иконка 096 390 75 75
💙💛 Ми працюємо
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Що потрібно знати про блювання у дітей?

24 Травня 2020

Оновлено: 10 Вересня 2020

Автор:Савченко Оксана Дмитрівна

У дітей доволі часто виникає неприємний симптом — блювання. Це важливий симптом, який проявляється при численній групі захворювань і потребує адекватного та вчасного реагування з боку батьків. Чому виникає блювання? З якими захворюваннями воно пов’язане? Як вести себе, якщо таке трапляється? Відповіді на всі ці питання давайте шукати разом з педіатром, завідувачкою дитячим стаціонаром KinderKlinik Оксаною Дмитрівною Савченко.

Блювання — це рефлекторний процес викиду вмісту шлунку в зворотному напрямку внаслідок скорочення м’язів живота та діафрагми. Його треба відрізняти від зригування, коли витікання вмісту шлунку відбувається без зусиль і напружень м’язів. Зригування та блювання — досить поширене явище у немовлят, часто спричинене перевантаженням шлунку молоком, заковтуванням повітря під час смоктання, незрілістю функції кишкового тракту. Проте  існує значна кількість патологічних причин для появи блювання. І розглядати захворювання, що ним супроводжуються, ми розпочнемо саме з  даної вікової групи — новонароджені та немовлята, оскільки власне у них найвища небезпека  попадання вмісту шлунку в дихальні шляхи під час блювання та найшвидше виникають ускладнення на тлі його повторення.

Інфекційні хвороби кишкового тракту у немовлят зазвичай проявляються блюванням, діареєю та лихоманкою. Найбільш розповсюдженим причинним фактором є ротавірус, з яким стикається практично кожна дитина протягом перших  років свого життя і який часто призводить до тяжких зневоднень у малюків.

Обширну групу, що спричиняють блювання, складають хірургічні захворювання. Якщо в немовляти відмічається повторне блювання перші 2-6 тижнів життя, відсутня надбавка в масі тіла — можливий пілоростеноз, що коригується хірургічним шляхом. Якщо блювання з’явилось на фоні введення прикорму, супроводжується вираженим неспокоєм — можлива інвагінація, яка також вимагає участі хірурга в процесі лікування. А ще існують вади розвитку кишківника, кили, які защемлюються і спричиняють непрохідність кишківника з послідуючим блюванням та зневодненням організму дитини. Дана група захворювань вимагає оперативності з боку батьків та лікарів, щоб уникнути загрозливих для життя ускладнень.

У віці, коли немовлята активно пізнають світ, можливі падіння та травми голови, в цьому випадку блювання і зміна поведінки є ознакою пошкодження мозку — негайно на огляд!

Ще є група інфекцій нервової системи, так звані менінгіти та енцефаліти — загрозливі захворювання, що проявляються зміною поведінки, блюванням, лихоманкою, судомами і потребують невідкладних лікувальних заходів. І взагалі, будь-яка інфекційна хвороба (запалення нирок, легень, лор-органів) може супроводжуватись блюванням.

У дітей старшої вікової групи найбільш поширеною причиною блювання є: інфекції шлунково-кишкового тракту; гостра хірургічна патологія (апендицит, перитоніт), коли блювання поєднується з болями в животі; захворювання нервової системи; порушення обміну речовин (як при ацетонемічному синдромі).

Отже, виявити причину появи блювання, оцінити стан дитини, визначитися з подальшим лікуванням, зважаючи на таку чисельність захворювань, зможе лише лікар.

Ваша дитина погано почувається?

Записатись на консультацію

        Що ж можуть і повинні зробити батьки до приїзду лікаря, якщо в дитини блювання?

 • дотримуватися спокою
 • не залишати дитину наодинці
 • тримати її у вертикальному положенні або в положенні на боці для попередження потрапляння вмісту шлунку в дихальні шляхи
 • по закінченні блювання — прополоскати ротову порожнину та вмити дитину, заспокоїти її
 • не годувати дитину та поїти дрібними порціями водою або розчинами для оральної гідратації до приїзду лікаря.

     Дитина має бути оглянута невідкладно, якщо мають місце наступні «червоні сигнали»:

 • повторне блювання протягом кількох годин, що супроводжується зневодненням (зменшення кількості сечовипускань, сухість слизових та язика, млявість, сонливість);
 • блювання, що супроводжується лихоманкою, порушенням свідомості або поведінки, висипом на шкірі;
 • блювання, що виникає після травми дитини;
 • блювання, що супроводжується болями живота, відсутністю або зміною випорожнень.

У випадку, якщо блювання однократне, дитина активна, поведінка її не змінена, вона активно п’є — можна обрати вичікувальну позицію та спостерігати за станом дитини.

Якщо в дитини почалося блювання, Вас непокоїть її стан, а тим більше, якщо це сталося вночі – звертайтеся до лікарів KinderKlinik – ми зможемо оцінити стан дитини, визначитися з подальшим лікуванням, та й одразу розпочати його (поставити дитині крапельниці, зробити уколи та провести інше необхідне лікування).

Лікарі KinderKlinik працюють в штатному режимі. Якщо Вашій дитині потрібна допомога — приходьте до нас на прийом!

Для Вашої зручності наші лікарі виїжджають додому.

Звертайтеся, і будьте здорові!

Уточнити подробиці і записатися на прийом можна за цілодобовими телефонами:

0800 30 75 75

096 390 75 75

044 390 75 75

 

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн, ср, чт, пт, сб 09:00-18:00, сб 10:00-17:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — вт, чт, пт, сб, нд 09:00-18:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — ср, пт, сб  09:00-18:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-17:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - вт, чт, пт, сб, нд 09:00-17:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - ср, пт та сб 09:00-17:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook