Дитяче ожиріння — серйозна проблема сучасного суспільства. Зайва вага призводить до численних проблем зі здоров’ям, від діабету 2-го типу до раку матки. Але який фактор відіграє провідну роль в появі ожиріння: спадковість чи спосіб життя? А якщо все ж спадковість, чи можна вплинути на ситуацію, або дитина приречена на зайву вагу?
Відповіді на ці питання вирішили дати вчені з Університетського коледжу Лондона. В результаті дослідження за участю 925 пар близнюків з’ясувалося, що здоровий спосіб життя значно знижує ймовірність реалізації генетичної схильності до ожиріння у дитини. Збалансоване харчування, тренування і зменшення «екранного» часу знизили ризик ожиріння у дітей в 2 рази!
Те, що генетика значно впливає на схильність до ожиріння, відомо досить давно. Вчені виходили з того, що у близнюків успадковані ризики повинні бути схожими, оскільки у двійнят 50% генів є загальними, а для близнюків — всі 100%. В ході дослідження вивчалися близнюки обох типів. З’ясувалося, що спосіб життя фактично змінює вплив генів ожиріння на індекс маси тіла (ІМТ).
Дослідники врахували, чи багато діти вживають фруктів і овочів, скільки часу витрачають на тренування, і як довго і часто — проводять перед екраном ТБ. Потім вчені розділили умови, в яких жили всі діти на середу «з високим ризиком» і «низьким ризиком» для ожиріння.
Отримані результати показали, що 508 пар близнюків жили в умовах «низького ризику», тобто більш здорового способу життя, а 417 — мешкали в менш здоровому середовищі «високого ризику».
Виявився дивний взаємозв’язок. «Відкриття підтвердило теорію, розроблену нашою групою, про те, що генетична схильність до ожиріння буде найбільш виражена, коли люди живуть в умовах надлишкового споживання продуктів та низької фізичної активності», — заявив перший автор дослідження доктор Стефані Шремпф (Dr Stephanie Schrempft), професор Університетського коледжу в Лондоні.
В умовах «високого ризику» вплив генетичного фактора виявився набагато більшим, ніж в середовищі з «низьким рівнем ризику». А це означає, що спосіб життя дуже важливий для формування ваги дитини.
Генетика виявилася реалізованою в 86% випадків, якщо діти проживали в умовах «високого ризику» — з менш здоровою їжею і великою кількістю «екранного» часу. Але якщо вони їли багато фруктів і овочів і приділяли більше часу тренуванням — ожиріння розвивалося лише у 39%!
Харчуйтеся правильно, займайтеся спортом! І будьте здорові!
Читайте оригінальну статтю тут.
Читайте також: Як допомогти дитині розвинути здорові харчові звички: 5 порад
Ваш відгук