иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Лишай у дітей: як розпізнати та що робити?

11 Січня 2021

Оновлено: 20 Квітня 2021

Автор:Прищепа Ніна Василівна

Після контакту з бездомним тваринам у дитини з’явилися дивні сверблячі плями на шкірі? У малюка нерівномірно сходить загар, залишаючи невеликі бліді ділянки? Висип не зникає і поступово збільшується в розмірах? Об’єднати ці стани можна одним загальним діагнозом — лишай. У цього захворювання безліч видів і масок, що ускладнюють діагностику. Але для досвідчених дерматологів KinderKlinik немає нічого неможливого. Розібратися в класифікації, питаннях діагностики та лікування цієї групи захворювань в цій статті нам допоможе дерматолог-косметолог KinderKlinik Ніна Прищепа.

Симптоми лишаю у дитини

Загальним симптомом для всіх форм лишаю є поява на шкірі плям, при розгляненні яких для постановки діагнозу педіатр має запросити дерматолога. Змінені ділянки можуть бути асиметричної форми, одиничними або множинними, що відрізняється забарвлення, мати різноманітну конфігурацію і рельєф. Іншими симптомами можуть бути: • Сверблячка • Зміна забарвлення плями • Схильність до поширення процесу на навколишні ділянки При виявленні у дитини хоча б одного з перерахованих симптомів – зверніться за консультацією до фахівця.

Причини лишаю у дитини

У цю групу входить кілька захворювань різної природи. Наприклад, причиною стригучого позбавляючи є паразитичні грибки, оперізуючого – вірус вітряної віспи. У свою чергу, причиною білого позбавляючи є порушення пігментації. З’ясувати справжню причину захворювання може тільки фахівець після очного огляду, інструментальної та лабораторної діагностики.

Який буває лишай у дітей

Нижче ми розглянемо найбільш часті для дітей форми захворювання: • Стригучий лишай — у дитини це типове захворювання після контакту із зараженими людьми або вуличними тваринами. Захворювання має грибкову природу і проявляється у вигляді зон обламаних біля корня волос, на волосистої частини голови або у вигляді плям на шкірі. • Білий лишай — надбанийстан не інфекційної природи, при якому окремі ділянки шкіри стають значно світліше навколишніх тканин. Детальніше про цей стан можна прочитати тут. • Оперізуючий лишай — дрібнопузирчастий висип на ребрах  (іноді на інших ділянках), поява якого супроводжується підвищенням температури, слабкістю і загальною інтоксикацією, є наслідком раніше перенесеної вітряної віспи. Багато хто помилково вважає, що так виглядає рожевий лишай у дитини, проте це не так. Детальніше про захворювання можна прочитати тут. Важливо: Пам’ятайте, що деякі системні захворювання (наприклад, системний червоний вовчак або псоріаз) первинно можуть ховатися під маскою «позбавляючи». При несвоєчасному зверненні до лікаря і самолікуванні є високий ризик розвитку ускладнень.

Діагностика позбавляючи у дітей

Крім ретельного збору анамнезу, для діагностики цього стану необхідний очний огляд у дерматолога, оскільки лишай у дітей (початкова стадія), може маскуватися під інші стани. Нешкідливі гемангіоми (доброякісне розростання судин), наприклад, можуть приймати за рожевий лишай у грудничка. Точний діагноз в цьому випадку можна поставити за допомогою якісної «проби скла» і огляду під лампою Вуда. Про важливість огляду під лампою Вуда розповідає дерматолог-косметолог KinderKlinik Ніна Прищепа: «При клінічній підозрі на дерматофітію (стригучий лишай) огляд під лампою Вуда є важливим методом диференціальної діагностики (але негативний результат не виключає наявність грибкової інфекції). Так, в ході дослідження, виявлене синьо-зелене свічення характерно для деяких видів паразитарних грибів роду Microsporum, зелено-жовте для Trichophyton – найбільш частих збудників дерматомікозу. Для постановки діагнозу додатково також може проводитися: • мікроскопія зішкрібу поверхні ураженої ділянки шкіри, волосся, для лабораторного підтвердження наявності паразитарних грибів • культуральний аналіз для визначення точного виду паразитарного гриба (наприклад, при великому поширенні, ураженні волосистої частини голови)»

Як лікувати лишай у дітей

Тактика лікування залежить від: 1. Типу процесу 2. Ступені поширеності 3. Віку та інших індивідуальних показників дитини. Фахівці KinderKlinik працюють за найсучаснішими клінічним протоколам, підбираючи для малюків найефективніші і щадні методи лікування. Ніяких плям зеленки, застарілих рецептів мазей та інших нераціональних рекомендацій. Тільки індивідуальний підхід, препарати з доведеною ефективністю і швидкий результат.

Потрібна консультація?

Записатись

Як записатися на прийом

Запишіться на прийом через форму зворотного зв’язку на сайті або за вказаними телефонами: 0800 30 75 75 096 390 75 75 044 390 75 75 Консультант колл-центру цілодобово відповість на питання і запише до фахівця на зручний час. Звертайтеся до нас і будьте здорові

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook