fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Що потрібно знати батькам про екзантеми: коментар фахівця KinderKlinik

16 Вересня 2020

Обновлено: 16 Вересня 2020

Автор:Куликова Тетяна Леонідівна

Екзантема (висип на шкірі) як правило симптом яскравий і значимий в діагностиці практично будь-якого захворювання. Специфічні екзантеми, з якими стикаються педіатри та дитячі дерматологи, зустрічаються при багатьох інфекційних захворюваннях і допомагають поставити діагноз. Про те, як батькам запідозрити або розпізнати у дитини найбільш поширені інфекції розповість фахівець KinderKlinik, педіатр, дитячий дерматолог з клінічним стажем понад 15 років Тетяна Кулікова.

Коментар фахівця

Характер, особливості прояву та розташування різних екзантем мають величезне діагностичне значення. Батьки можуть своєчасно запідозрити у дитини вірусну інфекцію, і відповідно, екстрено звернутися за консультацією до фахівця.

Нижче наведені характерні ознаки для найбільш поширених вірусних інфекцій, специфічні шкірні прояви необхідно знати кожному з батьків:

Кір

Висип з’являється, як правило на 4-й день захворювання, виглядає як дрібні червоні цятки різних розмірів зі схильністю до злиття. При цьому для корового висипа характерна етапність: спочатку він виникає на обличчі та голові (особливо характерно його поява за вухами), поширюючись по всьому тілу протягом 3-4 днів. Для кору також характерно те, що висип залишає після себе пігментацію (темні цятки, що зберігаються кілька днів), яка згодом зникає безслідно.

Парвовирус

Ще одна характерна екзантема, яка допомагає поставити діагноз — висип при парвовірусі. В англомовних джерелах парвовирус називають ще синдром «слідів від ляпасів» (slapped cheek syndrome) або «п’ята хвороба». Спочатку на обох щоках з’являються яскраво-червоні плями, схожі на сліди від ляпасів, при цьому навколо рота шкіра бліда. Через кілька днів на тулубі та кінцівках з’являється еритематозна плямисто-папульозна екзантема, яка досить швидко трансформується, утворюючи «мереживний», сітчастий малюнок. Ці висипання варіюють по вираженості й тривалості.

Важливо! У деяких дітей з парвовирусом висип може спостерігатися тижнями, посилюючись в теплому приміщенні, після ванни.

Вітряна віспа

Ще одна хвороба з характерним висипом — це вітрянка. При вітрянці спочатку з’являється плямочка, на місці якого пізніше формується пухирець з прозорою рідиною. Потім, пухирець лопається, і на його місці утворюється скориночка. При неускладненій течії скоринка самостійно відділяється через кілька днів і слід заживає без рубця. Для вітрянки характерний хвилеподібний перебіг висипу, що супроводжується сильним свербінням. Кожна хвиля висипань як правило супроводжується підвищенням температури тіла і в результаті на одній ділянці шкіри будуть і свіжі плями, і бульбашки, і скориночки на місці появи бульбашок.

Хвороба Коксакі

Існує вірусна інфекція, яку іноді можна переплутати з вітрянкою — це хвороба Коксакі або синдром “рука-нога-рот” (висипання з’являються на долонях, стопах і в зоні навколо губ). Але, на відміну від вітряної віспи, при вірусі Коксакі одночасно з’являються плоскі червоні цятки, які пізніше трансформуються в бульбашки, без утворення кірочок. Характерно те, що висипання при Коксакі з’являються в тому числі на долонях і стопах, чого немає при вітряной віспі.

Можливості KinderKlinik

Якщо ви виявили на тілі дитини висип — негайно зверніться за консультацією до фахівця. Важливо відзначити, що крім консультацій у звичні години, в KinderKlinik ви можете звернутися за допомогою до відділень по вул. Вишгородська 45/2 і вул. Деміївська 16 в будь-який час доби. Черговий фахівець проведе детальний огляд і при необхідності проведе експрес-тести для виявлення можливої вірусної інфекції (в KinderKlinik є кілька десятків позицій). Також варто відзначити, що лабораторія в відділенні по вул. Вишгородська 45/2 працює 24/7. Внаслідок цього, при зверненні, лікар може провести базові, але при цьому високоінформативні дослідження, оперативно отримати інформацію про стан здоров’я дитини й скласти подальшу тактику ведення.

Маєте питання?

Запитати у лікаря

Як записатися на консультацію

Якщо ви виявили у дитини висип — зверніться за допомогою до наших фахівців через форму зворотного зв’язку на сайті або зателефонуйте за вказаними номерами:

0800 30 75 75
096 390 75 75
044 390 75 75

Оператор контакт-центру зорієнтує вас, до якого фахівця можна звернутися за допомогою. Ви також можете викликати лікаря для консультації до дому, якщо не маєте можливості відвідати клініку або стурбовані станом дитини.

Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

Вам також буде цікаво:

25 Січня 2021
Рідкісний клінічний випадок в KinderKlinik: хвороба котячих подряпин

Наші лікарі досить часто стикаються з цікавими клінічними випадками. Один з них — рідкісна хвороба котячих подряпин, з якою зіткнувся доктор Сергій Григоренко.

22 Січня 2021
Чим небезпечний парагрип для дітей

Під маскою звичайної застуди може ховатися небезпечна для малюків інфекція - парагрип. У чому її небезпека і чому несвоєчасне звернення до педіатра може ускладнитися жизнеугрожающим станом розповідає педіатр KinderKlinik Діана Сажина.

20 Січня 2021
Алергія у дитини: експерти KinderKlinik підкажуть як боротися

Що робити,якщо у малюка алергія? Дізнайтеся зі статті!

Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.