Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Що робити, якщо у дитини алергія на білок коров’ячого молока: рекомендації від експерта KinderKlinik

12 Червня 2020

Оновлено: 15 Вересня 2021

Автор:Горбатюк Ольга Ігорівна

Алергія по праву вважається одним з найбільш поширених захворювань нашого часу. Прояви алергії можуть початися у будь-якому віці, навіть у новонароджених малюків. Найчастіше, тригерним фактором виступають чужорідні білки, що надходять з молоком матері, сумішшю або прикормом. За статистикою від World Allergy Organization, найбільш частим алергеном для дітей першого року життя є білок коров’ячого молока. Як же батькам запідозрити у малюка цей тип алергії і як вчинити в ситуації, що склалася? Всі відповіді в статті від експерта KinderKlinik, педіатра-алерголога Ольги Горбатюк.

 

 

Думка експерта

За останні два десятиліття частота алергічних захворювань збільшилася в 3-4 рази. Торкнулося це і дітей раннього віку. Вважається, що ризик розвитку алергії у дитини вище, якщо в одного або обох батьків є алергія. Серед значущих алергенів у дітей 1-го року життя безумовно лідирує білок коров’ячого молока (БКМ). Але не варто плутати цей стан з непереносимістю лактози. Якщо алергія на БКМ — це специфічна реакція імунної системи, то непереносимість лактози — це стан, викликаний зниженням рівня лактази — ферменту, необхідного для переварювання лактози (молочний цукор). У коров’ячому молоці міститься більше ніж 30 різних білків, які можуть викликати алергію. Найбільш часто це a-лактальбумин, β-лактоглобулин, бичачий сироватковий альбумін і γ-глобулін, а також a- і β-казеїни. Від того, на який саме білок реакція у дитини та наскільки ця реакція сильна — залежить подальша тактика лікування.

Як проявляється алергія на білок коров’ячого молока

Симптоми алергії на БКМ можуть бути дуже різними:

 • висипання на тілі, набряклість слизових (кропив’янка, набряк Квінке)
 • погіршення перебігу атопічного дерматиту (за різними даними у 15-30% дітей раннього віку)
 • гастроінтестинальні прояви (пронос, блювота, відрижки, кров в стільці)
 • риніт, кашель, бронхоспазм Прояви можуть бути як у дітей на грудному вигодовуванні (ГВ), так і на штучному.

Важливо розуміти, що не завжди ступінь вираженості алергічної реакції безпосередньо залежить від рівня білка-алергену. Простіше кажучи, кількість білка в раціоні може бути зовсім маленьким, а реакція організму на нього досить сильною.

Чи потрібно припиняти грудне вигодовування?

Ні! Пам’ятайте, що краще харчування для будь-якої дитини, в тому числі дитини з алергією — це грудне молоко мами. Алергія до БКМ це не привід переходити на суміші! Бувають поодинокі винятки з цього правила, в такому випадку рішення приймає виключно лікуючий лікар. Якщо дитина на штучному вигодовуванні, йому вибирають суміш, в якій БКМ вже розщеплені (гідроліз). На ринку є суміші різного ступеня розщеплення БКМ: частковий гідроліз, повний гідроліз, амінокислотні суміші. Суміш допоможе вибрати лікуючий лікар. Я вже давно не пам’ятаю свого алергологічного прийому, на якому не було б хоча б одну дитину грудного віку з алергією на БКМ. Разом з батьками нам вдається успішно відрегулювати дієту мами зберігши ГВ або оптимально підібрати суміш. Все можливо при злагодженій роботі “лікар-батьки”.

Підведемо підсумки

З позитивних новин — більшість дітей «переростають» алергію до БКМ до 3-5-річного віку. Які залишилися дітям можна проводити оральну десенсибілізацію — привчати організм до причинних алергенів. Так що прошу вас не займатися експериментами з вибором суміші або різними дієтами. Адже від цього залежить здоров’я вашої дитини. Приходьте. Впораємося разом!

Можливості KinderKlinik

Ви можете звернутися в лабораторію KinderKlinik для проходження комплексної алергодіагностики. Можливості лабораторії дозволяють провести діагностику більш ніж по 1000 позицій, як в рамках комплексних пакетів, так і у вигляді ізольованих досліджень. Також, якщо ви зіткнулися з гострим перебігом нападу алергії (бронхоспазм, набряк Квінке, генералізована кропив’янка) – зверніться за допомогою до цілодобового стаціонару KinderKlinik за адресою вул. Вишгородська 45/2. Ми готові допомогти вам у будь-який час.

Потрібна консультація?

Записатись

Як записатися на прийом

Щоб записатися на консультацію — просто залиште запит через форму зворотного зв’язку або зателефонуйте за номерами: 0800 30 75 75 096 390 75 75 044 390 75 75 Консультант контакт-центру відповість на питання і запише на прийом до фахівця на зручний час. Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook