fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Отит у дітей: чому виникає і як лікувати

25 Вересня 2018

Оновлено: 10 Березня 2019

Дитина почала погано чути, і при цьому скаржиться на біль у вусі? Цілком може бути, що у малюка розвинувся отит — досить поширене ЛОР-захворювання. Отит становить певну небезпеку для дітей, особливо для самих маленьких. Як розпізнати отит, які його причини, що робити, якщо він розвинувся і як його уникнути — відповіді на ці питання читайте в нашій статті.

Що таке «отит» і чому виникає?

Отит — це захворювання, при якому розвивається запалення у вусі. Залежно від локалізації буває середній, внутрішній і зовнішній отит. Найчастіше зустрічаються середні отити.

Важливо! Від гострого середнього отиту найчастіше страждають діти перших років життя. За статистикою, за перші три роки життя гострий отит переносять майже 90% дітей.

Чому так відбувається? Вся справа в тому, що у дітей так влаштована євстахієва (слухова) труба, яка з’єднує вушну порожнину з носоглоткою. У малюків вона набагато ширше і коротше, ніж у дорослих, а це відкриває шлях для мікробів.

Які можуть розвинутися ускладнення?

При отиті запалюється і набрякає слизова оболонка євстахієвої труби, деколи так сильно, що закриває просвіт цієї труби. Це заважає нормальній циркуляції повітря і створює сприятливе середовище для розмноження бактерій, утворення слизу і гною.

Поруч знаходиться тонка барабанна перетинка (її товщина складає всього 0,1 мм), в якій під впливом гною може утворитися перфорація (розрив). В результаті можуть з’явитися зниження слуху, запаморочення, парез (ураження) лицьового нерва, дуже небезпечний менінгіт і навіть абсцес мозку (гнійне запалення тканин мозку). Ось чому важливо вчасно виявити і пролікувати отит.

Які симптоми отиту?

Важливо! На жаль, батьки не завжди вчасно помічають проблему, адже дуже часто рання стадія отиту у дитини протікає практично безсимптомно. І серйозні приводи для занепокоєння з’являються лише тоді, коли на барабанній перетинці вже є перфорація!

Тому будьте дуже уважні до своєї дитини! І звертайтеся до лікаря при перших симптомах неспокою у малюка!

На що треба звернути увагу?

– ниючі або стріляючі болі у вусі і / або вухах,
– гнійні виділення з вуха
– зниження слуху
– підвищена температура тіла,
– слабкість, млявість, загальний неспокій.

У дітей молодшого віку дратівливість, неспокій, плач, а іноді і потягування вуха можуть бути єдиним симптомом.

Якщо у дитини з’явилися такі симптоми — поспішіть до дитячого отоларинголога! Тільки фахівець зможе підтвердити або виключити діагноз!

Чи можна захистити дитину від отиту?

– зробіть дитині вакцинацію від гемофільної палички і пневмокока
– своєчасно лікуйте застуду, грип та інші захворювання верхніх дихальних шляхів
– якомога частіше провітрюйте житло
– зміцнюйте імунітет дитини і проводьте їй загартовування (обливайте прохолодною водою в кінці купання, обтирайте вологим рушником після гімнастики тощо).

Як лікувати отит?

Лікування отиту може призначити лише фахівець. Зазвичай дитячий отоларинголог прописує дитині знеболюючі препарати і судинозвужувальні краплі в ніс, щоб забезпечити ефективне носове дихання.

Важливо! Частіше всього перфорація барабанної перетинки заживає самостійно. Зазвичай це займає близько місяця. Але буває і так, що загоєння не відбувається, і для відновлення цілісності барабанної перетинки потрібно вже хірургічне втручання.

Будьте здорові!

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.