Підвищена увага до коронавірусу призвела до того, що люди стали помічати й інші схожі захворювання, особливо сезонні та швидко розповсюджувані. У 2025 році до фокусу потрапив і метапневмовірус, вірніше, його новий штам. Сам Human Metapneumovirus з сімейства Paramyxoviridae був виявлений і досліджений в 2001 році в Нідерландах. Наразі він присутній на всіх континентах, у т.ч. циркулює в Україні. Захворюваність серед дітей невисока, а перебіг практично завжди легкий, жодного летального випадку не зафіксовано, т.к. захворювання добре піддається лікуванню. Головне — своєчасно звернутися до педіатра та виконувати його призначення.
Симптоми Human Metapneumovirus
Інкубаційний період становить 3-6 днів, після чого починають виявлятися симптоми метапневмовірусу:
- Нежить і чхання.
- Кашель.
- Підвищення температури.
Якщо переносити хворобу “на ногах”, можуть початися ускладнення у вигляді бронхіту, пневмонії, астматичного статусу, крупа. При дотриманні постільного режиму та стандартному лікуванні ГРВІ, це захворювання протікає у формі звичайної застуди, тобто. має симптоми слабші, ніж при грипі.
Що потрібно для діагностики метапневмовірусу?
Виявляється метапневмовірус людини за РНК HMPV Metapneumovirus у крові пацієнта. Для цього виконується ПЛР-дослідження за зразками дихальних шляхів. Однак цей метод використовується тільки в тому випадку, коли потрібно уточнити причину тяжкого перебігу ГРЗ або епідеміологічного інтересу. Тест-системи, як за COVID-19, використовуються в Україні тільки у вірусологічних лабораторіях. В цілому діагностика метапневмовірусу не обов’язкова, якщо ГРЗ протікає відносно легко. Терапевтичний підхід все одно буде стандартним.
Профілактика захворювання
Запобігти метапневмовірусу людини у дитини можна тими ж способами, що й інші вірусні інфекції:
- Регулярно мити руки з милом.
- Щодня провітрювати приміщення, де знаходиться дитина.
- Уникати місць, у яких буває хворі люди та діти. У сезон грипу та ГРВІ краще зайвий раз залишити дитину вдома, ніж відводити в садок, особливо, якщо вона схильна до частих ГРВІ та її імунітет вже значно ослаблений.
Також підійдуть знайомі всім методи зміцнення імунітету: збалансоване харчування, прийом вітамінів за призначенням лікаря, помірне загартування.
Лікування метапневмовірусу в клініці KinderKlinik
У нашій клініці метапневмовірус добре відомий терапевтам та педіатрам, тому вони точно та грамотно підбирають схему лікування для кожного пацієнта. Зазвичай, лікування проводиться амбулаторно, тобто. пацієнт перебуває на лікарняному 7-10 днів удома. Терапія включає:
- Рясне тепле пиття.
- Прийом жарознижувальних препаратів.
- При необхідності – муколітичні засоби.
- Промивання носа і судинозвужувальні краплі або спреї за потребою.
- Інгаляція через небулайзер.
Іноді додатково призначаються імуностимулюючі препарати, коли до зараження імунітет був ослаблений. Схема лікування складається індивідуально. При необхідності в нашій клініці для дітей та їхніх батьків ви можете здати аналізи, якщо потрібна додаткова діагностика для корекції вибраних терапевтичних методів.
Ваш відгук