fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Руховий розвиток дитини до 1 року: що норма, а що — ні?

15 Липня 2019

Оновлено: 15 Лютого 2020

Батьки часто переживають, що малюк не відповідає тим чи іншим параметрам рухового розвитку, заданим в інтернеті. Чи повинна дитина розвиватися за певними нормами? Або її рухова активність може відрізнятися від заданих стандартів і бути індивідуальною? Давайте поговоримо про це з дитячим неврологом KinderKlinik Оксаною Макаровою.

Оксана Вадимівна, чи повинен руховий розвиток дитини відповідати нормам?

Безсумнівно, шкала розвитку малюка — це корисна штука, але дитина не завжди чітко її «виконує», і це не є проблема. А іноді, і таке теж буває, самі батьки трохи «ламають» або «уповільнюють» розвиток свого малюка.

Чи правильно розвивається ваша дитина?

Записатися до невролога

Яким чином?

Зараз розкажу. Я опишу найбільш типові ситуації, які стосуються рухового розвитку малюка. Розглянемо «середню» шкалу розвитку дітей у віці до 1 року. Поговоримо про діток без патології з боку органів і систем.

Почнемо з того, що малюк не знає, що йому ТРЕБА розвиватися. Йому сухо, сито і комфортно. Всі його потреби задоволені. А для розвитку дитині потрібні певні умови. Тільки потрапивши в такі ситуації, і намагаючись вирішити їх, карапуз буде розвиватися.

«Тримає голівку в положенні на животі — 1-2-місячний вік»

Коли ваша дитина не буде цього робити? Якщо ви його не викладаєте на животик або викладаєте на дуже нетривалий час. А ще, якщо на її ручках «царапки», які не дають можливості правильно спиратися, лежачи на животі. Також потрібно в розвитку враховувати ще й вагу дитини: крупному малюкові важче дається підйом головки. Він це зробить, але просто з невеликим запізненням, що теж є нормальним.

«Тримає голівку у вертикальному положенні — 2-3-місячний вік»

А якщо не тримає? Перш за все оцініть, як ви тримаєте свого малюка у вертикальному положенні. Якщо ви весь час підтримуєте йому голову, то, природно, що він не буде тримати її до цього віку. А навіщо? Йому і так зручно, сперся на татову або мамину руку. І чудово. Дуже часто бувають побоювання батьків: «голова відпаде», «хребет зламається». Цього не станеться.

«Перевертається зі спини на живіт — 5-6-ти місячний вік, з живота на спину — 6-7-ми місячний вік»

Що є двигуном у моторному розвитку дитини? Перш за все прагнення і інтерес, а також можливість і необхідність в задоволенні свого інтересу — інтерес бачити більше, інтерес дістати те, що знаходиться поруч. Якщо ваш малюк весь час знаходиться у вас на руках, то йому може бути абсолютно не цікаво перевертатися, оскільки ви самі йому все покажете. Для розвитку дитині потрібно місце і простір. Залишаючись наодинці, карапуз буде намагатися себе розважати, а для цього йому потрібно навчитися робити переворот тощо.

«Сидить посаджений — 7-8 місяців, сідає — 8-9 місяців»

Коли ваш карапуз є щасливим володарем значних щічок і животика, то йому складніше дасться будь-який етап розвитку, особливо той, при якому себе потрібно піднімати. Такі дітки все роблять трохи пізніше. Також я «люблю» ходунки, в які батьки починають садити своїх дітей мало не з 6 місяців, ламаючи тим самим природний шлях розвитку. І в такому випадку малюкові просто не треба намагатися сісти, йому це не потрібно.

«Стає на карачки — 7-8 місяців, повзає — 9-10 місяців»

Чому дитині потрібно повзти? Тому що вона хоче пересуватися вже до тих предметів і речей, які можуть перебувати в різних куточках квартири, щоб помацати їх, засунути по можливості в рот тощо. Також в положенні на карачках набагато зручніше діставати різні речі. Коли з повзанням будуть проблеми? Коли дитину обмежують у пересуванні, побоюючись бруду, домашніх тварин, холодної підлоги тощо. Коли дитина багато часу перебуває в ходунках, малюкові взагалі не цікаво повзати, оскільки він освоїв можливість пересуватися за допомогою відштовхування ніжками від підлоги. І знову ж таки, коли у карапузика велика для його віку вага.

«Піднімається по опорі, стоїть з підтримкою — 8-11 місяців, ходить — 10-12 місяців»

Коли малюк вже повзає, через деякий час він зрозуміє, що деякі цікаві речі для нього в позиції на карачках, як і раніше, залишаються недосяжними. Тому малюк намагається встати на ніжки. Потім намагається робити кроки, а далі намагається ходити при підтримці за ручки і самостійно. Гальмом у вертикалізації і ходьбі знову ж можуть виступати ходунки. Якщо малюк розуміє, що доповзти швидше, ніж намагатися дійти, то з ходьбою теж може статися відстрочка. Не будемо забувати, що ваша дитина вже достатньо доросла і може злякатися, коли падає при спробі ходити, тому може продовжувати повзати. Такі обережні дітки можуть ще довго боятися ходити самостійно і віддадуть перевагу пересуванню, тримаючись за руку мами чи тата.

Оглядаючи малюка будь-якого віку, я беру до уваги безліч чинників, які можуть впливати на його розвиток. Адже кожен малюк унікальний, а сім’я — це маленька окрема держава зі своїми правилами і принципами.

Тому не переживайте, все у вашої дитини відбудеться вчасно.

Зростайте із задоволенням, і будьте здорові!

Читайте також: Нервовий тик у дитини: хто винен і що робити?

Вам також буде цікаво:

26 Лютого 2021
Коли дитині масаж необхідний з народження? В KinderKlinik є спеціалісти по дитячому масажу

Масаж - це один із ефективних методів для дітей різного віку, який дозволяє зміцнювати та розвивати кісткові та м’язові тканини. Дитячий масаж - це ніжне, ритмічне погладжування тіла вашої дитини руками досвідченого спеціаліста по дитячому масажу KinderKlinik, яке принесе ефект оздоровлення та гарного самопочуття.

25 Лютого 2021
Експрес-тести при ангіні, доступні в KinderKlinik: чому вони важливі для постановки діагнозу?

Дуже швидко виявити стрептококову ангіну у дитини можна в KinderKlinik за допомогою швидкого тесту на виявлення стрептококової причини запалення в горлі.

22 Лютого 2021
Історія з практики лікаря-педіатра.

Авторський блог Ганни Владиславівни Горбань про те, як страх батьків перед хворобою може наразити на небезпеку здоров'я дітей.

Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.