Електроенцефалограма (ЕЕГ) є абсолютно безпечним і безболісним методом обстеження, при якому реєструється електрична активність мозку, записується на комп’ютер і потім інтерпретується неврологом.
Що показує ЕЕГ?
Запис ЕЕГ показує ритмічну електричну активність мозку, яку часто називають «мозковими хвилями». Мозкові хвилі можуть бути нормальними, або в деяких ділянках аномальними. У дітей з епілепсією під час проведення ЕЕГ може виявитися «епілептична активність», яка вказує на схильність до нападів (судом). Ця епілептична активність може мати кілька форм і бути або генералізованою (присутньою на всіх ділянках мозку), або фокальною (реєструватися в одній або декількох локалізованих областях).
Для багатьох типів дитячої епілепсії характерна епілептична активність під час проведення ЕЕГ, за результатами якої ставиться діагноз і призначається лікування.
Чи завжди аномальна ЕЕГ підтверджує діагноз «епілепсії»?
Незначні порушення можуть спостерігатися при записуванні ЕЕГ у нормальних дітей, особливо у малюків грудного і раннього віку. Неепілептичні аномалії і навіть епілептична активність може реєструватися у дітей з неврологічними і поведінковими проблемами (наприклад, при церебральному паралічі, аутизмі, затримці розвитку мовлення), але це ще не означає, що у дитини є епілепсія. Крім того, близько 2% нормальних дітей шкільного віку, у яких немає нападів, мають епілептичну активність під час проведення ЕЕГ.
І навпаки, нормальна ЕЕГ не виключає наявності епілепсії. При багатьох видах епілепсії ЕЕГ показує нормальну картину, якщо робити її в проміжку між нападами. Навіть бувають випадки, коли під час епілептичного нападу у дитини ЕЕГ виявляється «нормальною».
Тому правильно інтерпретувати результати ЕЕГ у дітей — дуже непросте завдання.
Для чого потрібна ЕЕГ?
– допомагає відрізнити локальні напади від генералізованих при епілепсії
– допомагає поставити більш точний діагноз дитині з епілепсією.
ЕЕГ іноді використовується:
– для підтвердження або виключення епілепсії після ретельної клінічної оцінки (зазвичай при записуванні ЕЕГ під час нападів)
– для контролю лікування при деяких видах епілепсії
– в якості допомоги для локалізації нападів у дитини з вогнищевою епілепсію.
Хоча іноді ЕЕГ може призводити до плутанини, особливо, якщо аномалії нечітко виражені або відображається «епілептична активність» у дитини, у якої немає нападів.
Особливості проведення ЕЕГ
Волосся дитини повинно бути чистим і сухим, тому найкраще вимити його напередодні. На волосся ніяких речовин наносити не потрібно.
В ідеалі необхідно, щоб дитина під час проведення ЕЕГ була спокійною. Для цього можна використовувати такі відволікаючі фактори, як іграшки або перегляд ТБ. Малюки можуть грати пляшечками або пустушками — захопіть їх з собою.
Як проводиться ЕЕГ?
Перед обстеженням невролог поставить Вам кілька запитань про дитину.
Під час процедури дитина буде перебувати в кріслі, або у Вас на руках — для самих маленьких.
Лікар надягне спеціальний шолом і закріпить електроди на голові дитини.
Після цього дитині потрібно буде лише спокійно лежати або сидіти, поки лікар спостерігає за екраном монітора.
Також буде записуватися відео — в тому випадку, якщо під час проведення ЕЕГ у дитини почнеться напад. В результаті невролог буде мати точне візуальне уявлення в поєднанні з записом ЕЕГ. Якщо ніяких подій не буде записано, відео буде видалено.
Дітей старшого віку можуть попросити відкривати/закривати очі під час процедури. Ще одна частина обстеження — дитина дивиться на спалахи світла.
Скільки часу займає ЕЕГ?
Процедура ЕЕГ зазвичай триває годину, але може займати і більше часу, особливо, якщо потрібен запис під час сну.
І будьте здорові!
Уточнюйте деталі і записуйтеся на прийом за телефонами контакт-центру KinderKlinik:
0 800 30 75 75
096 390 75 75
044 390 75 75
Ваш відгук