иконка 096 390 75 75
💙💛 Ми працюємо
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Навіщо нам потрібні мигдалики?

19 Вересня 2018

Оновлено: 10 Березня 2019

Ангіна — на жаль, поширена проблема багатьох дітей. Яке лікування вибрати? Видаляти мигдалики чи ні? І навіщо взагалі вони потрібні? Доктор Саймон Карні (Simon Carney), професор отоларингології Університету Фліндерс в Австралії відповів на найпоширеніші питання про мигдалики.

Трохи про будову

Інша назва гланд — піднебінні мигдалики— це лише один з чотирьох різних видів мигдаликів в нашому горлі.

У носі знаходяться аденоїди, наукова назва яких — носоглоткові мигдалики. Біля кореня нашого язика знаходиться ще один мигдалик — язиковий, якого зазвичай не видно.

Аденоїди і мигдалики пов’язані між собою тонкою смугою мигдаликів, яка носить назву трубних мигдаликів і знаходиться в області слухових труб.

Всі перераховані вище мигдалики разом утворюють так зване лімфатичне глоткове кільце або кільце Пирогова-Вальдейера.

Навіщо потрібні мигдалики?

Кільце Вальдейера — це важлива частина лімфатичної та імунної систем, разом з нашими лімфатичними вузлами (які розташовуються по обидва боки шиї). Також мигдалики беруть участь у кровотворенні організму.

У ранньому дитинстві лімфатичні вузли ще не повністю розвинені, тому наше тіло покладається на мигдалики, які повинні захистити організм від вторгнення патогенних мікроорганізмів. Саме на мигдаликах і відбувається затримка і нейтралізація небезпечних агентів. Організм вловлює ці частинки, починає розпізнавати їх як потенційно небезпечні і виробляє білі кров’яні клітини і антитіла, щоб знищити шкідників.

Які бувають проблеми з гландами?

Мигдалики мають пористу структуру — вони пронизані лакунами (заглибленнями). По суті, лакуни є пастками для вірусів і мікробів, а також місцем, де імунна система «знайомиться» з чужорідними мікроорганізмами. У кожній з мигдалин знаходиться близько 10-20 лакун.

Не лише мікроби, але й частинки їжі можуть осідати в лакунах, і при певних несприятливих факторах призводити до запалення горла і мигдаликів — тонзиліту (ангіни). Виникає біль в горлі, в лакунах може накопичуватися гній, а іноді відбувається навіть збільшення розмірів мигдаликів. Збільшені мигдалики і аденоїди можуть частково перекривати дихальні шляхи і викликати хропіння або проблеми з промовою і ковтанням. Існує також ризик ускладнень — наявність постійної інфекції в гландах загрожує розвитком запалень інших органів, наприклад, серця, нирок і суглобів.

Як лікувати?

Враховуючи, що більше половини тонзилітів розвивається в результаті інфікування стрептококом, кращим захистом від запалення мигдаликів є вакцинація проти пневмококової інфекції, яку проводять завчасно. Це щеплення дуже важливе, особливо якщо врахувати, що в останні роки пневмокок почав набувати стійкість до антибіотиків, тобто в разі захворювання вкрай ускладнюється лікування. Дітей можна прищеплювати, починаючи з 2-місячного віку.

Довідка

Пневмокок — це різновид стрептокока, який може викликати не лише тонзиліти, а й середні отити, пневмонії, гнійні менінгіти, ендокардити і ін.

Якщо лікар підозрює бактеріальну природу тонзиліту, він прописує антибіотики, також можуть бути призначені нестероїдні протизапальні препарати, оскільки при ангіні зазвичай сильно болить горло.

При тонзиліті є ймовірність розвитку ускладнень — запальних захворювань нирок, серця або суглобів. В цьому випадку, а також при частих загостреннях тонзиліту,

що вимагають призначення антибіотиків, може знадобитися вже оперативне втручання (видалення мигдаликів).

Іноді у батьків виникають побоювання, що після видалення мигдаликів діти стануть більш вразливими до інфекцій. Але не варто переживати — в такому випадку захисну функцію візьмуть на себе лімфатичні вузли.

Бережіть дітей, і будьте здорові!

Читайте оригінальну статтю тут.

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн, ср, чт, пт, сб 09:00-18:00, сб 10:00-17:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — вт, чт, пт, сб, нд 09:00-18:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — ср, пт, сб  09:00-18:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-17:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - вт, чт, пт, сб, нд 09:00-17:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - ср, пт та сб 09:00-17:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook