«Мій Даня зовсім не п’є воду, неможливо умовити випити навіть грамульку. Обожнює молоко і соки, але найбільше, звичайно ж, солодку газовану воду», — шумно зітхаючи і закочуючи очі, вже вкотре скаржиться моя подруга Марина. Подругу зрозуміти можна, адже її синові в цьому році виповнилося вже 6 років. Нещодавно він став першокласником, і йому пора б уже налагодити питний режим. Даня цілими днями просиджує за уроками в школі, і весь цей час треба щось пити. І їсти. Але пити навіть важливіше.
Моя подруга Марина з сином Данєю не самотні. Таких мам, які навіть з боєм не можуть напоїти своїх дітей водою — дуже і дуже багато.
Чому нам так необхідна вода? І скільки води потрібно пити дітям?
Американські вчені в черговий раз задалися цим питанням, адже недавнє дослідження показало шокуючі результати: в будь-який окремо взятий день 20% дітей в США не п’є ні краплі води! Українські фахівці поки не мають у своєму розпорядженні аналогічних даних. І ми можемо лише сподіватись, що у нас, в Україні, справи зі споживанням дітьми води йдуть краще.
Результати дослідження опубліковані в журналі JAMA Pediatrics в 2019 році. Всього було проаналізовано 8 400 дітей і підлітків з США.
«Діти повинні пити воду щодня, тому що це самий здоровий спосіб поновити запаси рідини в організмі», — стверджує автор дослідження Ашер Росінгер, доктор філософії, директор Лабораторії води, здоров’я і харчування в Університеті штату Пенсільванія (США).
Але проблема полягає в тому, що для багатьох батьків змусити дітей пити воду — майже нездійсненне завдання. І це при тому, що нестача води може мати для дітей серйозні наслідки: дефіцит рідини в організмі погіршує успішність дітей в школі, сприяє ожирінню і несе безліч інших ризиків для здоров’я.
«Легке зневоднення викликає втому, головний біль і зниження витривалості. Хронічна нестача рідини погіршує роботу нирок, печінки, мозку, призводить до запорів», — пояснює Лінда Фрилінг, доктор медицини, педіатр і доцент кафедри загальної педіатрії в Університеті Західної Вірджинії.
Причому, дослідження показало: багато дітей не лише не п’ють воду. З усіх напоїв найчастіше вони вживають солодку газовану воду. Вчені підрахували, що таким чином діти додають до свого раціону 100 калорій в день, підвищуючи тим самим ризик ожиріння.
Є запитання?
Форма зворотнього зв'язку
Заявка відправлена, ми скоро зв'яжемось з вами
Скільки води потрібно пити дітям?
Ще зовсім нещодавно багато хто був упевнений в тому, що в день потрібно випивати не менше 8 склянок води. Хоча днями медики заявили, що це не більше, ніж міф, який не має нічого спільного з реальними потребами людського організму. У деяких наукових журналах йдеться, що варто прислухатися до своєї спраги, але це не дуже гарна ідея, коли мова заходить про дітей. Так скільки ж води повинні пити діти?
«Діти, які часто скаржаться на спрагу, ймовірно, не вживають достатню кількість рідини, адже якщо людина відчуває спрагу, вона, швидше за все, вже зневоднена», — стверджує Крісті Кінг, старший дієтолог в дитячій лікарні Техасу в Х’юстоні. — «Гарна ознака, коли сеча дитини світло-жовта, а не темна. Також можна зробити деякі висновки по настрою дитини. Якщо малюк зневоднений, він може бути сонним, метушливим або більш примхливим, ніж зазвичай».
Фахівці з каліфорнійської лікарні CHOC Children рекомендують дітям випивати в добу стільки чашок води об’ємом 250 мл, скільки їм років. Наприклад, дворічним малюкам треба пити 2 чашки в день. А 8-річним — 8 чашок. А починаючи з віку 9 років, кількість чашок залишається вже фіксованою — 8.
Педіатр KinderKlinik Петрук Ірина Василівна додала:
«Кількість рідини, яку потрібно вживати дитині, змінюється в залежності від її віку, раціону харчування, самопочуття, пори року, вологості повітря, кількості фізичних навантажень тощо. Належний питний режим сприяє правильній терморегуляції, підтримці фізичних і когнітивних функцій, покращує пам’ять, увагу.
Звісно, протягом дня дитина може пити чай, сік та інші напої, однак звичайна питна вода також обов’язково потрібна бути у раціоні дитини, аби підтримувати здоровий розвиток та загальну активність».
Як спонукати дитину пити воду?
«Я рекомендую батькам пропонувати дітям звичайну воду в пляшках або чашках з кожним прийомом їжі і пити воду самим, щоб подавати приклад. Діти, які пили воду ще до того, як себе пам’ятають, навряд чи будуть відмовлятися від неї, коли стануть старше», — радить Фрилінг.
І ще кілька рекомендацій:
- Нехай пиття води увійде в звичку. Кращий спосіб спонукати дітей пити більше води — зробити це сімейною звичкою, починаючи з самого раннього віку.
- Подбайте про те, щоб у дитини вода була під рукою протягом всього дня.
- Нехай вода буде єдиним доступним напоєм вдома.
- Давайте дитині соковиті овочі та фрукти. Наприклад, багато води містять огірки, кавун, селера, салат, помідори і полуниця.
- Будьте креативні. Спробуйте додавати в воду шматочки фруктів або ягід, наприклад, полуницю, а також м’яту або огірки. Додайте трохи фруктового соку або зробіть смузі з водою, льодом і фруктами.
- Почніть з малого. Якщо ваша дитина хоче пити тільки сік — змішайте його з водою.
- Поставте «нагадування» на мобільний телефон. Вони допоможуть вам не забути про те, що малюку потрібно запропонувати воду.
- Перегляньте свої звички. Діти завжди копіюють своїх батьків. Так будьте ж для них хорошим прикладом!
І будьте здорові!
Оригінальну статтю читайте тут:
Читайте також: Чому у дитини болить живіт: 4 несподівані причини
Ваш відгук