иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Суглобовий синдром у дітей

12 Жовтня 2020

Оновлено: 5 Жовтня 2021

Автор:Зражевська Ірина Анатоліївна

Здорова дитина — активна дитина. Стрибати, бігати, грати в м’яч, малювати й пізнавати світ будь-якими іншими способами малюкам допомагає відмінна рухливість суглобів, еластичність зв’язок і м’язів. Але в один момент, наприклад, після перенесеного респіраторного захворювання чи й на рівному місці, малюк стає млявим і починає скаржитися на біль в суглобах. Як же допомогти дитині, до якого фахівця звернутися за допомогою? 12 жовтня — Міжнародний день боротьби з артритом. Давайте ж розберемося з проблемою суглобового синдрому разом з кардіоревматологом KinderKlinik Іриною Зражевською.

Коментар фахівця

Суглобовий синдром — збірне поняття, до якого відносяться будь-які порушення в роботі з боку суглобів. До переліку можна включити такі симптоми або скарги:

• біль

• скутість

• хрускіт

• обмеження рухів

• зміна форми й температури, саме локально над ураженою ділянкою

Суглобовий синдром у дітей може бути обумовлений вродженими аномаліями / особливостями, травмами, інфекційними агентами, так і свідчити про важкі соматичні захворювання (наприклад, про ювенальний ідіопатичний артрит). Від своєчасно і точно поставленого діагнозу залежить напрямок терапії й що важливо — збереження повноцінної якості життя дитини.

Основні поняття

Необхідно відразу розмежувати 2 загальних групи станів, які входять в поняття суглобового синдрому:

1. Артралгії — біль в суглобі або суглобах, без запальних змін. Причини різноманітні, але найчастіше це «болі зростання» або прояви дисплазії сполучної тканини.

2. Артрит — запалення суглоба. При артриті, внаслідок запального процесу, всередині суглоба накопичується рідина (випіт). Говорячи медичною мовою це стан називається ексудативний синовіїт: клітини внутрішньої оболонки суглоба виробляють надлишок рідини. При тривалому запальному процесі сама оболонка суглоба починає збільшуватися (проліферувати). На цій стадії синовіїт стає ексудативно-проліферативним.

Як проявляється артрит у дітей

Артрит проявляється припухлістю суглоба, відчуттям болю, обмеженням рухів в ньому. Також можуть виникати проблеми при рухах дрібної моторики (при захопленні предметів, письмі).

Важливо! При запаленні в декількох групах суглобів може виникнути обмеження загальної рухливості дитини. Так, при наявності скарг, помітивши зміни в будові суглобів дитини, порушення ходи й звичайної рухової активності (особливо у маленьких дітей, які не можуть заявити про свої проблеми) обов’язково зверніться за кваліфікованою медичною допомогою.

Які види артритів бувають у дітей

 • Гострі артрити: їх часто називають «реактивні артропатії». Запальний процес в суглобі виникає у відповідь на якийсь агент, найчастіше інфекційний (наприклад, вірус краснухи, стрептокок). Запальний процес виникає зазвичай через 2-4 тижні після перенесеної інфекції й зберігається від декількох днів до декількох тижнів. Лікування забезпечує повне одужання.
 • Хронічні ревматичні артрити: можуть мати інфекційний або травматичний провокуючий фактор, проте не завжди є безпосередньою причиною артриту. У більшості випадків цей процес починається сам собою, іноді дуже повільно, що значно ускладнює діагностику. При хронізації процесу є ризик серйозного пошкодження суглобових структур, аж до повного їх руйнування.

Як батькам допомогти дитині

При появі скарг зверніться за консультацією до педіатра, а при потребі до ортопеда-травматолога чи кардіоревматолога (з цим допоможе визначитися кваліфікований педіатр!) Після огляду лікар проведе поетапний діагностичний пошук:

• збір скарг

• історію життя і захворювання

• оцінку стану опорно-рухового апарату та інших органів

Також фахівець може направити на інструментальні та лабораторні тести.

Важливо! Якщо у дитини має місце факт травми суглоба у обов’язковому порядку показана консультація дитячого травматолога.

Можливості KinderKlinik

У KinderKlinik створені всі умови для діагностики артриту у дітей: Лабораторна діагностика

 • Загальний і біохімічний аналіз крові
 • Визначення рівня С-реактивного білка
 • Визначення титру АСЛО та інших специфічних маркерів

Інструментальна діагностика

 • УЗД суглоба.

Потрібна консультація?

Записатись
Як записатися на обстеження і консультацію в KinderKlinik

Запишіться на прийом через форму зворотного зв’язку на сайті або за вказаними телефонами: 0800 30 75 75 096 390 75 75 044 390 75 75 Консультант колл-центру відповість на питання і запише до фахівця на зручний час. Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook