иконка 096 390 75 75
💙💛 Ми працюємо
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Парафазія: причини, симптоми та лікування у Києві

17 Грудня 2021

Оновлено: 17 Грудня 2021

Автор:Єпурь Інна Миколаївна

Що таке парафазія?

Парафазія – це мовленнєве та неврологічне порушення, яке проявляється у заміні звуків або слів іншими, що не відповідають нормі та є некоректними для даної ситуації. При цьому втрачається сенс фрази, з’являються граматичні помилки, мова стає незрозумілою оточуючим. Людина з парафазією не усвідомлює, що її можуть не розуміти.

Парафазія може спостерігатись у людей у ​​будь-якому віці. Дефект зустрічається у людей з алалією, афазією, деменцією.

Часто у тих, хто страждає на парафазію кілька слів з’єднуються в одне, для них також характерним є неправильне використання займенників.

Види парафазій

Логопеди виділяють парафазії кількох видів:

 • латеральні (фонематичні);
 • вербальні (словесні);
 • дзеркальні.

При латеральних парафазіях людина помилково вживає окремі літери та звуки, а також може пропускати звуки або додавати нові. Такі заміни відбуваються через порушення сенсорного чи моторного контролю мовлення.

Якщо у пацієнта вербальні парафазії, він замінює слова схожі за змістом, але спираючись лише на деякі ознаки. Так, наприклад, замість слова “вода” людина може вживати слово “пити” або “калюжа”. Причиною таких парафазій стають семантичні та мнестичні порушення, що виникають при ураженні скронево-тім’яних зон голови.

При дзеркальній парафазії людина змінює склади подекуди лише в середині слова, залишаючи початок і кінець правильними, але іноді може бути заміна і в першому складі.

Показово, що парафазії рідко зустрічаються в одній формі. Зазвичай виявляються дві чи три. Для таких пацієнтів характерні також порушення дикції, швидкий темп мовлення, повторення слів і фраз, плутане дихання. Усе це разом із заміною чи пропусками слів і звуків робить мову дуже нерозбірливою.

Причини парафазій

У дорослих парафазії виникають у результаті ураження кори головного мозку у певних частинах (лобових, тім’яних, скроневих). Ці ураження трапляються через низку захворювань: судинні захворювання мозку, ішемічні інсульти, розрив аневризми та атеросклероз судин головного мозку, геморагічні інсульти, запальні захворювання головного мозку, пухлини, захворювання ЦНС. Також причиною можуть бути ускладнення після операцій на головному мозку, а також черепномозкові травми.

У дітей причини виникнення такого порушення вимови інші. Парафазії можуть розвиватися через внутрішньоутробне органічне ураження мозку та патологічний вплив на головний мозок у ранньому віці дитини.

Фактори ризику парафазій

Існують певні фактори, які можуть підвищувати ризик розвитку парафазій, серед них:

 • спадковість;
 • гіпертонічна хвороба;
 • атеросклероз мозку;
 • перенесені черепно-мозкові травми;
 • ішемічні атаки;
 • ревматичні вади серця;
 • похилий вік.

Алалія

Літеральні та вербальні парафазії характерні для алаліків.

Алалія – це недорозвинення мови або її відсутність через затримку дозрівання нервових клітин у корі головного мозку. Алалія буває моторною та сенсорною. При моторній алалії у дитини виникають труднощі у пошуку артикуляційної пози та її перемиканні, їй складно засвоїти рухову схему слова, відсутнє бажання говорити. У таких пацієнтів запізнюються всі етапи розвитку мови, вони не засвоюють граматику, зв’язкова мова та лексика дуже страждають.

Якщо парафазії виникають при сенсорній алалії, їх поява зумовлена тим, що дитина не може диференціювати мовні звуки на слух. В результаті пацієнт замінює звуки, що спотворює слова, а артикуляція при відтворенні мовлення спотворена.

Причини алалії – вроджені чи набуті у ранньому віці поразки мовних зон церебральної кори.

Афазія

Також парафазії характерні для пацієнтів з афазією (повною або частковою втратою мови). Афазія виникає внаслідок ураження мовних центрів кори мозку.

Розрізняють акустико-гностичну афазію, акустико-мнестичну, моторну (еферентну та аферентну).

Акустико-гностична афазія обумовлена ​​порушенням слухового контролю та уваги. При акустико-мнестичній афазії спостерігається дефект слухомовної пам’яті, що проявляється словниковим дефіцитом, швидким забуттям інформації.

Причиною моторних афазій є труднощі артикуляції.

Афазія викликана органічними ураженнями мовних систем мозку, що трапилися під час володіння мовою. Частими причинами є церебральні пухлини, менінгіт, енцефаліт, черепно-мозкові травми, інсульти.

Діагностика парафазій

Парафазії – це симптом, який має вказувати спеціалістам на наявність неврологічного дефіциту. Саме тому таких пацієнтів має оглянути та проконсультувати не лише логопед, а й невролог, а також нейропсихолог.

Найчастіше, щоб виявити патологію необхідне неврологічне обстеження (МРТ, ЕЕГ, РЕГ), нейропсихологічна діагностика (фахівець оцінює стан пам’яті, мислення. інтелектуальні процеси пацієнта), логопедичне обстеження (вивчається рівень володіння мовою, рівень артикуляційної моторики, розуміння питань та ін.)

Корекція

Після того, як пацієнт пройшов діагностику, спеціалісти можуть призначити корекцію. Вона складається з двох етапів – медичного та логопедичного.

Медичний етап

Парафазія – це лише симптом, прояв якого залежить від основного захворювання. При ураженнях мозку пацієнтам можуть призначати ноотропи, антигіпоксанти, протисудомні препарати. Іноді фахівці призначають також заняття лікувальною фізкультурою, фізіотерапію, механотерапію.

Ефективними є заняття з нейропсихологом, які складаються з нейропсихологічних вправ, психотерапії, аутотренінгів, нейродинамічної гімнастики.

Логопедичний етап

Цей етап полягає в реабілітації промови пацієнта з метою подолати парафазії та інші порушення.

Медичний та логопедичний етапи корекції повинні проходити паралельно.

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн, ср, пт 09:00-18:00, сб 10:00-17:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — вт, чт, сб 10:00-18:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — ср, пт 10:00-17:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 •  
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - пн, ср, пт, сб 10:00-14:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook