Затримка мовного розвитку стає все більш розповсюдженою проблемою серед малюків до 3 років. Батьки часто можуть чути про те, що погана мова або її відсутність у дитини у 2,5 – 3 роки є нормальним. Давайте разом розберемося, що вважати нормою в мовному розвитку малюка, а що відхиленнями і як повинні поводитися батьки в останньому випадку.
У медицині є визнані фізіологічні норми мовного розвитку, відповідно до яких і можна говорити про стан розвитку мовлення конкретної дитини.
До року малюк повинен вміти говорити до 10 коротких слів.
До 1,5 року він вже говорить до 30 коротких слів і активно намагається повторити вимову незнайомих слів.
У 2 роки ваш малюк повинен говорити вже до 200 слів, у нього майже сформована фразова мова, і він може говорити реченнями.
До трьох років у розмовному “арсеналі” малюка вже налічується до 1500 слів.
Однак такий розвиток можливий тільки за умови того, що батьки постійно розмовляють зі своїм малюком. Гаджети негативно впливають на розвиток дитини і можуть гальмувати його мову.
Якщо в 2,5 – 3 роки дитина ще не володіє фразовой мовою, а говорить тільки прості слова, або не говорить зовсім, то лікарі називають це затримкою мовного розвитку і в такому випадку батьки повинні вживати заходів.
Причини затримки розвитку мови:
- Соціальні. Говорити немає потреби або немає з ким. Так буває, коли дитина знаходиться в оточенні зайвої уваги або, навпаки, відчуває її нестачу.
- Генетичні. У малюка спостерігається уповільнений темп дозрівання нервових клітин, які відповідають за мову.
- Ураження або захворювання головного мозку.
- Порушення слуху.
Що радить логопед?
Фахівці рекомендують починати займатися мовним розвитком дитини з перших днів його життя. Часто батьків починає турбувати це питання, коли малюкові вже виповнилося 3 роки і скорегувати проблеми вже складніше.
Отже, для нормального мовного розвитку дитини батькам варто:
- читати книжки, разом розповідати вірші;
- вимовляти слова правильно;
- при розмові з дитиною опускатися на рівень його зросту, щоб вона бачила, як ви говорите;
- говорити прості фрази у повільному темпі;
- озвучувати все, що ви робите, використовуючи прості фрази;
- періодично повторювати слова, які вже знайомі дитині і вимовляйте нові, розширюючи її словниковий запас;
- пояснювати для чого призначені різні предмети;
- розвивати дрібну моторику рук: ліпити із пластиліну, збирати мозаїки та ін;
- хвалити і не сварити за неправильну вимову слів.
Пам’ятайте, що чим раніше ви звернетеся до фахівця з проблемами вимови або розвитку мови, тим швидше вашому малюкові зможуть допомогти.
В KinderKlinik на вас чекають досвідчені фахівці: педіатри, логопеди, неврологи та інші вузькопрофільні лікарі, які зможуть провести необхідну діагностику і надати допомогу малюкові і підтримку батькам.
Будьте здорові!
Ваш відгук