвинулася пневмонія або інші бактеріальні ускладнення — призначаються антибіотики.

Як захиститися від кору?

Єдиний метод профілактики — це вакцинація. Фахівці рекомендують менше відвідувати місця масового скупчення людей, уникати контакту з хворими. Для забезпечення імунітету та запобігання спалахам хвороби необхідні дві дози вакцини. Першу вакцинацію від кору роблять дітям у віці 12 місяців, потім — в 6 років. Після двох доз імунітет виробляється у 95% дітей. Нещеплена людина може вакцинуватися в будь-якому віці. Вакцина захищає навіть при введенні протягом декількох днів після контакту з хворим. Однак варто зазначити, що захворіти на кір можна і після проведення вакцинації — але в цьому випадку захворювання зазвичай протікає легше.

Читайте також: У дитини болить горло: лікування

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
  • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook