Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Ожиріння у підлітків: фото та методи лікування

9 Січня 2025

Оновлено: 9 Січня 2025

Проблема надмірної ваги у підлітків у наш час набула великих масштабів. Останні 30 років кількість дітей, які мають ожиріння, збільшилась утричі. А за останні 5 років, починаючи з ковидних обмежень, віддаленого навчання та вимушеного зниження активності, ожиріння у дітей та підлітків діагностується ще на 10-13% частіше залежно від регіону. Краще своєчасно зайнятися вирішенням цієї проблеми разом із педіатром, щоб не зберегти ту саму тенденцію набору ваги вже у дорослому віці. Адже за статистикою, близько третини дорослих із ожирінням мали зайву вагу у підлітковому віці. Їм складніше дати раду проблемою, оскільки накопичується велика кількість хронічних захворювань і потрібна вже допомога як терапевта, так і ендокринолога.

Причини ожиріння у підлітків

Надмірна вага у дітей може свідчити про фізичні порушення та психологічні проблеми. Перші зводяться до таких:

  • Цукровий діабет.
  • Порушення обміну речовин, наприклад інсулінорезистентність.
  • Ендокринні порушення – гіпотиреоз, гіперандрогенія, надлишок гормонів надниркових залоз та ін.
  • Нестача сну та неправильний режим дня.
  • Генетична схильність.

Зростання ваги може спровокувати гіподинамія, тобто нестача фізичної активності, та прийом деяких медикаментів, зокрема антидепресантів та гормональних препаратів.

Психологічні причини ожиріння у підлітків такі:

    • Неправильно сформовані установки у родині, що впливають на харчову поведінку. Наприклад, їсти тільки за графіком, а не за почуттям голоду, і все доїдати з тарілки замість харчування до відчуття ситості.
    • Високий рівень стресу, який дитина намагається знизити їжею, що комфортує, – жирною і солодкою.
    • Прагнення влитися в компанію однолітків, де прийнято їсти фастфуд та іншу висококалорійну їжу.
    • Труднощі з емоційним контролем, коли сплеск емоцій буквально заїдається і глушиться улюбленими продуктами.
    • Депресія, тривожний розлад, компульсивні переїдання та інші психогенні патології.
    • Залежність від гаджетів, коли діти проводять час статично замість активності.

У дівчаток з 9 до 16 років йде статеве дозрівання, а гормональна перебудова може спровокувати надмірне збільшення ваги. У хлопчиків ризиковим є період перед статевим дозріванням, тобто з 10 до 13 років. Саме тому часто у підлітків ожиріння на фото помітно у середніх та старших класах, хоча у молодшій школі діти могли бути нормотипними чи навіть худорлявими.

Що робити із зайвою вагою у підлітка?​

Що робити із зайвою вагою у підлітка?

У пошуку рішення, як усунути зайву вагу у підлітка, обов’язково проконсультуйтеся з педіатром і пройдіть призначені обстеження. Це допоможе встановити причини проблеми та скласти адекватну схему лікування. Найчастіше досить корекції раціону харчування, режиму відпочинку та активності, нормалізації психологічного стану.

Лікування ожиріння у підлітків за наявності органічних причин може передбачати прийом деяких лікарських засобів. Підбирати їх має лише лікар.

Дієта при ожирінні у підлітків застосовується, коли виявлено порушення обмінних процесів. Однак у більшості випадків вводиться контроль режиму харчування, але не жорсткі обмеження. Головні засади такі:

  • Повний баланс за білками, жирами та вуглеводами. Не допустимі кетодієти, виключення жирів тощо. Це остаточно порушить обмін речовин та ускладнить нормалізацію ваги.
  • Дефіцит калорій – не більше 15%. У середньому підлітку з ожирінням потрібно близько 2000 ккал, щоб забезпечити достатньою кількістю енергії своє тіло, заповнити його потребу в зростанні та розвитку, а також впоратися з повсякденними справами. Дефіцит 15% становить близько 300 ккал.
  • У жодному разі не обмежуйте різко в улюблених продуктах, якщо для цього немає прямих медичних показань. Це може спричинити стрес, і як результат – дитина прагнутиме його заїсти ще більше.

Нормальною вважається втрата близько 1 кг на місяць. 9000 ккал – це 1 кг чистого жиру. При дефіциті в середньому 300 ккал його можна втратити протягом 30 днів без шкоди організму, плавно і безпечно. У перші тижні можливі й великі «відвіси», але це швидше за все сходить зайва «вода», яка раніше утримувалась організмом у вигляді набряків.

Лікування ожиріння у дітей та підлітків

Клініка для дітей та їхніх батьків KinderKlinik проводить лікування ожиріння у дітей та підлітків на основі доказової медицини. Ваша дитина може в одному місці пройти обстеження та консультації ендокринолога та педіатра, а за необхідності – і психолога. Наші фахівці точно знають, що робити із зайвою вагою у підлітка, щоб безпечно та ефективно її нормалізувати без зривів та відкатів.

Поширені запитання

Яким буває ожиріння у підлітка?

Внаслідок появи ожиріння у підлітків буває первинним, тобто зумовленим генетикою або неправильним харчуванням, і вторинним, що виник через набуті або вроджені хвороби.

Які бувають ступеня ожиріння?

Ожиріння 1 ступеня підлітка ставиться при перевищенні ІМТ на 15-24% від норми. При 2 ступені ІМП більше на 25-49%, при 3 ступеня – на 50-99%. 4 ступінь максимальний – 100% і більше. Підлітки та діти зазвичай мають ожиріння 1 та 2 ступеня.

Які ризики несе ожиріння у дітей та підлітків?

Зайва вага у підлітка може спричинити гіпертонію, жирову дистрофію внутрішніх органів, порушення в роботі ШКТ, захворювання суглобів. Підвищене навантаження на серце та легені швидше вимотує їх. Також можливий розвиток діабету, холециститу, тромбозів, гормональні збої тощо.

Чи лікується ожиріння у дітей хірургічним шляхом?

Це крайня міра, коли інші методи неефективні, а вага критично велика і несе загрозу життю. У такому разі рекомендовано баріатричну операцію, тобто зменшення шлунка.

Вам також буде цікаво:

10 Січня 2025
Затримка росту у дитини

Що являє собою затримка росту у дітей? Найчастіше так називається відставання у фізичному розвитку — стан, при якому дитина не набирає вагу та зріст відповідно до норм. Таке явище може бути індикатором прихованих проблем зі здоров’ям, може мати довгострокові наслідки у розвиток дитини. При розумінні всіх тонкощів затримки росту вирішальне значення для батьків має грамотний […]

10 Січня 2025
Видалення папілом

З кожним роком проблема появи папілом охоплює дедалі більшу кількість дітей і дорослих. Папіломи — це новоутворення, спричинені вірусом папіломи людини (ВПЛ). Вони можуть з’являтися на різних ділянках тіла, включаючи обличчя, шию, пахви, слизові оболонки рота і навіть інтимні зони. Ці утворення викликають фізичні та естетичні незручності, що призводить до необхідності медичного втручання. При виборі […]

10 Січня 2025
Як зрозуміти що у дитини несправжній круп?

Практично кожному з батьків дітей до 6 років знайома ситуація, коли ввечері або вночі у дитини раптово починається сильний напад сухого кашлю, та ще й з порушенням дихання. Винуватець цього — несправжній круп. Це симптом, добре відомий педіатрам й отоларингологам, частий супутник малюків дошкільного віку при ГРВІ. Що означає діагноз несправжній круп? Несправжній круп — […]

Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
  • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
  • корекційні заняття з логопедом
  • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
  • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 500 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 —пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook