иконка 0800 30 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Перша «застуда» у дитини: що робити і як лікувати?

14 Березня 2019

Оновлено: 15 Вересня 2021

Автор:Бойко Галина Іванівна

Погано, коли діти хворіють, а якщо дитина захворіла вперше в своєму житті — батьки переживають вдвічі більше. А якщо при цьому малюк ще зовсім маленький — батьки взагалі «стоять на вухах». У багатьох відразу починається паніка: що робити? Куди бігти? Як лікувати? І так далі.

Давайте шукати відповіді на ці питання разом з лікарем-педіатром Галиною Іванівною Бойко.

Як може виглядати перша «застуда» в житті дитини? Це може бути гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ), грип або інша вірусна інфекція (аденовірус, норовірус тощо) — все те, що в народі часто називають «застудою». Симптоми можуть бути різними: кашель, температура, нежить, слабкість, млявість тощо — батьків турбує все.

Що робити, якщо дитина захворіла? Якщо при цьому малюк веселий, активний і добре їсть — його стан не повинен викликати у батьків занепокоєння. В цьому випадку потрібно тільки полегшувати стан дитини:

1. Якщо у малюка закладений ніс Нежить — чи не найпоширеніший симптом при «застуді».

Що робити? Ніс малюка треба прочистити. Старшим діткам — закапайте в ніс краплі і дайте дитині висякатися. Найменшим (до року) — закапайте сольові розчини, а для прочищення носика користуйтеся аспіратором («соплеотсосом»).

2. Якщо дитина кашляє Кашель може виникати через нежить (виділення з носа стікають по задній стінці горла і провокують кашель).

Що робити? Знову ж прочищати ніс малюка (як? – див. вище). Крім того, дитина повинна вживати достатню кількість рідини — і через день-два кашель повинен зменшитися.

3. У будь-якому випадку давайте дитині багато рідини Старшим діткам давайте тепле питво — часто, але потроху. Немовлят потрібно частіше прикладати до грудей. Дитина «візьме» стільки грудного молока, скільки їй потрібно. Додаткову рідину у вигляді води або інших напоїв немовлятам давати не потрібно.

4. Якщо у дитини піднялася температура Тут багато чого залежить від віку малюка. Але, як ми і говорили, основне правило: якщо дитина активна, відчуває себе нормально, добре п’є, то температуру тіла до 38,5-39 °С збивати не потрібно (виняток становлять дітки до 3-х місяців — температуру потрібно знижувати, якщо вона підскочила до 38 °С і вище).

Чим збивати температуру? Для дітей є два види жарознижуючих: парацетамол або ібупрофен. У вигляді свічок або суспензії. Давайте жарознижуюче згідно з інструкцією до препарату, враховуючи вік малюка. Важливо! Ібупрофен можна давати дітям, починаючи з 3-місячного віку.

Коли потрібно терміново звертатися до лікаря: – якщо малюк став погано їсти, відмовляється від їжі, став млявим – з’явилися ознаки зневоднення (сильна спрага, рідко мочиться, сухі губи і язик, плаче без сліз, велике тім’ячко запале) – у малюка 3-6 місяців температура тіла 38,5 °С і вище або підвищена температура тримається більше доби – у дитини 6 місяців-2 роки температура тіла 39,5 °С і вище або підвищена температура тримається більше доби – якщо у дитини будь-якого віку температура підскочила вище 40 °С – у дитини старше 2-х років температура тримається більше 3-х днів – температура тіла повторно підскочила після декількох днів нормальної температури – у дитини повторна блювота, сильний пронос – якщо на тлі температури з’явився висип – є скарги на біль або висипання навколо суглобів, біль в горлі або м’язах, біль при сечовипусканні.

У дитини температура.

Чого робити не можна?

Не додавайте в воду для обтирання малюка оцет або спирт. Якщо є бажання обтерти дитину і збити таким чином температуру, робіть це теплою водою (не холодною!) без додавання в неї будь-яких речовин. Такої різниці температур буде досить, щоб знизити температуру тіла малюка.

Чому треба відмовитися від оцту?

Під час хвороби розвивається інтоксикація, а обтирання з оцтом або спиртом ще більше погіршать її. Адже при підвищеній температурі тіла шкіра дитини посилено всмоктує в організм все, що нанесено на неї. Крім того, рідина випаровується, і дитина вдихає пари оцту (або спирту). Ось тому і варто відмовитися від цього «бабусиного» методу. Якщо у вас залишилися сумніви з приводу стану дитини — сміливо звертайтеся до лікаря! І будьте здорові!

Читайте також: Температура у дитини: все, що ви хотіли знати

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, який дає змогу визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи мережі KinderKlinik можуть комбінувати тест із іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та направляти дитину до суміжних фахівців.   👉 Показання для […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють відділення:

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня крім нд  09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт, чт, сб 09:00-19:00
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня крім нд 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Печерську - вт, чт, сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook