Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Свербить шкіра у дитини: про що це може говорити?

5 Липня 2019

Оновлено: 7 Травня 2020

Ваша дитина останнім часом постійно чухається? Не треба підозрювати у неї відразу коросту. Хоча й такий варіант не варто виключати. Так що ж може викликати свербіж шкіри у дітей? І до якого лікаря слід поспішити на прийом? Розповідає дитячий лікар-дерматолог KinderKlinik, спеціаліст вищої категорії, Олена Різниченко.

Олена Геннадіївна, що робити, якщо дитина чухається?

Свербіж шкіри — це особливий вид чутливості, який можна порівняти, та який іноді навіть перевищує відчуття болю, що спонукає до постійного дряпання, подразнення сверблячих ділянок. Психологічно з цим дуже складно впоратися, придушити або перетерпіти свербіж дуже складно, іноді практично неможливо. Тому немає сенсу сварити дитину і тим більше карати її за те, що вона постійно чухається і «тягне туди руки». Потрібно розібратися з причиною і лікувати основне захворювання.

Яким буває свербіж?

Свербіж може бути поширеним (генералізованим) і локалізованим. За тривалістю він може бути постійним або нападоподібним. За силою — легким або нестерпним. Всі ці моменти потрібно враховувати при визначенні причини свербіння. Незаперечним доказом свербіння можуть бути лінійні сліди від розчісів — екскоріації, кров’яні скориночки, ерозії. При тривалому (хронічному свербінні) шкіра потовщується, ущільнюється. Сліди від розчісів можуть запалюватися, інфікуватися, що погіршує ситуацію.

Які причини свербіжу?

Причин свербіжу дуже багато. Найпростішою може бути надмірна сухість (ксероз). Сухість може бути як спадковою, так і результатом неправильного догляду за шкірою, сонячної засмаги, частого відвідування басейну, після моря. Причиною поширеного свербіжу може бути також реакція на холод, тепло, механічне подразнення шкіри.

Шкірні захворювання, такі як атопічний дерматит, екзема, контактний дерматит, себорейний дерматит, нейродерміт супроводжуються досить сильним шкірним свербінням і мають нейроалергічну природу. Інфекційні ураження шкіри: бактеріальні (стрептококові інфекції), грибкові (кандидоз), паразитарні (короста), глистні інвазії (гострики, аскариди та ін.), вірусні (початкова стадія герпесу) також супроводжуються свербіжем.

Свербіння шкіри є ознакою порушення обміну речовин (дефіциту вітамінів і мінералів або надлишку деяких з них) і внутрішньої патології: цукровий діабет, порушення функції печінки (гепатит, печінкова недостатність), порушення функції щитовидної залози (гіпотиреоз або мікседема або гіпертиреоз — Базедова хвороба). Свербіжем шкіри, а іноді це єдиний симптом протягом тривалого часу, супроводжуються злоякісні пухлини.

Свербіж шкіри характерний для деяких стресових і психологічних станів (невроз, психоз).

Навіть деякі продукти харчування можуть викликати свербіж шкіри — прянощі, гірчиця, огірки, дичина, свинина, морська риба, кальмари, ковбасні вироби, деякі сорти сиру і фрукти (суниця).

Тепер ви знаєте, які порушення можна запідозрити у дитини, якщо вона почала активно чухатись. Як то кажуть, обізнаний — значить, озброєний. Якщо у вас є сумніви, що зі здоров’ям дитини все в порядку — звертайтеся до педіатра!

І будьте здорові!

Читайте також: Бородавки у дитини: що це таке і як від них уберегтися

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
  • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
  • корекційні заняття з логопедом
  • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
  • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 —пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook