fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Мила забагато не буває? «За» та «проти»

16 Жовтня 2018

Оновлено: 16 Жовтня 2018

Важливість миття рук і взагалі особистої гігієни переоцінити складно — особливо зараз, коли вірусів та інфекційних захворювань стає все більше, а ефективних способів боротьби з ними — все менше. І особливо тоді, коли мова йде про здоров’я дітей. Так як же бути: мити долоньки малюка щораз після його падіння? Або зі спокійною душею дозволити дитині лазити по піску або брудній траві? Драїти до блиску і дезінфікувати всі поверхні в будинку? Або трошки бруду — не перешкода? Давайте розбиратися разом.

Дезінфекція рук — хто «за»?

Нещодавно вчені з Іспанії заявили, що знизити захворюваність дітей можна — за допомогою звичайного миття рук. Причому, важливий не просто «факт миття», а й те, чим саме мити руки. Автори дослідження стверджують, що діти, які миють руки дезинфікуючим засобом замість традиційних мила і води, менше хворіють і рідше пропускають садок. Результати дослідження опубліковані в журналі Pediatrics.

Дослідження провели вчені з педіатричної служби і департаменту імунології, лікарня Торрекарденас і Санітарного управління завдань першочергової уваги (Альмерія, Іспанія).

В експерименті брали участь 911 дітей у віці до 3 років. Дітей розділили на три групи: одна група використовувала для миття рук дезінфікуючий засіб (70% етилового спирту), інша — мило і воду. Малюки з третьої, контрольної, групи мили руки так, як звикли робити це завжди (ніхто їх не перевіряв і не видавав вказівок, як і чим мити руки).

За 8 місяців проведення експерименту з’ясувалося, що діти, які використовували замість мила і води дезінфікуючі засоби, рідше хворіли на респіраторні інфекції та, відповідно, приймали меншу кількість антибіотиків. Вони пропустили всього 3,25% днів садка, в той час як група дітей «мила і води» — 3,9% днів, а діти з контрольної групи – 4,2% днів.

Читайте також: Ода чистим рукам

Слід зазначити, що дослідники врахували безліч різних чинників, таких як наявність в будинку курців, тривалість грудного вигодовування і наявність у дитини щеплень 13-валентною пневмококовою вакциною.

Джанет Хаас, директор епідеміології в лікарні Ленокс Хілл в Нью-Йорку, зазначила: «Це, зрозуміло, не є новиною, що миття рук є ефективним способом запобігання інфекцій. Але зараз ми приділили увагу не просто факту миття рук, а тому, як їх мити. Люди ставляться до дезінфікуючих засобів, як ще одного способу миття рук, але лише в тому випадку, якщо немає можливості дістатися до раковини. Однак дане дослідження показало, що такі засоби краще, ніж просто вода з милом».

Мікроби корисні для здоров’я

У той же час є абсолютно інша точка зору, підкріплена науковими доказами.

На думку інших вчених, надто чисте, практично стерильне середовище може призвести до безлічі хронічних порушень імунітету, починаючи від астми і алергії і закінчуючи ожирінням. А якщо ви дозволяєте дітям грати з брудом, таким чином ви допомагаєте їм зміцнювати свою імунну систему і зменшуєте шанси на розвиток у них вищеперелічених хронічних захворювань.

Звичайно, мити руки дуже важливо, особливо під час сезону ГРВІ та грипу. Але проблема в тому, що багато батьків підтримують чистоту занадто завзято.

«Новітні дослідження показують, що знищення крихітних організмів, що звуться мікробами, сучасними дезинфікуючими засобами для рук, антибактеріальним милом і рясними дозами антибіотиків чинить украй негативний вплив на імунну систему дітей», — пояснює мікробіолог, доцент Університету Калгарі Марі-Клер Аррієта, співавтор книги під назвою «Нехай вони їдять бруд: врятуємо наших дітей від стерильного світу».

Марі-Клер Аррієта в співавторстві з іншим мікробіологом Бреттом Фінлео заявляють про те, що ми виховуємо дітей в чистішому і гігієнічному середовищі, ніж будь-коли раніше. Експерти стверджують: проблема в тому, що в цьому питанні часто-густо ми перегинаємо палицю.

«Епідеміологічні дані показують, що діти, які ростуть в сільській місцевості, піддаються меншому ризику розвитку астми. Звичайно, Ви не можете просто зібрати свої речі і переїхати в глушину, але статистика говорить про те, що жити в менш чистій обстановці насправді краще. Те ж саме вірно і щодо спілкування з домашніми тваринами, так що нехай Ваша дитина спокійно грає з кішками і собаками», — зазначає Марі-Клер Аррієта.

За словами автора книги, знезаражування всього, що потрапляє в рот дитини, також збільшує шанси на розвиток астми. Доведено, що частота розвитку цього захворювання знижується, якщо соска «очищається» у роті батьків. Все це вказує на те, що ми звикли жити в надмірній чистоті, позбавленої мікробів до такої міри, що це вже шкодить людському організму.

Вчені відзначають: «Гігієна дійсно має вирішальне значення для нашого здоров’я. Ми не повинні перестати мити руки, але необхідно робити це лише тоді, коли це дійсно допомагає запобігти поширенню інфекційних захворювань — перед їжею, повернувшись з вулиці і після відвідування туалету. В будь-який інший час це зовсім не обов’язково. Тому, якщо Ваша дитина на дворі грає з брудом, Вам не потрібно терміново забирати її звідти і негайно відмивати. В цьому немає нічого корисного. Повинен бути баланс між запобіганням поширенню інфекції, яка як і раніше представляє реальну загрозу для людей, і наявністю деяких доз мікробів, які необхідні для нашого здоров’я».

Ми розповіли Вам про два різні кути зору. Але робити висновки і вирішувати, звичайно ж, Вам! Хоча миття рук ніхто не відміняв! На сьогоднішній день це самий простий і ефективний спосіб захисту від інфекційних захворювань.
Просто важливо пам’ятати, що все добре в міру!

І будьте здорові!

Читайте також: Найкращий захист від інфекційних захворювань

Вам також буде цікаво:

17 Листопада 2021
Як розпізнати регрес сну у дитини?

На першому році життя у малюка може бути кілька регресів сну – з 1 по 12 місяці.

11 Листопада 2021
Виклик лікаря додому в Києві без вихідних

Фахівці KinderKlinik можуть провести плановий огляд дитини, проконсультувати з грудного вигодовування, а також введення прикорму. Крім того, лікар зможе вакцинувати вашого малюка вдома.

10 Листопада 2021
Коли дитині потрібно робити УЗД легень?

УЗД – це перше призначення, якщо є підозра патологічного процесу у легенях.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.