Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Пітниця у дітей: як розпізнати й що робити

7 Липня 2020

Оновлено: 16 Вересня 2021

Автор:Кусевич Оксана Ігорівна

Більшість батьків знайомі з пітницею на прикладі власної дитини. Що це? Алергія? Опік? А може пітниця — найчастіший дерматоз в літню пору? Дізнайтеся, як розпізнати та усунути пітницю у дитини зі статті педіатра KinderKlinik Оксани Кусевич.  

Коментар експерта

З початком літнього сезону з теплим і жарким сонечком, до мене почастішали звернення батьків зі скаргами на пітницю у дітей. Найчастіше пітниця зустрічається у дітей першого року життя, але й  діти  більш старшого віку  теж можуть стикаються з цією проблемою. Тому розберімось що це і як допомогти дитині.

Причини пітниці у дитини

Пітниця виникає через незрілість потових залоз як реакція на невідповідність теплопродукції та тепловіддачі у дітей молодшого віку. У порівнянні зі шкірою дорослої людини, шкірі малюків ніжніша, чутлива до подразників і перегрівів. Крім того, проникність шкірних покривів і вміст води в тканинах у дітей також вище, ніж у дорослих. При поєднанні цих фізіологічних особливостей з несприятливими умовами зовнішнього середовища і виникає пітниця. Найчастіше висип з’являється при тривалому перебуванні в одному положенні або при надмірному терті тканин, в місцях природних складок: шийних, пахвових, пахових, ліктьових, підколінних, іноді навіть зап’ястних і гомілковостопних. Також висип з’являється на шкірі при тривалому перебуванні в одному положенні. Уражується спинка, сідниці, потилиця, передня поверхня тулуба, волосиста частина голови.

Як виглядає пітниця

Можна виділити 2 різновиди захворювання:

«Червона пітниця»

Найчастіше проявляється у вигляді висипки з дрібних бульбашок на почервонілій шкірі. Висипання не зливаються між собою і найчастіше заповнені прозорою рідиною, за рахунок чого батьки помилково приймають висип за алергічну реакцію. Елементи висипу поширюються на великі площі, не сверблять і не впливають на загальний стан дитини.

«Біла пітниця»

Деякі спеціалісти ще виділяють так звану “глибоку пітницю” коли вражаються більш глибокі шари шкіри. В цьому випадку, вміст висипань стає мутним, а на шкірі з’являються ознаки запалення. Елементи висипу представлені білими або перламутровими дрібними висипаннями. Іноді елементи можуть нагадувати сліди контакту з кропивою — великі зливні пухирі, що підносяться над поверхнею шкіри. У деяких випадках, пітниця може ускладнитися приєднанням вторинної інфекції — бактеріальної або грибкової. В цьому випадку, вміст висипань може нагноюватися, а шкіра запалюватися. Приєднання вторинної інфекції також може супроводжуватися підвищенням температури тіла, занепокоєнням і іншими супутніми симптомами. У цьому випадку необхідна допомога лікаря для діагностики, підбору адекватного лікування і контролю загального стану дитини.

Як доглядати за шкірою при пітниці

При появі ознак пітниці варто переглянути загальні питання догляду за малюком:

 • В першу чергу необхідно встановити комфортний мікроклімат в приміщенні: температуру повітря 20-24 ° С з вологістю 40-60%.
 • Використовувати одяг з натуральних тканин. Синтетичні тканини погано пропускають повітря і вологу, створюючи “парниковий ефект” і порушуючи процес природної терморегуляції.
 • Зменшити використання доглядових засоббів, особливо тих, що створюють на шкірі плівку: присипки, дуже жирні креми та ін.
 • Часті водні процедури (душ кімнатної температури), з використанням миючих засобів не частіше одного разу на добу
 • Адекватний питний режим: для малюків на виключно грудному вигодовуванні — часте прикладання до грудей, а для дітей старшого віку — допоювання У більшості випадків дотримання цих простих умов досить, щоб впоратися з проблемою пітниці якомога швидше. Але якщо вищезазначених заходів недостатньо – ватро звернутися ло лікаря.

Будьте здорові і ростіть щасливими! Ваш педіатр, Таїсія Соколова.

Діагностика і лікування пітниці у дитини

При появі висипань на тілі дитини не займайтеся самодіагностикою, а зверніться за допомогою до фахівців. Експерти KinderKlinik працюють по доказовим протоколам і підбирають ефективне лікування при будь-яких формах пітниці.

Маєте питання?

Запитати у лікаря

Як записатися на прийом

Запишіться до фахівця через форму зворотного зв’язку на сайті або за вказаними телефонами: 0800 30 75 75 096 390 75 75 044 390 75 75

Консультант колл-центру запише до лікаря на зручний час. Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook