Проблема надмірної ваги у підлітків у наш час набула великих масштабів. Останні 30 років кількість дітей, які мають ожиріння, збільшилась утричі. А за останні 5 років, починаючи з ковидних обмежень, віддаленого навчання та вимушеного зниження активності, ожиріння у дітей та підлітків діагностується ще на 10-13% частіше залежно від регіону. Краще своєчасно зайнятися вирішенням цієї проблеми разом із педіатром, щоб не зберегти ту саму тенденцію набору ваги вже у дорослому віці. Адже за статистикою, близько третини дорослих із ожирінням мали зайву вагу у підлітковому віці. Їм складніше дати раду проблемою, оскільки накопичується велика кількість хронічних захворювань і потрібна вже допомога як терапевта, так і ендокринолога.
Причини ожиріння у підлітків
Надмірна вага у дітей може свідчити про фізичні порушення та психологічні проблеми. Перші зводяться до таких:
- Цукровий діабет.
- Порушення обміну речовин, наприклад інсулінорезистентність.
- Ендокринні порушення – гіпотиреоз, гіперандрогенія, надлишок гормонів надниркових залоз та ін.
- Нестача сну та неправильний режим дня.
- Генетична схильність.
Зростання ваги може спровокувати гіподинамія, тобто нестача фізичної активності, та прийом деяких медикаментів, зокрема антидепресантів та гормональних препаратів.
Психологічні причини ожиріння у підлітків такі:
- Неправильно сформовані установки у родині, що впливають на харчову поведінку. Наприклад, їсти тільки за графіком, а не за почуттям голоду, і все доїдати з тарілки замість харчування до відчуття ситості.
- Високий рівень стресу, який дитина намагається знизити їжею, що комфортує, – жирною і солодкою.
- Прагнення влитися в компанію однолітків, де прийнято їсти фастфуд та іншу висококалорійну їжу.
- Труднощі з емоційним контролем, коли сплеск емоцій буквально заїдається і глушиться улюбленими продуктами.
- Депресія, тривожний розлад, компульсивні переїдання та інші психогенні патології.
- Залежність від гаджетів, коли діти проводять час статично замість активності.
У дівчаток з 9 до 16 років йде статеве дозрівання, а гормональна перебудова може спровокувати надмірне збільшення ваги. У хлопчиків ризиковим є період перед статевим дозріванням, тобто з 10 до 13 років. Саме тому часто у підлітків ожиріння на фото помітно у середніх та старших класах, хоча у молодшій школі діти могли бути нормотипними чи навіть худорлявими.
Що робити із зайвою вагою у підлітка?
У пошуку рішення, як усунути зайву вагу у підлітка, обов’язково проконсультуйтеся з педіатром і пройдіть призначені обстеження. Це допоможе встановити причини проблеми та скласти адекватну схему лікування. Найчастіше досить корекції раціону харчування, режиму відпочинку та активності, нормалізації психологічного стану.
Лікування ожиріння у підлітків за наявності органічних причин може передбачати прийом деяких лікарських засобів. Підбирати їх має лише лікар.
Дієта при ожирінні у підлітків застосовується, коли виявлено порушення обмінних процесів. Однак у більшості випадків вводиться контроль режиму харчування, але не жорсткі обмеження. Головні засади такі:
- Повний баланс за білками, жирами та вуглеводами. Не допустимі кетодієти, виключення жирів тощо. Це остаточно порушить обмін речовин та ускладнить нормалізацію ваги.
- Дефіцит калорій – не більше 15%. У середньому підлітку з ожирінням потрібно близько 2000 ккал, щоб забезпечити достатньою кількістю енергії своє тіло, заповнити його потребу в зростанні та розвитку, а також впоратися з повсякденними справами. Дефіцит 15% становить близько 300 ккал.
- У жодному разі не обмежуйте різко в улюблених продуктах, якщо для цього немає прямих медичних показань. Це може спричинити стрес, і як результат – дитина прагнутиме його заїсти ще більше.
Нормальною вважається втрата близько 1 кг на місяць. 9000 ккал – це 1 кг чистого жиру. При дефіциті в середньому 300 ккал його можна втратити протягом 30 днів без шкоди організму, плавно і безпечно. У перші тижні можливі й великі «відвіси», але це швидше за все сходить зайва «вода», яка раніше утримувалась організмом у вигляді набряків.
Лікування ожиріння у дітей та підлітків
Клініка для дітей та їхніх батьків KinderKlinik проводить лікування ожиріння у дітей та підлітків на основі доказової медицини. Ваша дитина може в одному місці пройти обстеження та консультації ендокринолога та педіатра, а за необхідності – і психолога. Наші фахівці точно знають, що робити із зайвою вагою у підлітка, щоб безпечно та ефективно її нормалізувати без зривів та відкатів.
Ваш відгук