Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Шуми в серці у дитини: що робити?

28 Грудня 2021

Оновлено: 7 Січня 2025

Часто батьки на прийомі чують від лікаря, що у дитини діагностовано шуми в серці. Чи потрібно цього лякатися і що робити розповіла лікарка-кардіоревматологиня KinderKlinik Інна Антоненко.

Який він, безпечний шум у серці новонародженого

Розрізняють фізіологічні та патологічні шуми в серці. Фізіологічні часто бувають у новонароджених дітей (майже 90%) та у діток в період інтенсивного зросту (у перший рік життя та у підлітковий період). Такі шуми не несуть за собою ніяких захворювань серцево-судинної системи, не викликають ніяких симптомів (задишки, болю в серці, блідості, набряків) адже серце є абсолютно здоровим. Тому боятися цього діагнозу не варто. 

Від чого може бути шум у серці дитини та у дорослого?

Патологічні шуми ділять на вроджені і набуті. Вроджені виникають внутрішньоутробно під час якихось захворювань мами чи при формуванні серця. У плода виникають вади розвитку, які потім дають патологічний шум. 

Зазвичай це діагностується внутрішньоутробно під час обстеження вагітної, коли робиться УЗД серця плода. Набуті шуми з’являються після перенесених захворювань: стрептококової ангіни, бактеріальних інфекцій, ревматологічних захворювань.

Шум у серці у дитини до року зазвичай є функціональним. Проте бувають винятки. У таких малюків, як і старших діток і навіть дорослих цей симптом може говорити про наявність патологій:

  • Порок серця – вроджений чи набутий.
  • Порушення у роботі аортального клапана.
  • Ендокардит.
  • Кардіоневроз.
  • Інфекційне запалення серця.
  • Гіпертонічна хвороба.
  • Аномальна будова серцевого м’яза.
  • Гострий перікардит.
  • Мітральний стеноз та ін.

Іноді шуми у серці — симптом, що вказує на проблеми через ревматологічні захворювання. Часто вони взаємопов’язані. Допомогти в лікуванні шумів у серці у дорослих та дітей у цьому випадку може кардіоревматолог.

Часто пацієнтів хвилює питання: шум у серці — чи це небезпечно, якщо спостерігається довго? Якщо ні патологій, то ні. Головне періодично перевіряти здоров’я серцево-судинної системи та не перевантажувати її. Шум у серці – це небезпечно, коли є виявлені захворювання, тим більше, довго не ліковані. У тому числі на тлі надмірних фізичних навантажень та дистресу.

Основний метод діагностики шумів – ехокардіографія (УЗД серця). На прийомі у педіатра вас можуть проінформувати про шум і направити на додаткові обстеження. Слід зауважити, що на електрокардіограмі шум не діагностується.

Діагностика та лікування шуму в серці у дорослих та дітей у KinderKlinik

Для діагностики шумів недостатньо простого вислуховування фонендоскопом. Сімейний лікар може їх помітити та запідозрити порушення у роботі серця, як і педіатр. Однак обидва фахівці направляють пацієнта для подальшої діагностики до кардіолога. Далі діагностика включає:

  • Фізикальний огляд, збирання анамнезу, виміри ЧСС.
  • Кардіограма.
  • Ехокардіографія – УЗД серця.

Діагностику потрібно проходити регулярно, хоча б 1 раз на рік, якщо немає скарг на проблеми із серцево-судинною системою:

  • Якщо шум у серці у дорослих виявлено за такої діагностики, шанси на сприятливий результат максимальні. Своєчасно виявлені патології успішно лікуються здебільшого, причому консервативно.
  • Якщо у дитини шуми в серці, але без особливих патологій, цілком імовірно знадобиться знизити фізичне та психоемоційне навантаження на якийсь час, давши організму стабілізуватися. Це стане профілактикою серцевих захворювань. Якщо у дитини шуми у серці пов’язані з патологією, рання діагностика забезпечить своєчасне лікування та знизить ризики ускладнень.

Лікування залежить від природи проблеми. Лікар встановлює, від чого може бути шум у серці у дитини та дорослої в конкретному випадку. Якщо це фізіологічні шуми, лікування не потрібне, достатньо лише спостереження. При виявленні хвороб кардіолог підбирає відповідну терапію. Вона може бути медикаментозною, хірургічною та комбінованою. Тільки лікар знає, як лікувати шум у серці і при цьому не нашкодити решті всього організму. У клініці для дітей та батьків KinderKlinik ви можете отримати кваліфіковану медичну допомогу для діагностики та терапії серцевих проблем.

Якщо у вашої дитини діагностували шум в серці, то не варто цим нехтувати, зверніться до дитячого кардіолога.

Спеціалісти KinderKlinik проведуть якісну діагностику і правильно розшифрують усі показники, і, за необхідності, призначать лікування.

Будьте здорові! 

Поширені запитання

Шум у серці — чи небезпечно це?

У новонародженого прослуховуються шуми у серці у 90% випадків, і це норма. Функціональні шуми не загрожують. Патологічні шуми – це лише симптом, і сам по собі він не небезпечний. На відміну від захворювання, у якому ці звуки з’являються.

Якщо шум у серці у дорослих, це нормально?

Іноді вроджені патології, які не несуть загрози здоров’ю та життю, можуть супроводжуватися шумами. Якщо шум у серці у дорослих виникає на тлі стресу, це також вважається нормальною відповіддю організму, яка пройде самостійно.

Чи завжди є симптоми шумів у серці?

Серцеві шуми не завжди супроводжуються супутніми симптомами. Іноді вони діагностуються лише з прийомі кардіолога у межах планової перевірки.

Чи можна самому визначити шуми в серці?

Ні, це може зробити тільки лікар, який має величезний досвід у діагностиці та лікуванні кардіологічних захворювань, а також фахівець УЗД-діагностики, який виконує ехокардіографію.

Коли потрібно показати новонародженого кардіологу?

У перший місяць життя обов’язково, а потім — у пів року та рік, якщо немає проблем. Шум у серці у новонародженого може зникнути сам будь-якої миті, і якщо це сталося, можна відвідувати кардіолога за стандартним графіком.

Вам також буде цікаво:

12 Лютого 2025
Метапневмовірус людини та інші ГРВІ у дітей: симптоми, профілактика та лікування

Підвищена увага до коронавірусу призвела до того, що люди стали помічати й інші схожі захворювання, особливо сезонні та швидко розповсюджувані. У 2025 році до фокусу потрапив і метапневмовірус, вірніше, його новий штам. Сам Human Metapneumovirus з сімейства Paramyxoviridae був виявлений і досліджений в 2001 році в Нідерландах. Наразі він присутній на всіх континентах, у т.ч. […]

12 Лютого 2025
Стороннє тіло у вусі: симптоми та перша допомога

Вушні проблеми трапляються у житті кожної людини, причому у дитячому віці зазвичай вони найпоширеніші. Крім знайомого всім отиту частою причиною звернення до ЛОРу стає чужорідне тіло у вусі. У випадку з дітьми буває так, що проблема виявляється педіатром на профілактичному огляді або під час візиту зовсім з іншого приводу. Малята бояться покарання, тому вважають за […]

12 Лютого 2025
Себорейний дерматит у дітей: чому виникає, симптоми, лікування та правила стійкої ремісії

У всій різноманітності шкірних захворювань дізнатися про себорейний дерматит у дітей досить легко. Характерна особливість – щільні кірки, при цьому сама шкіра може бути як сухою, так і жирною. Патологічний процес найчастіше вражає голову та обличчя, рідше переходить на плечі та спину. Першим лікарем, який відзначає себорею у дитини, здебільшого стає педіатр, а ось уже […]

Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
  • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
  • корекційні заняття з логопедом
  • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
  • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 500 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 —пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook