Кожна здорова дитина до 7 років сприймає світ саме через сенсорні сигнали, навчаючись надавати сенсу тому, що вона чує, бачить, відчуває. Його мозок використовує сенсорну, а не аналітичну інформацію, щоб задавати певну поведінку та рух маленькій людині. Цей процес називається нейросенсорною інтеграцією та в нормі він підтримується нервовою системою самостійно. В результаті дитина знаходить навичку сприймати і робити висновки про навколишній світ і його складових на основі своїх відчуттів. Вже після 7 років починає розвиватися абстрактне та аналітичне мислення, і тоді вже нашарується новий спосіб світосприйняття. Поки мозок досяг цього етапу розвитку, сенсорна інтеграція в дітей віком допомагає переміщати їх тіло відповідно до відчуттями, використовуючи адаптивні відповіді рухової природи.
На жаль, бувають ситуації, коли в сенсомоторному розвитку відбуваються відхилення і дитині потрібна професійна допомога в освоєнні цієї базової навички. Саме для цього ще у 1950-х роках було розроблено сенсорну інтеграцію як терапевтичну програму для нормалізації сенсомоторного розвитку дитини. Методика пройшла багато перетворень та удосконалень за 70 років і сьогодні активно використовується для адаптації дітей із відхиленнями у сенсорному сприйнятті.
У нашій клініці KinderKlinik проводиться сенсорна терапія для дітей різного віку та різного рівня сенсомоторного розвитку. За рахунок розширених можливостей контакту із зовнішнім світом через спеціальні вправи наші фахівці допомагають дітям почати краще справлятися з обробкою сенсорної інформації ззовні. При цьому ціна терапії доступна, а користь у рази перевищує її.
У чому полягає метод сенсорної інтеграції?
Сенсорна інтеграція є терапевтичний метод, покликаний через вправи дати дитині більше сенсорного досвіду, що вона недоотримує у звичному середовищі. Через дефіцит такого досвіду дитина може некоректно інтерпретувати інформацію, що отримується від органів чуття, у тому числі від вестибулярного апарату. Це провокує проблеми у поведінці, порушення координації, зниження чи підвищення м’язового тонусу, труднощі у навчанні, затримку мовного розвитку тощо. Метод сенсорної інтеграції спрямований на поповнення цього дефіциту та корекцію відповіді організму на нього.
Програма складається індивідуально та є організованим комплексом сенсорних сигналів, підібраних індивідуально для дитини. Регулярні заняття вчать тіло та мозок давати правильну відповідь на ці сигнали, відповідно, коригують його емоційну сферу та поведінку. Сенсорна інтеграція дітей як терапевтичний метод ставить собі за мету сформувати здатність мозку коректно реагувати на зовнішні та внутрішні сенсорні подразники за рахунок планування та виконання системи певних дій.
Кому призначається сенсорна терапія?
Невролог може порекомендувати відвідувати кабінет сенсорної інтеграції дітям, які мають деякі труднощі в обробці сенсорних сигналів:
- Дитина дуже перебірлива в їжі.
- Рутинний догляд, наприклад, миття голови, розчісування, одягання є джерелом стресу.
- Є потреба в інтенсивній фізичній активності та русі — постійно є прагнення бігати, стрибати, крутитися тощо.
- Дитина не помічає деяких відчуттів – дотиків, звернення на ім’я, слабкий біль.
- Складнощі у концентрації уваги.
- Помітні труднощі у координації рухів, дитина постійно стикається з предметами та людьми.
- Складнощі у контролі емоцій та поведінки. Тут варто зазначити, що до 7 років мало хто з дітей вміє добре їх контролювати, але все ж таки часті істерики, емоційна реактивність та імпульсивні дії не повинні бути постійним супутником життя.
Порушення сенсорної інтеграції у дітей успішно коригується за допомогою занять у спеціалізованому центрі та під контролем невролога, фізіотерапевта, логопеда-дефектолога.
Лікування сенсорною інтеграцією порушень неврологічного розвитку
Розлад сенсорної інтеграції може бути більш серйозним. Це стосується переважно дітей із затримками розвитку та деякими психоемоційними вродженими станами.
Сенсорна інтеграція для дітей з ДЦП дуже затребувана, оскільки вони дуже обмежені можливості природного отримання досвіду відчуттів від світу. Терапія допомагає покращити якість життя та легше адаптуватися до різних умов у майбутньому. Проте важливо звернути увагу, що сенсорна інтеграція при ДЦП який завжди дає очікуваний результат. Це залежить від тяжкості захворювання.
Ефективна та сенсорна інтеграція при аутизмі Розлади аутистичного спектру бувають різні, але майже завжди супроводжуються порушенням обробки інформації від органів чуття. Регулярна терапія згладжує цей момент. Деякі діти отримують настільки повний сенсорний досвід, що й реакції на подразники стають максимально адекватними, а поведінка майже відрізняється від поведінки нормотипних дітей.
Порушення сенсорної інтеграції, при якому працює терапія, буває різним:
- ДЦП.
- РАС.
- Синдром дефіциту уваги та гіперактивності.
- Затримка психоемоційного розвитку.
- Затримка мовного розвитку.
- Синдром Дауна.
- Порушення зору та слуху.
- Диспраксія.
- Дислексія.
Як проходять заняття з сенсорної інтеграції?
Центр сенсорної інтеграції – це просторий зал, оснащений платформами, що гойдаються і підвісними, які створюють різний вплив на вестибулярний апарат. Так дитина вчиться відчувати своє тіло у просторі та тренує координацію. Різні засоби та пристрої, виконані з різних матеріалів, заповнюють тактильний досвід. Яскраві кольори та різна освітленість тренують візуальну сенсорику. Заняття з логопедом, співи, прослуховування звуків спрямовані на слухове сприйняття та розвиток мови.
Для кожної дитини складається її персональна програма вправ. З ним у приємній та спокійній атмосфері займаються логопед-дефектолог, реабілітолог, фізіотерапевт, невролог. Відповідно, вартість занять може відрізнятися залежно від насиченості програми.
Який результат дасть центр сенсорної інтеграції?
Сенсорна інтеграція як терапія дуже позитивно впливає на дитину:
- покращується дрібна моторика, а за нею і мова;
- підвищується концентрація уваги;
- нормалізується м’язовий тонус та регуляція рівноваги;
- з’являється відчуття ритму;
- підвищується здатність до навчання – рахунку, читання, письма, розуміння мови;
- покращується навичка розпізнавання та контролю емоцій;
- дитині стає легше виконувати поставлені перед нею завдання;
- стабілізується робота нервової системи — покращується поведінка дитини, її психоемоційне тло та самооцінка.
Професійна сенсорна інтеграція у Києві в KinderKlinik
У Києві сенсорна інтеграція ще мало поширена незважаючи на важливість та затребуваність методу. Клініка KinderKlinik створила комфортні та правильні умови для цього виду терапії, об’єднавши розвиваючий простір та зусилля профільних лікарів. Ми проводимо лікування порушень сенсорної інтеграції за різних показань, складаючи програму занять під потреби дитини. Тому розраховується і вартість терапії.
Записуйтесь на консультацію та заняття в наш центр! Ми працюємо у Києві у Печерському районі, у Голосіївському районі, на Позняках, Подолі та у Виноградарі. Телефонуйте за номером 0 800 30 75 75 для запису та уточнення орієнтовних цін. Ми приймаємо пацієнтів не лише зі столиці, а й з інших міст України.
Центр психології, нейрокорекції та логопедії KinderKlinik приймає маленьких пацентів за адресою:
м. Київ, вул. Деміївська, 16 (5 хвилин від метро Деміївська)
м. Київ, вул. Вишгородська, 45/2
FAQ
Навіщо потрібна сенсорна інтеграція загалом?
Сенсорна інтеграція створює основу емоційних та рухових реакцій для соціальної поведінки та навчання. Завдяки цьому діти, які зазнають труднощів у мовленні, мисленні та емоціях, легше долають їх і швидше проходять соціальну адаптацію.
Чи має сенсорна інтеграція для дітей протипоказання?
Протипоказань для занять немає, якщо їх проводять професіонали та в умовах спеціально обладнаного залу. При цьому важливо пам’ятати, що дітям із крайнім ступенем розумової відсталості сенсорна терапія не дасть бажаного ефекту.
Скільки тривають заняття з сенсорної інтеграції?
Це суто індивідуально. У середньому одне заняття триває 30-60 хвилин, але можливі відхилення у бік. Чим важче порушення сенсомоторного розвитку, тим довше заняття.
Чи можна доповнити розвиток сенсорної інтеграції вправами вдома?
Основні вправи мають виконуватися лише у центрі сенсорної інтеграції. Вдома можна виконувати вправи, підібрані лікарем. Найчастіше це робота з ритмом та артикуляцією, звуконаслідування, тренування нюху, гра з кінетичним піском, малювання та спортивні вправи.
Ваш відгук