Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Перша «застуда» у дитини: що робити і як лікувати?

14 Березня 2019

Оновлено: 15 Вересня 2021

Автор:Бойко Галина Іванівна

Погано, коли діти хворіють, а якщо дитина захворіла вперше в своєму житті — батьки переживають вдвічі більше. А якщо при цьому малюк ще зовсім маленький — батьки взагалі «стоять на вухах». У багатьох відразу починається паніка: що робити? Куди бігти? Як лікувати? І так далі.

Давайте шукати відповіді на ці питання разом з лікарем-педіатром Галиною Іванівною Бойко.

Як може виглядати перша «застуда» в житті дитини? Це може бути гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ), грип або інша вірусна інфекція (аденовірус, норовірус тощо) — все те, що в народі часто називають «застудою». Симптоми можуть бути різними: кашель, температура, нежить, слабкість, млявість тощо — батьків турбує все.

Що робити, якщо дитина захворіла? Якщо при цьому малюк веселий, активний і добре їсть — його стан не повинен викликати у батьків занепокоєння. В цьому випадку потрібно тільки полегшувати стан дитини:

1. Якщо у малюка закладений ніс Нежить — чи не найпоширеніший симптом при «застуді».

Що робити? Ніс малюка треба прочистити. Старшим діткам — закапайте в ніс краплі і дайте дитині висякатися. Найменшим (до року) — закапайте сольові розчини, а для прочищення носика користуйтеся аспіратором («соплеотсосом»).

2. Якщо дитина кашляє Кашель може виникати через нежить (виділення з носа стікають по задній стінці горла і провокують кашель).

Що робити? Знову ж прочищати ніс малюка (як? – див. вище). Крім того, дитина повинна вживати достатню кількість рідини — і через день-два кашель повинен зменшитися.

3. У будь-якому випадку давайте дитині багато рідини Старшим діткам давайте тепле питво — часто, але потроху. Немовлят потрібно частіше прикладати до грудей. Дитина «візьме» стільки грудного молока, скільки їй потрібно. Додаткову рідину у вигляді води або інших напоїв немовлятам давати не потрібно.

4. Якщо у дитини піднялася температура Тут багато чого залежить від віку малюка. Але, як ми і говорили, основне правило: якщо дитина активна, відчуває себе нормально, добре п’є, то температуру тіла до 38,5-39 °С збивати не потрібно (виняток становлять дітки до 3-х місяців — температуру потрібно знижувати, якщо вона підскочила до 38 °С і вище).

Чим збивати температуру? Для дітей є два види жарознижуючих: парацетамол або ібупрофен. У вигляді свічок або суспензії. Давайте жарознижуюче згідно з інструкцією до препарату, враховуючи вік малюка. Важливо! Ібупрофен можна давати дітям, починаючи з 3-місячного віку.

Коли потрібно терміново звертатися до лікаря: – якщо малюк став погано їсти, відмовляється від їжі, став млявим – з’явилися ознаки зневоднення (сильна спрага, рідко мочиться, сухі губи і язик, плаче без сліз, велике тім’ячко запале) – у малюка 3-6 місяців температура тіла 38,5 °С і вище або підвищена температура тримається більше доби – у дитини 6 місяців-2 роки температура тіла 39,5 °С і вище або підвищена температура тримається більше доби – якщо у дитини будь-якого віку температура підскочила вище 40 °С – у дитини старше 2-х років температура тримається більше 3-х днів – температура тіла повторно підскочила після декількох днів нормальної температури – у дитини повторна блювота, сильний пронос – якщо на тлі температури з’явився висип – є скарги на біль або висипання навколо суглобів, біль в горлі або м’язах, біль при сечовипусканні.

У дитини температура.

Чого робити не можна?

Не додавайте в воду для обтирання малюка оцет або спирт. Якщо є бажання обтерти дитину і збити таким чином температуру, робіть це теплою водою (не холодною!) без додавання в неї будь-яких речовин. Такої різниці температур буде досить, щоб знизити температуру тіла малюка.

Чому треба відмовитися від оцту?

Під час хвороби розвивається інтоксикація, а обтирання з оцтом або спиртом ще більше погіршать її. Адже при підвищеній температурі тіла шкіра дитини посилено всмоктує в організм все, що нанесено на неї. Крім того, рідина випаровується, і дитина вдихає пари оцту (або спирту). Ось тому і варто відмовитися від цього «бабусиного» методу. Якщо у вас залишилися сумніви з приводу стану дитини — сміливо звертайтеся до лікаря! І будьте здорові!

Читайте також: Температура у дитини: все, що ви хотіли знати

Вам також буде цікаво:

10 Січня 2025
Затримка росту у дитини

Що являє собою затримка росту у дітей? Найчастіше так називається відставання у фізичному розвитку — стан, при якому дитина не набирає вагу та зріст відповідно до норм. Таке явище може бути індикатором прихованих проблем зі здоров’ям, може мати довгострокові наслідки у розвиток дитини. При розумінні всіх тонкощів затримки росту вирішальне значення для батьків має грамотний […]

10 Січня 2025
Видалення папілом

З кожним роком проблема появи папілом охоплює дедалі більшу кількість дітей і дорослих. Папіломи — це новоутворення, спричинені вірусом папіломи людини (ВПЛ). Вони можуть з’являтися на різних ділянках тіла, включаючи обличчя, шию, пахви, слизові оболонки рота і навіть інтимні зони. Ці утворення викликають фізичні та естетичні незручності, що призводить до необхідності медичного втручання. При виборі […]

10 Січня 2025
Як зрозуміти що у дитини несправжній круп?

Практично кожному з батьків дітей до 6 років знайома ситуація, коли ввечері або вночі у дитини раптово починається сильний напад сухого кашлю, та ще й з порушенням дихання. Винуватець цього — несправжній круп. Це симптом, добре відомий педіатрам й отоларингологам, частий супутник малюків дошкільного віку при ГРВІ. Що означає діагноз несправжній круп? Несправжній круп — […]

Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
  • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
  • корекційні заняття з логопедом
  • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
  • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 500 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 —пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook