иконка 096 390 75 75
💙💛 Ми працюємо
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Риб’ячий жир: користь чи шкода?

24 Вересня 2018

Оновлено: 4 Листопада 2019

Роками в народі побутувала думка, що риб’ячий жир — мало не панацея від всіх бід, і багато хто свято вірили в це, годуючи себе і своїх дітей цим неприємним на смак, але «дуже корисним» за переконаннями багатьох людей продуктом. Запеклі суперечки в наукових і навколонаукових колах про шкоду або користь даної речовини тривають вже не одне десятиліття. То яка ситуація насправді? Риб’ячий жир — дійсно корисний і захищає від багатьох хвороб? Або це не так? Давайте розбиратися разом.

Хто «за»?

Безліч досліджень говорить про беззастережну користь риб’ячого жиру, зокрема —жирних кислот омега-3, що містяться в них. Яскравий приклад — недавнє дослідження вчених з Великобританії і Данії, які виявили: діти жінок, які приймали риб’ячий жир під час вагітності, в перші 6 років життя краще ростуть і розвиваються. Результати опубліковані в Британському медичному журналі (BMJ).

У дослідженні брали участь 736 вагітних жінок. Одна група учасниць щодня, починаючи з 24-го тижня вагітності, отримувала риб’ячий жир, а інша — оливкову олію.
Дослідники виявили, що діти матерів, які під час вагітності вживали риб’ячий жир, показали більш високий ІМТ (індекс маси тіла) від 1 року до шести років. Причому більш високий ІМТ не став результатом більшої кількості жирів, а відображав пропорційне збільшення маси м’язів, кісток і жирової тканини. Вчені заявили, що риб’ячий жир надає на організм ефект, стимулюючий загальне зростання.

Раніше вчені стверджували, що омега-3 мають вирішальне значення для повноцінного розвитку мозку дитини. Деякі дослідження показали, що риб’ячий жир захищає дорослих людей від серцево-судинних захворювань і хвороби Альцгеймера.

Хто «проти»?

Разом з тим є й інші дослідження, які стверджують зворотнє і розвінчують сформований роками міф «риб’ячий жир — суцільна користь». Так, нещодавно Колаборація Кокрейн опублікувала висновки на основі 79 рандомізованих клінічних досліджень. В даному метааналізі брали участь 112 059 людей. В результаті вчені не виявили користь для здоров’я омега-3 і риб’ячого жира.

У дослідженні брали участь люди з різним рівнем доходу, способом життя, звичками тощо, яких розділили на дві групи — одній давали добавки з жирними кислотами омега-3, інший — ні. В результаті не було виявлено жодного впливу жирних кислот омега-3 на тривалість життя і частоту серцево-судинних захворювань.

Це означає: чи приймаєте Ви і Ваша дитина риб’ячий жир і омега-3 чи ні — в результаті нічого не змінюється, оскільки користь цих речовин для здоров’я не підтвердилася.
Тому, якщо перефразувати відому пісню, можна сказати і так: «Думайте самі, вирішуйте самі — їсти риб’ячий жир чи не їсти!».

Головне — не забувати, що харчування має бути збалансованим, тому в дитячому раціоні має бути присутня і риба. Просто «багато» не завжди означає «добре».
Пам’ятайте про це, і будьте здорові!

Читайте також: З глютеном або без: які продукти краще для дитини?

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн, ср, чт, пт, сб 09:00-18:00, сб 10:00-17:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — вт, чт, пт, сб, нд 09:00-18:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — ср, пт, сб  09:00-18:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-17:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - вт, чт, пт, сб, нд 09:00-17:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - ср, пт та сб 09:00-17:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook