fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Що робити, якщо у дитини алергія на білок коров’ячого молока: рекомендації від експерта KinderKlinik

12 Червня 2020

Оновлено: 15 Вересня 2021

Автор:Горбатюк Ольга Ігорівна

Алергія по праву вважається одним з найбільш поширених захворювань нашого часу. Прояви алергії можуть початися у будь-якому віці, навіть у новонароджених малюків. Найчастіше, тригерним фактором виступають чужорідні білки, що надходять з молоком матері, сумішшю або прикормом. За статистикою від World Allergy Organization, найбільш частим алергеном для дітей першого року життя є білок коров’ячого молока. Як же батькам запідозрити у малюка цей тип алергії і як вчинити в ситуації, що склалася? Всі відповіді в статті від експерта KinderKlinik, педіатра-алерголога Ольги Горбатюк.

 

 

Думка експерта

За останні два десятиліття частота алергічних захворювань збільшилася в 3-4 рази. Торкнулося це і дітей раннього віку. Вважається, що ризик розвитку алергії у дитини вище, якщо в одного або обох батьків є алергія. Серед значущих алергенів у дітей 1-го року життя безумовно лідирує білок коров’ячого молока (БКМ). Але не варто плутати цей стан з непереносимістю лактози. Якщо алергія на БКМ — це специфічна реакція імунної системи, то непереносимість лактози — це стан, викликаний зниженням рівня лактази — ферменту, необхідного для переварювання лактози (молочний цукор). У коров’ячому молоці міститься більше ніж 30 різних білків, які можуть викликати алергію. Найбільш часто це a-лактальбумин, β-лактоглобулин, бичачий сироватковий альбумін і γ-глобулін, а також a- і β-казеїни. Від того, на який саме білок реакція у дитини та наскільки ця реакція сильна — залежить подальша тактика лікування.

Як проявляється алергія на білок коров’ячого молока

Симптоми алергії на БКМ можуть бути дуже різними:

 • висипання на тілі, набряклість слизових (кропив’янка, набряк Квінке)
 • погіршення перебігу атопічного дерматиту (за різними даними у 15-30% дітей раннього віку)
 • гастроінтестинальні прояви (пронос, блювота, відрижки, кров в стільці)
 • риніт, кашель, бронхоспазм Прояви можуть бути як у дітей на грудному вигодовуванні (ГВ), так і на штучному.

Важливо розуміти, що не завжди ступінь вираженості алергічної реакції безпосередньо залежить від рівня білка-алергену. Простіше кажучи, кількість білка в раціоні може бути зовсім маленьким, а реакція організму на нього досить сильною.

Чи потрібно припиняти грудне вигодовування?

Ні! Пам’ятайте, що краще харчування для будь-якої дитини, в тому числі дитини з алергією — це грудне молоко мами. Алергія до БКМ це не привід переходити на суміші! Бувають поодинокі винятки з цього правила, в такому випадку рішення приймає виключно лікуючий лікар. Якщо дитина на штучному вигодовуванні, йому вибирають суміш, в якій БКМ вже розщеплені (гідроліз). На ринку є суміші різного ступеня розщеплення БКМ: частковий гідроліз, повний гідроліз, амінокислотні суміші. Суміш допоможе вибрати лікуючий лікар. Я вже давно не пам’ятаю свого алергологічного прийому, на якому не було б хоча б одну дитину грудного віку з алергією на БКМ. Разом з батьками нам вдається успішно відрегулювати дієту мами зберігши ГВ або оптимально підібрати суміш. Все можливо при злагодженій роботі “лікар-батьки”.

Підведемо підсумки

З позитивних новин — більшість дітей «переростають» алергію до БКМ до 3-5-річного віку. Які залишилися дітям можна проводити оральну десенсибілізацію — привчати організм до причинних алергенів. Так що прошу вас не займатися експериментами з вибором суміші або різними дієтами. Адже від цього залежить здоров’я вашої дитини. Приходьте. Впораємося разом!

Можливості KinderKlinik

Ви можете звернутися в лабораторію KinderKlinik для проходження комплексної алергодіагностики. Можливості лабораторії дозволяють провести діагностику більш ніж по 1000 позицій, як в рамках комплексних пакетів, так і у вигляді ізольованих досліджень. Також, якщо ви зіткнулися з гострим перебігом нападу алергії (бронхоспазм, набряк Квінке, генералізована кропив’янка) – зверніться за допомогою до цілодобового стаціонару KinderKlinik за адресою вул. Вишгородська 45/2. Ми готові допомогти вам у будь-який час.

Потрібна консультація?

Записатись

Як записатися на прийом

Щоб записатися на консультацію — просто залиште запит через форму зворотного зв’язку або зателефонуйте за номерами: 0800 30 75 75 096 390 75 75 044 390 75 75 Консультант контакт-центру відповість на питання і запише на прийом до фахівця на зручний час. Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

Вам також буде цікаво:

16 Жовтня 2021
Ганна Макаренко - дитячий психіатр KinderKlinik

Ми познайомимо вас з однією з провідних фахівчинь напрямку - Ганною Макаренко.

6 Жовтня 2021
Як допомогти дитині адаптуватися в дитячому садку?

Як допомогти малюкові адаптуватися до нового режиму і середовища?

27 Вересня 2021
Що робити, якщо дитина не хоче йти до школи?

Як батькам впоратися з цією проблемою і прищепити малюкові любов до знань - розповідає дитячий психолог.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.