fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Пітниця у дітей: як розпізнати й що робити

7 Липня 2020

Оновлено: 16 Вересня 2021

Автор:Кусевич Оксана Ігорівна

Більшість батьків знайомі з пітницею на прикладі власної дитини. Що це? Алергія? Опік? А може пітниця — найчастіший дерматоз в літню пору? Дізнайтеся, як розпізнати та усунути пітницю у дитини зі статті педіатра KinderKlinik Оксани Кусевич.  

Коментар експерта

З початком літнього сезону з теплим і жарким сонечком, до мене почастішали звернення батьків зі скаргами на пітницю у дітей. Найчастіше пітниця зустрічається у дітей першого року життя, але й  діти  більш старшого віку  теж можуть стикаються з цією проблемою. Тому розберімось що це і як допомогти дитині.

Причини пітниці у дитини

Пітниця виникає через незрілість потових залоз як реакція на невідповідність теплопродукції та тепловіддачі у дітей молодшого віку. У порівнянні зі шкірою дорослої людини, шкірі малюків ніжніша, чутлива до подразників і перегрівів. Крім того, проникність шкірних покривів і вміст води в тканинах у дітей також вище, ніж у дорослих. При поєднанні цих фізіологічних особливостей з несприятливими умовами зовнішнього середовища і виникає пітниця. Найчастіше висип з’являється при тривалому перебуванні в одному положенні або при надмірному терті тканин, в місцях природних складок: шийних, пахвових, пахових, ліктьових, підколінних, іноді навіть зап’ястних і гомілковостопних. Також висип з’являється на шкірі при тривалому перебуванні в одному положенні. Уражується спинка, сідниці, потилиця, передня поверхня тулуба, волосиста частина голови.

Як виглядає пітниця

Можна виділити 2 різновиди захворювання:

«Червона пітниця»

Найчастіше проявляється у вигляді висипки з дрібних бульбашок на почервонілій шкірі. Висипання не зливаються між собою і найчастіше заповнені прозорою рідиною, за рахунок чого батьки помилково приймають висип за алергічну реакцію. Елементи висипу поширюються на великі площі, не сверблять і не впливають на загальний стан дитини.

«Біла пітниця»

Деякі спеціалісти ще виділяють так звану “глибоку пітницю” коли вражаються більш глибокі шари шкіри. В цьому випадку, вміст висипань стає мутним, а на шкірі з’являються ознаки запалення. Елементи висипу представлені білими або перламутровими дрібними висипаннями. Іноді елементи можуть нагадувати сліди контакту з кропивою — великі зливні пухирі, що підносяться над поверхнею шкіри. У деяких випадках, пітниця може ускладнитися приєднанням вторинної інфекції — бактеріальної або грибкової. В цьому випадку, вміст висипань може нагноюватися, а шкіра запалюватися. Приєднання вторинної інфекції також може супроводжуватися підвищенням температури тіла, занепокоєнням і іншими супутніми симптомами. У цьому випадку необхідна допомога лікаря для діагностики, підбору адекватного лікування і контролю загального стану дитини.

Як доглядати за шкірою при пітниці

При появі ознак пітниці варто переглянути загальні питання догляду за малюком:

 • В першу чергу необхідно встановити комфортний мікроклімат в приміщенні: температуру повітря 20-24 ° С з вологістю 40-60%.
 • Використовувати одяг з натуральних тканин. Синтетичні тканини погано пропускають повітря і вологу, створюючи “парниковий ефект” і порушуючи процес природної терморегуляції.
 • Зменшити використання доглядових засоббів, особливо тих, що створюють на шкірі плівку: присипки, дуже жирні креми та ін.
 • Часті водні процедури (душ кімнатної температури), з використанням миючих засобів не частіше одного разу на добу
 • Адекватний питний режим: для малюків на виключно грудному вигодовуванні — часте прикладання до грудей, а для дітей старшого віку — допоювання У більшості випадків дотримання цих простих умов досить, щоб впоратися з проблемою пітниці якомога швидше. Але якщо вищезазначених заходів недостатньо – ватро звернутися ло лікаря.

Будьте здорові і ростіть щасливими! Ваш педіатр, Таїсія Соколова.

Діагностика і лікування пітниці у дитини

При появі висипань на тілі дитини не займайтеся самодіагностикою, а зверніться за допомогою до фахівців. Експерти KinderKlinik працюють по доказовим протоколам і підбирають ефективне лікування при будь-яких формах пітниці.

Маєте питання?

Запитати у лікаря

Як записатися на прийом

Запишіться до фахівця через форму зворотного зв’язку на сайті або за вказаними телефонами: 0800 30 75 75 096 390 75 75 044 390 75 75

Консультант колл-центру запише до лікаря на зручний час. Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

Вам також буде цікаво:

16 Жовтня 2021
Ганна Макаренко - дитячий психіатр KinderKlinik

Ми познайомимо вас з однією з провідних фахівчинь напрямку - Ганною Макаренко.

6 Жовтня 2021
Як допомогти дитині адаптуватися в дитячому садку?

Як допомогти малюкові адаптуватися до нового режиму і середовища?

27 Вересня 2021
Що робити, якщо дитина не хоче йти до школи?

Як батькам впоратися з цією проблемою і прищепити малюкові любов до знань - розповідає дитячий психолог.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.