fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Риб’ячий жир: користь чи шкода?

24 Вересня 2018

Оновлено: 4 Листопада 2019

Роками в народі побутувала думка, що риб’ячий жир — мало не панацея від всіх бід, і багато хто свято вірили в це, годуючи себе і своїх дітей цим неприємним на смак, але «дуже корисним» за переконаннями багатьох людей продуктом. Запеклі суперечки в наукових і навколонаукових колах про шкоду або користь даної речовини тривають вже не одне десятиліття. То яка ситуація насправді? Риб’ячий жир — дійсно корисний і захищає від багатьох хвороб? Або це не так? Давайте розбиратися разом.

Хто «за»?

Безліч досліджень говорить про беззастережну користь риб’ячого жиру, зокрема —жирних кислот омега-3, що містяться в них. Яскравий приклад — недавнє дослідження вчених з Великобританії і Данії, які виявили: діти жінок, які приймали риб’ячий жир під час вагітності, в перші 6 років життя краще ростуть і розвиваються. Результати опубліковані в Британському медичному журналі (BMJ).

У дослідженні брали участь 736 вагітних жінок. Одна група учасниць щодня, починаючи з 24-го тижня вагітності, отримувала риб’ячий жир, а інша — оливкову олію.
Дослідники виявили, що діти матерів, які під час вагітності вживали риб’ячий жир, показали більш високий ІМТ (індекс маси тіла) від 1 року до шести років. Причому більш високий ІМТ не став результатом більшої кількості жирів, а відображав пропорційне збільшення маси м’язів, кісток і жирової тканини. Вчені заявили, що риб’ячий жир надає на організм ефект, стимулюючий загальне зростання.

Раніше вчені стверджували, що омега-3 мають вирішальне значення для повноцінного розвитку мозку дитини. Деякі дослідження показали, що риб’ячий жир захищає дорослих людей від серцево-судинних захворювань і хвороби Альцгеймера.

Хто «проти»?

Разом з тим є й інші дослідження, які стверджують зворотнє і розвінчують сформований роками міф «риб’ячий жир — суцільна користь». Так, нещодавно Колаборація Кокрейн опублікувала висновки на основі 79 рандомізованих клінічних досліджень. В даному метааналізі брали участь 112 059 людей. В результаті вчені не виявили користь для здоров’я омега-3 і риб’ячого жира.

У дослідженні брали участь люди з різним рівнем доходу, способом життя, звичками тощо, яких розділили на дві групи — одній давали добавки з жирними кислотами омега-3, інший — ні. В результаті не було виявлено жодного впливу жирних кислот омега-3 на тривалість життя і частоту серцево-судинних захворювань.

Це означає: чи приймаєте Ви і Ваша дитина риб’ячий жир і омега-3 чи ні — в результаті нічого не змінюється, оскільки користь цих речовин для здоров’я не підтвердилася.
Тому, якщо перефразувати відому пісню, можна сказати і так: «Думайте самі, вирішуйте самі — їсти риб’ячий жир чи не їсти!».

Головне — не забувати, що харчування має бути збалансованим, тому в дитячому раціоні має бути присутня і риба. Просто «багато» не завжди означає «добре».
Пам’ятайте про це, і будьте здорові!

Читайте також: З глютеном або без: які продукти краще для дитини?

Вам також буде цікаво:

22 Березня 2021
Вітрянка: чим вона небезпечна, що робити і чи можно її попередити?

Чому діти хворіють на вітрянку, як її лікувати і як можна попередити це захворювання? Чому потрібно вакцинуватися дітям та дорослим і в яких випадках це треба робити? Навіть в дитячому віці вітряна віспа може протікати з ускладненнями і батькам важливо розуміти, як діяти, якщо дитина захворіла.

4 Березня 2021
Обережно, Інтернет! Як убезпечити дитину. Поради психолога КіндерКлінік

Багато хто пов'язує спалахи дитячого суїциду з популяризацією груп смерті, залежністю від інтернет-ресурсів, соціальних мереж та ін. Чи справді це так? Розбираємося з безпекою Інтернету і його впливом на дітей разом із психологом КіндерКлінік.

2 Березня 2021
Дитяча психіатрія в Києві в клініці KinderKlinik

У дитячому медичному центрі KinderKlinik відкрито новий напрям лікування дітей різного віку - дитяча психіатрія.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.