fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Навіщо нам потрібні мигдалики?

19 Вересня 2018

Оновлено: 10 Березня 2019

Ангіна — на жаль, поширена проблема багатьох дітей. Яке лікування вибрати? Видаляти мигдалики чи ні? І навіщо взагалі вони потрібні? Доктор Саймон Карні (Simon Carney), професор отоларингології Університету Фліндерс в Австралії відповів на найпоширеніші питання про мигдалики.

Трохи про будову

Інша назва гланд — піднебінні мигдалики— це лише один з чотирьох різних видів мигдаликів в нашому горлі.

У носі знаходяться аденоїди, наукова назва яких — носоглоткові мигдалики. Біля кореня нашого язика знаходиться ще один мигдалик — язиковий, якого зазвичай не видно.

Аденоїди і мигдалики пов’язані між собою тонкою смугою мигдаликів, яка носить назву трубних мигдаликів і знаходиться в області слухових труб.

Всі перераховані вище мигдалики разом утворюють так зване лімфатичне глоткове кільце або кільце Пирогова-Вальдейера.

Навіщо потрібні мигдалики?

Кільце Вальдейера — це важлива частина лімфатичної та імунної систем, разом з нашими лімфатичними вузлами (які розташовуються по обидва боки шиї). Також мигдалики беруть участь у кровотворенні організму.

У ранньому дитинстві лімфатичні вузли ще не повністю розвинені, тому наше тіло покладається на мигдалики, які повинні захистити організм від вторгнення патогенних мікроорганізмів. Саме на мигдаликах і відбувається затримка і нейтралізація небезпечних агентів. Організм вловлює ці частинки, починає розпізнавати їх як потенційно небезпечні і виробляє білі кров’яні клітини і антитіла, щоб знищити шкідників.

Які бувають проблеми з гландами?

Мигдалики мають пористу структуру — вони пронизані лакунами (заглибленнями). По суті, лакуни є пастками для вірусів і мікробів, а також місцем, де імунна система «знайомиться» з чужорідними мікроорганізмами. У кожній з мигдалин знаходиться близько 10-20 лакун.

Не лише мікроби, але й частинки їжі можуть осідати в лакунах, і при певних несприятливих факторах призводити до запалення горла і мигдаликів — тонзиліту (ангіни). Виникає біль в горлі, в лакунах може накопичуватися гній, а іноді відбувається навіть збільшення розмірів мигдаликів. Збільшені мигдалики і аденоїди можуть частково перекривати дихальні шляхи і викликати хропіння або проблеми з промовою і ковтанням. Існує також ризик ускладнень — наявність постійної інфекції в гландах загрожує розвитком запалень інших органів, наприклад, серця, нирок і суглобів.

Як лікувати?

Враховуючи, що більше половини тонзилітів розвивається в результаті інфікування стрептококом, кращим захистом від запалення мигдаликів є вакцинація проти пневмококової інфекції, яку проводять завчасно. Це щеплення дуже важливе, особливо якщо врахувати, що в останні роки пневмокок почав набувати стійкість до антибіотиків, тобто в разі захворювання вкрай ускладнюється лікування. Дітей можна прищеплювати, починаючи з 2-місячного віку.

Довідка

Пневмокок — це різновид стрептокока, який може викликати не лише тонзиліти, а й середні отити, пневмонії, гнійні менінгіти, ендокардити і ін.

Якщо лікар підозрює бактеріальну природу тонзиліту, він прописує антибіотики, також можуть бути призначені нестероїдні протизапальні препарати, оскільки при ангіні зазвичай сильно болить горло.

При тонзиліті є ймовірність розвитку ускладнень — запальних захворювань нирок, серця або суглобів. В цьому випадку, а також при частих загостреннях тонзиліту,

що вимагають призначення антибіотиків, може знадобитися вже оперативне втручання (видалення мигдаликів).

Іноді у батьків виникають побоювання, що після видалення мигдаликів діти стануть більш вразливими до інфекцій. Але не варто переживати — в такому випадку захисну функцію візьмуть на себе лімфатичні вузли.

Бережіть дітей, і будьте здорові!

Читайте оригінальну статтю тут.

Вам також буде цікаво:

4 Березня 2021
Обережно, Інтернет! Як убезпечити дитину. Поради психолога КіндерКлінік

Багато хто пов'язує спалахи дитячого суїциду з популяризацією груп смерті, залежністю від інтернет-ресурсів, соціальних мереж та ін. Чи справді це так? Розбираємося з безпекою Інтернету і його впливом на дітей разом із психологом КіндерКлінік.

2 Березня 2021
Дитяча психіатрія в Києві в клініці KinderKlinik

У дитячому медичному центрі KinderKlinik відкрито новий напрям лікування дітей різного віку - дитяча психіатрія.

26 Лютого 2021
Коли дитині масаж необхідний з народження? В KinderKlinik є спеціалісти по дитячому масажу

Масаж - це один із ефективних методів для дітей різного віку, який дозволяє зміцнювати та розвивати кісткові та м’язові тканини. Дитячий масаж - це ніжне, ритмічне погладжування тіла вашої дитини руками досвідченого спеціаліста по дитячому масажу KinderKlinik, яке принесе ефект оздоровлення та гарного самопочуття.

Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
KinderKlinik в Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved for at least 5 minutes.

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook