Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Мила забагато не буває? «За» та «проти»

16 Жовтня 2018

Оновлено: 16 Жовтня 2018

Важливість миття рук і взагалі особистої гігієни переоцінити складно — особливо зараз, коли вірусів та інфекційних захворювань стає все більше, а ефективних способів боротьби з ними — все менше. І особливо тоді, коли мова йде про здоров’я дітей. Так як же бути: мити долоньки малюка щораз після його падіння? Або зі спокійною душею дозволити дитині лазити по піску або брудній траві? Драїти до блиску і дезінфікувати всі поверхні в будинку? Або трошки бруду — не перешкода? Давайте розбиратися разом.

Дезінфекція рук — хто «за»?

Нещодавно вчені з Іспанії заявили, що знизити захворюваність дітей можна — за допомогою звичайного миття рук. Причому, важливий не просто «факт миття», а й те, чим саме мити руки. Автори дослідження стверджують, що діти, які миють руки дезинфікуючим засобом замість традиційних мила і води, менше хворіють і рідше пропускають садок. Результати дослідження опубліковані в журналі Pediatrics.

Дослідження провели вчені з педіатричної служби і департаменту імунології, лікарня Торрекарденас і Санітарного управління завдань першочергової уваги (Альмерія, Іспанія).

В експерименті брали участь 911 дітей у віці до 3 років. Дітей розділили на три групи: одна група використовувала для миття рук дезінфікуючий засіб (70% етилового спирту), інша — мило і воду. Малюки з третьої, контрольної, групи мили руки так, як звикли робити це завжди (ніхто їх не перевіряв і не видавав вказівок, як і чим мити руки).

За 8 місяців проведення експерименту з’ясувалося, що діти, які використовували замість мила і води дезінфікуючі засоби, рідше хворіли на респіраторні інфекції та, відповідно, приймали меншу кількість антибіотиків. Вони пропустили всього 3,25% днів садка, в той час як група дітей «мила і води» — 3,9% днів, а діти з контрольної групи – 4,2% днів.

Читайте також: Ода чистим рукам

Слід зазначити, що дослідники врахували безліч різних чинників, таких як наявність в будинку курців, тривалість грудного вигодовування і наявність у дитини щеплень 13-валентною пневмококовою вакциною.

Джанет Хаас, директор епідеміології в лікарні Ленокс Хілл в Нью-Йорку, зазначила: «Це, зрозуміло, не є новиною, що миття рук є ефективним способом запобігання інфекцій. Але зараз ми приділили увагу не просто факту миття рук, а тому, як їх мити. Люди ставляться до дезінфікуючих засобів, як ще одного способу миття рук, але лише в тому випадку, якщо немає можливості дістатися до раковини. Однак дане дослідження показало, що такі засоби краще, ніж просто вода з милом».

Мікроби корисні для здоров’я

У той же час є абсолютно інша точка зору, підкріплена науковими доказами.

На думку інших вчених, надто чисте, практично стерильне середовище може призвести до безлічі хронічних порушень імунітету, починаючи від астми і алергії і закінчуючи ожирінням. А якщо ви дозволяєте дітям грати з брудом, таким чином ви допомагаєте їм зміцнювати свою імунну систему і зменшуєте шанси на розвиток у них вищеперелічених хронічних захворювань.

Звичайно, мити руки дуже важливо, особливо під час сезону ГРВІ та грипу. Але проблема в тому, що багато батьків підтримують чистоту занадто завзято.

«Новітні дослідження показують, що знищення крихітних організмів, що звуться мікробами, сучасними дезинфікуючими засобами для рук, антибактеріальним милом і рясними дозами антибіотиків чинить украй негативний вплив на імунну систему дітей», — пояснює мікробіолог, доцент Університету Калгарі Марі-Клер Аррієта, співавтор книги під назвою «Нехай вони їдять бруд: врятуємо наших дітей від стерильного світу».

Марі-Клер Аррієта в співавторстві з іншим мікробіологом Бреттом Фінлео заявляють про те, що ми виховуємо дітей в чистішому і гігієнічному середовищі, ніж будь-коли раніше. Експерти стверджують: проблема в тому, що в цьому питанні часто-густо ми перегинаємо палицю.

«Епідеміологічні дані показують, що діти, які ростуть в сільській місцевості, піддаються меншому ризику розвитку астми. Звичайно, Ви не можете просто зібрати свої речі і переїхати в глушину, але статистика говорить про те, що жити в менш чистій обстановці насправді краще. Те ж саме вірно і щодо спілкування з домашніми тваринами, так що нехай Ваша дитина спокійно грає з кішками і собаками», — зазначає Марі-Клер Аррієта.

За словами автора книги, знезаражування всього, що потрапляє в рот дитини, також збільшує шанси на розвиток астми. Доведено, що частота розвитку цього захворювання знижується, якщо соска «очищається» у роті батьків. Все це вказує на те, що ми звикли жити в надмірній чистоті, позбавленої мікробів до такої міри, що це вже шкодить людському організму.

Вчені відзначають: «Гігієна дійсно має вирішальне значення для нашого здоров’я. Ми не повинні перестати мити руки, але необхідно робити це лише тоді, коли це дійсно допомагає запобігти поширенню інфекційних захворювань — перед їжею, повернувшись з вулиці і після відвідування туалету. В будь-який інший час це зовсім не обов’язково. Тому, якщо Ваша дитина на дворі грає з брудом, Вам не потрібно терміново забирати її звідти і негайно відмивати. В цьому немає нічого корисного. Повинен бути баланс між запобіганням поширенню інфекції, яка як і раніше представляє реальну загрозу для людей, і наявністю деяких доз мікробів, які необхідні для нашого здоров’я».

Ми розповіли Вам про два різні кути зору. Але робити висновки і вирішувати, звичайно ж, Вам! Хоча миття рук ніхто не відміняв! На сьогоднішній день це самий простий і ефективний спосіб захисту від інфекційних захворювань.
Просто важливо пам’ятати, що все добре в міру!

І будьте здорові!

Читайте також: Найкращий захист від інфекційних захворювань

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook