Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Парафазія: причини, симптоми та лікування у Києві

17 Грудня 2021

Оновлено: 17 Грудня 2021

Автор:Єпурь Інна Миколаївна

Що таке парафазія?

Парафазія – це мовленнєве та неврологічне порушення, яке проявляється у заміні звуків або слів іншими, що не відповідають нормі та є некоректними для даної ситуації. При цьому втрачається сенс фрази, з’являються граматичні помилки, мова стає незрозумілою оточуючим. Людина з парафазією не усвідомлює, що її можуть не розуміти.

Парафазія може спостерігатись у людей у ​​будь-якому віці. Дефект зустрічається у людей з алалією, афазією, деменцією.

Часто у тих, хто страждає на парафазію кілька слів з’єднуються в одне, для них також характерним є неправильне використання займенників.

Види парафазій

Логопеди виділяють парафазії кількох видів:

 • латеральні (фонематичні);
 • вербальні (словесні);
 • дзеркальні.

При латеральних парафазіях людина помилково вживає окремі літери та звуки, а також може пропускати звуки або додавати нові. Такі заміни відбуваються через порушення сенсорного чи моторного контролю мовлення.

Якщо у пацієнта вербальні парафазії, він замінює слова схожі за змістом, але спираючись лише на деякі ознаки. Так, наприклад, замість слова “вода” людина може вживати слово “пити” або “калюжа”. Причиною таких парафазій стають семантичні та мнестичні порушення, що виникають при ураженні скронево-тім’яних зон голови.

При дзеркальній парафазії людина змінює склади подекуди лише в середині слова, залишаючи початок і кінець правильними, але іноді може бути заміна і в першому складі.

Показово, що парафазії рідко зустрічаються в одній формі. Зазвичай виявляються дві чи три. Для таких пацієнтів характерні також порушення дикції, швидкий темп мовлення, повторення слів і фраз, плутане дихання. Усе це разом із заміною чи пропусками слів і звуків робить мову дуже нерозбірливою.

Причини парафазій

У дорослих парафазії виникають у результаті ураження кори головного мозку у певних частинах (лобових, тім’яних, скроневих). Ці ураження трапляються через низку захворювань: судинні захворювання мозку, ішемічні інсульти, розрив аневризми та атеросклероз судин головного мозку, геморагічні інсульти, запальні захворювання головного мозку, пухлини, захворювання ЦНС. Також причиною можуть бути ускладнення після операцій на головному мозку, а також черепномозкові травми.

У дітей причини виникнення такого порушення вимови інші. Парафазії можуть розвиватися через внутрішньоутробне органічне ураження мозку та патологічний вплив на головний мозок у ранньому віці дитини.

Фактори ризику парафазій

Існують певні фактори, які можуть підвищувати ризик розвитку парафазій, серед них:

 • спадковість;
 • гіпертонічна хвороба;
 • атеросклероз мозку;
 • перенесені черепно-мозкові травми;
 • ішемічні атаки;
 • ревматичні вади серця;
 • похилий вік.

Алалія

Літеральні та вербальні парафазії характерні для алаліків.

Алалія – це недорозвинення мови або її відсутність через затримку дозрівання нервових клітин у корі головного мозку. Алалія буває моторною та сенсорною. При моторній алалії у дитини виникають труднощі у пошуку артикуляційної пози та її перемиканні, їй складно засвоїти рухову схему слова, відсутнє бажання говорити. У таких пацієнтів запізнюються всі етапи розвитку мови, вони не засвоюють граматику, зв’язкова мова та лексика дуже страждають.

Якщо парафазії виникають при сенсорній алалії, їх поява зумовлена тим, що дитина не може диференціювати мовні звуки на слух. В результаті пацієнт замінює звуки, що спотворює слова, а артикуляція при відтворенні мовлення спотворена.

Причини алалії – вроджені чи набуті у ранньому віці поразки мовних зон церебральної кори.

Афазія

Також парафазії характерні для пацієнтів з афазією (повною або частковою втратою мови). Афазія виникає внаслідок ураження мовних центрів кори мозку.

Розрізняють акустико-гностичну афазію, акустико-мнестичну, моторну (еферентну та аферентну).

Акустико-гностична афазія обумовлена ​​порушенням слухового контролю та уваги. При акустико-мнестичній афазії спостерігається дефект слухомовної пам’яті, що проявляється словниковим дефіцитом, швидким забуттям інформації.

Причиною моторних афазій є труднощі артикуляції.

Афазія викликана органічними ураженнями мовних систем мозку, що трапилися під час володіння мовою. Частими причинами є церебральні пухлини, менінгіт, енцефаліт, черепно-мозкові травми, інсульти.

Діагностика парафазій

Парафазії – це симптом, який має вказувати спеціалістам на наявність неврологічного дефіциту. Саме тому таких пацієнтів має оглянути та проконсультувати не лише логопед, а й невролог, а також нейропсихолог.

Найчастіше, щоб виявити патологію необхідне неврологічне обстеження (МРТ, ЕЕГ, РЕГ), нейропсихологічна діагностика (фахівець оцінює стан пам’яті, мислення. інтелектуальні процеси пацієнта), логопедичне обстеження (вивчається рівень володіння мовою, рівень артикуляційної моторики, розуміння питань та ін.)

Корекція

Після того, як пацієнт пройшов діагностику, спеціалісти можуть призначити корекцію. Вона складається з двох етапів – медичного та логопедичного.

Медичний етап

Парафазія – це лише симптом, прояв якого залежить від основного захворювання. При ураженнях мозку пацієнтам можуть призначати ноотропи, антигіпоксанти, протисудомні препарати. Іноді фахівці призначають також заняття лікувальною фізкультурою, фізіотерапію, механотерапію.

Ефективними є заняття з нейропсихологом, які складаються з нейропсихологічних вправ, психотерапії, аутотренінгів, нейродинамічної гімнастики.

Логопедичний етап

Цей етап полягає в реабілітації промови пацієнта з метою подолати парафазії та інші порушення.

Медичний та логопедичний етапи корекції повинні проходити паралельно.

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook