fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Перша «застуда» у дитини: що робити і як лікувати?

14 Березня 2019

Оновлено: 15 Вересня 2021

Автор:Бойко Галина Іванівна

Погано, коли діти хворіють, а якщо дитина захворіла вперше в своєму житті — батьки переживають вдвічі більше. А якщо при цьому малюк ще зовсім маленький — батьки взагалі «стоять на вухах». У багатьох відразу починається паніка: що робити? Куди бігти? Як лікувати? І так далі.

Давайте шукати відповіді на ці питання разом з лікарем-педіатром Галиною Іванівною Бойко.

Як може виглядати перша «застуда» в житті дитини? Це може бути гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ), грип або інша вірусна інфекція (аденовірус, норовірус тощо) — все те, що в народі часто називають «застудою». Симптоми можуть бути різними: кашель, температура, нежить, слабкість, млявість тощо — батьків турбує все.

Що робити, якщо дитина захворіла? Якщо при цьому малюк веселий, активний і добре їсть — його стан не повинен викликати у батьків занепокоєння. В цьому випадку потрібно тільки полегшувати стан дитини:

1. Якщо у малюка закладений ніс Нежить — чи не найпоширеніший симптом при «застуді».

Що робити? Ніс малюка треба прочистити. Старшим діткам — закапайте в ніс краплі і дайте дитині висякатися. Найменшим (до року) — закапайте сольові розчини, а для прочищення носика користуйтеся аспіратором («соплеотсосом»).

2. Якщо дитина кашляє Кашель може виникати через нежить (виділення з носа стікають по задній стінці горла і провокують кашель).

Що робити? Знову ж прочищати ніс малюка (як? – див. вище). Крім того, дитина повинна вживати достатню кількість рідини — і через день-два кашель повинен зменшитися.

3. У будь-якому випадку давайте дитині багато рідини Старшим діткам давайте тепле питво — часто, але потроху. Немовлят потрібно частіше прикладати до грудей. Дитина «візьме» стільки грудного молока, скільки їй потрібно. Додаткову рідину у вигляді води або інших напоїв немовлятам давати не потрібно.

4. Якщо у дитини піднялася температура Тут багато чого залежить від віку малюка. Але, як ми і говорили, основне правило: якщо дитина активна, відчуває себе нормально, добре п’є, то температуру тіла до 38,5-39 °С збивати не потрібно (виняток становлять дітки до 3-х місяців — температуру потрібно знижувати, якщо вона підскочила до 38 °С і вище).

Чим збивати температуру? Для дітей є два види жарознижуючих: парацетамол або ібупрофен. У вигляді свічок або суспензії. Давайте жарознижуюче згідно з інструкцією до препарату, враховуючи вік малюка. Важливо! Ібупрофен можна давати дітям, починаючи з 3-місячного віку.

Коли потрібно терміново звертатися до лікаря: – якщо малюк став погано їсти, відмовляється від їжі, став млявим – з’явилися ознаки зневоднення (сильна спрага, рідко мочиться, сухі губи і язик, плаче без сліз, велике тім’ячко запале) – у малюка 3-6 місяців температура тіла 38,5 °С і вище або підвищена температура тримається більше доби – у дитини 6 місяців-2 роки температура тіла 39,5 °С і вище або підвищена температура тримається більше доби – якщо у дитини будь-якого віку температура підскочила вище 40 °С – у дитини старше 2-х років температура тримається більше 3-х днів – температура тіла повторно підскочила після декількох днів нормальної температури – у дитини повторна блювота, сильний пронос – якщо на тлі температури з’явився висип – є скарги на біль або висипання навколо суглобів, біль в горлі або м’язах, біль при сечовипусканні.

У дитини температура.

Чого робити не можна?

Не додавайте в воду для обтирання малюка оцет або спирт. Якщо є бажання обтерти дитину і збити таким чином температуру, робіть це теплою водою (не холодною!) без додавання в неї будь-яких речовин. Такої різниці температур буде досить, щоб знизити температуру тіла малюка.

Чому треба відмовитися від оцту?

Під час хвороби розвивається інтоксикація, а обтирання з оцтом або спиртом ще більше погіршать її. Адже при підвищеній температурі тіла шкіра дитини посилено всмоктує в організм все, що нанесено на неї. Крім того, рідина випаровується, і дитина вдихає пари оцту (або спирту). Ось тому і варто відмовитися від цього «бабусиного» методу. Якщо у вас залишилися сумніви з приводу стану дитини — сміливо звертайтеся до лікаря! І будьте здорові!

Читайте також: Температура у дитини: все, що ви хотіли знати

Вам також буде цікаво:

16 Жовтня 2021
Ганна Макаренко - дитячий психіатр KinderKlinik

Ми познайомимо вас з однією з провідних фахівчинь напрямку - Ганною Макаренко.

6 Жовтня 2021
Як допомогти дитині адаптуватися в дитячому садку?

Як допомогти малюкові адаптуватися до нового режиму і середовища?

27 Вересня 2021
Що робити, якщо дитина не хоче йти до школи?

Як батькам впоратися з цією проблемою і прищепити малюкові любов до знань - розповідає дитячий психолог.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.