иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Нейрогенний сечовий міхур у дітей на тлі стресу: що робити?

14 Квітня 2020

Оновлено: 26 Квітня 2021

Автор:Панков Костянтин Юрійович

Через карантин, викликаний пандемією COVID-19, всі ми перебуваємо в тривалій самоізоляції. В таких умовах стрес переживають не лише дорослі, а й діти. Не варто забувати й про те, що дитяча нервова система більш сприйнятлива до стресових факторів, ніж у дорослих, а також діти, як «губки» вбирають і транслюють настрій і переживання близьких їм людей. Тому зараз багато батьків можуть зіткнутися з такою проблемою, як полакіурія у дітей. Що це за така «страшна» назва, чи варто її боятися, та як допомогти дитині — розповів дитячий уролог KinderKlinik Костянтин Панков.

Що ж таке «полакіурія»? Ваша дитина часто мочиться. Ви звернулися до педіатра (нефролога, уролога та лікарів інших спеціальностей), і вони виключили цистит. Адже в клінічному аналізі сечі ніяких змін немає, симптоми лихоманки відсутні, а сечовипускання безболісне. Але дитина протягом дня проситься по-маленькому кожні 10-15 хвилин, видавлюючи з себе сечу по краплі, при цьому вночі спокійно спить? Це полакіурія — значне збільшення частоти сечовипускань у дитини в денний час. У різних джерелах і різних країнах цей стан може називатися по-різному: voiding disorders without incontinence, Patter of Little Feet Syndrome, Extraordinary daytime urinary frequency in children, The daytime urinary frequency syndrome of childhood, pollakiuria, нейрогенна дисфункція сечового міхура по гіперрефлекторному типу, нейрогенний сечовий міхур. Давайте домовимося в даній статті називати його для стислості «полакіурією».

Що може її викликати? Найчастіше даний стан проявляється у дітей у віці 4-6 років, після того, як дитина навчається користуватися туалетом, і переважна більшість — хлопчики. Даний стан доброякісний, функціональний, тобто не викликаний ніякими анатомічними або фізіологічними дефектами. Причина полакіурії точно невідома. Різні джерела світової літератури вважають, що вона може бути пов’язана з психологічними або психогенними факторами. Симптоми є мимовільними і ненавмисними і часто з’являються, коли дитина починає відвідувати дитячий садок / школу, або якщо має місце емоційний стрес, обумовлений частіше за все проблемами в сім’ї, а також змінами в повсякденному побуті дитини.

Які ж симптоми полакіурії?

 • дитина раптом починає мочитися кожні 10-30 хвилин, а загальна частота сечовипускань може досягати 30-40 в день;
 • при кожному сечовипусканні виділяються невеликі порції сечі;
 • під час сечовипускання дитина не відчуває хворобливості, у неї немає болю в животі або боці;
 • у дитини немає нетримання сечі (дитина не мочить трусики і не пісяє в штанці протягом дня);
 • дитина не п’є надмірну кількість рідини;
 • немає ознак поліурії (великої кількості сечі). Колір та запах сечі в нормі;
 • часте сечовипускання не турбує дитину під час сну. Нічні сечовипускання можуть бути присутніми в 25% випадків, але їх частота значно нижче в порівнянні зі світлим часом доби.

Що ж робити? Увага! Надмірно турбуючись про стан дитини, можна лише посилити проблему. Покарання, глузування та докори також погіршать ситуацію! В першу чергу дитина повинна бути оглянута дитячим нефрологом, який вивчить історію хвороби, огляне дитину, направить на УЗД нирок та сечового міхура і лабораторні обстеження, щоб виключити інфекції сечовивідних шляхів, цукровий / нецукровий діабет, порушення обміну солей та інші захворювання, при необхідності направить на консультацію до інших спеціалістів. Якщо після проведеного обстеження лікар не виявить органічної (тобто пов’язаної із захворюваннями або анатомічними / функціональними дефектами) причини, то батьки повинні розуміти, що дана патологія абсолютна нешкідлива і проходить самостійно! Головне — наберіться терпіння та заспокойтеся 😊

Рекомендації, які допоможуть поліпшити самопочуття дитини:

 1. Переконайте дитину в тому, що вона здорова. Скажіть малюку, що з його нирками, сечовим міхуром все в порядку, і що скоро все пройде без сліду.
 2. Поясніть дитині, що між сечовипусканнями можуть проходити більш тривалі проміжки часу. Скажіть малюку, що частота сечовипускань прийде в норму поступово.
 3. Постарайтеся ігнорувати те, що дитина мочиться часто. Ніяк не коментуйте.
 4. Постарайтеся дізнатися, що дитину турбує. Обговоріть з іншими членами сім’ї все стресові моменти за останні два дні, які могли вплинути на появу симптомів у дитини.
 5. Переконайтеся, що ніхто з членів сім’ї не критикує, не карає, не висміює дитину через її стан.
 6. Дитині потрібно розслабитися. Переконайтеся, що у неї є позитивні емоції, улюблені заняття і захоплення.
 7. Обмежте «збуджуючі» ігри / перегляди мультиків / фільмів / телепередач, віддайте перевагу малюванню, збору пазлів, конструкторів, читанню.

Якщо з часом симптоми змінюються — з’являється хворобливість, печіння при сечовипусканні, дитина починає пити надмірну кількість рідини, значно збільшується / зменшується кількість сечі, що виділяється або вона змінює колір, слід знову звернутися до лікаря для проведення повторного обстеження! Для Вашої зручності лікарі KinderKlinik виїжджають додому! Також Ви можете задати свої питання лікарю online! І будьте здорові!

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook