иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Свербить шкіра у дитини: про що це може говорити?

5 Липня 2019

Оновлено: 7 Травня 2020

Ваша дитина останнім часом постійно чухається? Не треба підозрювати у неї відразу коросту. Хоча й такий варіант не варто виключати. Так що ж може викликати свербіж шкіри у дітей? І до якого лікаря слід поспішити на прийом? Розповідає дитячий лікар-дерматолог KinderKlinik, спеціаліст вищої категорії, Олена Різниченко.

Олена Геннадіївна, що робити, якщо дитина чухається?

Свербіж шкіри — це особливий вид чутливості, який можна порівняти, та який іноді навіть перевищує відчуття болю, що спонукає до постійного дряпання, подразнення сверблячих ділянок. Психологічно з цим дуже складно впоратися, придушити або перетерпіти свербіж дуже складно, іноді практично неможливо. Тому немає сенсу сварити дитину і тим більше карати її за те, що вона постійно чухається і «тягне туди руки». Потрібно розібратися з причиною і лікувати основне захворювання.

Яким буває свербіж?

Свербіж може бути поширеним (генералізованим) і локалізованим. За тривалістю він може бути постійним або нападоподібним. За силою — легким або нестерпним. Всі ці моменти потрібно враховувати при визначенні причини свербіння. Незаперечним доказом свербіння можуть бути лінійні сліди від розчісів — екскоріації, кров’яні скориночки, ерозії. При тривалому (хронічному свербінні) шкіра потовщується, ущільнюється. Сліди від розчісів можуть запалюватися, інфікуватися, що погіршує ситуацію.

Які причини свербіжу?

Причин свербіжу дуже багато. Найпростішою може бути надмірна сухість (ксероз). Сухість може бути як спадковою, так і результатом неправильного догляду за шкірою, сонячної засмаги, частого відвідування басейну, після моря. Причиною поширеного свербіжу може бути також реакція на холод, тепло, механічне подразнення шкіри.

Шкірні захворювання, такі як атопічний дерматит, екзема, контактний дерматит, себорейний дерматит, нейродерміт супроводжуються досить сильним шкірним свербінням і мають нейроалергічну природу. Інфекційні ураження шкіри: бактеріальні (стрептококові інфекції), грибкові (кандидоз), паразитарні (короста), глистні інвазії (гострики, аскариди та ін.), вірусні (початкова стадія герпесу) також супроводжуються свербіжем.

Свербіння шкіри є ознакою порушення обміну речовин (дефіциту вітамінів і мінералів або надлишку деяких з них) і внутрішньої патології: цукровий діабет, порушення функції печінки (гепатит, печінкова недостатність), порушення функції щитовидної залози (гіпотиреоз або мікседема або гіпертиреоз — Базедова хвороба). Свербіжем шкіри, а іноді це єдиний симптом протягом тривалого часу, супроводжуються злоякісні пухлини.

Свербіж шкіри характерний для деяких стресових і психологічних станів (невроз, психоз).

Навіть деякі продукти харчування можуть викликати свербіж шкіри — прянощі, гірчиця, огірки, дичина, свинина, морська риба, кальмари, ковбасні вироби, деякі сорти сиру і фрукти (суниця).

Тепер ви знаєте, які порушення можна запідозрити у дитини, якщо вона почала активно чухатись. Як то кажуть, обізнаний — значить, озброєний. Якщо у вас є сумніви, що зі здоров’ям дитини все в порядку — звертайтеся до педіатра!

І будьте здорові!

Читайте також: Бородавки у дитини: що це таке і як від них уберегтися

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook